Fotbal: 'Meciul cu Bayern a fost decis de eliminarea lui Camavinga', a afirmat antrenorul Alvaro Arbeloa (Real Madrid)
Antrenorul echipei Real Madrid, Alvaro Arbeloa, a declarat că eliminarea lui Eduardo Camavinga a decis calificarea formației Bayern Munchen în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, miercuri seara, pe Allianz Arena.
'Meciul a fost decis de asta. Evident că doare. Este ceva ce nu putem controla', a explicat Arbeloa după meci.
După ce a pierdut prima manșă pe stadionul Santiago Bernabeu (1-2), Real Madrid a condus de trei ori la Munchen împotriva lui Bayern (1-0, apoi 2-1 și 3-2), dar în cele din urmă a pierdut cu 3-4 în manșa secundă a sferturilor de finală.
Chiar înainte de al treilea gol al bavarezilor, marcat de Luis Diaz, Eduardo Camavinga a primit al doilea cartonaș galben, care a dus la eliminarea sa, pentru un act antijoc, luând mingea cu el după ce fusese acordată lovitură liberă pentru Bayern.
'Nimeni nu înțelege această eliminare. E păcat, dar arbitrul a decis așa. Se pare că nu știa că este al doilea său cartonaș galben. Putea fi altfel. Jucătorii lui Bayern i-au atras atenția destul de repede că este al doilea', a subliniat Arbeloa.
'Acest tip de înfrângere doare, suntem în afara competiției. Am fost agresivi, aș juca cu aceeași echipă cu care am început în această seară (miercuri, n.r.). Știam că vom suferi în repriza a doua, păcat că nu am putut transforma ocaziile noastre', a adăugat antrenorul lui Real Madrid.
'Doare, dar trebuie să o felicităm pe Bayern. Îmi asum responsabilitatea atunci când există o înfrângere și accept această responsabilitate. De când sunt pe această bancă de antrenori, am dat mereu totul. Vom apăra această echipă', a concluzionat Arbeloa.
Eliminată din Liga Campionilor și Cupa Spaniei și aflată în campionat la 9 puncte de liderul FC Barcelona (cu 7 etape rămase), Real Madrid se îndreaptă spre al doilea an consecutiv fără un trofeu la nivel național sau european, o premieră din 2006.
Bayern Munchen s-a calificat dramatic în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Real Madrid cu scorul de 4-3 (2-3), miercuri seara, pe Allianz Arena, în manșa secundă a sferturilor de finală.
Aleksandar Pavlovic (6), Harry Kane (38), Luis Diaz (89), Michael Olise (90+4) au înscris pentru Bayern, într-un meci foarte spectaculos, mai ales în prima repriză, în timp ce pentru iberici au punctat Arda Guler (1, 29) și Kylian Mbappe (44).
În semifinale, Bayern o va înfrunta pe deținătoarea trofeului, Paris Saint-Germain, care a eliminat-o pe Liverpool (2-0 și 2-0).
AGERPRES (AS/redactor: Vlad Constantinescu, editor: Mihai Țenea, editor online: Ady Ivaşcu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Fotbal: Adi Hutter, noul antrenor al echipei Eintracht Frankfurt
Austriacul Adi Hutter (56 ani), fostul antrenor al echipei AS Monaco în perioada iulie 2023 și octombrie 2025, a fost numit pe banca tehnică a lui Eintracht Frankfurt pentru trei sezoane, respectiv până în vara anului 2029, a anunțat clubul german într-un comunicat dat publicității duminică, citat de AFP. 'Pentru mine, este ceva spe
UPDATE Tenis: Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturi la Roland Garros
Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de Mare Șlem de la Roland Garros, duminică, după ce a învins-o pe chinezoaica Xiyu Wang cu 6-3, 7-6 (7/4). Cîrstea (36 ani), numărul 18 mondial, care și-a anunțat retragerea la finalul anului, are cel mai bun sezon al carierei, cu un titl
Fotbal: 100.000 de persoane așteptate la Paris pentru parada lui PSG de duminică
Aproximativ 100.000 de persoane sunt așteptate la Paris, duminică după-amiază, pentru a sărbători al doilea titlu consecutiv al Ligii Campionilor de către Paris Saint-Germain, potrivit unui comunicat al primăriei arondisment
Tenis: Liderul mondial Arina Sabalenka, în optimile de finală la Roland Garros; Gauff și Anisimova eliminate
Jucătoarea belarusă de tenis Arina Sabalenka, liderul mondial, a fost expeditivă în fața australiencei Daria Kasatkina (nr. 53), învingând-o cu 6-0, 7-5, sâmbătă, și obținând biletul pentru optimile de finală ale turneului de Mare Șlem de la Roland Garros, informează AFP. Aflată în căutarea primului său titlu la Paris, belar
Hochei: Elveția și Finlanda vor juca finala Campionatului Mondial
Finala Campionatului Mondial de hochei pe gheață din Elveția se va desfășura, duminică, între reprezentativa țării gazdă și Finlanda, transmite Reuters. Elveția a surclasat Norvegia cu 6-0, sâmbătă, în semifinale, prin golurile marcate de Christoph Bertschy, Denis Malgin, Ken Jager, Damien Riat, Nico Hischier și Theo Rochette.
