VIDEO Canotaj: Elisabeta Lipă - Sunt mândră de rezultatele de la Europene, dar valoarea actuală a sportivilor nu e cea adevărată

Preşedinta Agenţiei Naţionale de Sport (ANS), Elisabeta Lipă, a declarat, luni, la Salonul Oficial al Aeroportului ''Henri Coandă'', la sosirea delegaţiei României de la Campionatele Europene de canotaj de la Szeged, că este mândră de rezultatele sportivilor români, dar a subliniat că aceştia îşi vor adevărata valoare la Jocurile Olimpice de la Paris.
"A fost un European greu, care s-a desfăşurat în condiţii vitrege, cu ploaie, vânt, cu dezavantaje pe culoare. Dar aceşti sportivi minunaţi au trecut peste neajunsuri şi au spart gheaţa în acest an, pentru că e prima competiţie oficială pe 2024 după un cantonament extrem de lung. Iar toate aceste sacrificii s-au făcut pentru a fi cât mai buni la Jocurile Olimpice. Eu sunt foarte mândră de aceste rezultate. Am terminat în clasament pe locul 2 după Team GB (n.r. - echipa Marii Britanii). Team GB care ne ambiţionează să nu ne lăsăm. Dacă dăm la o parte probele neolimpice şi probele pentru persoanele cu dizabilităţi vedem că de fapt sunt doar cu un titlu continental înaintea noastră. Deci le suflăm în ceafă foarte tare. Iar eu îmi doresc acest rezultat la Jocurile Olimpice. Şi chiar mai bun, pentru că valoarea sportivilor noştri la ora actuală nu este cea adevărată, cea care o vor afişa la Paris", a afirmat Lipă.
Preşedinta s-a arătat bucuroasă de faptul că România a reuşit să câştige aurul în proba de dublu vâsle, categorie uşoară, prin Ionela Cozmiuc şi Gianina van Groningen, după opt ani.
"Sunt fericită pentru că prima zi de competiţie am încheiat-o cu un titlu european pe care l-am aşteptat opt ani. Şi aici vorbesc despre Ionela şi de Gianina, care, nu ştiu, ori i-a prins bine măritişul, ori pauza, cert este însă că amândouă au revenit la forma lor de invidiat. Sunt ferm convinsă că la Europene ce am văzut este puţin pe lângă ce vom vedea la ele în continuare. Mi-aş dori enorm de mult ca ele să urce pe cea mai înaltă treaptă la podiumului la Jocurile Olimpice, pentru că se ştie că după Paris categoria uşoară se desfiinţează şi apare beach rowing. Şi ele au toate şansele, mai ales că sunt convinsă că au băgat şi frica în adversari", a explicat ea.
Foto: (c) ALEX MICSIK / AGERPRES FOTO
Lipă a menţionat că emoţiile cele mai mari le-a avut la dublu vâsle masculin, acolo unde Andrei-Sebastian Cornea şi Marian Florian Enache au obţinut aurul: "Proba la care efectiv am plâns a fost proba de dublu băieţi. Florin şi Andrei sunt tiparul canotorului perfect. Ei au dat efectiv recital pe pista de la Szeged, a fost ceva ce nu vă imaginaţi. Au spart gheaţa atât de frumos că mi-e şi frică să mă gândesc cum vor arăta următoarele competiţii pentru această probă''.
Preşedinta a ANS a explicat locul 3 obţinut la dublu vâsle feminin prin faptul că Simona Radiş şi Ancuţa Bodnar, neînvinse de aproape cinci ani, prin faptul că acestea nu sunt roboţi.
"La dublu fete sigur că doare rezultatul, pentru că ne-am obişnuit cu victorii. Dar fetele au parcursul lor, toată lumea vrea să te învingă atunci când demonstrezi atâta timp. Dar să nu uităm că ele nu sunt roboţi, n-au şuruburi, sunt şi ele două fete, două fete hotărâte, dornice de performanţă atunci când consideră ele că trebuie să o aibă. Pentru că pe lângă ambiţia de care dau dovadă sunt şi foarte încăpăţânate. Şi ştiu ele când şi cum să facă", a precizat Elisabeta Lipă.
România a încheiat pe locul secund în clasamentul final, cu opt medalii, patru de aur, două de argint şi două de bronz, fiind devansată de Marea Britanie (8-1-1), dar terminând înaintea Italiei (2-3-3), a Norvegiei (2-0-1), a Germaniei (2-5-1) etc.
