Fotbal - EURO 2024: Spania s-a calificat meritat în sferturi, după 4-1 cu Georgia

Selecţionata Spaniei s-a calificat meritat în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins formaţia Georgiei cu scorul de 4-1 (1-1), duminică seara, pe Cologne Stadium din Koln.
Doar o repriză a rezistat curajoasa echipă a Georgiei în faţa principalei favorite la titlu, Spania desprinzându-se după pauză şi câştigând clar prin golurile marcate de Rodri (39), Fabian Ruiz (51), Nico Williams (75), Dani Olmo (83). Georgia rămâne cu consolarea că a deschis scorul prin autogolul lui Robin Le Normand (18).
Jocul a fost într-o singură direcţie, Spania încheind cu o posesie de 73%, dar care în prima parte a meciului a atins chiar 85%.
Foto: (c) Thilo Schmuelgen/REUTERS
Foto: (c) Fabian Bimmer/REUTERS
Mamardaşvili, portarul Valenciei, s-a opus golului în min. 5, la mingea trimisă de Pedri, apoi a respins lovitura de cap a lui Dani Carvajal la colţul scurt (11), iar Laporte (16) a fost imprecis cu o lovitură de cap.
În min. 18, la primul contraatac al Georgiei, Kakabadze a centrat în faţa porţii, iar Le Normand, presat de Kvaraţhelia, a trimis cu pieptul în propria poartă, spre uluirea tuturor.
Spania şi-a intensificat presiunea la poarta lui Mamardaşvili, dar acesta a reţinut şutul lui Fabian Ruiz (22) la colţul scurt din marginea careului, iar Pedri (26) şi Laporte (29) au fost imprecişi.
Portarul Georgiei s-a remarcat la şuturile lui Cucurella (35) şi Williams (38), dar nu a mai avut ce face un minut mai târziu (39), când Williams a scos în centru pentru Rodri, care a marcat cu un şut la colţ de la 16 metri. Rodri nu mai marcase un gol oficial pentru Spania din noiembrie 2020.
Kvaraţhelia (48) a fost aproape de un gol antologic, de la centrul terenului, profitând de ieşirea lui Unai Simon, dar nu a nimerit poarta.
Foto: (c) Heiko Becker/REUTERS
Fabian Ruiz a marcat golul desprinderii (51), cu capul din 3 metri, la centrarea lui Yamal.
Tânărul atacant spaniol Lamine Yamal a avut mai multe încercări de a-şi trece numele pe tabela de marcaj, dar Mamardaşvili s-a opus (51, 80) sau el a fost lipsit de precizie (53, 63, 82). Yamal a devenit cel mai tânăr jucător care a evoluat într-un meci din faza eliminatorie a EURO, la 16 ani şi 353 de zile, doborând recordul lui Jude Bellingham (18 ani şi 4 zile), la EURO 2020, în sferturi.
În min. 75, lansat pe contraatac de Fabian Ruiz, Nico Williams a marcat imparabil sub transversală. El a devenit al doilea cel mai tânăr marcator al Spaniei la EURO în faza eliminatorie (21 ani, 354 de zile), după Ferran Torres (21 ani, 119 zile), contra Croaţiei, la EURO 2020.
Finalul de meci i-a aparţinut lui Dani Olmo, care a marcat în min. 83, cu un şut din marginea careului, şi a mai ratat alte două situaţii (77, 90).
Foto: (c) Thilo Schmuelgen/REUTERS
Georgia a avut o singură acţiune notabilă, dar Ţitaişvili (68) a tras pe lângă din careu.
Spania va juca în sferturile de finală contra echipei gazdă, Germania, o veritabilă finală a competiţiei.
Spania - Georgia 4-1 (1-1).
Au marcat: Rodri (39), Fabian Ruiz (51), Nico Williams (75), Dani Olmo (83), respectiv Robin Le Normand (18, autogol).
Koln, Cologne Stadium
EURO 2024 - optimi de finală
Au evoluat echipele:
Spania: 23. Unai Simon - 2. Dani Carvajal (22. Jesus Navas, 81), 3. Robin Le Normand, 14. Aymeric Laporte, 24. Marc Cucurella (12. Alex Grimaldo, 66) - 20. Pedri (10. Dani Olmo, 52), 16. Rodri, 8. Fabian Ruiz (6. Mikel Merino, 82) - 19. Lamine Yamal, 7. Alvaro Morata (căpitan; 21. Mikel Oyarzabal, 67), 17. Nico Williams. Selecţioner: Luis de la Fuente.
