Fotbal - EURO 2024: Croaţia, egalată in extremis de Albania, 2-2
Selecţionatele Croaţiei şi Albaniei au terminat la egalitate, 2-2 (0-1), miercuri, pe Volksparkstadion din Hamburg, într-un meci din Grupa B a Campionatului European de fotbal - EURO 2024.
La capătul unui meci cu răsturnări de scor, ambele echipe sunt dezamăgite de acest rezultat de egalitate, care le menţine teoretic într-o cursă de calificare din această ''grupă a morţii''.
Ca şi în meciul cu Italia (1-2), Albania a reuşit deschiderea scorului, de data aceasta prin Qazim Laci (11), croaţii au muncit mult dar au reuşit să întoarcă scorul, graţie golului înscris de Andrej Kramaric (74) şi a autogolului lui Klaus Gjasula (76), dar Gjasula şi-a luat revanşa marcând golul egalării (90+5).
Albania a înscris repede, prin Qazim Laci (11), care a reluat cu capul centrarea trimisă de Asani. Echipa antrenată de Sylvinho a mai avut o şansă, prin Bajrami (15), al cărui şut s-a dus pe lângă poartă, fiind deviat în corner.
Croaţii au dominat steril, poziţional, nereuşind să ajungă la poartă. Brozovic (20) şi Petkovic (27) au fost imprecişi şi tot albanezii au fost mai aproape de gol, însă Livakovic a fost providenţial în faţa lui Asllani (31), lansat de Asani.
Prima repriză s-a încheiat cu o altă mare ocazie a Albaniei, însă Manaj (45+1) nu a reuşit să îl învingă pe Livakovic cu o lovitură de cap.
Croaţii au fost mult mai incisivi după pauză, dar Strakosha (50) a respins şutul trimis la colţ de Sucic. Portarul albanez s-a mai remarcat la şuturile lui Kovacic (53) şi Perisic (61), iar Sutalo a reluat cu capul pe lângă poartă (58), la cornerul executat de Modric.
Asllani (63) l-a testat pe Livakovic cu un şut de la 18 metri.
Vatreni au continua asaltul, dar Pasalic a trimis peste poartă cu capul (69). În min. 74, Kramaric a reuşit egalarea în ziua în care împlineşte 33 de ani, şutând printre picioarele lui Hysaj, după ce a fost angajat în careu de Budimir.
Andrej Kramaric este doar al treilea jucător din istoria EURO care marchează de ziua sa, după francezul Jean-Francois Domergue (1984) şi olandezul Wesley Sneijder (2008).
În minutul următor, Croaţia a trecut din nou pe lângă gol, însă Pasalic şi Budimir nu au reuşit să trimită pe lângă de Strakosha.
Echipa antrenată de Zlatko Dalic a trecut în avantaj, prin autogolul lui Gjasula (76), abia intrat pe gazon. Budimir a întors mingea în centrul careului, Sucic a şutat în Djimsiti, mingea a ricoşat în Gjasula şi din acesta a intrat în poartă.
Finalul a fost un pic haotic, cu atacuri cu garda jos de ambele părţi. Modric (88) a şutat din marginea careului, pe lângă poartă.
În celălalt careu, Livakovic (90) a respins şutul lui Hoxha, mingea trimisă de Daku (90+3) a fost blocată de Borna Sosa, după care Albania a egalat la o fază trataă cu superficialitate de defensiva croată. Mitaj a centrat în careu, iar Gjasula, aflat liber la 11 metri, a înscris cu toată opoziţia lui Sutalo (90+5).
Croaţia, care a pierdut fără drept de apel primul său meci de la EURO 2024 (0-3 cu Spania), s-a mai aruncat o dată în atac, dar Strakosha a respins şutul lui Kovacic (90+8).
În celălalt meci al grupei se vor înfrunta Spania şi Italia, campioana en titre, joi (Gelsenkirchen, 22:00).
În ultima etapă, pe 24 iunie, se vor juca partidele Croaţia - Italia (Leipzig, 22:00) şi Albania - Spania (Dusseldorf, 22:00).
Croaţia - Albania 2-2 (0-1)
Au marcat: Andrej Kramaric (74), Klaus Gjasula (76, autogol), respectiv Qazim Laci (11), Klaus Gjasula (90+5).
Hamburg, Volksparkstadion
EURO 2024 - Grupa B
Au evoluat echipele:
Croaţia: Croaţia: 1. Dominik Livakovic - 22. Josip Juranovic, 6. Josip Sutalo, 4. Josko Gvardiol, 14. Ivan Perisic (19. Borna Sosa, 84) - 10. Luka Modric (căpitan), 11. Marcelo Brozovic (15. Mario Pasalic, 46), 8. Mateo Kovacic - 7. Lovro Majer (25. Luka Sucic, 46), 17. Bruno Petkovic (16. Ante Budimir, 69), 9. Andrej Kramaric (26. Martin Baturina, 84). Selecţioner: Zlatko Dalic.
