Camera Deputaților/Moțiunea simplă pe Energie - susținută în plen de reprezentanții Opoziției, criticată de cei ai Puterii (dezbateri)
Moțiunea simplă depusă de deputații AUR împotriva ministrului Energiei, Bogdan Ivan, intitulată ''România în beznă - falimentul programat al sistemului energetic național'' a fost susținută, luni, în plen, de reprezentanții Opoziției și criticată de partidele din coaliția de guvernare, care au afirmat că textul este plin de termeni 'populiști' și 'neadevărați'.
Dezbaterile au avut loc în prezența ministrului Energiei.
Deputatul PNL Sebastian Burduja a susținut că în spațiul public se spun despre Energie tot felul de 'minciuni' și 'aberații' și a făcut un apel către colegi să scrie împreună un cod în domeniu și să dea României o energie sigură, ieftină.
'Am remarcat că inițiatorii moțiunii simple vorbesc despre calea responsabilității. Calea responsabilității înseamnă să spui adevărul în primul rând. Am constatat că de multe ori despre Energie în spațiul public se propagă, se acreditează niște minciuni, niște aberații. S-a spus că se fură din Lacul Vidraru, că centralele eoliene nu produc energie. Intrați pe site-ul Transelectrica - la ora asta 17% din toată producția este din centrale eoliene. S-a spus că dăm energie gratis fraților moldoveni și din Ucraina. Niciodată! S-au spus tot felul de alte aberații și n-am văzut vreo cale a responsabilității. (...) N-am închis niciun grup. (...) Mulți putem să vorbim, dar de făcut întotdeauna este mai greu. Calea responsabilității înseamnă să lăsăm partizanatul la o parte', a menționat Burduja, fost ministru al Energiei.
Potrivit deputatului PSD George - Mădălin Borș, întreaga energie produsă în România este în sincron cu restul Europei.
'Cu cine nu suntem în sincron? Cu Rusia! Catalogarea energiei verzi drept nesincronă arată, pur și simplu, necunoașterea codului de funcționare a sistemului energetic național. (...) În textul moțiunii se spune că piața internă de energie este instabilă, iar prețurile variază între 0,08 și 3,31 euro pe megawatt-oră în aceeași zi. Ce pot să spun? Doamne ajută! (...) Domnilor parlamentari AUR, ați confundat, din păcate, prețurile din Iran cu prețurile din România. Dar gura păcătosului adevăr grăiește - vă cam place dictatura. În consecință, când folosiți ChatGPT pentru redactarea moțiunii, ar fi indicat să utilizați versiuni avansate și mai ales să vă îmbunătățiți cunoștințele în domeniu', a subliniat deputatul PSD, care a adăugat că este falsă acuzația că grupurile de la Cernavodă sunt scoase din funcțiune.
Deputatul AUR George Simion i-a atras atenția ministrului Energiei că românii suferă de frig și trebuie să suporte 'prețuri nebune la energie'. El a cerut explicații privind situația Lukoil, amintind că Bulgaria a fost exceptată.
'Domnule ministru, este frig în case, românii nu își permit să dea drumul la căldură. (...) Premierul vostru Bolojan e așteptat în Parlament de trei săptămâni și nu vine. Colegul dumneavoastră de alianță Virgil Popescu spune că mințiți, că n-ați rezolvat nimic nici pentru 2029, nici pentru 2030 și CE Oltenia se va închide în august 2026, nu cum ați anunțat. Președintele vostru Nicușor Dan și cu aliații săi, cei de la USR, se opune finalizării construcției de hidrocentrale. Vrem explicații, domnule ministru, de ce alții obțin derogări pentru Lukoil și ne uităm către Bulgaria care a fost exceptată și către Ungaria și către Serbia. Vrem să știm dumneavoastră ce faceți concret pentru a opri alimentarea cu combustibil de la Lukoil. (...) Voi vedeți peste tot 'rușii, rușii, rușii'. Marcel Ciolacu a blocat vânzarea Lukoil și domnul Burduja confirmă', a transmis Simion, liderul AUR.
Deputatul USR George Nicolae Marussi i-a acuzat pe inițiatorii moțiunii de propagandă politică și a solicitat ministrului implementarea urgentă a măsurilor de reformare.
'O lună nouă, o moțiune nouă. Este evident că nu există alt obiectiv decât propaganda politică. Este legitim și de înțeles pentru Opoziție. De asemenea, lasă impresia că avem activitate. Forma textului este un amestec de declarații politice, populisme și termeni tehnici care identifică o responsabilitate istorică și încearcă să o pună pe umerii unei singure persoane. (...) Moțiunea nu aduce nimic nou, problemele sunt reale', a susținut el.
