Orban: Voi propune sistarea evenimentelor private sau revenirea la organizarea acestora cu maximum 20 de persoane
Premierul Ludovic Orban a anunţat luni că va propune sistarea evenimentelor private sau revenirea organizării acestora cu maximum 20 de persoane, argumentând că foarte mulţi organizatori de evenimente nu respectă regulile în contextul pandemiei de COVID-19.
"Eu voi propune sistarea evenimentelor private. Este clar că reprezintă una dintre principalele surse de îmbolnăvire. Sau revenirea la vechiul sistem de 20 de persoane, deşi, astăzi, evenimentele se organizează cu maxim 50 de persoane în spaţii închise şi cu 100 de persoane în spaţii exterioare. Asta este lege. Sunt foarte mulţi organizatori de evenimente care nu respectă aceste reguli în organizarea nunţilor şi este posibil inclusiv să luăm decizia de a nu mai permite organizarea unor astfel de evenimente private", a declarat Orban, la sediul PNL.
El le-a transmis românilor să poarte mască de protecţie în locurile care presupun interacţiunea cu alţi oameni.
"Să poarte mască în toate împrejurările care presupun interacţiunea cu alţi oameni, în mijloace de transport, la locul de muncă, în spaţiile aglomerate, pieţe, peroane, staţii de aşteptare, să nu se mai ducă la nunţi. E clar că pe baza analizei efectuate evenimentele private, petreceri, în fine, s-au închis nişte cluburi care funcţionau ilegal după o adevărată luptă a autorităţilor, nunţi de peste 350-500 de oameni fără nicio mască, care încalcă flagrant regulile instituite. Trebuie să se protejeze, să păstreze distanţa fizică, să nu interacţioneze în apropiere, să păstreze igiena, să se spele pe mâini cât se poate de des. Sunt toate regulile de protejare a sănătăţii pe care le prezentăm noi, dar mai ales specialiştii în domeniul sănătăţii de la începutul pandemiei. Din păcate, încă există mulţi oameni care ignoră aceste reguli şi iată că, din păcate, virusul nu iartă pe nimeni. (...) O să mai facem o analiză şi fie întărim un pic prevederile, fie o să monitorizăm cu mai mare atenţie măsura în care comitetele judeţene pentru situaţii de urgenţă dispun aceste reglementări şi anume obligativitatea portului măştii în aceste spaţii unde există contact fizic şi unde există risc de transmitere chiar şi în aer liber", a spus Orban.
Premierul a mai afirmat că în 3.300 de localităţi mulţi dintre cei care au câştigat alegerile şi-au manifestat bucuria prin petreceri ad-hoc.
Ludovic Orban a precizat că obiectivul este să nu se ajungă la carantinarea anumitor sectoare ale Capitalei.
"Obiectivul nostru este să nu ajungem aici. (...) Aici nu vă ascund faptul că am solicitat totuşi o evaluare mai apropiată de realitate a numărului de oameni care trăiesc în Bucureşti, pentru că numărul de oameni care trăiesc în Bucureşti e mai mare decât datele pe care le avem fie de la INS, fie de la Evidenţa Populaţiei, dar trebuie o bază ştiinţifică solidă pentru a stabili acest număr. Obiectivul nostru este să oprim răspândirea (...) prin toate măsurile care sunt deja prevăzute", a afirmat prim-ministrul.
De asemenea, Orban a arătat că se analizează posibilitatea modificării legislaţiei, astfel încât asimptomaticii să se trateze acasă.
