Coronavirus: În Slovacia, purtarea măştilor de protecţie devine obligatorie în public
Slovacia îşi intensifică măsurile de combatere a pandemiei noului coronavirus impunând obligativitatea purtării măştilor de protecţie în locurile publice începând de joi, transmite dpa.
Premierul Igor Matovic a anunţat duminică o serie de măsuri de "frânare de urgenţă", potrivit agenţiei de ştiri TASR, în condiţiile în care Slovacia înregistrează prima creştere majoră a numărului de cazuri de contaminare.
Începând de joi, restaurantele vor avea voie doar să livreze mâncare, iar sălile de sport, piscinele şi saunele vor fi închise.
Magazinele alimentare şi farmaciile vor fi obligate să aloce o parte din program persoanelor în vârstă.
Evenimentele majore vor fi, de asemenea, interzise, iar cele sportive profesionale vor avea loc fără spectatori.
Oficialii slovaci încă discută despre posibilitatea interzicerii adunărilor publice de peste şase persoane.
Slovacia, o ţară cu o populaţie de aproape 5.5 milioane de locuitori, care a trecut în vară printr-o formă relativ uşoară a pandemiei, se confruntă în prezent cu o creştere a ratei de contaminare a populaţiei cu noul coronavirus.
De la declanşarea epidemiei, Slovacia a raportat aproximativ 19.850 de infectări şi 61 de decese provocate de COVID-19, conform AFP. AGERPRES/(AS - autor: Raluca Anghel, editor online: Andreea Preda).
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.