Racheta misiunii Artemis 2 a fost repusă pe rampa de lansare
Racheta Space Launch System (SLS) și capsula Orion, care vor fi lansate în cadrul misiuni Artemis 2 în jurul Lunii, au fost repuse pe rampa de lansare, în așteptarea numărătoarei inverse care ar putea începe în mai puțin de două săptămâni, transmite Space.com.
NASA a plasat vineri impunătoarea rachetă SLS pe rampa de lansare la Launch Complex-39B (LC-39B) de la Centrul Spațial Kennedy (KSC) al NASA din Florida.
SLS și capsula Orion au ajuns pe platformă la ora 15:21 GMT. În aceeași dimineață, la ora 04:20 GMT, SLS, Orion și platforma lor mobilă de lansare (MLP) au fost fixate pe un vehicul de transport pe șenile al NASA pentru o călătorie de 6,4 kilometri până la instalația de lansare.

Racheta misiunii Artemis 2 a petrecut ultimele trei săptămâni în interiorul Clădirii de Asamblare a Vehiculelor (VAB) a KSC, fiind supusă unor lucrări de întreținere pentru a remedia problemele apărute după testele inițiale ale rachetei pe platformă. Odată cu revenirea SLS la LC-39B, NASA își propune să pregătească vehiculul și sistemele de la sol la timp pentru începerea următoarei perioade de lansare a rachetei Artemis 2, care se deschide pe 1 aprilie.
Aceasta a fost a doua ridicare pe rampă pentru racheta misiunii Artemis 2, care a ajuns pe platformă pentru prima dată pe 17 ianuarie. În timpul acelei campanii inițiale de lansare, NASA a reușit să finalizeze cu succes unul dintre cele două teste de alimentare cu combustibil 'în repetiție generală' în perioada premergătoare lansării, care anterior era prevăzută pentru începutul lunii martie. După testare a apărut însă o problemă cu presurizarea heliului în treapta superioară a rachetei, care nu a putut fi remediată pe platformă.

Drept urmare, NASA a readus SLS la VAB pe 25 februarie, unde inginerii au lucrat în ultimele săptămâni pentru a remedia problema și a schimba bateriile de zbor și alte componente minore. O înlocuire de ultim moment - un cablaj electric pentru sistemul de terminare a zborului - a amenințat să întârzie amplasarea pe rampa de lansare până pe 20 martie, dar NASA a reușit să finalizeze lucrările la timp pentru a atinge obiectivul din 19 martie.
Racheta SLS are o înălțime de 98 de metri, cântărește aproximativ 1,6 milioane de kilograme cu rezervoarele goale și peste 2,61 milioane de kilograme atunci când este alimentată complet cu hidrogen lichid și oxigen lichid.
Pentru a transporta în siguranță acest vehicul ultramasiv, transportul pe șenile, care are o lățime de 35 de metri, a rulat cu doar 1,6 km/h. Călătoria de 6,4 km dintre VAB și LC-39B se desfășoară de-a lungul unui drum pavat cu pietre de de râu, care, din cauza greutății combinate de peste 8,1 milioane de kilograme a transportorului pe șenile, SLS și MLP, sunt zdrobite până la nisip pe măsură ce șenilele trec peste ele.

Racheta SLS folosită în cadrul misiunii Artemis 1 a fost nevoită să se întoarcă la VAB de trei ori înainte de a fi lansată în cele din urmă în noiembrie 2022. Acea misiune fără echipaj a trimis capsula spațială Orion pe orbita selenară timp de aproape o lună înainte de a se întoarce pe Pământ.
Artemis 2 va fi primul zbor al programului Artemis care va fi lansat cu astronauți la bordul capsulei Orion și primul test major al sistemelor de susținere a vieții ale vehiculului spațial. Artemis 2 va fi comandată de astronautul NASA Reid Wiseman, căruia i se alătură pilotul Victor Glover (NASA) și specialiștii misiunii Christina Koch (NASA) și Jeremy Hansen (de la Agenția Spațială Canadiană).
