Fotbal: Îngrijorare înainte de meciurile Israelului din preliminariile CM 2026, contra Norvegiei și Italiei
Meciurile de calificare ale Israelului la Cupa Mondială 2026, contra Norvegiei și Italiei, sunt umbrite de preocupări legate de securitate, primarul orașului Udine, din nordul Italiei, avertizând cu privire la situația dinaintea partidei programate să se joace acolo săptămâna viitoare, scrie Reuters.
Israelul se va deplasa în Norvegia sâmbătă și în Italia marți, în Grupa I a preliminariilor europene. Primul meci va avea loc pe stadionul Ullevaal din Oslo, stadionul echipei naționale a Norvegiei, în timp ce meciul cu Italia va fi găzduit pe Stadio Friuli, stadionul clubului din Serie A Udinese, cu un număr limitat de spectatori.
În ultimele săptămâni, manifestanții au ieșit masiv în stradă în Italia împotriva ofensivei Israelului în Gaza și în semn de solidaritate cu flotila de ajutor umanitar interceptată de israelieni în timp ce încerca să spargă blocada navală din jurul enclavei palestiniene.
Au fost raportate ciocniri cu poliția în orașe precum Roma și Milano.
Primarul orașului Udine, Alberto Felice de Toni, a declarat: 'Cerusem amânarea meciului (cu Israel) deoarece atmosfera nu era potrivită pentru o sărbătoare națională, așa cum ar trebui să fie un meci al echipei naționale, dar această cerere nu a fost luată în considerare (de către autorități) din diverse motive. Ar fi fost o idee mai bună să se joace cu ușile închise, pentru a evita să se toarne gaz pe foc'.
Israelul a pornit o ofensivă militară în Gaza după un atac condus de Hamas în 2023, în care aproximativ 1.200 de persoane au fost ucise și 251 luate ostatice, conform bilanțului israelian.
Autoritățile sanitare palestiniene spun că per ansamblu campania terestră și aeriană de doi ani a Israelului împotriva militanților Hamas din Fâșia Gaza a ucis peste 67.000 de oameni, aproape o treime dintre morți având sub 18 ani.
'Vom avea 6.000 de oameni în interiorul stadionului și 10.000 afară', a adăugat De Toni. 'Este o situație care ne-a fost impusă, situația este dramatică și paradoxală, vor fi mai mulți oameni afară decât în arenă', a adăugat el.
Spre deosebire de alte țări europene, cum ar fi Marea Britanie și Franța, Italia nu a recunoscut un stat palestinian.
Meciul Israelului din capitala Norvegiei, Oslo, va beneficia, de asemenea, de măsuri de securitate sporite. Nu va fi amenajată nicio zonă pentru fani, capacitatea fiind redusă la aproximativ 3.000 de locuri, iar drumurile din jurul Ullevaalului vor fi închise cu câteva ore înainte de începerea meciului.
Comitetul Norvegian pentru Palestina a anunțat un protest la Oslo, care va coincide cu ora meciului.
Secretarul general al Federației Norvegiene de Fotbal (NFF), Karl-Petter Loeken, a declarat luni că meciul se va disputa în condiții de siguranță.
'Da, vrem ca oamenii să vină la meci. Am făcut și vom continua să facem multe pentru a asigura condiții de siguranță', a declarat el reporterilor.
NFF a declarat că veniturile de la acest meci vor fi donate unei cauze umanitare, adăugând că acestea vor fi destinate eforturilor de ajutor de urgență ale organizației Medici fără Frontiere în Gaza și zonele înconjurătoare afectate de război.
Norvegia este în fruntea Grupei I, cu 15 puncte, înaintea Italiei și Israelului, cu nouă puncte, dar italienii au un meci mai puțin disputat. Câștigătorii grupei se califică direct la Cupa Mondială de anul viitor din America de Nord, iar echipele de pe locul 2 vor merge în play-off. AGERPRES/(AS- redactor: Adrian Drăguț, editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Ady Ivaşcu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Atletism: Alexandru Firfirică a ratat calificarea în finala la disc, la Europenele de la Birmingham
Sportivul român Alin Alexandru Firfirică a ratat accederea în finala probei de aruncare a discului, luni, la Campionatele Europene de atletism de la Birmingham, după ce a ocupat locul al 14-lea în calificări, cu 61,85 metri. La săritura în înălțime, Valentin Alexandru Androne nu a reușit nicio încercare vali
VIDEO Fotbal: Levski, Hapoel Beer-Sheva, NEC Nijmegen și Bodo/Glimt, calificate în play-off-ul Ligii Campionilor
Levski, Hapoel Beer-Sheva, NEC Nijmegen și Bodo/Glimt se numără printre echipele calificate în play-off-ul Ligii Campionilor la fotbal, după victoriile obținute marți seara, în manșa a doua a turului al treilea preliminar. Levski, fosta adversară a Universității Craiova, a învins-o pe Kairat Almatî cu 1-0, în Kazahstan, ac
VIDEO Fotbal: Brann Bergen, calificată cu emoții în play-off-ul Conference League
Echipa norvegiană Brann Bergen, care a eliminat-o pe Universitatea Cluj în faza anterioară, s-a calificat cu emoții în play-off-ul Conference League la fotbal, grație unei victorii cu 4-2, după prelungiri, în deplasare, cu Apollon Limassol, marți seara, într-un meci din manșa secundă a turului al treilea preliminar.
