Fotbal: Fenerbahce, calificată cu emoţii în optimile Europa Conference League
Fenerbahce Istanbul s-a calificat cu emoţii în optimile de finală ale Europa Conference League la fotbal, după ce a surclasat formaţia slovacă Spartak Trnava cu scorul de 4-0.
''Dubla'' bosniacului Edin Dzeko (59, 61) a făcut în cele din urmă diferenţa, golaverajul ducând echipa din Istanbul în postura de câştigătoare a grupei după ce ocupa locul al treilea înaintea meciului.
Ludogoreţ Razgrad a învins liderul FC Nordsjaelland cu 1-0, în celălalt meci al grupei, prin golul lui Jakub Piotrowski (79), campioana Bulgariei urmând să joace un baraj pentru optimi. Meciul din Bulgaria a fost arbitrat de românul Ovidiu Haţegan.
Viktoria Plzen este singura echipă care a încheiat cu maximum de puncte (18) faza grupelor în Europa Conference League. Cukaricki este singura formaţie fără vreun punct.
Maccabi Tel Aviv a obţinut calificarea în optimi în meciul direct cu KAA Gent, câştigat cu 3-1, la Backa Topola (Serbia).
PAOK Salonic, echipă antrenată de românul Răzvan Lucescu, a încheiat neînvinsă grupa, fiind sigură de calificarea directă în optimi dinaintea partidei cu HJK Helsinki, câştigată cu 4-2.
În optimi s-au mai calificat Lille, FC Bruges, Aston Villa şi Fiorentina.
Rezultatele înregistrate joi seara:
Grupa A
Lille OSC - KI Klaksvik 3-0
Au marcat: Yusuf Yazici 29 - penalty, Angel Gomes 87 - penalty, Edon Zhegrova 90+6 - penalty.
Cartonaşe roşii: Joannes Danielsen 85, Jakup Biskopsto Andreasen 90+4 (ambii de la Klaksvik).
Slovan Bratislava - Olimpija Ljubljana 1-2
Au marcat: Cesar Blackman 27, respectiv Pedro Lucas 17, 58.
Cartonaş roşu: Milan Borjan (Slovan) 54.
Clasament
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Lille 6 4 2 0 10-2 14
2 Slovan Bratislava 6 3 1 2 8-7 10
3 Olimpija Ljubljana 6 2 0 4 4-9 6
4 Klaksvik 6 1 1 4 5-9 4
Grupa B
Maccabi Tel Aviv - KAA Gent 3-1
Au marcat: Gavriel Kanichowsky 9, Eran Zahavi 24, 61, respectiv Julien De Sart 50.
Zaria Lugansk - Breidablik 4-0
Au marcat: Eduardo Guerrero 2, Damir Muminovic (autogol) 11, Petar Micin 19, Igor Gorbaci 76.
Clasament
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Maccabi Tel Aviv 6 5 0 1 14-9 15
2 Gent 6 4 1 1 16-7 13
3 Zaria 6 2 1 3 10-11 7
4 Breidablik 6 0 0 6 5-18 0
Grupa C
Dinamo Zagreb - FC Ballkani 3-0
Au marcat: Dino Peric 69, Bruno Petkovic 72, 77 - penalty.
Viktoria Plzen - FC Astana 3-0
Au marcat: Adam Vlkanova 58, John Edison Mosquera Rebolledo 67, 82.
Clasament
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Viktoria Plzen 6 6 0 0 9-1 18
2 Dinamo Zagreb 6 3 0 3 10-5 9
3 FC Astana 6 1 1 4 4-13 4
4 Ballkani 6 1 1 4 3-7 4
Grupa D
FC Bruges - Bodo/Glimt 3-1
Au marcat: Antonio Eromonsele Nordby Nusa 26, Igor Thiago Nascimento Rodrigues 58, Brandon Mechele 89, respectiv Amahl Pellegrino 57 - penalty.
FC Lugano - Beşiktaş Istanbul 0-2
Au marcat: Cenk Tosun 36, Emrecan Terzi 88.
Cartonaşe roşii: Renato Steffen (Lugano) 90, Alex Oxlade-Chamberlain (Beşiktaş) 90.
Clasament
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 FC Bruges 6 5 1 0 15-3 16
2 Bodo/Glimt 6 3 1 2 11-8 10
3 Beşiktaş 6 1 1 4 7-14 4
4 Lugano 6 1 1 4 6-14 4
Grupa E
Legia Varşovia - AZ Alkmaar 2-0
Au marcat: Yuri Ribeiro 34, Blaz Kramer 81.
Cartonaş roşu: Bruno Martins Indi (AZ) 53.
Zrinjski Mostar - Aston Villa 1-1
Au marcat: Matija Malekinusic 87, respectiv Nicolo Zaniolo 61.