"Suntem în analiză dacă este necesară modificarea legii, dacă nu se poate pe baza prevederilor actuale. (...) Dacă toţi cei care sunt infectaţi cu COVID se duc la spital, există un timp de aşteptare. Vă spun de ieri de la Direcţia de Sănătate Publică, aveam 150 de persoane cu COVID care încă nu puteau avea acces şi trebuiau programate într-un timp de 24 de ore (...) pentru evaluarea stării de sănătate, pentru că evaluarea stării de sănătate nu înseamnă în mod obligatoriu analize. Vrei să faci o evaluare dacă persoana nu are simptome, nu este necesar, de exemplu, să faci radiografie pulmonară, aceasta este decizia pe care o ia medicul care evaluează starea de sănătate şi aici, pentru a permite spitalelor să primească cazurile care într-adevăr necesită şi o evaluare şi un tratament sub supraveghere medicală în spital, cei care nu au simptome pot să li se facă evaluarea stării de sănătate fără să se deplaseze efectiv la spital. Dacă nu au unde să se izoleze şi dacă doresc să fie trataţi în spital, trebuie trataţi în spital, dar noi ştim că, dacă vă uitaţi la date, sunt foarte mulţi care preferă să se trateze fiind în izolare la domiciliu sau la o altă locaţie", a explicat Orban. AGERPRES/(A-autor: Florentina Peia, editor: Mihai Simionescu, editor online: Irina Giurgiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Siegfried Mureșan: Pentru pesediști, Europa nu este ceva bun, pozitiv
Vicepreședintele liberal Siegfried Mureșan, propus de PNL, USR și UDMR pentru funcția de prim-ministru, i-a criticat, duminică, pe social-democrați, despre care spune că pentru ei 'Europa nu este ceva bun, pozitiv'.
Bolojan: Pogromul de la Iași rămâne un avertisment dur despre consecințele urii, intoleranței și indiferenței
Pogromul de la Iași rămâne un avertisment dur despre consecințele urii, intoleranței și indiferenței, a susținut, duminică, prim-ministrul interimar Ilie Bolojan în mesajul dedicat comemorării a 85 de ani de la tragedia din iunie 1941, subliniind că memoria victimelor obligă societatea la responsabilitate și vigilență. &Ici
Abrudean: Statul își asumă Pogromul de la Iași pe deplin și fără echivoc; privim în urmă cu rușine istorică
Președintele Senatului, Mircea Abrudean, a transmis sâmbătă, la ceremonia de comemorare a 85 de ani de la Pogromul de la Iași, un mesaj despre asumarea trecutului și combaterea antisemitismului, eveniment care a avut loc la Cimitirul Evreiesc din Iași și la care a participat președintele Israelului, Isaac Herzog, aflat într-o vizită de stat în România
MAE: Violența din timpul Pogromului de la Iași - construită în timp; așa trebuie construită și rezistența la ură
Ministerul Afacerilor Externe (MAE) subliniază că Pogromul de la Iași, comemorat duminică, este unul dintre cele mai negre episoade din istoria modernă a României și avertizează asupra pericolului uitării unor astfel de fapte. 'Când se întâmplă orori de neimaginat, este mai ușor să încercăm să le uităm sau să
Nicușor Dan: Pogromul din iunie 1941 rămâne o cicatrice adâncă în istoria și conștiința națională
Pogromul din iunie 1941 rămâne o cicatrice adâncă în istoria și conștiința națională, o consecință devastatoare a antisemitismului, a intoleranței și a urii îndreptate împotriva semenilor, a spus Nicușor Dan într-un mesaj transmis la comemorarea Pogromului de la Iași, eveniment care a avut loc la Cimitirul Evreiesc din Iași și la
UPDATE Președintele Israelului, la Iași: Evreii din România - rol esențial în întemeierea și dezvoltarea Statului Israel
Evreii din România au avut un rol esențial în întemeierea și dezvoltarea Statului Israel și reprezintă până astăzi o punte vie între România și poporul evreu, a declarat duminică, la Iași, președintele Israelului, Isaac Herzog. Șeful statului israelian, care participă la cea de-a XII-a ediție a Marșului Vieții de la Iași, evenime