Înot: David Popovici, calificat cu cel mai bun timp în finala probei de 100 m liber la Europene
Înotătorul român David Popovici, campion european, mondial și olimpic, s-a calificat în finala probei de 100 m liber la Campionatele Europene de natație de la Paris, marți seara, cu cel mai bun timp din semifinale. Popovici a stabilit un nou record al competiției, 46 sec 72/100, după ce a avut și cel mai bun timp din seriile de marți,
Fotbal: Fundașul Ousmane Diomande (Sporting Lisabona) s-a transferat la Nottingham Forest
Internaționalul ivorian Ousmane Diomande, fundașul echipei Sporting Lisabona, s-a transferat la echipa engleză Nottingham Forest, a anunțat marți clubul din Premier League pe site-ul său oficial. Valoarea tranzacție nu a fost dezvăluită, însă Sky Sports precizează că aceasta se ridică la 34,3 milioane de lire sterline (40 milioane euro).
Fotbal: Jucătorul Jhon Arias trimite un avion cu ajutoare în epicentrul cutremurului din Columbia
Fotbalistul columbian Jhon Arias a anunțat trimiterea unui avion cu materiale medicale și personal sanitar la Quibdo, orașul său natal și capitala departamentului Choco, regiunea în care s-a aflat epicentrul cutremurului care a lovit luni țara sud-americană, provocând cel puțin 169 de decese, informează EFE. 'Am aranjat, folosind resurse propri
Baschet: NBA - Noua echipă a starului LeBron James va înfrunta campioana en titre în primul meci al sezonului
Washington, 11 aug /Agerpres/ - Philadelphia 76ers, noua echipă a starului LeBron James, va debuta în noua ediție a Ligii profesioniste nord-americane de baschet (NBA) pe 20 octombrie, împotriva formației New York Knicks, campioana en titre, într-un meci care va avea loc la arena newyorkeză Madison Square Garden, informează EFE. Duelul dintre
Fotbal: Roony Bardghji (FC Barcelona) a suferit o nouă accidentrare gravă la genunchiul drept
Suedezul Roony Bardghji, extrema echipei de fotbal FC Barcelona, a suferit o ruptură de ligamente la genunchiul drept, care va necesita o intervenție chirurgicală, a anunțat marți staff-ul medical al clubului spaniol, citat de EFE. Roony a părăsit accidentat antrenamentul de luni, de la Centrul Sportiv Joan Gamper, iar testele efectuate astăzi (marți) au confi
Fotbal: Haaland nu poate fi căpitanul echipei Manchester City pentru că marchează prea mult (antrenor)
Atacantul norvegian Erling Haaland are puține șanse să primească banderola de căpitan al echipei Manchester City, iar motivul îl reprezintă talentul său de marcator, a indicat antrenorul Enzo Maresca, citat de agenția DPA. Noul antrenor al 'cetățenilor' are obiceiul de a insista ca jucătorul care exercită rolul de căpitan să vină la marginea tere
Fotbal: Federația germană (DFB) vinde bilete cu locuri în picioare la meciurile echipelor naționale
Federația germană de fotbal (DFB) va oferi bilete cu locuri în picioare, pentru prima dată în 25 de ani, pentru meciurile selecționatei masculine de seniori, echipei naționale feminine și selecționatei Under-21, informează EFE. Biletele cu locuri în picioare vor fi disponibile pentru meciurile selecționatei de seniori a Germaniei din Liga Naț
Fotbal: David Beckham vrea să-l aducă pe Neymar la Inter Miami (presă)
David Beckham, co-proprietarul echipei Inter Miami vrea să-l recruteze pe atacantul brazilian Neymar, pentru a reface astfel celebrul trio cu argentinianul Lionel Messi și uruguayanul Luis Suarez la gruparea din Major League Soccer (MLS), informează cotidianul britanic The Sun. Messi a fost primul care a sosit la Inter Miami, în 2023, după despărțirea de
Fotbal: FC Barcelona a lansat o campanie de strângere de fonduri după cutremurul din Columbia
FC Barcelona și Fundația sa au lansat o campanie extraordinară de strângere de fonduri, cu o contribuție inițială de 100.000 de euro, pentru a contribui la răspunsul vizând urgența umanitară cauzată de cutremurul cu magnitudinea de 7,4 care a lovit Columbia luni, informează EFE. 'Aceste resurse vor fi folosite pentru a consolida activitatea org
Gimnastică artistică: Angelina Melnikova a primit viza și va participa la Campionatele Europene de la Zagreb
Campioana olimpică Angelina Melnikova va conduce echipa feminină de gimnastică artistică a Rusiei la Campionatele Europene, care vor avea loc la Zagreb în perioada 13-16 august, după ce a primit o viză de ultim moment din partea autorităților croate, informează EFE. Aceasta le va permite gimnastelor ruse să concureze sub drapel neutru și să lupte pentru
Fotbal: Jules Kounde a revenit la antrenamentele echipei FC Barcelona
Internaționalul francez Jules Kounde a fost principala noutate a sesiunii de pregătire pe care FC Barcelona a desfășurat-o marți pe terenul de antrenament Joan Gamper, informează EFE. Fundașul francez s-a antrenat pentru prima dată după participarea la Cupa Mondială, revenirea sa urmând celei a englezului Anthony Gordon și a campionilor mondiali Pablo Pe
Fotbal: De Zerbi speră să restaureze mentalitatea și spiritul de echipă la Spurs
Antrenorul echipei Tottenham, Roberto De Zerbi, a declarat că restabilirea mentalității și spiritului de echipă sunt cruciale pentru renașterea lui Spurs după două sezoane petrecute în subsolul clasamentului din Premier League, scrie Reuters. Antrenorul în vârstă de 47 de ani, care a preluat conducerea în martie și a terminat cu un loc