Rezerve neutilizate: 12. Nediljko Labrovic, 23. Ivica Ivusic - 2. Josip Stanisic, 3. Marin Pongracic, 5. Martin Erlic, 21. Domagoj Vida, 18. Luka Ivanusec, 20. Marko Pjaca, 24. Marco Pasalic.
Albania: 23. Thomas Strakosha - 4. Elseid Hysaj, 6. Berat Djimsiti (căpitan), 5. Arlind Ajeti, 3. Mario Mitaj - 21. Kristjan Asllani, 20. Ylber Ramadani (26. Arber Hoxha, 85), 14. Qazim Laci (8. Klaus Gjasula, 73) - 9. Jasir Asani (15. Taulant Seferi, 64), 7. Rey Manaj (19. Mirlind Daku, 85), 10. Nedim Bajrami. Selecţioner: Sylvinho.
Rezerve neutilizate: 1. Etrit Berisha, 12. Elhan Kastrati - 2. Ivan Balliu, 13. Enea Mihaj, 18. Ardian Ismajli, 24. Marash Kumbulla, 25. Naser Aliji, 17. Ernest Muci, 22. Amir Abrashi, 11. Armando Broja, 16. Medon Berisha.
Arbitru: Francois Letexier; arbitri asistenţi: Cyril Mugnier, Mehdi Rahmouni (toţi din Franţa); al patrulea oficial: Sandro Schaerer (Elveţia)
Arbitru video: Willy Delajod (Franţa); arbitri asistenţi: Jerome Brisard (Franţa), Bastian Dankert (Germania)
Cartonaşe galbene: Hysaj (79), Ivusic (87), Daku (90+4), Gjasula (90+8).
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Anda Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Fotbal - CM 2026: Rezultatele și clasamentul Grupei I
Rezultatele și clasamentul final al Grupa I a Cupei Mondiale de fotbal 2026, găzduită de Statele Unite, Mexic și Canada: Rezultate: Marți 16 iunie Franța - Senegal 3-1 (0-0), la East Ruterhford Au marcat: Kylian Mbappe (66, 90+6), Bradley Barcola (82), res
Fotbal - CM 2026: Senegalul a surclasat Irakul (5-0) și va juca probabil în șaisprezecimi
Selecționata Senegalului și-a asigurat în mare măsură calificarea în șaisprezecimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal 2026, după ce a surclasat echipa Irakului cu scorul de 5-0 (1-0), vineri, pe Toronto Stadium, în ultimul său meci din Grupa I a turneului final găzduit de Canada, Statele Unite și Mexic. Senegalul este p
Fotbal - CM 2026: Franța a învins Norvegia cu 4-1 și a câștigat Grupa I
Selecționata Franței a câștigat Grupa I a Cupei Mondiale de fotbal 2026, după ce învins formația Norvegiei cu scorul de 4-1 (3-1), vineri, pe Boston Stadium, la turneul final găzduit de Statele Unite, Mexic și Canada. Vicecampioana mondială s-a impus fără emoții în fața garniturii a doua aliniate de scandinavi, care au prefer
UPDATE Înot: David Popovici, clasat pe locul al doilea la 50 m liber, la Trofeul Settecolli
Înotătorul român David Popovici, campion olimpic, mondial și european, s-a clasat pe locul al doilea în Finala A a probei de 50 m liber masculin, vineri seara, la Trofeul internațional Settecolli, de la Roma. Popovici a fost cronometrat cu timpul de 21 sec 82/100 la cea de-a 62-a ediție a competiției, fiind devansat de brazil
Tenis: Gabriela Ruse a ratat calificarea în finala de la Bad Homburg (WTA)
Jucătoarea română de tenis Gabriela Ruse a fost învinsă de Karolina Muchova, cu 6-4, 6-4, vineri, în semifinalele turneului WTA 500 de la Bad Homburg (Germania), dotat cu premii totale de 1.049.083 de euro. Ruse (28 ani, 105 WTA), venită din calificări, s-a înclinat după o oră și 40 de minut de joc, dar meciul a fost &i
Tenis: Jannik Sinner va juca în primul tur la Wimbledon cu Miomir Kecmanovic
Campionul en titre la masculin Jannik Sinner îl va întâlni pe sârbul Miomir Kecmanovic, în prima rundă a turneului de tenis de Mare Șlem de la Wimbledon, după eliminarea neașteptată în turul al doilea la Roland Garros, potrivit tragerii la sorți efectuate, vineri, la Londra, transmite DPA. El se află î
Fotbal - CM 2026: SUA ar putea gestiona un turneu mondial cu 64 de echipe
