logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

O pereche de pantofi de sport ai rapperului Kanye West, vândută pentru 1,8 milioane de dolari, un nou record

Image

O pereche de pantofi de sport Nike Air Yeezy 1 ai rapperului Kanye West a fost vândută unei platforme de investiţii specializate pentru 1,8 milioane de dolari, a anunţat luni Sotheby's, care a organizat vânzarea, suma fiind de trei ori mai mare faţă de precedentul record în urma vânzării unei perechi de încălţăminte sport, informează AFP.

Recordul de preţ pentru o pereche de pantofi sport, care a fost doborât de mai multe ori în ultimii ani, era deţinut până în prezent de perechea Air Jordan 1, fabricată de Nike, care a fost vândută cu 615.000 de dolari în cadrul unei licitaţii organizate de casa Christie's la jumătatea lunii august din 2020

Pantofii sport de culoare neagră, model unic, au fost prima pereche din gama Yeezy care a fost prezentată în public, atunci când rapperul Kanye West i-a purtat la gala Grammy Awards din 2008. La vremea respectivă, era vorba despre un prototip. Modelul intrat în fabricaţie a fost pus în vânzarea abia în aprilie 2009.

 



Este un nou semnal de vitalitate al acestei pieţe, care, în urmă cu zece ani, era doar o nişă, iar acum interesează atât marele public, cât şi colecţionari importanţi. Potrivit analiştilor din cadrul societăţii financiare Cowen, piaţa mondială de revânzare a tenişilor de colecţie ar putea depăşi 30 de miliarde de dolari până în 2030.

Preţioasa pereche a fost achiziţionată de Rares, o platformă lansată la sfârşitul lui martie de Gerome Sapp, un fost jucător profesionist de fotbal american, în vârstă de 40 de ani.

Platforma permite persoanelor particulare să investească în pantofi sport foarte rari, pe care nu i-ar putea cumpăra pe cont propriu.

Mai exact, Rares achiziţionează o pereche de colecţie, pe care o introduce apoi în bursa platformei. Orice persoană fizică poate apoi cumpăra acţiuni ale perechii respective, aşa cum ar proceda în cazul unei companii cotate la bursă.

Există apoi posibilitatea revinderii acestor acţiuni pe platformă. Preţul variază, la fel ca în cazul unei burse clasice de schimb, în funcţie de cerere şi ofertă.

Preţul oferit de Rares depăşeşte estimarea casei de licitaţii Sotheby's, o sumă peste un milion de dolari.

Perechea de Air Yeezy 1 a fost achiziţionată în urma unei vânzări private: casa de licitaţii, în acest caz Sotheby's, pune direct în contact potenţialul cumpărător şi vânzătorul, în acest caz colecţionarul newyorkez Ryan Chang.

 



Nu are loc o procedură de licitaţie, iar cumpărătorul îşi păstrează anonimatul, cu excepţia cazului în care doreşte să fie cunoscut public, aşa cum este cazul Rares.

Pentru Brahm Wachter, responsabilul departamentului de streetwear şi al noilor obiecte de colecţie Sotheby's, preţul obţinut ''demonstrează foarte bine faptul că Kanye (West) este unul dintre cei mai influenţi designeri ai epocii noastre''.

Înainte să colaboreze cu rapperul, producătorul şi designerul Nike nu botezase modele de încălţăminte decât cu numele unor sportivi celebri.

Modelul Air Yeezy 1 a fost lansat, în serie limitată, în 2009, fiind urmat de modelul Air Yeezy 2 în 2012. Însă în anul următor, Kanye West a pus capăt parteneriatului său cu Nike, considerând că veniturile care îi reveneau erau insuficiente.

Artistul s-a asociat ulterior cu Adidas în 2014, pentru a crea marca specială Yeezy, care a avut parte de un succes atât de mare în rândul publicului, încât a generat venituri de aproape 1,7 miliarde de dolari în 2020, potrivit unei note interne a băncii UBS, citată de Bloomberg.