Clasament
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Aston Villa 6 4 1 1 12-7 13
2 Legia Varşovia 6 4 0 2 10-6 12
3 AZ Alkmaar 6 2 0 4 7-12 6
4 Zrinjski Mostar 6 1 1 4 6-10 4
Grupa F
Ferencvaros TC - Fiorentina 1-1
Au marcat: Kristoffer Zachariassen 48, respectiv Luca Ranieri 73.
KRC Genk - Cukaricki 2-0
Au marcat: Bryan Heynen 21, Joseph Paintsil 57.
Joseph Paintsil a ratat un penalty în min. 9.
Cartonaş roşu: Matias Galarza (Genk) 33.
Clasament
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Fiorentina 6 3 3 0 14-6 12
2 Ferencvaros 6 2 4 0 9-6 10
3 Genk 6 2 3 1 8-5 9
4 Cukaricki 6 0 0 6 2-16 0
Grupa G
Aberdeen FC - Eintracht Frankfurt 2-0
Au marcat: Luis Henrique Barros Lopes 41, Ester Sokler 74.
PAOK Salonic - HJK Helsinki 4-2
Au marcat: Magomed Ozdoev 37, Giannis Konstantelias 47, Joona Toivio (autogol) 53, Thomas Murg 85, respectiv Bojan Radulovic 6, Perparim Hetemaj 90+2 - penalty.
Clasament
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 PAOK 6 5 1 0 16-10 16
2 Eintracht Frankfurt 6 3 0 3 11-7 9
3 Aberdeen 6 1 3 2 10-10 6
4 HJK Helsinki 6 0 2 4 7-17 2
Grupa H
Fenerbahce Istanbul - Spartak Trnava 4-0
Au marcat: Ferdi Kadioglu 36, Dominik Takac (autogol) 48, Edin Dzeko 59, 61.
Dusan Tadic (Fenerbahce) a ratat un penalty în min. 48.
Ludogoreţ Razgrad - FC Nordsjaelland 1-0
A marcat: Jakub Piotrowski 79.
Clasament
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Fenerbahce 6 4 0 2 13-11 12
2 Ludogoreţ Razgrad 6 4 0 2 11-11 12
3 FC Nordsjaelland 6 3 1 2 17-7 10
4 Spartak Trnava 6 0 1 5 3-15 1
Câştigătoarele grupelor se vor califica direct în optimile de finală ale competiţiei. Echipele clasate pe locurile secunde vor juca baraje pentru optimile de finală ale competiţiei cu formaţiile clasate pe locurile trei în grupele Europa League.
Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Tenis: Venus Williams a primit un wild card pentru turneul WTA 1.000 de la Toronto
Americanca Venus Williams, câștigătoare a șapte titluri de Grand Slam la simplu și a patru medalii olimpice de aur, va participa la turneul WTA 1.000 de la Toronto din acest an, după ce a primit un wild card pentru tabloul principal, a anunțat joi Tennis Canada, informează EFE. Venus Williams, în vârstă de 46 de ani, fost lider mondial at&aci
Tenis: Taylor Fritz, calificare fără emoții în turul al treilea la Wimbledon
Tenismanul Taylor Fritz, numărul 7 mondial, semifinalist anul trecut la Wimbledon, a reușit joi o calificare fără emoții în turul al treilea al turneului de pe iarba londoneză, învingându-l cu 6-2, 6-2, 7-5 pe compatriotul său Patrick Kypson, numărul 113 mondial, transmite AFP. Următorul adversar al lui Taylor Fritz va fi italianul Lorenzo So
Fotbal - CM 2026: Julian Nagelsmann ar putea renunța foarte curând la postul de selecționer al Germaniei (presă)
Julian Nagelsmann ar putea renunța foarte curând la postul de selecționer al naționalei de fotbal a Germaniei, în urma eliminării timpurii de la Cupa Mondială, potrivit cotidianului Bild, în timp ce alte surse m
Piloții din Formula 1 vor face un tur de paradă la Silverstone în mașini minuscule construite și cu piese de Lego
Piloții din Formula 1 vor participa la un tur de paradă la Silverstone înaintea Marelui Premiu al Marii Britanii de duminică în mașini minuscule construite din piese de Lego, relatează Reuters. Demersul este parte a unei colaborări mai lungi între Liberty Media, care deține organizația sportivă care organizează Formula 1, și producătorul dane
Tenis: Iga Swiatek a surclasat-o pe Karolina Pliskova și s-a calificat în turul al treilea la Wimbledon
Deținătoarea titlului, poloneza Iga Swiatek, numărul 3 mondial, a surclasat-o pe jucătoarea cehă de tenis Karolina Pliskova, numărul 73 mondial, finalistă în 2021, în turul al doilea de la Wimbledon, în două seturi, 6-1, 6-3, într-o oră și 10 minute, transmite AFP. Fostul lider mondial, în vârstă de 25 de ani, cu șas
Fotbal - CM 2026: Internaționalul englez Elliot Anderson a semnat cu Manchester City