Tenis: Canadianul Auger-Aliassime, în optimile de finală la Roland Garros
Canadianul Felix Auger-Aliassime, numărul 6 mondial și celălalt jucător din top 10, alături de germanul Alexander Zverev, care încă este în competiție, s-a calificat, sâmbătă, în optimile de finală ale turneului de Mare Șlem de la Roland Garros, învingându-l pe americanul Brandon Nakashima (locul 35), cu 5-7, 6-1, 7-6 (7/4), 7-6 (7/1), inf
Fotbal: Presa salută dubla lui PSG în Liga Campionilor și îl laudă pe Luis Enrique
Presa internațională a evidențiat, duminică, 'meritul' lui Paris Saint-Germain și al antrenorului său Luis Enrique, care intră în 'legendă', după ce și-au asigurat o a doua stea în Liga Campionilor, relatează AFP. 'Legendari', a titrat duminică Le Parisien, o descriere potrivită pentru realizarea clubului din capital
Fotbal: Explozie de bucurie și tensiuni la Paris după un nou titlu cucerit de PSG în Liga Campionilor
De la Parc des Princes la Champs-Elysees, trecând prin Place de la Republique, al doilea titlu european consecutiv al lui Paris Saint-Germain a stârnit o explozie de bucurie în capitala Franței, cu mai mult
Fotbal: Președintele Emanuel Macron o va primi pe PSG la Elysee duminică după-amiază
Președintele Franței, Emmanuel Macron, va primi echipa Paris Saint-Germain și staff-ul său tehnic la Palatul Élysee duminică după-amiază, după cea de-a doua victorie consecutivă în Liga Campionilor la fotbal, a
Fotbal: 'Am meritat să câștigăm după un sezon dificil', a spus antrenorul Luis Enrique (PSG)
'Am meritat să câștigăm Liga Campionilor pentru a doua oară consecutiv, deoarece echipa a depășit un sezon dificil', a declarat antrenorul lui Paris Saint-Germain, Luis Enrique, după victoria împotriva lui Ar
Baschet: San Antonio Spurs s-a calificat în finala NBA
San Antonio Spurs, echipa starului francez Victor Wembanyama, o va înfrunta pe New York Knicks în marea finală a ligii profesioniste nord-americane de baschet (NBA), după ce a obținut o victorie de prestigiu sâmbătă, cu 111-103, în fața campioanei en titre, Oklahoma City Thunder, în meciul 7 decisiv, informează AFP. San An
Tenis: Cezar Crețu, calificat în finala turneului challenger de la Chișinău
Tenismanul român Cezar Crețu s-a calificat în premieră în finala unui turneul challenger, sâmbătă, la Chișinău, dotat cu premii totale de 160.680 de euro, după ce l-a învins pe moldoveanul Radu Albot, cu 6-2, 4-6, 6-2. Crețu (25 ani, 370 ATP), venit din calificări, s-a impus după două ore și 22 de minute.
Fotbal - CM 2026: Scoția - Curacao 4-1, în meci de pregătire
Naționala de fotbal a Scoției a învins selecționata Curacao cu scorul de 4-1, sâmbătă, într-un meci de pregătire pentru Cupa Mondială din America de Nord, desfășurat la Glasgow, transmite DPA. Lawrence Shankland, atacantul echipei Hearts, a reușit o dublă pentru gazde (59, 64), celelalte goluri fiind semnate de Findlay Curtis
Gimnastică ritmică: România, locul 10 pe echipe la Europenele de la Varna
România s-a clasat pe locul 10 în clasamentul pe echipe, sâmbătă, la Campionatele Europene de gimnastică ritmică de la Varna (Bulgaria). Amalia Lică și Andreea Verdeș au totalizat 258,500 puncte. Bulgaria a ocupat primul loc, cu 277,600 puncte, urmată de Israel (274,650 puncte) și Rusia (274,650).
Gimnastică artistică: Ariana Cotu, locul 4 în finala de la paralele, la Cupa Mondială de la Koper
Sportiva română Ariana Cotu s-a clasat pe locul al patrulea în finala de la paralele, sâmbătă, la Cupa Mondială Challenge la gimnastică artistică de la Koper (Slovenia). Cotu, care avusese a șasea notă în calificări (12,933 puncte), a primit în finală 12,133 puncte, fiind devansată de maghiara Zsofia Kovacs (13,60














