logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Coronavirus: Hidroxiclorochina nu prezintă o eficacitate semnificativă contra COVID-19, conform rezultatelor a două studii

Image

Hidroxiclorochina nu prezintă o eficacitate semnificativă contra COVID-19, nici în cazul pacienţilor în stare gravă, nici al celor cu simptome uşoare, conform constatărilor a două studii publicate vineri în jurnalul medical britanic BMJ, citate de agenţia AFP.

Primul studiu, realizat de cercetători francezi, a concluzionat că acest derivat al clorochininei, un medicament antimalaric, nu reduce în mod semnificativ riscurile de internare la terapie intensivă sau de deces în cazul pacienţilor spitalizaţi cu pneumonie din cauza COVID-19.

Conform celui de-al doilea studiu, realizat de o echipă de oameni de ştiinţă chinezi, hidoxiclorochina nu elimină virusul mai rapid în comparaţie cu tratamentele standard în cazul pacienţilor internaţi cu o formă "uşoară" sau "moderată" de COVID-19. În plus, efectele secundare sunt mai importante.

"Coroborate, aceste rezultate nu susţin utilizarea hidroxiclorochinei ca tratament de rutină pentru pacienţii cu COVID-19", se arată într-un comunicat de presă emis de jurnalul medical britanic BMJ, care a publicat cele două studii.

Prima cercetare a implicat 181 de pacienţi adulţi internaţi cu pneumonie asociată COVID-19, care au necesitat administrarea de oxigen. 84 dintre aceşti pacienţi au primit hidroxiclorochină zilnic la mai puţin de două zile de la spitalizare, spre deosebire de ceilalţi 97.

Faptul că li s-a administrat acest tratament nu a schimbat nimic, nici în ceea ce priveşte transferurile la reanimare (76% dintre pacienţii trataţi cu hidroxicloroquină au fost la reanimare după a 21-a zi, comparativ cu 75% în celălalt grup de pacienţi), nici mortalitatea (rata de supravieţuire în a 21-a zi a fost de 89%, respectiv, 91%).

"Hidroxiclorochina a beneficiat de atenţie la nivel mondial ca tratament potenţial pentru COVID-19 după rezultate pozitive în cadrul studiilor restrânse. Cu toate acestea, rezultatele acestui studiu nu susţin utilizarea ei la pacienţii internaţi în spital cu COVID-19 care necesitau oxigen", au concluzionat cercetătorii din mai multe spitale din regiunea pariziană.

Al doilea studiu a implicat 150 de adulţi spitalizaţi în China, diagnosticaţi îndeosebi cu forme "uşoare" sau "moderate" de COVID-19. Jumătate dintre aceştia au primit hidroxiclorochină, iar cealaltă jumătate nu. Şi de această dată, faptul că au primit sau nu acest tratament nu a influenţat eliminarea virusului de către pacienţi după patru săptămâni. În plus, 30% dintre cei care au primit hidroxicloroquină au prezentat efecte adverse (cel mai frecvent a fost diareea) comparativ cu 9% în cazul pacienţilor cărora nu le-a fost administrată substanţa.

Utilizată pentru tratarea bolilor autoimune, a lupusului şi artritei reumatoide, hidroxiclorochina are susţinători puternici.

Profesorul francez Didier Raoult promovează utilizarea acestui medicament la pacienţii aflaţi la debutul bolii, asociat cu un antibiotic, azitromicină, notează AFP. De asemenea, preşedintele SUA, Donald Trump, a susţinut în mod regulat utilizarea acestui medicament împotriva coronavirusului.

Dar, în ultimele săptămâni, mai multe studii au pus sub semnul întrebării eficienţa acestei molecule în tratamentul contra COVID-19, iar autorităţile sanitare din mai multe ţări au avertizat cu privire la riscul de apariţie a unor efecte adverse, în special la nivel cardiac, potrivit AFP.

La sfârşitul lunii aprilie, autorităţile sanitare canadiene au avertizat împotriva utilizării medicamentelor antimalarice clorochină şi hidroxiclorochină pentru prevenirea infecţiilor cu noul coronavirus sau tratarea acestora notând posibilitatea apariţiei unor "efecte secundare grave" şi recomandând utilizarea lor "doar sub supravegherea unui medic". În aceeaşi lună, Agenţia Europeană a Medicamentului (EMA) a emis un avertisment similar cu privire la aceste medicamente.