Mijlocașul Elliot Anderson, prezent cu naționala Angliei la Cupa Mondială 2026, s-a transferat joi de la Nottingham Forest la Manchester City, într-o tranzacție prezentată ca fiind cel mai scump transfer al unui fotbalist britanic, scrie Reuters. Cluburile nu au dezvăluit detaliile financiare, însă presa britanică a relatat că valoarea tranzacției
Fotbal - CM 2026: Presa, impresionată de 'remontada belgiană' în fața Senegalului
Presa, atât din Belgia cât și din străinătate, este impresionată de 'remontada belgiană' în fața Senegalului în șaisprezecimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal 2026, 'diavolii r
Box: Tyson Fury îl va înfrunta pe polonezul Mariusz Wach, în Thailanda
Pugilistul britanic Tyson Fury, fost campion mondial la categoria grea, a anunțat că îl va înfrunta pe boxerul polonez Mariusz Wach în Thailanda, la sfârșitul acestei lunii, într-un meci caritabil, înainte de mult așteptata confruntare cu compatriotul său Anthony Joshua, informează AFP. 'Sunt foarte bucuros să anunț că &
Fotbal - CM 2026: Președintele Senegalului, alături de selecționata țării sale după eliminarea de la Cupa Mondială
Președintele Senegalului, Bassirou Diomaye Faye, a transmis un mesaj de susținere pentru selecționata de fotbal a țării sale, eliminată dramatic de Belgia (scor 2-3) în șaisprezecimile de finală ale Cupei Mondiale 2026, un eșec care a generat critici dure în presa locală la adresa antrenorului Pape Thiaw, informează EFE 'Leii n
Fotbal: Tottenham a ajuns la un acord pentru transferul lui Sandro Tonali (Newcastle), pentru o sumă record
Tottenham Hotspur, echipa internaționalului român Radu Drăgușin, a ajuns la un acord pentru transferul mijlocașului Sandro Tonali de la rivala Newcastle, în schimbul a 100 de milioane de lire sterline (aproximativ 116 milioane de euro), inclusiv bonusuri, cea mai mare sumă plătită vreodată de clubul londonez pentru recrutarea unui fotbalist, informează ma
Fotbal - CM 2026: Căldura extremă și furtunile amenință meciul Franța-Paraguay
Căldura extremă și furtunile puternice anunțate de meteorologii americani amenință buna desfășurare a meciului dintre selecționatele Franței și Paraguayului, din optimile de finală ale Cupei Mondiale 2026, programat pe 4 iulie la Philadelphia, conform presei franceze. O mare parte din teritoriul Statelor Unite a fost cuprins de un val de căldu
Tenis: Novak Djokovic, pus pe glume la turneul de la Wimbledon
Novak Djokovic a fost extrem de relaxat la meciul pe care l-a câștigat fără probleme în fața grecului Stefanos Tsitsipas, miercuri la Wimbledon, permițându-și chiar să-i facă o farsă uneia dintre fetele de pe marginea terenului, însărcinată cu recuperarea mingilor, în timp ce aceasta îi urma ordinele de a tăia cu o foarfecă o parte
Fotbal - CM 2026: Cel puțin patru morți în Mexic după calificarea echipei naționale în optimile de finală
Cel puțin patru persoane au murit miercuri în zori, în timpul unor festivități de amploare desfășurate la Ciudad de Mexico pentru a sărbători calificarea Mexicului în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din 2026, au anunțat autoritățile municipale, citate de AFP. Două femei, în vârstă de 19 și 48 de an
Fotbal: Mijlocașul Ismael Saibari a semnat cu Bayern Munchen până în 2031
Bayern Munchen a oficializat miercuri transferul mijlocașului ofensiv Ismael Saibari (PSV Eindhoven), aflat în prezent la Cupa Mondială 2026 cu selecționata Marocului, care a semnat un contract pe șase ani cu clubul german, valabil până la 30 iunie 2031, informează EFE. Niciunul dintre cluburi nu a dezvăluit suma de transfer, despr
Fotbal - CM 2026: Selecționerul spaniol, optimist privind accidentații și susține că are 'cei mai buni jucători din lume'
Selecționerul echipei Spaniei, Luis De La Fuente, a oferit, miercuri, vești liniștitoare cu privire la cei trei jucători accidentați din lotul 'La Roja' - Pino, Munoz și Williams - înaintea meciului din șaisprezecimile de finală împotriva Austriei, exprimându-și totodată satisfacția de a avea la dispoziție 'cei mai buni jucători din lume














