Fotbal feminin: Stadionul Maracana va găzdui finala Cupei Mondiale din 2027

Finala Cupei Mondiale de fotbal feminin din anul 2027, organizată de Brazilia, se va disputa pe emblematicul stadion Maracana din Rio de Janeiro, a anunțat miercuri FIFA, citată de AFP.
Opt orașe au fost selectate pentru această competiție: Rio, Sao Paulo, Brasilia, Belo Horizonte, Porto Alegre, Salvador, Fortaleza și Recife.
Toate aceste orașe au găzduit deja meciuri în timpul Cupei Mondiale masculine din 2014, competiție a cărei finală s-a disputat tot pe Maracana, trofeul revenind Germaniei, în fața Argentinei.
Stadionul Mineirao din Belo Horizonte a fost atunci teatrul înfrângerii istorice a țării gazdă, zdrobită cu 7-1 de germani în semifinale.
Cupa Mondială din 2027 va fi a doua ediție care va cuprinde 32 de selecționate la turneul feminin, așa cum a fost cazul turneului masculin începând din 1998 până în 2022.
Următoarea Cupă Mondială masculină va fi disputată anul viitor cu 48 de echipe și pe 16 stadioane din Statele Unite, Canada și Mexic.
Statele Unite domină Cupa Mondială feminină, cu patru titluri în nouă ediții.
Fără 'regina' Marta, Brazilia speră să profite de sprijinul fanilor săi pentru a-și adăuga numele pe această listă, după ce a pierdut în finala împotriva Germaniei în 2007.
Considerată drept cea mai mare jucătoare a tuturor timpurilor, Marta, în vârstă de 39 de ani, și-a anunțat retragerea internațională anul trecut, după ce a câștigat, la Paris, a treia sa medalie olimpică de argint. Selecao a fost învinsă în finală de Statele Unite, așa cum s-a întâmplat și la Jocurile Olimpice de la Atena (2004) și Beijing (2008).
Marta deține în continuare recordul de goluri la Cupa Mondială, atât la masculin, cât și la feminin, cu 17 goluri, unul mai mult decât germanul Miroslav Klose.
Brazilia speră, de asemenea, să folosească viitoarea Cupă Mondială pentru a spori popularitatea fotbalului feminin în țară, unde a fost interzis de zeci de ani.
Din 1941 până în 1979, un decret a interzis femeilor să se angajeze în 'sporturi incompatibile cu condițiile naturii lor''.
Astăzi, campionatul brazilian de fotbal feminin atrage din ce în ce mai mulți fani, dar diferența salarială față de bărbați rămâne abisală, ca și în restul lumii.
AGERPRES (AS/autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Țenea, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Tenis: Swiatek, în turul 3 la Roma (WTA)
Jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek (2 WTA, favorită nr. 2) s-a calificat lejer, joi, în turul 3 al turneului WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 6.009.593 de euro, după ce miercuri a trecut în două seturi, 6-1, 6-0, de italianca Elisabetta Cocciaretto (82 WTA). Poloneza, deținătoarea trofeului, s-a impus după doar 54 de minute, ia
Fotbal: David Beckham și Gary Neville au achiziționat clubul englez de liga a patra Salford
Clubul Salford City din League Two, divizia a patra a campionatului de fotbal al Angliei, a anunțat joi că a fost achiziționat de un nou grup de proprietari condus de foștii internaționali englezi David Beckham și Gary Neville, care erau deja investitori la această grupare, informează Reuters. Din grupul de proprietari fac parte și omul de afaceri american Dec
Tenis: Jaqueline Cristian s-a calificat în turul al treilea la Roma (WTA)
Jucătoarea română de tenis Jaqueline Cristian s-a calificat în runda a treia a turneului WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 6.009.593 de euro, joi, după ce a învins-o pe kazaha Iulia Putințeva, cu 7-6 (7/2), 7-5. Jaqueline Cristian (26 ani, 74 WTA) a avut nevoie de circa două ore de joc (2 h 5 min) pentru a trece
Hochei: NHL - Al doilea eșec pentru campioana Florida Panthers în semifinala cu Toronto Maple Leafs
Echipa Florida Panthers, deținătoarea Cupei Stanley, a fost învinsă la limită, cu scorul de 4-3, pe terenul formației Toronto Maple Leafs, în cel de-al doilea meci al semifinalei Conferinței de Est a Ligii profesioniste nord-americane de hochei pe gheață (NHL), disputat miercuri seara. Maple Leafs câștigase și primul meci din această serie (s