Nicușor Dan a avut discuții cu omologii din Polonia, Estonia, Letonia și Lituania pe teme europene de actualitate
Președintele Nicușor Dan a participat sâmbătă, la Jurata, în Polonia, la o întâlnire cu președinții Karol Nawrocki, Alar Karis, Edgars Rinkeviès și Gitanas Nauseda, în care s-a discutat despre securitatea în Europa și întărirea infrastructurii și securității energetice. 'Astăzi (sâmbătă - n.r.), la Jur
Replici între Motreanu (PNL) și Manda (PSD) pe scenariul desemnării unui premier PSD pe modelul Veștea
Un schimb de replici între prim-vicepreședintele PNL, Dan Motreanu, și secretarul general al PSD, Claudiu Manda, a avut loc, sâmbătă, după ce Motreanu a prezentat un scenariu privind desemnarea unui premier PSD pe modelul Adrian Veștea. ''Imaginați-vă următorul scenariu... Duminică dimineața, ora 9:00. Președintele Rom&acir
Ionuț Stroe răspunde conducerii PNL: A te adresa unei instanțe nu este 'sabotaj'
Deputatul PNL Ionuț Stroe, unul dintre cei care au contestat în instanță Congresul liberalilor, răspunde acuzelor venite din partea conducerii liberale, precizând că accesul la justiție nu este ''sabotaj'', este definiția statului de drept. ''Comunicatul de astăzi al conducerii PNL nu este doar un atac la ad
Bolojan: Execuția bugetară pe primele 5 luni arată că deficitul a scăzut; suntem pe drumul cel bun
Premierul interimar Ilie Bolojan precizează că execuția bugetară pe primele 5 luni arată că deficitul bugetar al României a scăzut cu peste 40%, menționând că este un semn clar că statul începe să cheltuiască mai aproape de ceea ce își permite. ''Pe direcția bună - Execuția bugetară pe primele 5 luni arată că deficitul bugetar a
Predoiu și comisarul Michael McGrath au discutat despre statul de drept: România - un partener activ în dialogul european
Ministrul interimar al Justiției, Cătălin Predoiu, a discutat cu Michael McGrath, comisar european pentru democrație, justiție, stat de drept și protecția consumatorilor, despre progresele înregistrate de România în implementarea recomandărilor formulate în Raportul privind statul de drept, ediția 2025. ''Dialog european pentru
Olguța Vasilescu (PSD): Dacă am avea voturile de la UDMR, un Guvern Grindeanu ar trece fără probleme
Primarul Craiovei, Lia Olguța Vasilescu, a declarat, sâmbătă, că PSD se bazează, pentru a trece prin Parlament un eventual Guvern condus de Sorin Grindeanu, pe voturile obținute de Adrian Veștea, iar dacă s-ar alătura și UDMR nu ar fi nicio problemă pentru învestirea unui Executiv monocolor al social-democraților. 'Cred că s-a dovedit la ultimu
PNL solicită respectarea dreptului la apărare și condamnă noua încercare de 'sabotare' a deciziilor adoptate de Congres
Partidul Național Liberal își exprimă ''profunda îngrijorare'' față de modul în care s-a desfășurat procedura în dosarul soluționat de Tribunalul Ilfov, în urma acțiunii introduse de foști membri ai conducerii partidului, precizând că, la zece zile de la pronunțare, avocații PNL nu au primit încă acces la dosar și nu
Simona Bucura-Oprescu - realeasă în funcția de președinte al Organizației Femeilor Social-Democrate
Simona Bucura-Oprescu a fost aleasă, sâmbătă, în funcția de președinte al Organizației Femeilor Social-Democrate. Conferința Națională a Organizației Femeilor Social-Democrate, la care a fost aleasă noua președintă, a avut loc sâmbătă, la Palatul Parlamentului. Din totalul de 447 de voturi exprim
Bogdan Ivan - implicat într-un accident rutier în Bistrița: Eu am fost de vină pentru că nu am acordat prioritate
Deputatul PSD Bogdan Ivan a declarat sâmbătă că a fost implicat zilele trecute într-un accident rutier în Bistrița, care s-a produs din vina lui. Presa a relatat că Bogdan Ivan ar fi fost implicat, joi seară, într-un accident rutier produs în municipiul Bistrița. Acesta a fost întrebat sâmbătă, la Palatu