UDMR nu votează această moțiune simplă care creează confuzie, a anunțat deputatul Bende Sandor.
'Am crezut că vom asista la o dezbatere de idei realiste. (...) În schimb, moțiunea despre ''România în beznă' nu reușește să facă lumină, dimpotrivă, creează și mai multă confuzie prin expunerea unei viziuni înguste. (...) Ce dorește Opoziția de fapt? Cu rezerve de lignit până încă 40 de ani, colegii afirmă că avem nevoie de un sistem energetic suveran, stabil, românesc. (...) Românesc - impresia este că ar fi vorba de un ro-exit și intenționat sunt omise din ecuație eforturile Uniunii Europene de a crea o piață comună de energie. La tema propusă de Opoziție, UDMR afirmă că ceea ce se impune sunt: un control strict al jucătorilor de pe piața energetică, responsabilități clar delimitate în paralel cu răspuns rapid al autorităților la orice încălcare a legii și o constantă informare și educare a consumatorilor', a subliniat deputatul UDMR.
Potrivit deputatului S.O.S. România Mihai Adrian Țiu, 'sistemul energetic este în colaps, adus aici de o clasă politică incompetentă, iresponsabilă și străină de interesele națiunii române'.
'Sistemul energetic românesc ar fi trebuit să fie motorul reindustrializării României. Deși suntem principalul producător de gaze naturale din Europa, marile combinate chimice sunt închise. (...) Suntem o colonie doar ce asigură materie primă ieftină pentru industria statelor puternice din Europa', a susținut deputatul.
Deputata POT Anamaria Gavrilă a susținut, la rândul său, că Ministerul Energiei nu lucrează pentru cetățeni, ci pentru 'băieții deștepți'.
'Banii din PNRR au fost dovediți că au fost direcționați către firmele de partid, către persoane conectate politic, iar instituția a devenit doar o acoperire pentru împărțirea banilor din energie și a fondurilor europene. Acești bani ar fi trebuit să modernizeze sistemul, să reducă prețurile la energie și să protejeze oamenii. (...) Nu există o strategie energetică națională adoptată de Parlament, iar realitatea este că rețelele sunt vechi și supraîncărcate, avem transformatoare mai vechi de 50 de ani și costurile sunt uriașe pentru oameni', a arătat lidera POT.
Deputatul independent Dumitru Coarnă a afirmat că 'PNL, PSD, USR și UDMR au distrus România'. 'Suntem pe un deficit de 1.000 de megawați-oră. Ați închis tot ce producea energie, (...) ați adus oamenii în imposibilitatea de a-și plăti facturile. Avem cel mai mare preț la energie din Europa. (...) Aveți temă să distrugeți România din perspectivă energetică și ați reușit', a susținut el. AGERPRES/(A - redactor: Cătălina Matei, editor: Claudia Stănescu, editor online: Andreea Lãzãroiu)
Citește și:
Camera Deputaților: Moțiunea simplă pe Energie a fost respinsă
Ivan: România plătește aproape cel mai mare preț la energie din UE, raportat la veniturile oamenilor
Cameră - moțiune Energie/ A început ședința de plen pentru dezbatere și vot
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Sighiartău: Guvernul trădării a căzut; PNL cere președintelui să convoace consultările conform Constituției
Guvernul 'trădării' a căzut, iar PNL cere președintelui Nicușor Dan să convoace consultările conform Constituției, a declarat, luni seară, secretarul general al partidului, Robert Sighiartău. 'Guvernul trădării a căzut. Nu poți construi pe trădare și pe corupție morală. Au fost 48 de zile pierdute pentru România și pentru români, au fos
Grindeanu spune că Nicușor Dan va face destul de repede consultări pentru desemnarea unui nou premier
Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat luni seară, după votul Parlamentului de respingere a învestirii guvernului Adrian Veștea, că se așteaptă ca în următoarele zile președintele Nicușor Dan să cheme
UPDATE Veștea: Am venit în acest proiect cu bune intenții; îmi pare rău că nu s-a putut materializa
Premierul desemnat, Adrian Veștea, a afirmat, luni seară, că a tratat cu responsabilitate formarea Guvernului, punctând că a venit în acest proiect cu bune intenții, răspunzând unei provocări. 'Am venit în acest proiect cu bune intenții, dintr-o funcție aleasă pe care mi-am câștigat-o în urma unui vot un
Veștea, după ce Guvernul a picat în Parlament: Votul nu a fost cel pe care l-am sperat pentru România
Premierul desemnat Adrian Veștea a declarat, luni, după ce Guvernul propus de el a picat în Parlament, că votul nu a fost cel pe care l-a sperat pentru România, dar îl respectă.
