Lumea sportului internaţional salută revenirea Simonei Halep
Mari campioni din lumea tenisului, precum Chris Evert, Boris Becker sau Juan Martin Del Potro, au salutat reducerea suspendării Simonei Halep de la 4 ani la 9 luni de către Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne şi iminenta ei revenire în circuitul WTA.
Multipla campioană americană Chris Evert a transmis pe platforma X (fostă Twitter) că a crezut mereu în nevinovăţia Simonei Halep: ''Sunt fericită pentru ea! Am crezut mereu în nevinovăţia ei!''.
Şi legendarul jucător german Boris Becker a salutat ''victoria'' româncei: ''Yesssss Simo!!! Bine meritat!''
Australianul Darren Cahill, fostul antrenor al Simonei Halep, a preferat un mesaj cu subînţeles în aceeaşi platformă de social media: ''Bună dimineaţa!!! #simo''.
Fostul mare tenisman argentinian Juan Marin Del Potro s-a mulţumit să transmită un emoticon care reprezintă aplauze.
Un mesaj mai profund a avut Ahmad Nassar, directorul executiv al sindicatului jucătorilor profesionişti de tenis PTPA: ''Mai întâi şi cel mai important, suntem bucuroşi că Simona şi-a spălat numele. Dar m-aş abţine să o numesc o 'victorie'. Nimeni nu a câştigat aici. Nu va primi înapoi ultimul an şi jumătate. Nu va primi înapoi punctele şi premiile în bani. Şi, în plus, TAS a decis că suspendarea Simonei s-a încheiat în iulie anul trecut ... are cineva o maşină a timpului?? Asta trebuie să se schimbe. Şi vom lucra pentru a schimba acest lucru''.
Antrenorul Patrick Mouratoglou, cu care Simona Halep lucra în momentul în care a fost testată pozitiv, a distribuit postarea lui Nassar, adăugând: ''Nedreptatea este incredibilă. Da, trebuie să se schimbe''.
Organizatorii turneului de la Indian Wells (BNP Paribas Open), aflat la momentul debutului, au salutat şi ei vestea despre revenirea Simonei Halep. ''Bine ai revenit @Simona_Halep. Abia aşteptăm să te revedem anul viitor în #TennisParadise'', i-au transmis ei campioanei din 2015.
De asemenea, şi organizatorii turneului Transylvania Open, de la Cluj-Napoca, a cărui primă finală a jucat-o Halep în 2021'', au salutat fostul lider mondial: ''Bine ai revenit, Simo!''
Marius Copil a fost şi el bucuros de vestea revenirii Simonei: ''Felicitări, Simona! Mă bucur ca ai reuşit să îţi dovedeşti nevinovăţia! Multă baftă pe mai departe''.
Clubul de fotbal Farul Constanţa şi Gheorghe Hagi au avut şi ei un mesaj pentru jucătoarea constănţeană: ''Clubul Farul Constanţa şi managerul tehnic Gheorghe Hagi îi transmit campioanei noastre, Simona Halep, felicitări pentru importantul şi dificilul 'meci' câştigat la TAS. Te aşteptăm cât mai curând pe teren, să ne bucurăm din nou de victoriile tale! Mult succes în continuare, Simo!''
Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS) de la Lausanne a admis apelul depus de jucătoarea română de tenis Simona Halep şi i-a redus la nouă luni suspendarea de patru ani dictată de Agenţia Internaţională pentru Integritatea Tenisului (ITIA).
În comunicatul publicat de TAS marţi se precizează că tribunalul a făcut publică partea ''operativă'' a deciziei în acest caz, care a avut două părţi, prima în care substanţa interzisă roxadustat a fost detectată în proba de urină prelevată Simonei Halep pe 29 august 2022, în timp US Open, iar a doua acuzaţie legată de paşaportul biological sportive (ABP), mai precis o probă de sânge prelevată pe 22 septembrie 2022, caz în care s-ar fi făcut uz de o substanţă sau metodă interzisă. În decizia din 22 septembrie 2023, tribunalul independent al Federaţiei Internaţionale de Tenis (ITF) a găsit-o pe Halep vinovată de încălcarea regulamentului antidoping în ambele cazuri şi a dictat o perioadă de suspendare de patru ani.