Statele Unite ale Americii pot gestiona desfășurarea unui turneu mondial cu 64 de echipe și ar putea lua în considerare depunerea dosarului de candidatură pentru ediția din 2038, a precizat actualul șef al grupului de lucru privind organizarea Cupei Mondiale de fotbal din 2026, relatează DPA. SUA este gazda turneului actual al Cupei Mond
Tenis: Româncele vor avea adversare incomode în primul tur la Wimbledon
Jucătoarele române vor avea adversare incomode în prima rundă a turneului de tenis pe iarbă de la Wimbledon, al treilea de Mare Șlem al anului, a cărui tragere la sorți a avut loc, vineri, la Londra. Sorana Cîrstea, cap de serie numărul 17, va primi replica jucătoarei cehe Sara Bejlek în prima rundă. Va fi prima confruntare dintre C&ici
Handbal feminin: Gloria Bistrița și CSM București și-au aflat adversarele din grupele Ligii Campionilor
Campioana națională CS Gloria Bistrița și vicecampioana națională CSM București și-au aflat, vineri, adversarele din grupele Ligii Campionilor la handbal feminin, ediția 2026/27, în urma tragerii la sorți efectuate la Viena. CSM București, clasată pe locul al treilea în sezonul recent încheiat al competiției, și Brest Bretagne Handball (Franț
Fotbal - CM 2026: Kimmich, căpitanul Germaniei - M-a deranjat sentimentul că ei și-au dorit mai mult victoria
Căpitanul echipei de fotbal a Germaniei, Joshua Kimmich, a fost foarte critic joi după înfrângerea ''meritată'' în fața Ecuadorului (1-2), în ultimul meci al Grupei E de la Cupa Mondială 2026, declarând că ceea ce îl deranjează cel mai mult este faptul că Ecuadorul și-a dorit mai mult să câștige decât Mannschaft
Gimnastică ritmică: Rusia s-a retras de la etapa de Cupa Mondială găzduită de Cluj-Napoca
Echipa rusă de gimnastică ritmică a anunțat vineri decizia de a se retrage din competițiile internaționale programată în acest weekend în Romania, afirmând că a fost amenințată de autoritățile locale că nu-și va putea folosi imnul și drapelul, informează AFP. Federația internațională de gimnastică (World Gymnastics) a ridicat la finele luni m
Auto - Raliul Acropole (Grecia): Ogier (Toyota), primul lider după superspeciala de la Atena
Pilotul francez Sebastien Ogier (Toyota), campionul mondial en titre al WRC, a devenit primul lider al Raliului Acropole din Grecia, după ce a fost cel mai rapid în superspeciala de joi, disputată în zona Ellinikon din Atena, scrie EFE. Ogier, cu 9 titluri de campion mondial în palmares, a parcurs traseul de 1,86 km cu timpul de 1 min 38 sec
Fotbal - CM 2026: Selecționerul Cote d'Ivoire nu are preferințe între Norvegia și Franța
Emerse Fae, selecționerul Cote d'Ivoire, s-a declarat mândru de calificarea echipei sale în șaisprezecimile de finală ale Cupei Mondiale 2026, după victoria cu 2-0 în fața Curacao, joi la Philadelphia, subliniind că 'nu are preferințe' în privința următoarei adversare, care va fi Norvegia sau Franța. 'Mândrie este
Fotbal - CM 2026: Antrenorul Paraguayului - Nu am venit pentru o remiză, am vrut să câștigăm
Selecționerul Paraguayului, Gustavo Alfaro, a declarat că echipa sa s-a apărat bine și că a fost dificil să învingă Australia, joi la San Francisco, în Grupa D a Cupei Mondiale, dar remiza albă oferă în continuare șanse de calificare sud-americanilor în faza eliminatorie, scrie Reuters. ''Adversarul a îngreunat foarte mult
Fotbal - CM 2026: Turcia se poate întoarce acasă cu fruntea sus, a spus selecționerul Vincenzo Montella
Selecționerul Turciei, Vincenzo Montella, a afirmat că jucătorii săi se pot întoarce acasă cu fruntea sus, după ce au încheiat campania de la Cupa Mondială 2026 cu o victorie în extremis, cu scorul de 3-2, în fața naționalei Statelor Unite, joi la Los Angeles, informează Reuters. Montella și-a lăudat elevii pentru că și-au demonstrat ab