Deşi nu este creatorul principal al modelului Air Yeezy 1, Kanye West a avut totuşi o influenţă destul de importantă asupra designului acestor pantofi sport. AGERPRES/(AS-autor: Simona Tatu, editor: Mariana Ionescu, editor online: Andreea Lăzăroiu)

 

Sursa foto: (c) JEROME FAVRE/  EPA

 

Afisari: 16

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Zig Zag 28-04-2025 14:17

Nepalul intenționează să acorde permise pentru escaladarea vârfului Everest doar alpiniștilor experimentați

Nepalul ar putea emite permise pentru Everest doar alpiniștilor cu experiență în escaladarea a cel puțin unuia dintre vârfurile de 7.000 de metri din țara himalayană, conform unui proiect de lege care vizează reducerea supraaglomerării și îmbunătățirea siguranței pe acest munte, transmite luni Reuters. Nepalul, care se bazeaz

Zig Zag 28-04-2025 11:06

Procesul ocazionat de jaful armat care a vizat-o pe Kim Kardashian în 2016 începe luni la Paris

Paris, 28 apr /Agerpres/ - La începutul lunii octombrie 2016, Kim Kardashian, o vedetă pe rețelele de socializare, a fost jefuită în camera sa de hotel, în plină Săptămână a Modei de la Paris, de mai mulți răufăcători în vârstă, care au sosit la fața locului pe biciclete și s-au deghizat în ofițeri de poliție: procesul acestui furt s

Zig Zag 28-04-2025 09:38

O sabie a lui Napoleon va fi scoasă la licitație în luna mai

O sabie care i-a aparținut lui Napoleon, 'comandată pentru uzul său personal' în 1802 și păstrată în timpul domniei sale, va fi scoasă la licitație pe 22 mai la Paris, informează AFP. Valoarea acestei piese, propusă spre vânzare de casa de licitații Giquello, este estimată între 700.000 și 1 milion de euro. 'B

Zig Zag 26-04-2025 18:13

VIDEO Olandezii sărbătoresc ziua de naștere a regelui Willem-Alexander

Poporul olandez a celebrat sâmbătă cea de-a 58-a aniversare a regelui său, Willem-Alexander, prin petreceri stradale organizate cu multe decoruri în culoarea națională, portocaliul, informează DPA. Recepția oficială pe

Zig Zag 24-04-2025 14:16

Cu un tort de 121 de metri, Franța recâștigă recordul pentru cel mai mare 'Fraisier' din lume

Aproximativ 350 kg de căpșuni, 150 kg de zahăr, 415 kg de cremă de vanilie, 4.000 de ouă: o patiserie de lângă Paris a doborât miercuri un record neobișnuit pentru cel mai mare 'Fraisier' din lume, un tort de căpșuni de 121,88 metri lungime, transmite joi AFP. Cu acest record omologat de un reprezentant al Guinness World Re

Zig Zag 24-04-2025 09:05

Carlos Santana, nevoit să își amâne mai multe concerte după ce a fost testat pozitiv cu COVID-19

Chitaristul mexicano-american Carlos Santana a fost nevoit să își amâne mai multe concerte după ce a fost testat pozitiv cu COVID-19, a anunțat miercuri agentul său, informează AFP. Muzicianul în vârstă de 77 de ani acuzase simptome de 'deshidratare' înainte de a-și anula concertul de marți din San Antonio, Texas, și, '

Zig Zag 23-04-2025 13:11

Bilete la concertele Oasis/Fanii au pierdut peste două milioane de lire sterline în urma unor escrocherii (Lloyds)

Fanii trupei Oasis au pierdut în total peste două milioane de lire sterline în urma unor escrocherii derulate pe rețelele de socializare, în special pe Facebook, crezând că achiziționează bilete pentru concertele care marchează reunirea formației, potrivit băncii Lloyds, informează AFP. 'Banca estimează că în