De asemenea, în luna aprilie, un grup de experţi americani, sub egida Institutelor Naţionale de Sănătate (NIH) din Statele Unite, a transmis în mod oficial că nu recomandă medicilor să îşi trateze pacienţii cu COVID-19 prin combinaţia hidroxiclorochină şi azitromicină din cauza riscurilor pentru inimă. În ceea ce priveşte administrarea de hidroxiclorochină fără antibioticul azitromicină, grupul a explicat la acel moment că nu există încă studii riguroase pentru a se putea stabili o anumită direcţie.AGERPRES/(AS - autor: Dana Purgaru, editor: Mihaela Moise, editor online: Ada Vîlceanu)

Afisari: 19

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Planeta 05-07-2026 12:56

Franța/ Un incendiu de vegetație izbucnit în Pirinei a mistuit aproape o mie de hectare

Un nou incendiu de vegetație a izbucnit sâmbătă seara în Pirineii francezi, mistuind aproape 1.000 de hectare, au anunțat autoritățile din țară, care se confruntă cu un nou val de căldură în sud, transmite duminică AFP. Incendiul a izbucnit sâmbătă, în jurul orei locale 19:30, într-un lanț muntos izolat de l

Planeta 04-07-2026 21:57

Venezuela: Bilanțul dublului seism a crescut la 2.954 de morți

Cel puțin 2.954 de persoane și-au pierdut viața și 16.592 au fost rănite în dublul seism care a devastat Venezuela pe 24 iunie, potrivit ultimului bilanț încă provizoriu difuzat sâmbătă de guvernul interimar al acestei țări din America latină, relatează AFP. Peste 16.000 de persoane și-au pierdut locuința și 856 de clădiri su

Planeta 04-07-2026 13:11

Marea Barieră de Corali din Australia nu este 'în pericol', ci într-o situație îngrijorătoare (raport UNESCO)

Marea Barieră de Corali din Australia a evitat înscrierea sa pe lista 'patrimoniului mondial în pericol' de către UNESCO, care și-a exprimat totuși 'îngrijorarea absolută' cu privire la evoluția acestui recif cu o biodiversitate uluitoare, informează AFP. 'Deși reziliența barierei de corali rămâne ev

Planeta 04-07-2026 12:34

Un incendiu forestier face ravagii în Catalonia; 45.000 de persoane, sfătuite să rămână în casele lor

Aproximativ 45.000 de rezidenți din mai multe localități din nord-estul Spaniei au fost sfătuiți să rămână în casele lor din cauza fumului dens provocat de un incendiu de vegetație care a cuprins acea regiune, informează sâmbătă DPA. Locuitorilor din estul provinciei Girona li s-a cerut să țină ușile și ferestrele închi

Planeta 03-07-2026 21:09

Afectată de incendii forestiere, Portugalia activează mecanismul european de protecție civilă

Lovită de un val intens de caniculă, Portugalia decis vineri să activeze mecanismul european de protecție civilă, precum și acordurile sale bilaterale cu Spania și cu Maroc pentru a obține întăriri în lupta cu mai multe incendii forestiere, informează AFP. ''Am decis, în acest stadiu, să activăm mecanismul european de protecție civilă

Planeta 03-07-2026 18:24

Secetă: Cursurile de apă din nordul Italiei se află într-o situație dificilă

Mai multe cursuri de apă din nordul Italiei se află într-o 'situație critică' din cauza secetei, iar prognozele meteorologice nu anunță nicio ameliorare pentru zilele următoare, a avertizat vineri Autoritatea pentru fluviul Pad (ADBPO), informează AFP. 'Seceta continuă să se intensifice în nordul Italiei', a subliniat această instit

Stiinta 03-07-2026 17:23

NASA a lansat o misiune spațială prin care încearcă să salveze telescopul Swift

NASA a lansat vineri o misiune spațială robotizată prin care va încerca să împiedice prăbușirea și distrugerea unuia dintre telescoapele sale mai vechi, Swift, în cadrul unei misiuni periculoase, care ar trebui să dureze mai multe luni, informează AFP. Programată inițial pentru marți, lansarea în spațiu a vehiculului-robot Link a fost a

