JO 2024: Camelia Potec - Avem ocazia să întrerupem anii în care înotul nu a mai câştigat o medalie olimpică
Paris - Trimisul special al AGERPRES, Adrian Ţone, transmite: Preşedinta Federaţiei Române de Nataţie şi Pentatlon Modern, Camelia Potec, a declarat, joi, la Casa României, că înotătorii români au ocazia la JO 2024 să întrerupă seria ediţiilor la care nu au câştigat o medalie olimpică.
"Este o nouă ocazie de mândrie naţională, vorbim de o competiţie de obiectiv. E o ediţie de Jocuri Olimpice în care avem speranţe să întrerupem anii lungi în care înotul românesc nu a mai adus medalie de la Jocurile Olimpice şi sperăm ca David să fie bine şi să arate ceea ce a pregătit. Încercăm să lăsăm deoparte emoţiile sau să le transformăm în emoţii constructive. Presiunea este firească, pentru că înotul românesc a crescut de la an la an. Iată că David Popovici, campion mondial, dublu campion european şi care la fiecare ediţie la care a participat a fost cam cel mai rapid înotător, acum s-a apropiat din nou de actualul record mondial la 100 m liber. Este normal să existe şi aşteptări, dar fiecare dintre noi încercăm să le gestionăm cât mai bine. David Popovici este însă deja expert în aceste lucruri. Sperăm să ne îndeplinim obiectivul. Este ediţia la care David Popovici poate surprinde din nou. Dar cel mai important este ca el să fie sănătos. S-a acomodat bine până acum, toţi trei s-au acomodat bine în bazinul olimpic în care vor înota, sperăm să înoate şi repede", a declarat Potec.
"În primul rând mizăm pe prima probă, cea de 200 m liber. Şi cel mai important este să se califice, pentru că există serii, apoi semifinală şi după aceea calificarea în finală. Acesta este primul pas valabil pentru toţi sportivii calificaţi la această probă de 200 m liber, după care, bineînţeles, aşteptăm finala şi apoi facem strategia ne gândim la 100 m liber, după ce se încheie această probă", a completat ea.
Potec a explicat şi motivele pentru care Popovici, cel mai bine cotat înotător român pentru a câştiga o medalie olimpică, a ales să se cazeze alături de echipa sa în altă parte decât Satul Olimpic.
"David Popovici este foarte bine, se concentrează pe ceea ce are de făcut. A avut strategia proprie de a rămâne concentrat pe ce are de făcut aici la Paris. David stă mai aproape de bazin, pentru că există, după cum aţi auzit, probleme mari cu transportul. Avem sportivi care au făcut ore întregi până la baza sportivă, până la bazinul de înot, sunt şi sportivi care s-au pierdut prin Paris, pentru că au fost maşini care nu au găsit drumul spre Satul Olimpic. Au fost sportivi care s-au văitat că au stat ore întregi şi în autobuze sau autocare dintr-o parte în alta. Cred că a fost o decizie bună ca el să stea mai aproape, stă într-un loc ferit, liniştit, un fel de cămin. Aşa fac mulţi sportivi, chiar în hotelul în care stau eu stă echipa de tenis de masă a Japoniei. Sunt multe echipe care au decis să îşi ducă sportivii aproape de baze. Nu suntem unici, atunci când te gândeşti la performanţă, te gândeşti la anumite condiţii care să nu te influenţeze negativ în drumul acesta către performanţă", a afirmat Camelia Potec.
Preşedinta FRNPM spune că toţi cei trei înotători români care vor participa la JO de la Paris sunt foarte motivaţi: "Vlad Stancu se simte foarte bine, e într-o formă foarte bună. A trecut prin momente mai dificile şi a schimbat antrenorul acum trei luni. Din ce am auzit de la antrenor şi de la el se simte foarte bine, sperăm să înoate şi bine, mult mai bine decât a făcut-o anul acesta. Se apropie de cei mai buni timp ai lui. Iar Rebecca este foarte entuziasmată de ceea ce i se întâmplă, pentru că iată, de la vârsta junioratului, a ajuns la o ediţie a Jocurilor Olimpice. Este foarte motivată, este foarte serioasă la antrenamente, respectă cu stricteţe programul dat de antrenor. Sperăm să fie bine şi pentru ea. Toţi cei trei sportivi sunt aici cu obiectivul de a înota cât mai bine".
