Coronavirus: Proteste împotriva restricţiilor în Polonia, Germania, Elveţia şi Marea Britanie
Poliţia poloneză a oprit sâmbătă o manifestaţie antiguvernamentală în capitala Varşovia, unde manifestanţii au denunţat "încălcarea drepturilor şi libertăţilor civice", dar şi măsurile de susţinere a economiei, considerate insuficiente în vremea pandemiei, relatează AFP.
Un important dispozitiv de poliţie a recurs la gaze lacrimogene împotriva celor câteva sute de protestatari şi a operat arestări.
Purtătorul de cuvânt al poliţiei din Varşovia, Sylwester Marczak, a explicat că a fost o "reuniune ilegală" în condiţii de pandemie.
Pe Facebook, organizatorii protestului, care se declară independenţi, au explicat că sunt indignaţi de "anvergura încălcării drepturilor şi libertăţilor civice". Lor li s-au alăturat antreprenori nemulţumiţi de ajutorul furnizat de guvern economiei în criză, pe care îl consideră insuficient, a consemnat AFP.
Şi în Germania, mii de oameni au manifestat sâmbătă împotriva restricţiilor impuse pentru a limita pandemia, în multe cazuri cu mult mai mulţi participanţi decât era aprobat, notează dpa.
La Munchen, au vrut să ia parte la manifestaţie mult peste cei 1000 de participanţi aprobaţi de municipalitate, dar poliţia nu le-a permis intrarea în zona prevăzută pentru protest, piaţa Theresienwiese, unde are loc de regulă Oktoberfest. Totuşi, protestatarii au rămas în cea mai mare parte paşnici.
Municipalitatea permisese manifestaţia cu condiţia unei participări de până la 1000 de persoane, la o distanţă de 1,5 metri una de alta şi pentru nu mai mult de două ore.
Proteste similare au avut loc între altele şi la Berlin, Stuttgart, Hamburg, Koln, Dusseldorf, Dortmund şi Essen.
La Frankfurt, poliţia s-a confruntat cu misiunea dificilă de a-i ţine la distanţă pe protestatari şi contramanifestanţi, fiecare tabără numărând circa 1500 de participanţi. Un bărbat a fost arestat după ce a făcut salutul nazist, care este ilegal în Germania.
În Germania au avut loc şi pe parcursul săptămânilor trecute manifestaţii împotriva restricţiilor de pandemie, de multe ori fără a ţine cont de noile reguli de distanţare socială şi igienă şi având între participanţi adepţi ai teoriilor conspiraţiei, antivaccinişti şi populişti de dreapta, notează dpa.
Proteste împotriva restricţiilor anticoronavirus s-au desfăşurat sâmbătă şi în Elveţia, unde adunările de peste 5 persoane sunt interzise. Forţele de ordine au blocat accesul în Piaţa federală din Berna, în apropiere de care se află sediul guvernului şi parlamentului elveţian, în timp ce manifestanţii - în majoritate persoane mature, a constatat AFP - s-au apropiat de piaţă purtând pancarte cu mesaje precum "Dictatura nu este solidară". Circa 10 dintre protestatari au fost reţinuţi de poliţie.
Şi poliţia din Londra a operat sâmbătă arestări pentru încălcarea deliberată a regulilor de distanţare socială în cadrul unui protest împotriva restricţiilor, în primul weekend după ce premierul Boris Johnson a anunţat o uşoară relaxare a lockdown-ului în Anglia, a relatat Reuters.
Un număr de 19 persoane au fost reţinute şi alte 10 amendate în Hyde Park, a precizat un purtător de cuvânt al poliţiei metropolitane.AGERPRES/(AS - editor: Mihaela Toth, editor online: Andreea Preda)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Ministrul german al apărării avertizează asupra legăturilor formațiunii AfD de extremă dreapta cu Moscova
Ministrul german al apărării Boris Pistorius dorește să împiedice partidul de extremă dreapta Alternativa pentru Germania (AfD) să aibă acces la informații clasificate în cazul în care ar intra la guvernare, informează duminică dpa. Boris Pistorius a invocat legăturile strânse ale acestui partid cu Rusia, afirmând
SUA250 / Trump a numit SUA o 'capodoperă a istoriei umanității'
La capătul unor ceremonii pentru a 250-a aniversare a SUA, perturbate de condițiile meteo de la Washington, președintele Donald Trump a lăudat sâmbătă Statele Unite, pe care le-a numit 'capodoperă a istoriei umanității', și și-a reluat atacurile împotriva adversarilor săi politici, pe care i-a etichetat drept 'comuniști', relatează AFP.