Zig Zag 23-04-2025 10:18

Chitaristul Carlos Santana își amână un concert după ce a fost spitalizat din cauza deshidratării

Chitaristul mexicano-american Carlos Santana a fost nevoit să își amâne un concert programat pentru marți seară în San Antonio, SUA, după ce a acuzat simptome de deshidratare și a fost spitalizat, transmite miercuri agenția EFE care citează media locale. Santana urma să cânte marți seară în sala Majestic Theatre d

Zig Zag 22-04-2025 11:41

Gloria Estefan, Whoopi Goldberg și Antonio Banderas, printre vedetele care deplâng moartea papei

De la Gloria Estefan la J Balvin, Whoopi Goldberg, Russel Crowe, Antonio Banderas și Eva Longoria, vedetele au deplâns moartea papei Francisc, care 'a deschis inimile și mințile' și a luat apărarea celor marginalizați, transmite marți agenția EFE. 'Compasiunea, bunătatea și smerenia sa vor rămâne mereu în memorie&

Zig Zag 22-04-2025 10:24

Regina Sonja a Norvegiei, spitalizată după ce a acuzat dificultăți de respirație

Regina Sonja a Norvegiei, în vârstă de 87 de ani, a fost internată luni seară la Spitalul Național pentru investigații medicale după ce a prezentat dificultăți de respirație, a anunțat Casa regală norvegiană, transmite marți Reuters. Reginei Sonja, soția regelui Harald al V-lea, șeful de stat al Norvegiei, i-a fost implantat un sti

Zig Zag 22-04-2025 10:13

Cutremur în Myanmar/ Peste 60.000 de elevi susțin din nou examenul de admintere

Peste 60.000 de tineri din Myanmar urmează să susțină din nou examenul de admitere la universitate după ce un incendiu provocat de cutremurul mortal din 28 martie le-a distrus documentele, au relatat marți media de stat citate de AFP. 'Copiile cu răspunsuri au fost distruse într-un incendiu produs din cauza puternicului cutremur'

Zig Zag 22-04-2025 09:02

SUA: Geanta secretarului Securității interne Kristi Noem, furată într-un restaurant din Washington

Geanta secretarului Securității interne din SUA, Kristi Noem, a fost furată în timpul unei cine luate împreună cu familia la un restaurant din Washington în duminica de Paști, au declarat luni oficiali americani pentru media de peste ocean, relatează dpa. Geanta furată conținea 3.000 de dolari cash, documente de identificare,

Zig Zag 20-04-2025 14:36

VIDEO Lady Gaga și-a păstrat cumpătul după ce i-a cedat microfonul la festivalul Coachella

Lady Gaga a gestionat cu măiestrie o defecțiune tehnică survenită în timpul concertului pe care l-a susținut vineri la festivalul pop Coachella, în sudul Californiei, transmite duminică agenția DPA.

Zig Zag 18-04-2025 19:57

Ryan Gosling va fi capul de afiș al unui nou film Star Wars în 2027

După succesul blockbusterului 'Barbie', în care l-a interpretat pe Ken, actorul american Ryan Gosling va fi capul de afiș al unui nou opus din saga cult 'Războiul stelelor', care va fi lansat în mai 2027, transmite France Presse. 'Star Wars: Starfighter' va avea loc 'la aproximativ cinci ani după evenime

Zig Zag 18-04-2025 16:59

Robbie Williams le spune fanilor că selfie-urile și abordările îi provoacă disconfort și panică

Cântărețul britanic Robbie Williams le-a spus fanilor că solicitările de selfie-uri îi provoacă 'disconfort' și 'panică', după ce a fost abordat de mai multe persoane în timpul unui zbor recent, relatează vineri PA Media/dpa. Interpretul hitului 'Let Me Entertain You', în vârstă de 51 de ani, are o istorie