În acest an se împlinesc 20 de ani de la ultimele medalii cucerite de înotul românesc la Jocurile Olimpice, prin Camelia Potec (aur la 200 m liber) şi Răzvan Ionuţ Florea (bronz la 200 m spate), ambele la JO 2004, de la Atena.
La JO 2024, România va fi reprezentată de înotătorii David Popovici (100 şi 200 m liber), Vlad Stancu (800 şi 1.500 m liber) şi Rebecca Aimee Diaconescu (200 m liber), vicecampioană europeană de juniori, care a primit un loc cotă de universalitate din partea Federaţiei Internaţionale de Nataţie (World Aquatics).
La înot, bilanţul olimpic este de nouă medalii, trei de aur, două de argint şi patru de bronz. Ultimii medaliaţi sunt Camelia Potec, actuala preşedintă a FRNPM (aur la 200 m liber) şi Răzvan Ionuţ Florea (bronz la 200 m spate), ambii la JO 2004 de la Atena.
AGERPRES/(editor: Mihai Ţenea, editor online: Gabriela Badea)
Citiţi şi:
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Înot: David Popovici, clasat pe locul al doilea la 50 m liber, la Trofeul Settecolli
Înotătorul român David Popovici, campion olimpic, mondial și european, s-a clasat pe locul al doilea în Finala A a probei de 50 m liber masculin, vineri seara, la Trofeul internațional Settecolli, de la Roma. Popovici a fost cronometrat cu timpul de 21 sec 82/100 la cea de-a 62-a ediție a competiției, fiind devansat de brazil
Tenis: Gabriela Ruse a ratat calificarea în finala de la Bad Homburg (WTA)
Jucătoarea română de tenis Gabriela Ruse a fost învinsă de Karolina Muchova, cu 6-4, 6-4, vineri, în semifinalele turneului WTA 500 de la Bad Homburg (Germania), dotat cu premii totale de 1.049.083 de euro. Ruse (28 ani, 105 WTA), venită din calificări, s-a înclinat după o oră și 40 de minut de joc, dar meciul a fost &i
Tenis: Jannik Sinner va juca în primul tur la Wimbledon cu Miomir Kecmanovic
Campionul en titre la masculin Jannik Sinner îl va întâlni pe sârbul Miomir Kecmanovic, în prima rundă a turneului de tenis de Mare Șlem de la Wimbledon, după eliminarea neașteptată în turul al doilea la Roland Garros, potrivit tragerii la sorți efectuate, vineri, la Londra, transmite DPA. El se află î
Fotbal - CM 2026: SUA ar putea gestiona un turneu mondial cu 64 de echipe
Statele Unite ale Americii pot gestiona desfășurarea unui turneu mondial cu 64 de echipe și ar putea lua în considerare depunerea dosarului de candidatură pentru ediția din 2038, a precizat actualul șef al grupului de lucru privind organizarea Cupei Mondiale de fotbal din 2026, relatează DPA. SUA este gazda turneului actual al Cupei Mond
Tenis: Româncele vor avea adversare incomode în primul tur la Wimbledon
Jucătoarele române vor avea adversare incomode în prima rundă a turneului de tenis pe iarbă de la Wimbledon, al treilea de Mare Șlem al anului, a cărui tragere la sorți a avut loc, vineri, la Londra. Sorana Cîrstea, cap de serie numărul 17, va primi replica jucătoarei cehe Sara Bejlek în prima rundă. Va fi prima confruntare dintre C&ici
Handbal feminin: Gloria Bistrița și CSM București și-au aflat adversarele din grupele Ligii Campionilor
Campioana națională CS Gloria Bistrița și vicecampioana națională CSM București și-au aflat, vineri, adversarele din grupele Ligii Campionilor la handbal feminin, ediția 2026/27, în urma tragerii la sorți efectuate la Viena. CSM București, clasată pe locul al treilea în sezonul recent încheiat al competiției, și Brest Bretagne Handball (Franț
Fotbal - CM 2026: Kimmich, căpitanul Germaniei - M-a deranjat sentimentul că ei și-au dorit mai mult victoria
