Sibiu: CJSU a decis închiderea localurilor din Bârghiş şi Boiţa şi obligativitatea purtarea măştii de protecţie
Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă (CJSU) a hotărât, joi, că este obligatorie purtarea măştii de protecţie pe nas şi gură, în toate spaţiile publice deschise, începând de vineri, în localităţile Bârghiş şi Boiţa, unde vor fi închise saloanele de evenimente, restaurantele, barurile, cafenelele şi cluburile.
"CJSU a aprobat Hotărârea 54/2020 care cuprinde următoarele: Începând cu data de 09.10.2020, ora 00:00 până la data de 22.10.2020, ora 24:00, se va institui obligaţia purtării măştii de protecţie, astfel încât să acopere nasul şi gura, de către toate persoanele aflate pe teritoriul UAT Bârghiş şi a UAT Boiţa - sat Boiţa, prezente în toate spaţiile publice deschise. Se vor excepta de la această măsură copiii cu vârsta mai mică de 5 ani. Începând cu data de 09.10.2020, ora 00:00 până la data de 22.10.2020, ora 24:00, în UAT Bârghiş şi UAT Boiţa, se va interzice: Organizarea evenimentelor private în cadrul saloanelor de evenimente; Funcţionarea restaurantelor, barurilor, cafenelelor şi a cluburilor. Se vor excepta de la această măsură următoarele: Satele: Lazaret, Lotrioara şi Paltin; Popas Lupescu km 247; Bas Valea Oltului. De asemenea, vor face excepţie de la această măsură persoanele cazate în unităţi hoteliere, care pot servi masa în cadrul restaurantelor acestora", informează un comunicat de presă al Prefecturii Sibiu.
Potrivit sursei citate, se recomandă ca în intervalul 9.10.2020, ora 00,00 - 22.10.2020, ora 24,00, lăcaşurile de cult din Bârghiş şi satul Boiţa să desfăşoare slujbele religioase în curtea lăcaşului de cult. Credincioşii trebuie să poarte mască de protecţie şi să păstreze distanţa fizică de 2 m între persoane.
"Dragi cetăţeni, situaţia epidemiologică în care ne aflăm devine pe zi ce trece tot mai critică. Autorităţile sunt puse în postura de a lua nişte decizii foarte grele, întrucât trebuie să ţină cont în primul rând de siguranţa populaţiei dar şi de situaţia economică. Sunt sigur că nu v-aţi dori să ajungem din nou în stare de urgenţă! Trebuie să fim cu toţii responsabili şi să facem trei lucruri simple: să purtăm mască de protecţie, să respectăm igiena personală şi să păstrăm distanţa fizică faţă de cei din jur. Atunci când vedeţi în jurul dumneavoastră persoane care nu respectă aceste măsuri, avertizaţi-le să le respecte! Doar aşa putem evita un moment dezastruos pentru vieţile noastre", a declarat prefectul Mircea Creţu, citat în comunicatul menţionat. AGERPRES / (AS - autor: Isabela Paulescu, editor: Marius Frăţilă, editor online: Ada Vîlceanu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Suceava: Motociclistă de 17 ani, rănită grav în urma unui accident rutier produs la Mălini
O adolescentă de 17 ani a fost rănită grav, duminică seară, în urma unui accident rutier produs pe raza localității Mălini din județul Suceava, au anunțat reprezentanții Serviciului de Ambulanță Județean (SAJ). Potrivit acestora, adolescenta se afla pe o motocicletă care a intrat în coliziune cu un autoturism. 'E
Iași: Bărbat decedat la spital, după ce a fost găsit inconștient pe câmp; temperatura corporală - circa 40 de grade
Un paznic la o turmă de oi a murit în cursul zilei de duminică, la scurt timp după ce a fost adus în stare critică la Unitatea de Primiri Urgențe (UPU) a Spitalului 'Sf. Spiridon' din Iași. Coordonatorul UPU-SMURD Iași, prof. univ. dr. Diana Cimpoeșu, a declarat, pentru AGERPRES, că bărbatul în vârstă de 56 de a
Infotrafic: Șase transporturi agabaritice se vor deplasa, duminică seară, pe mai multe drumuri din România
Șase transporturi agabaritice se vor deplasa, duminică seară, pe mai multe drumuri din România, anunță Centrul Infotrafic din Inspectoratul General al Poliției Române (IGPR). Potrivit sursei citate, patru dintre transporturile agabaritice, respectiv patru camioane cu lungimea de 48 metri și masa de 115,47 tone și 119,07 tone, se vo
Brașov: Persoană posibil înecată în zona barajului Viștea; un elicopter SMURD - solicitat pentru survol
Pompierii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Brașov acționează, duminică, pentru căutarea unei persoane posibil înecate în zona barajului Viștea, în localitatea Olteț, alte două persoane care au fost deja scoase din apă fiind conștiente. 'Pompierii de la ISU Brașov acționează pentru căutarea unei