Aceștia vor fi lansați într-o misiune de 10 zile la bordul Orion, zburând într-o singură buclă în jurul Lunii și înapoi pe Pământ. Misiunea este un pas semnificativ în eforturile NASA de a readuce astronauții pe suprafața selenară, unde agenția speră să stabilească o prezență susținută.

Scopul final al NASA este de a trimite astronauți înapoi pe Lună înainte de sfârșitul anului 2028. O parte a acestui plan necesită dezvoltarea mai multor tehnologii noi, inclusiv cele două module de aselenizare comerciale contractate în cadrul programului Artemis Human Landing Systems - Starship de la SpaceX și Blue Moon de la Blue Origin, ambele fiind încă în curs de dezvoltare.
Unul sau ambele module de aselenizare (NASA a anunțat că va apela la oricare dintre ele va fi gata la momentul misiunii) vor fi lansate pe orbita Pământului ca parte a misiunii Artemis 3, unde astronauții de la bordul navei Orion vor exersa manevrele de întâlnire și andocare între navele spațiale. Această misiune este programată pentru 2027. Misiunea Artemis 4 este prima de aselenizare în cadrul programului și este anunțată pentru 2028.
Echipajul misiunii Aertemis 2 a intrat în carantină la Centrul Spațial Johnson al NASA din Houston, unde va rămâne până la data lansării.
NASA vizează în continuare o fereastră de lansare care se deschide pe 1 aprilie, existând oportunități de lansare până în 6 aprilie, după care o altă fereastră de lansare se deschide începând cu 30 aprilie, conform NASA. AGERPRES/(AS - editor: Codruț Bălu, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
UPDATE Cutremure în Venezuela/ Cel puţin 32 de morţi şi peste 700 de răniţi (preşedinte)
Președintele interimar a Venezuelei, Delcy Rodriguez, a anunțat joi că cel puțin 32 de persoane și-au pierdut viața și alte peste 700 au fost rănite în urma a două seisme cu magnitudinea 7,2, respectiv 7,
Două cutremure de magnitudine foarte mare au lovit Venezuela, clădiri prăbușite în Caracas (GALERIE FOTO/VIDEO)
Două cutremure puternice, cu magnitudini de 7,2 și 7,5 conform serviciului seismologic american (United States Geological Survey, USGS), au lovit succesiv miercuri Venezuela, unde jurnaliști ai AFP au văzut clădiri prăbușite și au asistat la scene de panică în capitala Caracas. Niciun bilanț nu a fost făcut public imediat. Conform USGS,
VIDEO Cutremur cu magnitudinea 6,9 în nordul Japoniei
Un cutremur cu magnitudinea de 6,9 a fost înregistrat joi în largul nordului Japoniei, a anunțat Agenția Meteorologică Japoneză, precizând că nu există risc de tsunami, transmite AFP. Acest cutremur s-a produs în Oceanul Pacific, în largul prefecturii Iwate, la nord de insula principală Honshu, la o adâncime
Luni și marți au fost cele mai călduroase zile de iunie înregistrate de Spania în ultimii 76 de ani
Luni și marți au fost cele mai călduroase zile înregistrate în Spania pentru luna iunie din 1950, a anunțat miercuri Agenția Națională de Meteorologie (Aemet), pe fondul unui val de căldură care cuprinde Europa, transmite AFP. Spania este obișnuită cu temperaturi extreme, dar în ultimii ani s-a confruntat cu o frecvență și in
Record de temperatură doborât în Regatul Unit pentru luna iunie
Recordul de temperatură din Regatul Unit pentru luna iunie a fost doborât miercuri, când 35,8 grade Celsius au fost înregistrate la Wiggonholt, în sudul Angliei, a anunțat agenția națională de meteorologie din această țară, citată de AFP. Acest record va fi 'foarte probabil doborât din nou, mai târziu &i
Un seism cu magnitudinea 5,6 s-a produs în nordul Californiei
Un seism cu magnitudinea 5,6 s-a produs miercuri în comitatul Mendocino din nordul statului american California, potrivit Serviciului de prospectare geologică al Statelor Unite (USGS), citat de Reuters. Acest cutremur de pământ, înregistrat la o distanță de aproximativ 11 kilometri nord de Redwood Valley, s-a produs la ad&aci