Slovacia: Prezență insuficientă la vot pentru a valida referendumul privind reintroducerea parchetului anticorupție
Slovacia a organizat sâmbătă un referendum privind reintroducerea parchetului anticorupție, care a fost desființat în această legislatură de coaliția de populiști și ultranaționaliști, consultarea nefiind validată însă ca urmare a neîntrunirii unei majorități simple a alegătorilor, informează duminică EFE. Conform datel
SUA250 / Condițiile meteo au produs confuzie în rândul publicului venit la festivități
Vremea furtunoasă de la Washington a produs confuzie și neînțelegere în rândul mulțimilor venite sâmbătă să participe la festivitățile fastuoase dedicate celei de-a 250-a aniversări a Statelor Unite, comentează France Presse. La începutul serii, amenințările cu furtuni în apropierea Washingtonului au obligat
'Albania nu e de vânzare', mobilizare masivă la Tirana împotriva proiectului imobiliar în care este implicată familia Trump
Zeci de mii de persoane s-au adunat sâmbătă, la Tirana, în cea mai mare manifestație de până acum a mișcării de protest împotriva unui proiect imobiliar turistic legat de familia președintelui american Donald Trump, transmite duminică AFP. Această cea de-a 35-a manifestație zilnică consecutivă a fost cea mai importantă
SUA250 / Trump a susținut un discurs în stil de campanie electorală (Reuters)
Președintele american Donald Trump a marcat sâmbătă cea de-a 250-a aniversare a Statelor Unite cu un discurs în stil de campanie electorală, care a reiterat apelurile sale pentru noi restricții de vot, a avertizat că 'comuniștii' ar putea câștiga teren în țară și a trecut în revistă ceea ce a numit a fi realizările sale, relateaz
Putin a vorbit la telefon cu Trump despre Ucraina și alte subiecte de politică internațională
Președintele rus Vladimir Putin a discutat sâmbătă la telefon cu omologul său american Donald Trump cu ocazia celebrării a 250 de ani de la înființarea Statelor Unite, a anunțat Kremlinul, precizând că cei doi lideri au abordat situația din Ucraina înaintea summitului NATO de la Ankara, informează duminică EFE. 'Pre
SUA250 / Trump condamnă comunismul, într-un discurs întârziat de furtună
Președintele american Donald Trump a marcat cea de-a 250-a aniversare a Statelor Unite cu un avertisment împotriva ideologiei comuniste, relatează dpa. Urcând pe scenă la Washington după o întârziere din cauza vremii severe, Trump i-a condamnat pe 'comuniști', prezentându-și realizările în funcție.
SUA250/Focuri de artificii, survoluri și un discurs 'foarte lung' al lui Trump, de Ziua Independenței SUA
Președintele american Donald Trump se află sâmbătă la National Mall din Washington, D.C. pentru ceea ce a calificat drept un 'miting spectaculos' care celebrează cea de-a 250-a aniversare a Americii și după ce în ajun a declarat că de Ziua Independenței va rosti un discurs foarte lung, ca o demonstrație de rezistență. Viner
SUA250/Zelenski anunță că a vorbit cu Trump și cere 'determinare americană' pentru a ajuta la încheierea războiului
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat sâmbătă că a vorbit cu președintele american Donald Trump în timpul sărbătorii de 4 iulie și a cerut 'determinare americană' pentru a ajuta la încheierea războiului cu Rusia, care durează de peste patru ani, informează Reuters. Zelenski a spus că a avut o conversați
SUA250/Trump critică Europa și avertizează asupra pericolului 'primirii unor delincvenți din lumea a treia'
Președintele american Donald Trump a reiterat sâmbătă criticile sale la adresa politicilor de imigrație ale țărilor europene și a avertizat asupra pericolului de a primi 'infractori' din 'țări din lumea a treia'. 'Europa învață că atunci când adopți criminali din Lumea a Treia, devii o Țară din Lumea a Tre
SUA250/Israelul evidențiază 'legătura profundă' cu SUA
Ministrul de externe israelian, Gideon Saar, l-a felicitat sâmbătă pe președintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, și pe secretarul său de stat, Marco Rubio, cu ocazia aniversării a 250 de ani de independență a SUA și a subliniat 'alianța' dintre cele două țări, pe care a descris-o drept 'o legătură profundă' bazată pe valori comune,
Premierul ungar Peter Magyar propune ca parlamentarii să nu poată rămâne mai mult de 12 ani în legislativul țării
Prim-ministrul ungar Peter Magyar a propus sâmbătă limitarea la 12 ani a perioadei în care un membru al parlamentului își poate exercita funcția, în cadrul unui pachet mai amplu de reforme constituționale, relatează dpa. Magyar a anunțat măsura pe Facebook, precizând că se numără printre amendamentele pe care le-a
VIDEO SUA250/ Vicepreședintele Vance îi critică pe cei care se concentrează asupra 'imperfecțiunilor SUA'
Vicepreședintele american JD Vance i-a criticat sâmbătă pe cei care se concentrează asupra 'imperfecțiunilor' SUA, într-un lung discurs susținut la New York cu prilejul celei de a 250-a aniversări a Declarației de independență, relatează AFP. 'Auziți astăzi anumite voci, puțin numeroase dar care vorbesc tare, exprim&aci
Reprezentanți ai Hamas și Hezbollah, la funeraliile lui Khamenei de la Teheran
Reprezentanți ai Hezbollah și Hamas, mișcări islamiste armate libaneză și palestiniană, s-au întâlnită sâmbătă cu șeful diplomației iraniene la Teheran, cu prilejul funeraliilor ghidului suprem Ali Khamenei, relatează o media de stat iraniană, preluată de AFP. Cele două delegații s-au întâlnit separat cu ministrul