Foto: (c) ALEX MICSIK / AGERPRES FOTO
Sâmbătă, România a obţinut trei medalii, una de aur, una de argint şi una de bronz. Aurul tricolorelor a fost obţinut la dublu vâsle, categorie uşoară (Gianina van Groningen şi Ionela Cozmiuc), argintul a fost câştigat la patru rame feminin (Mădălina Bereş, Maria Lehaci, Magdalena Rusu şi Amalia Bereş), iar bronzul la 8+1 masculin (Mihăiţă Ţigănescu, Ciprian Tudosă, Constantin Adam, Mugurel Vasile Semciuc, Florin Arteni, Sergiu Bejan, Ştefan Berariu, Florin Lehaci, Adrian Munteanu).
Duminică, Ioana Vrînceanu şi Roxana Anghel au cucerit aurul la dublu rame feminin, Andrei-Sebastian Cornea şi Marian Enache s-au impus la dublu vâsle masculin, a treia medalie de aur fiind obţinută la 8+1 feminin (Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Adriana Adam, Maria Lehaci, Mădălina Bereş, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş, Victoria-Ştefania Petreanu), Florin Arteni şi Florin Lehaci au luat argint la dublu rame masculin, iar Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş au obţinut bronzul la dublu vâsle feminin.
România a calificat 12 echipaje în finalele pentru medalii din cele 13 pe care le-a deplasat la Szeged.
La ediţia 2023 a Campionatelor Europene, desfăşurată la Bled (Slovenia), România a câştigat şase medalii, dintre care cinci de aur şi una de argint.
AGERPRES (A, AS-autor: Marius Ţone, editor: Mihai Ţenea, editor online: Adrian Dădârlat)
Mai multe imagini pe AGERPRES FOTO
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Fotbal: FC Hermannstadt a învins-o pe Sepsi OSK cu 2-0, în deplasare, în play-out
FC Hermannstadt a învins-o pe Sepsi OSK Sfântu Gheorghe cu scorul de 2-0 (2-0), vineri seara, în deplasare, într-un meci din etapa a doua a fazei play-out a Superligii de fotbal. Sibienii s-au impus prin golurile marcate de Ionuț Stoica (23), după ce portarul Roland Niczuly a scăpat o minge centrată de Cristian Neguț, d
Fotbal: Șumudică (Rapid) - Universitatea Craiova are o altă față de când a venit Mirel Rădoi
Antrenorul echipei de fotbal FC Rapid București, Marius Șumudică, a declarat, vineri, într-o conferință de presă, că se așteaptă la un meci greu cu Universitatea Craiova, formație care în opinia sa are 'o altă față' de la instalarea ca antrenor a lui Mirel Rădoi. 'Universitatea Craiova este o echipă bine structurată, construită în
Fotbal: Alexandru Dobre (Rapid) - Concentrarea este pe cele 3 puncte din meciul cu Universitatea Craiova
Fotbalistul Alexandru Dobre a declarat, vineri, într-o conferință de presă, că în acest moment concentrarea lui și a colegilor săi de la Rapid București este pe câștigarea celor trei puncte puse în joc în partida cu Universitatea Craiova din etapa a 2-a a play-off-ului Superligii. 'A fost foarte bună pauza asta, am avut timp s
Fotbal: CSM Reșița, debut în forță în play-off-ul Ligii a II-a
CSM Reșița a surclasat-o pe FC Metaloglobus București cu scorul de 4-0, joi seara, în deplasare, la Clinceni, într-un meci din prima etapă a play-off-ului Ligii a doua de fotbal. Echipa antrenată de Flavius Stoican s-a impus prin goluri
Fotbal: Vasile Mogoș (Universitatea Craiova) - De abia aștept să jucăm contra celor de la Rapid
Fotbalistul Vasile Mogoș a declarat, joi, într-o conferință de presă, că nu știe dacă va fi titular la Universitatea Craiova, dar de abia așteaptă meciul cu FC Rapid din etapa a 2-a a play-off-ului Superligii. 'Nu am fost aici la meciul trecut cu Rapid, dar va fi un nou meci, cu o nouă istorie. Eu de abia aștept să jucăm contra celor
Fotbal: Rădoi (Universitatea Craiova), înaintea partidei cu Rapid - Echipele se vor axa mai mult pe puncte
Antrenorul echipei de fotbal Universitatea Craiova, Mirel Rădoi, a declarat, joi, într-o conferință de presă, că atât formația sa cât și FC Rapid se vor axa mai mult pe puncte decât pe calitatea jocului în meciul direct de sâmbătă din etapa a 2-a a play-off-ului Superligii. 'Este un meci mult așteptat de