Caniculă: OMS cere prioritate pentru investiții în sisteme de sănătate reziliente
Directorul general al Organizației Mondiale a Sănătății (OMS) a îndemnat marți țările lumii să facă 'o prioritate' din investițiile în sisteme de sănătate reziliente, pentru ca acestea să reziste mai bine la valurile de căldură devenite din ce în ce mai frecvente și mai intense, informează AFP. 'Valul de căldură c
'Fiecare dorea să fie primul', astronauții din epoca Apollo erau mai competitivi (pilot Artemis 2)
Multe s-au schimbat de când NASA a trimis ultima dată astronauți pe Lună - inclusiv atitudinile astronauților care au participat la aceste misiuni, conform declarațiilor astronautului Victor Glover, pilotul misiunii Artemis 2 care a străbătut distanța de la Pământ la Lună în aprilie, transmite miercuri Space.com. 'Câ
Centrul Căii Lactee, fotografiat cu o acuratețe deosebită de telescopul european Euclid
60 de milioane de stele și o calitate a imaginilor nemaivăzută până acum pentru o regiune atât de vastă a cerului: Agenția Spațială Europeană (ESA) a dezvăluit miercuri fotografii cu centrul Căii Lactee, care ar trebui să permită identificarea unor noi exoplanete, informează AFP. 'Galaxia noastră, Calea Lactee, este un disc, es
BTA: Universitatea de Medicină din Sofia lansează noi programe de licență pentru studenții internaționali
Universitatea de Medicină din Sofia a anunțat marți că lansează trei noi programe de studiu în limba engleză - două de licență și unul de masterat -, concepute special pentru studenții internaționali. Aceste programe vizează Asistența medicală, Kinetoterapia și Managementul studiilor clinice, urmând să se alăture programelor de mas
Un asteroid de mari dimensiuni va trece sâmbătă pe lângă Terra
Un asteroid va trece sâmbătă prin proximitatea Terrei - fără risc de coliziune - și va putea fi observat cu ajutorul unor mici telescoape sau al unor binocluri mari, a anunțat miercuri Agenția Spațială Europeană (ESA), relatează AFP. 'O trecere apropiată de Terra a unui obiect de o asemenea mărime nu se produce decât o dată la
Expunerea la soare nu este întotdeauna suficientă pentru restabilirea nivelului de vitamina D (studiu)
Un studiu realizat pe aproape 300 de persoane din nordul Marii Britanii a constatat că nivelurile de vitamina D rămân adesea scăzute pe tot parcursul anului în rândul persoanelor cu cel mai ridicat risc de deficiență, relatează miercuri Science Daily. Concluziile contrazic convingerea larg răspândită conform căreia expunerea la soare în timpul v
Majoritatea orașelor din Italia, sub cod roșu de caniculă
Ministerul Sănătății din Italia, a plasat miercuri 16 dintre cele mai mari 27 de orașe din țară sub cod roșu din cauza pericolului reprezentat de temperaturile ridicate, în contextul valului de caniculă care afectează o mare parte din Europa de Vest, transmite agenția de presă ANSA. Latina s-a alăturat miercuri celor 15 orașe aflate deja sub cod roșu de
Marți a fost cea mai călduroasă zi înregistrată vreodată în Franța
Ziua de marți a fost 'cea mai călduroasă zi înregistrată vreodată în Franța' de la începutul măsurătorilor meteorologice în 1947 și numeroase recorduri absolute de temperatură au fost doborâte în vestul țării, a anunțat agenția Meteo-France, citată de AFP. Indicatorul termic național - media temperat
Expansiunea Universului continuă accelerat, iar energia întunecată rămâne 'suspectul de serviciu'
Expansiunea Universului continuă accelerat, probabil sub influența energiei întunecate, în pofida unor studii recente care susțin că expansiunea Universului decelerează, susține un nou studiu publicat la 10 iunie în revista Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, transmite marți Space.com. Acest lucru înseamn













