Baschet: NBA - Luka Doncic a revenit ca un erou la Dallas, cu 45 de puncte marcate pentru LA Lakers
Starul sloven Luka Doncic a reușit, miercuri, o revenire spectaculoasă și triumfătoare pe parchetul fostei sale echipe Dallas Mavericks, înscriind 45 de puncte pentru Los Angeles Lakers, echipă la care a fost cedat surprinzător în luna februarie și care s-a impus cu 112-97 în liga profesionistă nord-americană de baschet (NBA), informează AFP.
De la transferul său la Lakers, Doncic a disputat miercuri primul său meci pe parchetul texan, terenul său de joc din 2018, care a făcut din el unul din cei mai buni jucători din NBA, cu o finală jucată pentru Dallas Mavericks în sezonul trecut.
Dar în ciuda statutului său de vedetă, el fost cedat la schimb cu Anthony Davis, în cadrul unui transfer care a ținut capul de afiș în NBA și l-a șocat pe baschetbalistul sloven, nevoit să plece de pe o zi pe alta.
Revenirea sa în Texas a început cu multă emoție, în timp ce Dallas i-a pregătit un omagiu video pe un ecran gigant, privit de Doncic de pe un scaun și cu ochii în lacrimi.
'Nu știu cum am făcut, pentru că urmărind aceste imagini m-am întrebat cum voi face să joc în acest meci. Dar coechipierii mei m-au susținut foarte mult', a spus Doncic pentru postul ESPN.
Baschetbalistul sloven, în vârstă de 26 de ani, a fost însă placa turnantă a echipei sale și a înscris 31 de puncte înainte de pauză. El a terminat meciul cu 45 de puncte, 8 recuperări și 6 pase decisive, cu 7/10 aruncări reușite de la distanță, fiind salutat de fiecare dată de publicul texan.
Sala i-a rezervat o ultimă ovație eroului său la ieșirea definitivă de pe parchet, cu 1 min 35 sec înainte de sirena de final, fiind înconjurat și de coechipierii săi.
În schimb, managerul lui Mavericks, Nico Harrison, inițiatorul acestui schimb, a devenit ținta sloganurilor împotriva sa: 'Afară Nico'.
Superstarul LeBron James a adăugat și el 27 puncte la succesul lui Lakers, care și-a validat biletul pentru play-off și și-a consolidat locul 3 în Conferința de Vest.
Rezultate consemnate miercuri:
Los Angeles Clippers - Houston Rockets 134-117
Toronto Raptors - Charlotte Hornets 126-96
Golden State Warriors - San Antonio Spurs 111-114
Sacramento Kings - Denver Nuggets 116-124
Phoenix Suns - Oklahoma City Thunder 112-125
Utah Jazz - Portland Trail Blazers 133-126
Chicago Bulls - Miami Heat 119-111
Orlando Magic - Boston Celtics 96-76
Washington Wizards - Philadelphia 76ers 103-122
În Conferința de Est, Cleveland Cavaliers, Boston Celtics, New York Knicks, Indiana Pacers, Milwaukee Bucks și Detroit Pistons (locurile 1-6) s-au calificat direct pentru play-off, în timp ce pentru baraj (play-in, locurile 7-10) sunt calificate Orlando Magic, Atlanta Hawks, Chicago Bulls, Miami Heat.
În Conferința de Vest, Oklahoma City Thunder, Houston Rockets și LA Lakers (1-6) sunt calificate în play-off, iar Denver Nuggets, Los Angeles Clippers, Golden State Warriors, Minnesota Timberwolves și Memphis Grizzlies sunt sigure cel puțin de prezența în play-in.
AGERPRES (AS/autor: Vlad Constantinescu, editor: Mihai Țenea, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Fotbal - CM 2026: Echipa Statelor Unite, calificată în șaisprezecimile de finală, după 2-0 cu Australia
Selecționata SUA s-a calificat în șaisprezecimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal 2026, din Statele Unite, Mexic și Canada, după ce a învins echipa Australiei cu scorul de 2-0 (2-0), vineri, pe Seattle Stadium, în Grupa D a turneului final. Americanii au reușit a doua victorie în grupă, prin autogolul lui Cameron
Scrimă: Echipa feminină de sabie a României, clasată pe locul 12 la Europene
Echipa feminină de sabie a României s-a clasat pe locul 12, vineri, la Campionatele Europene de scrimă de la Antony (Franța). România (Catinca Dumitru, Anastasia Fusea, Andreea Lupu) a fost învinsă în primul tur de Italia cu 45-21.