Rezerve neutilizate: 1. David Raya, 13. Alejandro Remiro - 5. Daniel Vivian, 15. Alex Baena, 18. Martin Zubimendi, 9. Joselu, 11. Ferran Torres, 25. Fermin Lopez, 26. Ayoze Perez.
Georgia: 25. Ghiorghi Mamardaşvili - 2. Otar Kakabadze, 15. Ghiorghi Gvelesiani (16. Nika Kvekveskiri, 79), 4. Guram Kaşia (căpitan), 3. Laşa Dvali, 14. Luka Locioşvili (21. Ghiorghi Ţitaişvili, 63) - 10. Ghiorghi Ceakvetadze (9. Zuriko Davitaşvili, 63), 17. Otar Kiteişvili (18. Sandro Altunaşvili, 41), 6. Ghiorghi Kocioraşvili - 22. Georges Mikautadze (8. Budu Zivzivadze, 79), 7. Hvicea Kvaraţhelia. Selecţioner: Willy Sagnol.
Rezerve neutilizate: 1. Ghiorghi Loria, 12. Luka Gugheşaşvili - 5. Solomon Kverkvelia, 13. Ghiorghi Gocioleişvili, 24. Jemal Tabidze, 19. Levan Şenghelia, 23. Saba Lobjanidze, 26. Gabriel Sigua, 11. Ghiorghi Kvilitaia.
Arbitru: Francois Letexier; arbitri asistenţi: Cyril Mugnier, Mehdi Rahmouni (toţi din Franţa); al patrulea oficial: Serdar Gozubuyuk (Olanda)
Arbitru video: Jerome Brisard (Franţa); arbitri asistenţi video: Willy Delajod (Franţa), Paolo Valeri (Italia)
Cartonaşe galbene: Morata (44), Davitaşvili (71).
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Tenis: Americanca Jessica Pegula, a treia favorită, eliminată la Roma (WTA)
Jucătoarea americană de tenis Jessica Pegula (4 WTA, favorită nr. 3) a fost eliminată sâmbătă seara în runda a treia a turneului WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 6.009.593 de euro, după ce s-a înclina surprinzător, în două seturi, 5-7, 1-6, în fața belgiencei Elise Mertens (24 WTA, cap de serie nr. 25).
Fotbal: Atletico Madrid a învins cu 4-0 pe Real Sociedad, în La Liga
Atletico Madrid a învins cu un categoric 4-0, sâmbătă seara, pe teren propriu pe Real Sociedad, într-un meci din etapa a 35-a din La Liga, iar în cazul în care Real Madrid va pierde duminică seara în El Clasico, cu FC Barcelona, gruparea 'colchonero' poate spera, teoretic, chiar la treapta a doua a podiumului.
Fotbal: Aston Villa, victorie cu Bournemouth, în Premier League
Aston Villa a învins la limită, 1-0, sâmbătă seara, în deplasare pe Bournemouth, în etapa a 36-a, antepenultima, din Premier League, și s-a apropiat la doar două puncte de podiumul clasamentului. Singurul gol al partidei de pe Vitality Stadium a fost reușit de Ollie Watkins (45+6). Villa a terminat însă partida cu
Fotbal: Bayern Munchen a învins pe Borussia Moenchengladbach, în Bundesliga
Bayern Munchen, care și-a asigurat titlul în acest sezon în Bundesliga, a învins sâmbătă seara cu 2-0, pe teren propriu, pe Borussia Moenchengladbach, într-un meci din etapa a 33-a, penultima, a campionatului intern. Harry Kane (31) și Michael Olise (90) au adus cele 3 puncte bavarezilor, lideri detașați în
Fotbal: Lazio și Juventus Torino au încheiat la egalitate, 1-1, în Serie A
Lazio și Juventus Torino au încheiat la egalitate, 1-1, partida de sâmbătă seara, de pe Stadio Olimpico, din etapa a 36-a din Serie A, antepenultima a campionatului italian. Torinezii au deschis scorul prin Randal Kolo Muani (51), însă gazdele au egalat în minutele adiționale ale partidei prin Matias Vecino (90+6). Juve
Fotbal: PSG a învins-o cu 4-1 pe Montpellier, în Ligue 1
PSG, care și-a asigurat un nou titlu în Ligue 1, a învins fără probleme, cu 4-1, în deplasare, sâmbătă seara, pe Montpellier, 'lanterna roșie', într-un meci din etapa a 33-a, penultima, a campionatului Franței. Pe Stade de la Mosson, golurile parizienilor au fost reușite de Senny Mayulu (44) și Goncalo Ram
Tenis: Jannik Sinner, principalul favorit, în turul 3 la Roma (ATP)
Italianul Jannik Sinner, numărul 1 mondial al tenisului masculin, a revenit cu dreptul în competiție după suspendarea de trei luni pentru dopaj, sâmbătă, împotriva argentinianului Mariano Navone (locul 99), pe care l-a învins în două seturi, 6-3, 6-4, și s-a calificat în turul al treilea al turneului ATP Masters 1.000 de la Roma, d
Hochei: Suedia și Canada au obținut victorii la Campionatul Mondial 2025
Suedia și Canada, multiple campioane mondiale, au reușit victorii, sâmbătă, la Campionatul Mondial masculin de hochei pe gheață de la Stockholm (Suedia) și Herning (Danemarca). Suedia, medaliată cu bronz anul trecut, a dispus de Austria cu 4-2, în Grupa A, bifând a doua victorie în fața propriilor suporteri.
