Fotbal - EURO 2024: Elveţia s-a calificat în sferturi, după ce a eliminat campioana europeană Italia (2-0)
.jpg)
Selecţionata Elveţiei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal - EURO 2024, după ce a învins fără drept de apel echipa Italiei, deţinătoarea titlului, cu scorul de 2-0 (1-0), sâmbătă seara, pe Olympiastadion din Berlin, în primul meci din optimile de finală.
Fosta adversară a României din preliminarii s-a impus prin golurile marcate de Remo Freuler (37) şi Ruben Vargas (46), în faţa unei echipe care a fost o umbră a celei care câştiga titlul continental în urmă cu trei ani.
Primele minute au fost unele de tatonare, dar elveţienii au controlat jocul. Prima ocazie a fost una mare şi a fost ratată de Embolo (24), care a scăpat singur cu portarul, la limita ofsaidului, dar Donnarumma a reuşit să salveze golul.
Foto: (c) Karina Hessland/REUTERS
Foto: (c) Angelika Warmuth/REUTERS
Italia a replicat imediat, iar Federico Chiesa a pătruns în careu, şutul său fiind respins de Akanji.
''Nati'' a rămas la cârma jocului şi Rodriguez (32) a şutat puţin peste poartă de la distanţă.
Echipa antrenată de Murat Yakin a deschis scorul în min. 36, prin Freuler, jucătorul formaţiei Bologna, care a fost găsit excelent de Vargas în centrul careului, a preluat cu dreptul şi a tras cu stângul la colţul scurt.
Elveţia a fost aproape de gol şi înainte de pauză, dar Donnarumma a avut o intervenţie remarcabilă, respingând în bară mingea şutată la colţul scurt de Rieder, din lovitură liberă (45+1).
Foto: (c) Lisi Niesner/REUTERS
La reluare, Elveţia a marcat al doilea gol după doar 26 de secunde: Vargas a fost găsit nepermis liber în careu de Aebischer şi a şutat cu efect la vinclu, fără speranţe pentru Donnarumma.
Squadra Azzurra putea reveni în joc după o fază la care contribuţia sa a fost minimă (52): Fagioli a aruncat o minge în care, neurmărită de nimeni, iar Schaer a respins greşit, în bara propriei porţi. Ar fi fost al doilea autogol pentru Schaer, după cel din meciul cu Scoţia.
Italia nu a reuşit să construiască nicio fază decent de periculoasă, chiar dacă Retegui (73) a şutat din întoarcere, fără emoţii pentru Sommer, iar Scamacca (74) a trimis în bară, însă din poziţie evidentă de ofsaid, nesemnalizată.
Ultima parte a meciului a fost una în care Italia a plimbat mingea în jurul careului elveţian, cu o singură finalizare cu potenţial (76), un şut al lui Scamacca peste poartă de la 18 metri.
Foto: (c) Lee Smith/REUTERS
Elveţia putea sa mai dea lovitura pe contraatac, dar Zuber (83) a şutat prin faţa porţii.
Elveţia a făcut o victimă de marcă şi la ediţia trecută în optimi, eliminând Franţa, campioana mondială en titre atunci, la loviturile de departajare, la Bucureşti.
La EURO 2020, Italia a învins Elveţia cu 3-0 în faza grupelor.
Elveţia s-a calificat pentru a şasea oară consecutivă în faza eliminatorie la un turneu major.
Elveţia, care are o singură înfrângere în ultimele sale 18 meciuri (8 victorii, 9 egaluri), în faţa României, în preliminarii, va juca în sferturile de finală contra învingătoarei dintre Anglia şi Slovacia.
Elveţia - Italia 2-0 (1-0)
Au marcat: Remo Freuler (37), Ruben Vargas (46).
Berlin, Olympiastadion
EURO 2024 - optimi de finală
Au evoluat echipele:
Elveţia: 1. Yann Sommer - 22. Fabian Schaer, 5. Manuel Akanji, 13. Ricardo Rodriguez - 20. Michel Aebischer (11. Renato Steffen, 90+2), 8. Remo Freuler, 10. Granit Xhaka (căpitan), 26. Fabian Rieder (2. Leonidas Stergiou, 71) - 17. Ruben Vargas (14. Steven Zuber, 71), 7. Breel Embolo (18. Kwadwo Duah, 77), 19. Dan Ndoye (16. Vincent Sierro, 77). Selecţioner: Murat Yakin.