Fotbal - CM 2026: Fanii lui Ronaldo, mesaje împotriva partenerei lui Neves care a cerut retragerea superstarului
Un mesaj evident, care-i cere starului portughez Cristiano Ronaldo să se retragă, postat de partenera fotbalistului Joao Neves, a atras vineri un val de insulte pe contul de Instagram al acesteia, scrie DPA. Sub fotografia partenerului sau, pe care actrița Madalena Aragao a postat-o, un suporter al lui Ronaldo a comentat că prietenul ei ar trebui să-i paseze m
UPDATE/Tenis: Sabalenka s-a calificat în semifinale la Berlin după ce a fost condusă cu 6-2, 4-0 de cehoaica Bartunkova
Condusă cu 6-2, 4-0, numărul 1 mondial al tenisului feminin, belarusa Arina Sabalenka, și-a revenit în sferturile de finală ale turneului WTA 500 de la Berlin, pe iarbă, în fața cehoaicei Nikola Bartunkova, câștigând vineri cu 2-6, 7-6 (7/2), 6-4, transmite AFP. În căldura sufocantă din sud-vestul Berlinului (32 de grade), Arina S
Orașul gazdă al Jocurilor Olimpice din 2036 va fi ales la Sesiunea CIO din 2029
Comitetul Internațional Olimpic (CIO) a stabilit că va selecta orașul gazdă al Jocurilor Olimpice din 2036 la Sesiunea sa din 2029, au declarat surse apropiate acestei decizii, după ce organizația își va reanaliza procesul de selecție pentru viitoarele ediții ale jocurilor, relatează Kyodo. În anii recenți, selecțiile orașelor gazdă au fost aprobat
Tenis: Angelique Kerber debutează la Wimbledon în calitate de comentator sportiv
Fostul lider mondial al tenisului feminin Angelique Kerber va debuta în calitate de comentator TV la ediția din acest an a turneului de la Wimbledon, unde ea a câștigat ultimul din cele trei titluri de Mare Șlem ale sale, în urmă cu opt ani de zile, relatează DPA. Kerber, 38 de ani, va fi parte din echipa Amazon Prime pentru cea de-a doua săp
Ciclism: Pogacar vizează victoria în Turul Elveției în cinstea prietenei sale, care a suferit o gravă căzătură
Ciclistul sloven Tadej Pogacar vizează victoria în Turul Elveției în cinstea prietenei sale, Urska Zigart, care a suferit o gravă căzătură, scrie ziarul belgian Le Soir. Așa cum s-a anunțat, Urska Zigart a suferit o fractură de maxilar după căzătura de joi, în timpul celei de-a doua etape a Turului feminin al Elveției. Pogacar
Fotbal - CM 2026: Selecționerul Marocului a vorbit despre mândria jucătorilor săi care au dublă cetățenie
Selecționerul naționalei Marocului, Mohamed Ouahbi, a vorbit despre mândria jucătorilor săi care au dublă cetățenie, în contextul în care 'leii din Atlas' au aliniat la un moment dat unsprezece fotbaliști născuți în străinătate în meciul cu Brazilia de la Cupa Mondială, încheiat 1-1, scrie site-ul radioteleviziunii belgiene RTBF.
Fotbal: Antrenorul Răzvan Lucescu și-a reziliat contractul cu PAOK Salonic
Clubul grec de fotbal PAOK Salonic a anunțat rezilierea colaborării cu antrenorul român Răzvan Lucescu, prin acord reciproc, într-un comunicat publicat, vineri, pe platforma X. ''Răzvan Lucescu și-a legat numele de una dintre cele mai semnificative perioade din istoria clubului. Cu dedicare, pasiune și muncă neobosită, el a avut un rol deci
Fotbal - CM 2026: Collina despre alegerea lui Kovacs pentru meciul 1.000 din istoria CM
Alegerea arbitrului român Istvan Kovacs pentru a conduce la centrul cel de-al 1.000 lea meci din istoria Cupei Mondiale de fotbal s-a făcut pe baza 'unor criterii obișnuite', în ciuda acestei ocazii speciale, a precizat președintele Comisiei arbitrilor din cadrul FIFA, Pierluigi Collina, după cum informează Xinhua. Istvan K
Baschet: Paradă istorică la New York, în onoarea noii campioane a NBA
Newyorkezii au sărbătorit victoria echipei Knicks în Liga profesionistă de baschet (NBA) cu o paradă istorică, joi seara, iar sute de mii de persoane au umplut străzile din Lower Manhattan pentru a onora titlul mult așteptat, scrie Xinhua. După 53 de ani, Knicks a revenit în vârful NBA, iar generații de fani au ieșit în
Tenis: Cehoaica Pliskova, calificată în sferturi la Nottingham (WTA)
Jucătoarea cehă Karolina Pliskova, campioana din 2016, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de tenis WTA 250 de la Nottingham (Anglia), dotat cu premii de 283.347 dolari, după ce a învins-o joi pe americanca Caty McNally cu 6-4, 7-6 (3). Pliskova, finalistă în 2024, va juca în sferturi cu australianca Tan
Tenis: Americanul Tommy Paul, în sferturi la Queen's (ATP)
Tenismanul american Tommy Paul, favorit 8, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului ATP 500 de la de la Queen's Club din Londra, dotat cu premii de 2.583.330 de euro, joi, după ce l-a învins pe olandezul Botic van de Zandschulp, cu 7-6 (5), 6-3. În sferturi, Paul, campionul din 2024, îl va avea ca adversa
Fotbal - CM 2026: Selecționerul Bosniei-Herțegovina - Avem un al treilea meci și nimic nu este pierdut
Antrenorul Bosniei-Herțegovina, Sergej Barbarez, rămâne optimist după eșecul cu Elveția (1-4), din Grupa B a Cupei Mondiale din SUA, Mexic și Canada, pentru că o victorie cu Qatarul va oferi calificarea în faza eliminatorie, scrie Reuters. Bosnia a rezistat până în minutul 74, când elvețianul Johan Manzambi a marc
Fotbal - CM 2026: Selecționerul Elveției consideră că schimbările s-au dovedit decisive în victoria cu Bosnia
Selecționerul Elveției, Murat Yakin, a precizat că o dublă schimbare atent planificată după a doua pauză de hidratare s-a dovedit decisivă în victoria obținută de echipa sa, cu scorul de 4-1, împotriva Bosniei și Herțegovinei, joi la Los Angeles, scrie Reuters. Johan Manzambi și Ruben Vargas au intrat pe teren în minutul 72,