Planeta 03-07-2026 17:15

Caniculă în iunie/Temperaturi de peste 35 grade Celsius pentru mai mult de două treimi din locuitorii Europei (analizăAFP)

Regiuni din Europa unde locuiesc 410 milioane de persoane au fost afectat de temperaturi de peste 35 de grade Celsius cel puțin o dată în decursul valului de caniculă din perioada 15-30 iunie, adică peste două treimi din populația continentului, potrivit unei analize AFP. În timpul caniculei din 2003, 320 de milioane de persoane au fost expuse la a

Planeta 03-07-2026 15:49

Furtuna tropicală Maysak a lovit provincia chineză Hainan; curse aeriene și de feribot au fost suspendate

Furtuna tropicală Maysak s-a dezlănțuit vineri asupra provinciei insulare din sudul Chinei Hainan, atingând uscatul însoțită de vânturi cu viteze, în apropierea centrului furtunii, de 23 de metri pe secundă și cauzând suspendare curselor aeriene, feroviare și de feribot, informează Reuters. Maysak s-a dezlănțuit asupra coastei de

Planeta 03-07-2026 15:25

Ghețarii elvețieni pierd rapid stratul protector de zăpadă din cauza valului de căldură din Europa

Zăpada de pe ghețarii elvețieni a dispărut cu câteva săptămâni mai devreme decât de obicei în această vară, sub efectul valului de căldură copleșitoare din Europa, ducând regiunea Munților Alpi spre încă un an marcat de o topire masivă a gheții, au anunțat oamenii de știință, informează Reuters. Cercetătorii spun că, pe 29 i

Planeta 03-07-2026 14:31

Căldura umedă din Statele Unite ar fi fost 'practic imposibilă' în absența schimbărilor climatice (studiu)

Căldura extremă și umiditatea copleșitoare care afectează în prezent jumătate din teritoriul Statelor Unite ar fi fost 'practic imposibile' în absența schimbărilor climatice, potrivit unui nou studiu publicat vineri, în contextul în care această țară găzduiește Cupa Mondială de fotbal și celebrează cea de-a 250-a aniversare a sa în acest

Stiinta 03-07-2026 14:05

Aproape jumătate dintre cazurile de demență ar putea fi prevenite (studiu)

Aproape jumătate dintre cazurile de demență ar putea fi prevenite prin abordarea factorilor de risc modificabili, precum sedentarismul, fumatul, nivelul scăzut de educație sau izolarea socială, conform unor noi cercetări conduse de o echipă de oameni de știință australieni, informează vineri agenția de presă Xinhua. Cercetătorii au monitorizat aproape 500.000

Planeta 03-07-2026 11:50

Fenomenul climatic El Nino ar urma să atingă o 'intensitate ridicată' în perioada iulie-septembrie

Organizația Națiunilor Unite (ONU) a avertizat vineri cu privire la o intensificare rapidă a fenomenului climatic natural El Nino, care este în curs de desfășurare și care ar urma să atingă o 'intensitate ridicată' între lunile iulie și septembrie (nivelul 3 din 4), sporind riscul apariției unor fenomene meteorologice extreme la nivel mondial, inf

Planeta 03-07-2026 11:11

Jumătatea estică a SUA, afectată de un val de căldură 'periculoasă'

Milioane de americani se confruntă zilele acestea cu o căldură extremă, în special în New York și Washington, unde au fost doborâte recorduri de temperatură. Valul de caniculă ar urma să afecteze Campionatul Mondial de Fotbal și festivitățile prilejuite de cea de-a 250-a aniversare a independenței SUA, transmite AFP. Un '

Planeta 03-07-2026 08:21

Cutremur cu magnitudinea 6,2 în estul Indoneziei (USGS)

Un seism cu magnitudinea 6,2 s-a produs vineri în estul Indoneziei, a anunțat Institutul geologic american USGS, fără a provoca răniți sau pagube materiale, potrivit primelor informații. Cutremurul, care s-a produs în larg, la o adâncime de 120 de kilometri, a fost înregistrat la ora locală 11:31 (02:31 GMT), la 58 de k