UPDATE ISUBIF: Persoana scoasă din Lacul Tei a decedat
Persoana care a fost scoasă, duminică, în stare de inconștiență din Lacul Tei a fost declarată decedată. 'Persoana extrasă din apă nu a răspuns manevrelor de resuscitare', a informat Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) București-Ilfov. Conform datelor transmise anterior de ISU, persoana a fost scoasă de
Botoșani: Un bărbat a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi
Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit, duminică, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi, au informat reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Botoșani. Potrivit acestora, bărbatul a fost prins sub utilajul agricol, iar cadrele medicale nu au mai putut face nimic
Sondaj CURS/ Bucureștenii apreciază că România merge într-o direcție greșită; competiția politică - foarte echilibrată
Majoritatea bucureștenilor apreciază că atât România - în general, cât și Capitala - în particular se îndreaptă într-o direcție greșită, arată rezultatele unui sondaj CURS realizat recent în Capitală. 73% dintre respondenți consideră că România se îndreaptă într-o direcție greși
Bihor: Noile curse externe către Roma și Dortmund, lansate de pe Aeroportul Oradea
Noile curse externe către Roma și Dortmund au fost lansate oficial, duminică, de pe Aeroportul Oradea, extinzând conexiunile internaționale disponibile pentru pasagerii din județ și din regiune. Potrivit unui comunicat al Consiliului Județean Bihor, cele două destinații vor fi operate cu câte două frecvențe săptămânale, în zilele de mie
REPORTAJ Alba: 'Sărbătoarea Rozelor' pe 'Tărâmul Trandafirilor', la Ciumbrud
Mii de oameni, mulți veniți special de la sute de kilometri distanță, au fost prezenți, sâmbătă și duminică, la 'Sărbătoarea Rozelor', desfășurată în Ciumbrud, localitate în care se produc anual peste un milion de trandafiri din sute de soiuri.
Primarul Chirica: Iașiul trebuie să transmită Europei un mesaj împotriva urii
Iașiul trebuie să devină un oraș din care să pornească, în întreg continentul european, lupta împotriva extremismului, antisemitismului, împotriva urii, a declarat primarul municipiului Iași, Mihai Chirica, la comemorarea Pogromului din iunie 1941. 'Iașiul trebuie să devină un oraș din care să pornească cu adevărat în în
Pompierii români merg în Franța, pregătiți pentru intervenții la incendii de vegetație și pădure
Pompierii români vor merge în Franța, în luna iulie, cu echipamente de stingere a incendiilor de vegetație și pădure, la solicitarea autorităților franceze, în cadrul programului pilot de pre-poziționare al Direcției Generale Protecție Civilă Europeană și Operațiuni de Ajutor Umanitar (DG ECHO), a anunțat, duminică, Departamentul pentru Situații de Ur
Remus Pricopie: Pogromul de la Iași - unul dintre cele mai întunecate momente din istoria României
Rectorul Școlii Naționale de Științe Politice și Administrative (SNSPA), Remus Pricopie, a transmis, în contextul comemorării Pogromului de la Iași, că păstrarea vie a adevărului istoric și educația rămân esențiale pentru apărarea valorilor democratice și a demnității umane. Pricopie subliniază într-un
ANM: Temperaturi peste normal în următoarele patru săptămâni; deficit de precipitații în cea mai mare parte a intervalului
Temperaturile vor fi, în general, peste valorile specifice perioadei în următoarele patru săptămâni, în timp ce precipitațiile vor fi deficitare în mare parte a intervalului, potrivit estimărilor meteorologice emise de Administrația Națională de Meteorologie (ANM), valabile pentru perioada 29 iunie - 27 iulie 2026. Astfel, î
Cod roșu de caniculă în 16 județe, până luni dimineața; Cod portocaliu în 21 de județe și București
Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare Cod roșu de caniculă pentru 16 județe, precum și una Cod portocaliu pentru 21 de județe și București, valabile până luni la ora 10:00. Potrivit meteorologilor, în Crișana, Maramureș, Transilvania și în nordul Moldovei se vor înregistra temperaturi maxime extreme, comparabile cu
'Străzi Deschise - București, Promenadă urbană' - duminică, până la ora 22:00
Evenimentul 'Străzi Deschise - București, Promenadă urbană' se desfășoară duminică, până la ora 22:00, pe Calea Victoriei, publicul fiind invitat, totodată, la un tur ghidat și la dezbateri despre reducerea riscului seismic.