Rezerve neutilizate: 12. Yvon Mvogo, 21. Gregor Kobel - 4. Nico Elvedi, 15. Cedric Zesiger, 6. Denis Zakaria, 23. Xherdan Shaqiri, 24. Ardon Jashari, 9. Noah Okafor, 25. Zeki Amdouni.
Italia: 1. Gianluigi Donnarumma (căpitan) - 2. Giovanni Di Lorenzo, 17. Gianluca Mancini, 23. Alessandro Bastoni, 13. Matteo Darmian (24. Andrea Cambiaso, 75) - 16. Bryan Cristante (10. Lorenzo Pellegrini, 75), 21. Nicolo Fagioli (7. Davide Frattesi, 86), 18. Nicolo Barella (19. Mateo Retegui, 64) - 14. Federico Chiesa, 9. Gianluca Scamacca, 22. Stephan El Shaarawy (20. Mattia Zaccagni, 46). Selecţioner: Luciano Spalletti.
Rezerve neutilizate: 12. Guglielmo Vicario, 26. Alex Meret - 3. Federico Dimarco, 4. Alessandro Buongiorno, 6. Federico Gatti, 15. Raoul Bellanova, 8. Jorginho, 11. Giacomo Raspadori, 25. Michael Folorunsho.
Arbitru: Szymon Marciniak; arbitri asistenţi: Tomasz Listkiewicz, Adam Kupsik (toţi din Polonia); al patrulea oficial: Facundo Tello (Argentina)
Arbitru video: Tomasz Kwiatkowski (Polonia); arbitri asistenţi video: Bartosz Frankowski (Polonia), Bastian Dankert (Germania)
Cartonaşe galbene: Barella (35), El Shaarawy (45), Mancini (57).
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Handbal masculin: România s-a calificat dramatic la EURO 2026
Naționala masculină de handbal a României s-a calificat dramatic la turneul final al Campionatului European - EHF EURO 2026, deși a fost învinsă de Polonia cu scorul de 30-29 (15-14), duminică seara, la Gorzow Wielkopolski, în ultimul meci din Grupa 8-a a preliminariilor. Finalul a fost unul pe muchie de cuțit, tricolorii pie
Ciclism: Danezul Mads Pedersen (Lidl-Trek) a câștigat etapa a 3-a a Turului Italiei
Ciclistul danez Mads Pedersen (Lidl-Trek) a câștigat duminică, la sprint, etapa a treia a Turului Italiei, care a avut loc pe distanța de 160 km, cu plecare și sosire în orașul albanez Vlora. Pedersen a fost cronometrat în 3:49:47, fiind urmat, cu același timp, de australianul Corbin Strong (Israel - Premier Tech) și de colum
Tenis: Emma Răducanu și Bianca Andreescu, în optimi la Roma (WTA)
Jucătoarele de tenis Emma Răducanu (Marea Britanie) și Bianca Andreescu (Canada), ambele de origine română, s-au calificat duminică în optimile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 6.009.593 de euro. Răducanu, câștigătoarea US Open 2021, în prezent pe locul 49 WTA, a trecut în tr
Atletism: Echipa masculină a Africii de Sud, câștigătoare la 4x100 metri, la Mondialele de ștafetă din China
Echipa masculină de ștafetă a Africii de Sud, condusă de sprinterul Akani Simbine, a câștigat duminică proba de 4x100 metri la Mondialele de ștafetă de la Guangzhou, China, calificându-se pentru Campionatele Mondiale din 2025, cu un timp de 37,61 secunde, scrie AFP. Bayanda Walaza, Sinesipho Dambile, Bradley Nkoana și Akani Simbine
Fotbal: Newcastle United a învins-o pe Chelsea, în Premier League
Newcastle United a învins-o duminică, acasă, pe Chelsea cu 2-0, în etapa a 36-a, antepenultima, din Premier League, și a urcat pe ultima treaptă a podiumului în locul lui Manchester City. Pe St. James'Park, golurile gazdelor au fost reușite de Sandro Tonali (2) și Bruno Guimaraes (90). Chelsea a încheiat partida cu
MotoGP: Francezul Johann Zarco (Honda-LCR) a câștigat Marele Premiu al Franței
Francezul Johann Zarco (Honda-LCR) a câștigat duminică Mare Premiu al Franței la MotoGP, clasa-regină a motociclismului viteză, pe legendarul circuit Bugatti de la Le Mans, în fața a mii de fani care l-au ovaționat îndelung, scrie AFP. A fost pentru prima dată din 1954, de la victoria lui Pierre Monneret la Reims, când