Fotbal: Manchester City, doar o remiză albă cu 'lanterna roșie', Southampton, în Premier League
Manchester City nu a izbutit decât o remiză albă, 0-0, sâmbătă seara, în deplasare, cu 'lanterna roșie' Southampton, în primul meci al etapei a 36-a, antepenultima, din Premier League. Cu 65 de puncte, City se menține momentan pe locul 3 în clasament, însă posibil doar până la finalul acestei r
MotoGP: Spaniolul Marc Marquez (Ducati) a câștigat proba de sprint din cadrul Marelui Premiu al Franței
Spaniolul Marc Marquez (Ducati) a câștigat sâmbătă cursa de sprint premergătoare Marelui Premiu al Franței la MotoGP, clasa-regină a motociclismului viteză, a șasea etapă a Campionatului mondial, în timp ce francezul Fabio Quartararo (Yamaha), plecat din pole position, a terminat pe locul 4, scrie AFP. Sextuplul campion mondi
Tenis: Casper Ruud, în turul 3 la Roma (ATP)
Jucătorul norvegian de tenis Casper Ruud (7 ATP, favorit nr. 6) s-a calificat sâmbătă în runda a treia a turneului ATP Masters 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 8.055.385 de euro, după ce a trecut în trei seturi, 6-4, 4-6, 6-3, de kazahul Alexander Bublik (76 ATP). Ruud s-a impus după o partidă de două ore, în
Tenis: Gabriela Ruse, calificată în optimile probei de dublu la Roma (WTA)
Perechea româno-ucraineană Gabriela Ruse/Marta Kostiuk s-a calificat, sâmbătă, în optimile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de tenis WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 6.009.593 de euro, după o victorie cu 6-3, 6-2 în fața cuplului Miyu Kato (Japonia)/Aldila Sutjiadi (Indonezia). Ruse și p
Tenis: Iga Swiatek, deținătoarea titlului, eliminată la Roma (WTA)
Jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek (2 WTA, favorită nr, 2), deținătoarea titlului, a fost eliminată sâmbătă, în runda a treia a turneului WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 6.009.593 de euro, după ce s-a înclinat surprinzător, în două seturi, 1-6, 5-7, în fața americancei Danielle Collins (35 WTA, cap de serie nr. 29).
Fotbal: Flick (FC Barcelona) le cere jucătorilor săi un meci 'ofensiv și dominant' cu Real Madrid, în La Liga
Antrenorul echipei FC Barcelona, Hansi Flick, le-a cerut sâmbătă jucătorilor săi să-ți mențină stilul de joc 'ofensiv și dominant' în El Clasico de duminică seara împotriva lui Real Madrid, un meci decisiv în cursa pentru titlul în La Liga, scrie AFP. 'Toată lumea știe că într-un Clasico trebuie
Fotbal: Hoffenheim vrea să-l păstreze pe antrenorul Christian Ilzer și sezonul următor
Hoffenheim este hotărâtă să continue cu antrenorul Christian Ilzer în sezonul următor, a declarat directorul sportiv Andreas Schicker, scrie DPA. Hoffenheim este teoretic salvată de la retrogradare după remiza, 2-2, la Wolfsburg, de vineri seară, în meciul care a deschis etapa a 33-a a Bundesligii, fiind pe locul 14 (din 18),