Tenis: Paula Badosa, forfait pentru turneul de la Roma (WTA)
Jucătoarea spaniolă de tenis Paula Badosa, absentă din circuit de la turneul de la Miami, din martie, a declarat forfait, joi, pentru turneul WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 6.009.593 de euro, înainte de partida din primul tur cu japoneza Naomi Osaka, informează cotidianul L'Equipe. Badosa, a noua pe lista capilor de
Fotbal: Belgianul Kevin De Bruyne, în vizorul echipelor Napoli și Liverpool
Mijlocașul belgian Kevin De Bruyne, aflat la final de contract cu Manchester City, este dorit de rivala FC Liverpool, noua campioană din Premier League, precum și de echipa italiană de fotbal SSC Napoli, informează Sky Sports. Conform postului britanic de televiziune, Napoli a avut deja primele contacte în tentativa de a-l convinge pe De
Baschet: NBA - Jrue Holiday, desemnat Campionul Justiției Sociale în sezonul 2024-2025
Jrue Holiday, jucătorul echipei Boston Celtics, a fost desemnat Campionul Justiției Sociale în sezonul 2024-2025 al ligii profesioniste nord-americane de baschet (NBA), informează Reuters. El va primi Trofeul Kareem Abdul-Jabbar și o donație de 100.000 de dolari din partea ligii pentru fundația sa. Holiday, care a câ
Fotbal: Mama Natură m-a ajutat, a afirmat portarul Gianluigi Donnarumma după triumful lui PSG
Portarul italian Gianluigi Donnarumma s-a remarcat între buturi, miercuri seara, când Paris Saint-Germain s-a calificat în finala Ligii Campionilor la fotbal, la o zi după ce reprezentația strălucită a portarului Yann Sommer a ajutat-o pe Inter Milano să ajungă în finala de la Munchen, în detrimentul Barcelonei, transmite Reuters.
Fotbal: Karim Benzema l-a învins pe Cristiano Ronaldo în Arabia Saudită
Echipa atacantul francez Karim Benzema, Al-Ittihad, s-a impus la limită, cu scorul de 3-2, în fața formației portughezului Cristiano Ronaldo, Al-Nassr, într-un meci disputat miercuri seara în etapa a 30-a din liga profesionistă de fotbal din Arabia Saudită. Cristiano Ronaldo și Benzema au fost coechipieri timp de nouă sezoane
Tenis: Fognini își ia adio în acest an de la Openul Italiei
Tenismanul italian Fabio Fognini, fost nr. 9 ATP, a anunțat că în acest an va juca pentru ultima oară la turneul ATP Masters 1000 de la Roma, scrie Reuters. Fognini, 37 ani, va juca joi în primul tur cu britanicul Jacob Fearnley, marcând a 18-a sa apariție în turneul de la Roma, unde în 2018 a reușit cea mai bună
Auto: Stephan Peterhansel va participa la Raliul Dakar 2026 cu marca Defender
Pilotul francez Stephane Peterhansel, care a triumfat de 14 ori în Raliul Dakar pe parcursul carierei sale, va reveni anul viitor în această competiție la bordul unui vehicul Defender, după ce nu a luat parte la ediția 2025, a anunțat miercuri marca britanică, informează EFE. 'Sunt încântat să încep un nou cap
Tenis: Cameron Norrie, calificat în turul al doilea la Roma (ATP)
Tenismanul britanic Cameron Norrie, intrat pe tabloul principal ca ''lucky loser'', s-a calificat în runda a doua a turneului ATP Masters 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 8.055.385 de euro, miercuri, după ce a dispus de australianul Christopher O'Connell cu 6-3, 6-2. Norrie (29 ani, 91 ATP), care în 2
Fotbal: Clasamentul marcatorilor din Liga Campionilor după încheierea fazei semifinalelor
Senegalezul Serhou Guirassy (Borussia Dortmund) și brazilianul Raphinha (FC Barcelona), ambii cu câte 13 goluri, domină clasamentul marcatorilor în actuala ediție a Ligii Campionilor la fotbal după încheierea fazei semifinalelor celei mai importante competiții continentale intercluburi. Cei doi sunt urmați de englezul Harry K
Tenis: Emma Răducanu a debutat cu o victorie muncită în primul tur la Roma (WTA)
Jucătoarea britanică de tenis Emma Răducanu a obținut o victorie muncită, după două ore și 44 de minute, 7-5, 6-7 (1/7), 6-3 cu australianca Maya Joint, miercuri, în prima rundă a turneului WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 6.009.593 de euro. Jucătoarea de origine română (22 ani, 49 WTA) o va întâlni &icir