Simona Halep fusese suspendată pe o perioadă de patru ani pentru dopaj, pe 12 septembrie 2023, de către Agenţia Internaţională pentru Integritate în Tenis (ITIA). ITIA a precizat atunci că un tribunal independent a suspendat fostul lider mondial pentru două încălcări separate ale Programului Antidoping din Tenis (TADP).
Simona Halep a dat în judecată compania canadiană care a produs suplimentele nutriţionale din cauza cărora consideră că a fost testată pozitiv şi a fost suspendată patru ani pentru dopaj.
Halep cere despăgubiri mai mari de 10 milioane de dolari de la Quantum Nutrition, care produce Schinoussa Superfoods, după ce testul pozitiv la roxadustat (medicament folosit de oamenii cu anemie, n. red.) din 2022, de la US Open.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)
Citiţi şi:
Tenis: Ilie Năstase - Simona Halep ar putea reveni în top, nu cred că are o problemă de formă
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
CM 2026: Fotbalul se joacă în 11, iar la sfârșit Germania pierde (AFP)
Pentru Germania, campaniile la Cupa Mondială de fotbal au urmat un model similar din 2018 încoace, un declin inevitabil pe scena internațională pentru o națiune cu un rezervor limitat de talente și fără mari perspective pentru anii următori, scrie AFP. 'Sunt doisprezece ani de când nu am realizat nimic. Când ieși după primul meci eliminat
Tenis: Irina Begu, învinsă în primul tur la Wimbledon
Jucătoarea română de tenis Irina Begu a fost învinsă de Katie Swan cu scorul de 6-4, 6-4, marți, în prima rundă a turneului de Mare Șlem de la Wimbledon. Begu (35 ani, 173 WTA) s-a înclinat după o oră și 23 de minute în fața britanicei (27 ani, 196 WTA), diferența fiind făcută de numărul erorilor neforțate (22-10)
Fotbal: Manuel Neuer s-a retras de la naționala Germaniei după eliminarea de la CM 2026
Portarul Manuel Neuer și-a încheiat definitiv cariera la naționala Germaniei, după ce aceasta a fost eliminată luni de Paraguay în șaisprezecimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal 2026, relatează DPA. Întrebat de postul de televiziune ARD dacă meciul cu Paraguay a fost ultimul pentru el la națională, portarul lui Bayern Munchen a spus &
Fotbal - CM 2026: Spania, mare favorită în fața Austriei, cu un lot de cinci ori mai valoros
Spania, campioana Europei, pornește ca mare favorită în fața Austriei, joi la Los Angeles, în 16-imile Cupei Mondiale din SUA, Mexic și Canada, lotul ibericilor fiind de cinci ori mai valoros decât cel al adversarilor, conform transfermarket.com, scrie EFE. Conform sursei citate, valoarea de piață a lotului spaniol atinge 1,22 miliard
Tenis: Dezastru istoric pentru jucătorii britanici la Wimbledon; 10 jucători eliminați în primul tur
În prima zi a turneului pe iarbă de la Wimbledon, al treilea Grand Slam a anului, s-a înregistrat un dezastru istoric pentru tenisul britanic, nu mai puțin de 10 jucători autohtoni fiind eliminați din primul tur, scrie Reuters. În urma retragerii Emmei Răducanu, Jack Draper (locul 131 mondial), celălalt jucător britanic de to
Patinaj artistic: Dublul campion olimpic rus Artur Dimitriev a încetat din viață la vârsta de 58 de ani
Dublul campion olimpic rus la patinaj artistic, Artur Dmitriev, a încetat din viață la vârsta de 58 de ani, a anunțat, marți, Federația rusă de patinaj artistic, fără a specifica cauza morții sale, relatează AFP. 'Campion olimpic în 1992 la perechi, alături de Natalia Mișkutienok, apoi în 1998 cu Oksana Kazakova, tr
Fotbal: Clubul Inter Milano s-a despărțit de Yann Sommer și Francesco Acerbi