Fotbal: Bogdan Lobonț - Vă dau două nume de portari de viitor, Bogdan Ungureanu și Alexandru Maxim
Bogdan Lobonț, fostul portar al naționalei de fotbal a României, a rostit numele lui Bogdan Ungureanu, de la Rapid, și Alexandru Maxim, de la FCSB, atunci când a fost întrebat cine ar putea apăra în viitor poarta selecționatei tricolore. 'Pot vă dau două nume, dacă e să vorbim de viitor. Depinde din ce perspectivă vedem viitorul, da
Fotbal: Dragoș Grigore - România are puterea de a se lupta pentru primul loc în grupa de calificare la CM
Fostul internațional Dragoș Grigore a afirmat, joi, că echipa națională de fotbal a României are în continuare puterea de a se bate pentru primul loc în grupa de calificare la Cupa Mondială, chiar dacă a pierdut primul meci, cu Bosnia-Herțegovina, cu scorul de 0-1, pe teren propriu. 'E trist că am început cu o &icir
Ciclism: Peste 150 de sportivi din 26 de echipe vor participa la ediția 2025 a Turului României
Peste 150 de sportivi din 26 de echipe vor participa la ediția 2025 a Turului ciclist al României, care se va desfășura în perioada 10-14 septembrie, a anunțat, joi, Federația Română de Ciclism la evenimentul de lansare a competiției. Turul României va începe în acest an la Craiova și se va încheia la
Fotbal: Marius Lăcătuș - Drumul lui Gică Hagi este un drum de urmat
Fostul fotbalist Marius Lăcătuș a declarat, miercuri seara, la lansarea volumului autobiografic al lui Gheorghe Hagi, că drumul acestuia în fotbal este unul de urmat și speră ca în viitor un alt jucător român să reușească performanțele acestuia. 'Nu mulți jucători de fotbal din România reușesc să joace la Real Madri
Fotbal: Ilie Dumitrescu - Dacă îl ajutam pe Hagi în '94, putea să fie de cel mai bun jucător de la CM
Fostul fotbalist Ilie Dumitrescu a declarat, miercuri seara, la lansarea volumului autobiografic 'Hagi - Drumul meu', că dacă el și ceilalți componenți ai 'Generației de Aur' l-ar fi ajutat puțin mai mult pe Gheorghe Hagi la Cupa Mondială din 1994 acesta ar fi putut fi numit cel mai bun jucător al acelei ediții. 'Cartea ace
Fotbal: Mircea Lucescu - Cariera mea a fost influențată de Gică Hagi, iar a lui de prezența mea
Selecționerul echipei naționale a României, Mircea Lucescu, a declarat, miercuri seara, la lansarea volumului autobiografic 'Hagi - Drumul meu', că întreaga sa carieră a fost influențată de Gheorghe Hagi, așa cum cariera fostului decar al primei reprezentative a fost influențată de prezența sa. 'Cariera mea a fost influ
Fotbal: Gheorghe Hagi, la lansarea autobiografiei 'Drumul meu' - Cartea arată cum se construiește un succes
Fostul căpitan și selecționer al echipei naționale de fotbal a României, Gheorghe Hagi, a declarat, miercuri seara, la evenimentul de lansare al autobiografiei intitulată 'Drumul meu' de la Academia de Studii Economice, că volumul descrie călătoria sa în viață și arată cum se construiește un succes. 'Cred că aceste cuvinte care s-au spu
Baschet feminin: CSM Târgoviște - CS Rapid și Sepsi-SIC - FCC UAV Arad, în semifinalele campionatului
CS Municipal Târgoviște, CS Rapid București, ACS Sepsi-SIC Sfântu Gheorghe și FCC Baschet UAV Arad s-au calificat, miercuri, în semifinalele Ligii Naționale de baschet feminin după ce au câștigat cu 2-0 la general seriile din play-off. În semifinale, CSM Târgoviște o va înfrunta pe Rapid, iar Sepsi-SIC
Handbal masculin: CS Dinamo a pierdut la patru goluri în play-off-ul Ligii Campionilor
CS Dinamo București a fost învinsă de echipa germană SC Magdeburg, cu scorul de 30-26 (16-11), miercuri seara, în prima manșă a play-off-ului Ligii Campionilor la handbal masculin, desfășurată în Sala Polivalentă ''Ioan Kunst-Ghermănescu'' din Capitală. Magdeburg a controlat jocul de la un capăt la altul, la p