Parlament - învestire/Guvernul Veștea - respins de Parlament
Guvernul Adrian Veștea a fost respins, luni, de Parlament, cu 189 de voturi 'pentru' și 23 de voturi împotrivă. Au fost 212 de voturi exprimate. Votul asupra cererii de acordare a încrederii Parlamentului asupra programului și a întregii liste a Guvernului a fost secret cu bile. Pentru ca Guvernul să fi
Parlament - învestire Guvern/ S-a încheiat votul pentru Cabinetul propus de Adrian Veștea
Deputații și senatorii au finalizat, luni, votul din plenul comun al Parlamentului, reunit pentru învestirea Guvernului Adrian Veștea. Miniștrii propuși de Veștea au fost audiați luni de comisiile de specialitate ale Parlamentului. Votul asupra cererii de acordare a încrederii Parlamentului asupra programului și a &i
Paul Stănescu spune că următorul premier propus ar trebui să fie de la PSD
Senatorul PSD Paul Stănescu, fost secretar general al partidului, a declarat luni că, în cazul în care Guvernul Adrian Veștea nu va trece de votul Parlamentului, următorul premier desemn
Parlament - învestire Guvern/Robert Alecu (neafiliat): Votul meu va fi împotrivă; singura soluție - întoarcerea la alegeri anticipate
Deputatul neafiliat Robert Alecu a declarat luni, în plenul Parlamentului, că nu va vota noul Guvern și că singura soluție onestă rămâne întoarcerea la alegeri anticipate. 'Astăzi ni se cere să acordăm un cec în alb, un cec pe care în cele din urmă îl vor plăti tot românii. Iar eu nu voi gira acest
Parlament - învestire Guvern/ Darău (USR): Guvernul propus - o coalizare a tot ce este mai rău
Executivul propus de premierul desemnat Adrian Veștea este 'o coalizare a tot ce este mai rău în politica românească', a declarat, luni, în plenul reunit, ministrul interimar al Economiei, Irineu Darău (USR), în cadrul dezbaterii anterioare votului parlamentarilor cu privire la învestirea acestei formule de Cabinet.
Parlament - Învestire Guvern/Dumitru Manea: Acest guvern este rezultatul unui blat de cartier
Senatorul SOS România, Dumitru Manea, a declarat luni, în plenul reunit al Parlamentului, că Guvernul Veștea este unul 'antiromânesc' și reprezintă rezultatul unui 'blat de cartier'. 'Domnilor prezumtivi miniștri, sunteți un guvern antiromânesc, ca și cel de dinaintea dumneavoastră, ca și cei care s-au răzgândi
Parlament - învestire Guvern/ Răzvan Chiriță: : România are nevoie de stabilitate și predictibilitate
Liderul grupului parlamentar Uniți pentru România, Răzvan Chiriță, a declarat luni seara, în plenul reunit al Parlamentului, în cadrul ședinței de învestire a Cabinetului Veștea, că România traversează un moment dificil în care responsabilitatea trebuie să primeze în fața calculelor politice. În
Parlament - învestire Guvern/ Buzoianu (USR): Poporul nu a votat să fie subjugat de PSD
Poporul nu a votat să fie subjugat de PSD, a afirmat, luni, în plenul reunit al Parlamentului, la învestirea Guvernului Adrian Veștea, ministrul interimar al Mediului, Diana Buzoianu (USR). 'Ce ne propune astăzi PSD? Să ardem casa. Ni se promite cu emoție în glas că vom construi un castel și, de fapt, vom primi o cocioabă
Parlament - învestire Guvern/Veștea: Intenția mea este de a debloca țara; au rămas 70 de zile pentru finalizarea PNRR
Premierul desemnat Adrian Veștea a declarat luni, în plenul reunit al Parlamentului, că își dorește să deblocheze situația în care se află România, reamintind că au rămas 70 de zile până la finalizarea proiectelor PNRR. 'Am răspuns cu bună credință, ca orice român, acestei provocări. Intenția mea este de
Parlament - învestire Guvern/ A început votul
Votul în plenul reunit al Parlamentului, pentru învestirea Guvernului Veștea, a început. Anterior, miniștrii propuși de Veștea au fost audiați de comisiile de specialitate ale Parlamentului. Votul asupra cererii de acordare a încrederii Parlamentului asupra programului și a întregii liste a Guvernul
Parlament - învestire Guvern/ Pambuccian (Minorități): Noi vom vota acest guvern
Liderul Grupului Minorităților Naționale din Camera Deputaților, Varujan Pambuccian, a declarat, luni seară, că parlamentarii afiliați acestui grup vor vota pentru învestirea guvernului lui Adrian Veștea. 'Într-un minut, ce poți să spui? Vreau să spun de la bun început că noi vom vota acest guvern și vom vota acest guvern