Fotbal: Florin Andone a înscris pentru Atletico Baleares în barajul pentru promovare
Atacantul român Florin Andone a marcat golul echipei Atletico Baleares, care a terminat la egalitate cu Teruel, 1-1, duminică, în deplasare, în prima manșă a barajului pentru promovarea în liga a treia spaniolă de fotbal. Andone a deschis scorul în min. 53, dar Teruel a egalat prin Jose Val (67). In
Tenis: Gabriela Ruse și Marta Kostiuk s-au retras din proba de dublu la Roma (WTA)
Perechea româno-ucraineană Gabriela Ruse/Marta Kostiuk s-a s-a retras din proba de dublu a turneului de tenis WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 6.009.593 de euro, au anunțat, duminică, organizatorii, pe site-ul WTA. Ruse și Kostiuk trebuiau să joace duminică împotriva perechii Ulrikke Eikeri (Norvegia)/Eri Hozumi (Jap
Tenis: Sabalenka, principala favorită, în optimi la Roma (WTA)
Belarusa Arina Sabalenka, numărul unu mondial al tenisului feminin, s-a calificat duminică în optimile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 6.009.593 de euro, după ce a trecut în trei seturi, 3-6, 6-3, 6-3, de americanca Sofia Kenin (31 WTA). Sabalenka, învinsă în finală anul trecut de
Fotbal: Inter Miami, echipa lui Messi, înfrângere drastică în MLS
Echipa lui Lionel Messi, Inter Miami, a suferit sâmbătă cea mai grea înfrângere în MLS, fiind învinsă cu 4-1 de Minnesota United, în ciuda unui gol marcat de vedeta argentiniană, scrie AFP. Messi, care a marcat în repriza secundă, nu a putut face nimic însă pentru a opri spirala descendentă care
Box: Francezul Souleymane Cissokho țintește centura mondială la categoria welter, versiunea WBC
Boxerul francez Souleymane Cissokho l-a învins, prin decizie a juriului, sâmbătă seara pe lituanianul Egidijus Kavaliauskas în semifinala categoriei welter, versiunea WBC, la Malabo, capitala Guineei Ecuatoriale, într-un meci amânat din luna decembrie a anului trecut din cauza accidentării pugilistului francez, scrie AFP.
Baschet - NBA: Victorii pentru Boston Celtics și Minnesota Timberwolves, în play-off
Echipele Boston Celtics și Minnesota Timberwolves au obținut victorii în partidele disputate sâmbătă seara, în seria meciurilor din play-off-ul Ligii profesioniste nord-americane de baschet (NBA). În Conferința Est, Boston Celtics, campioana en-titre, a redus din diferență în seria partidelor cu New York Knicks, c
Tenis: Americanca Jessica Pegula, a treia favorită, eliminată la Roma (WTA)
Jucătoarea americană de tenis Jessica Pegula (4 WTA, favorită nr. 3) a fost eliminată sâmbătă seara în runda a treia a turneului WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 6.009.593 de euro, după ce s-a înclina surprinzător, în două seturi, 5-7, 1-6, în fața belgiencei Elise Mertens (24 WTA, cap de serie nr. 25).
Fotbal: Atletico Madrid a învins cu 4-0 pe Real Sociedad, în La Liga
Atletico Madrid a învins cu un categoric 4-0, sâmbătă seara, pe teren propriu pe Real Sociedad, într-un meci din etapa a 35-a din La Liga, iar în cazul în care Real Madrid va pierde duminică seara în El Clasico, cu FC Barcelona, gruparea 'colchonero' poate spera, teoretic, chiar la treapta a doua a podiumului.
Fotbal: Aston Villa, victorie cu Bournemouth, în Premier League
Aston Villa a învins la limită, 1-0, sâmbătă seara, în deplasare pe Bournemouth, în etapa a 36-a, antepenultima, din Premier League, și s-a apropiat la doar două puncte de podiumul clasamentului. Singurul gol al partidei de pe Vitality Stadium a fost reușit de Ollie Watkins (45+6). Villa a terminat însă partida cu