Echipa Inter Milano, campioana en titre a Italiei, antrenată de românul Cristian Chivu, s-a despărțit marți de doi dintre jucătorii săi, portarul elvețian Yann Sommer și fundașul central italian Francesco Acerbi, informează AFP. Sommer (37 ani), care a evoluat la gruparea 'nerazzurra' începând din iulie 2023, după c&a
Fotbal - CM 2026: Selecționata Coreei de Sud, primită cu ostilitate la revenirea acasă
Jucătorii echipei naționale de fotbal a Coreei de Sud, însoțiți de antrenorul demisionar Hong Myung-bo, au fost întâmpinați cu huiduieli de sute de fani la revenirea în țară la Seul, marți, înfuriați de eliminarea timpurie de la Cupa Mondială din Statele Unite, Mexic și Canada. Hong și un grup de nouă jucători au
Fotbal: Antrenorul Liam Rosenior semnează cu Paris FC după despărțirea de Chelsea
Antrenorul englez Liam Rosenior, care s-a despărțit în primăvară de echipa engleză de fotbal Chelsea Londra, unde a activat doar câteva luni, va reveni în campionatul Franței, la formația Paris FC, informează L'Equipe. Rosenior urmează să semneze joi un contract pe doi ani cu Paris FC, cu opțiune pentru un sezon supliment
Fotbal - CM 2026: Presa germană, între 'o recunoaștere a eșecului' și 'un nou coșmar'
Presa germană a descris, în noaptea de luni spre marți, campania Mannschaft drept 'un eșec' și a numit-o 'un nou coșmar pentru fotbalul german' în urma unei alte umilințe la Cupa Mondială, ratarea optimilor de finală pentru a treia oară consecutiv, relatează AFP. 'Un nou coșmar pentru fotbalul german. Eliminare
Fotbal - CM 2026: Potter, antrenorul Suediei - 'Trebuie să facem meciul vieții cu Franța'
Selecționerul Suediei, englezul Graham Potter, a afirmat luni că echipa sa va trebui să facă meciul vieții dacă vrea să aibă vreo șansă de a învinge o Franță ''incredibil de talentată în atac'' în turul 16-imilor Cupei Mondiale, miercuri, la East Rutherford (New York), scrie EFE. ''Suntem conștienți de
Fotbal - CM 2026: Sărbătoare națională în Paraguay după victoria cu Germania
Președintele Paraguayului, Santiago Pena, a declarat ziua de marți drept zi de sărbătoare națională, pentru a celebra victoria surprinzătoare a selecționatei țării sale în fața Germaniei, sinonimă cu calificarea în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal, ediția 2026, informează Reuters.
Fotbal - CM 2026: Selecționerul Cehiei a demisionat după eliminarea în faza grupelor la Cupa Mondială
Miroslav Koubek a părăsit funcția de selecționer al Cehiei după eliminarea în faza grupelor Cupei Mondiale 2026, a anunțat luni Federația cehă de fotbal, citată de agenția DPA. Cele două părți au convenit să pună capăt colaborării, se precizează într-un comunicat. Koubek în vârstă de 74 de ani, a lansat a
Fotbal: Argentinianul Nico Paz rămâne la Como, conform unui acord cu Real Madrid
Mijlocașul argentinian Nico Paz, care dispută Cupa Mondială 2026 cu selecționata 'Albiceleste', va rămâne în sezonul viitor la Como în virtutea unui acord încheiat între gruparea italiană și Real Madrid, au anunțat, luni, cele două cluburi, citate de AFP. 'Real Madrid, Como și Nico Paz au ajuns la un a
Fotbal: Robert Lewandowski a semnat cu Chicago Fire până în 2028
Atacantul polonez Robert Lewandowski, aflat la final de contract cu FC Barcelona, a semnat un acord valabil până în 2028 cu Chicago Fire, a anunțat echipa din Liga profesionistă nord-americană de fotbal (MLS), citată de AFP. Lewandowski, în vârstă de 37 de ani, a mai evoluat în cursul carierei sale în German