Căpitanul echipei de fotbal a Germaniei, Joshua Kimmich, a fost foarte critic joi după înfrângerea ''meritată'' în fața Ecuadorului (1-2), în ultimul meci al Grupei E de la Cupa Mondială 2026, declarând că ceea ce îl deranjează cel mai mult este faptul că Ecuadorul și-a dorit mai mult să câștige decât Mannschaft
Gimnastică ritmică: Rusia s-a retras de la etapa de Cupa Mondială găzduită de Cluj-Napoca
Echipa rusă de gimnastică ritmică a anunțat vineri decizia de a se retrage din competițiile internaționale programată în acest weekend în Romania, afirmând că a fost amenințată de autoritățile locale că nu-și va putea folosi imnul și drapelul, informează AFP. Federația internațională de gimnastică (World Gymnastics) a ridicat la finele luni m
Auto - Raliul Acropole (Grecia): Ogier (Toyota), primul lider după superspeciala de la Atena
Pilotul francez Sebastien Ogier (Toyota), campionul mondial en titre al WRC, a devenit primul lider al Raliului Acropole din Grecia, după ce a fost cel mai rapid în superspeciala de joi, disputată în zona Ellinikon din Atena, scrie EFE. Ogier, cu 9 titluri de campion mondial în palmares, a parcurs traseul de 1,86 km cu timpul de 1 min 38 sec
Fotbal - CM 2026: Selecționerul Cote d'Ivoire nu are preferințe între Norvegia și Franța
Emerse Fae, selecționerul Cote d'Ivoire, s-a declarat mândru de calificarea echipei sale în șaisprezecimile de finală ale Cupei Mondiale 2026, după victoria cu 2-0 în fața Curacao, joi la Philadelphia, subliniind că 'nu are preferințe' în privința următoarei adversare, care va fi Norvegia sau Franța. 'Mândrie este
Fotbal - CM 2026: Antrenorul Paraguayului - Nu am venit pentru o remiză, am vrut să câștigăm
Selecționerul Paraguayului, Gustavo Alfaro, a declarat că echipa sa s-a apărat bine și că a fost dificil să învingă Australia, joi la San Francisco, în Grupa D a Cupei Mondiale, dar remiza albă oferă în continuare șanse de calificare sud-americanilor în faza eliminatorie, scrie Reuters. ''Adversarul a îngreunat foarte mult
Fotbal - CM 2026: Turcia se poate întoarce acasă cu fruntea sus, a spus selecționerul Vincenzo Montella
Selecționerul Turciei, Vincenzo Montella, a afirmat că jucătorii săi se pot întoarce acasă cu fruntea sus, după ce au încheiat campania de la Cupa Mondială 2026 cu o victorie în extremis, cu scorul de 3-2, în fața naționalei Statelor Unite, joi la Los Angeles, informează Reuters. Montella și-a lăudat elevii pentru că și-au demonstrat ab
Fotbal - CM 2026: Nu am fost la înălțimea acestui eveniment, a recunoscut selecționerul Tunisiei
Selecționerul Tunisiei, francezul Herve Renard, a regretat 'debutul catastrofal de meci' în fața Olandei (scor 1-3), la finalul căruia nord-africanii au suferit al treilea lor eșec în tot atâtea meciuri disputate la Cupa Mondială 2026, joi la Kansas City. Olanda a condus cu 2-0 după doar șapte minute de de la fluierul de start î
Fotbal - CM 2026: Antrenorul Suediei - Cred că remiza contra Japoniei este corectă
Antrenorul Suediei, englezul Grahan Pottter, a operat mai multe rotații în echipa de start a Suediei, care a obținut o remiză cu Japonia (1-1), joi, în Grupa F a Cupei Mondiale 2026 din Statele Unite, Mexic și Canada, și i-a asigurat punctul de care avea nevoie pentru a se număra printre cele opt echipe de pe locul trei, care avansează în faza eliminatorie.
Fotbal - CM 2026: Antrenorul Ecuadorului salută victoria 'istorică' împotriva Germaniei
Selecționerul Ecuadorului, argentinianul Sebastian Beccacece, a salutat victoria 'istorică' obținută de echipa sa împotriva Germaniei (scor 2-1), joi la East Rutherford, sinonimă cu calificarea în șaisprezecimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal, ediția 2026. 'Astăzi am realizat ceva măreț, am învins o forță într-un me





