Fotbal: Mausoleul lui Pele şi-a deschis porţile pentru public
Mausoleul în care a fost depus trupul neînsufleţit al legendarului fotbalist brazilian Pele şi-a deschis porţile pentru public luni, în oraşul brazilian Santos, informează agenţia EFE.
Iubitorii fotbalului din Brazilia au început pelerinajul la Memorialul Necropole Ecumenica, considerat cel mai înalt cimitir din lume, cu un act la care au participat fiul lui Pele, Edinho, şi câţiva dintre fanii fostului număr 10 al Selecao.

Sursa foto: Necropole Ecumenica / Facebook
Triplul campion mondial se odihneşte într-o cameră care respiră fotbal pe toate cele patru laturi ale sale. La intrare, două statui de alamă ale unui Pele zâmbitor, echipat în şort, anticipează măreţia locului. Pereţii sunt alcătuiţi din fotografii ale fanilor, iar modul în care este iluminată camera lasă impresia că te afli în interiorul unui stadion.
Podeaua mausoleului a fost dotată cu iarbă sintetică, iar în colţuri sunt expuse cele trei tricouri care i-au schimbat pentru totdeauna viaţa lui Edson Arantes do Nascimento: cele ale echipei Santos FC, selecţionatei Braziliei şi formaţiei New York Cosmos.
"Încă simt foarte multă durere, ne este foarte dor de el, dar simţim şi multă mândrie şi bucurie pentru toată dragostea şi recunoştinţa de care a avut parte. Este un alt moment memorabil pentru familia noastră şi pentru a-l încuraja pe regele nostru să fie etern. Locul a fost proiectat cu multă grijă şi dragoste. Este nobil, simplu şi foarte drăguţ", a spus Edinho cu această ocazie.
În centrul încăperii se află mormântul impozant al "Regelui" fotbalului, realizat din marmură, cu detalii aurii şi flancat de două coloane din oglinzi. Marginile mormântului au forma Cupei Mondiale, iar în partea de jos sunt sculptate câteva momente din viaţa sportivă a lui Pele.
Pe capacul care străluceşte din toate colţurile se află o cruce uriaşă în relief, iar în partea de jos figurează numele lui Pele, data naşterii (23 octombrie 1940) şi cea a morţii sale (29 decembrie 2022).
Deasupra mormântului se deschide pe tavan un dreptunghi albastru pal, puternic iluminat, care imită cerul, un acces direct către Paradis, adaugă EFE.
"Ceea ce m-a emoţionat cel mai mult au fost fotografiile fanilor, pentru că Pele nu a refuzat niciodată să facă o fotografie. Nici măcar dacă l-a întârziat să prindă un zbor", a declarat Cosmo Damio Cid, unul dintre fondatorii Torcida Jovem, un grup care sprijină echipa Santos din 1969.
Mausoleul va fi deschis pentru vizite între orele 09:00-12:00 şi 14:00-18:00, însă pentru a putea face acest lucru doritorii trebuie să se înscrie în prealabil pe site-ul cimitirului (memorialsantos.com.br/rei), întrucât doar 30 de persoane au voie să intre în tura de dimineaţă şi alte 30 după-amiaza.
Inaugurat în 1991, Memorialul Necropole Ecumenica este o creaţie a omului de afaceri argentinian Pepe Altstut şi se află la aproximativ 700 de metri de stadionul Vila Belmiro, unde Pele a devenit o legendă în tricoul Santos.
În urmă cu două decenii, fostul fotbalist a achiziţionat un spaţiu în cimitirul care deţine un record Guinness, fiind recunoscut drept cel mai înalt din lume şi unde au fost înmormântaţi atât tatăl lui Pele, Joao Ramos do Nascimento ''Dondinho'', cât şi fratele său Jair.
AGERPRES (AS/autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Ţenea, editor online: Ady Ivaşcu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Volei masculin: România a debutat cu o victorie la Campionatul European Under-18
Echipa României a învins formația Olandei cu scorul de 3-1 (25-23, 21-25, 25-15, 25-22), marți, la Cisterna din Latina, în meciul său de debut în Grupa a II-a a Campionatului European de volei masculin Under-18 din Italia. Tricolorii au obținut victoria la capătul a două ore de joc.
Fotbal - CM 2026: Croația a trimis o scrisoare FIFA, denunțând anularea golului său egalizator împotriva Portugaliei
Federația croată de fotbal a trimis o scrisoare către FIFA pentru a denunța anularea golului său egalizator împotriva Portugaliei, în meciul din șaisprezecimile de finală ale Cupei Mondiale 2026, câștiga
Tenis: Serena Williams ''ar dori să joace la un turneu înainte de US Open'', a asigurat antrenoarea sa
Revenită în circuit la vârsta de 44 de ani, Serena Williams, fostul lider mondial al tenisului feminin, ''ar dori să joace la un turneu înainte de US Open'', a declarat marți antrenoarea sa, Rennae Stubbs, la o săptămână după înfrângerea suferită de americancă în primul tur la Wimbledon, primul său meci de sim
Fotbal - CM 2026: Cristiano Ronaldo și selecționerul Roberto Martinez, criticați după eliminarea Portugaliei
Deși Cristiano Ronaldo a fost criticat de presă în urma eliminării suferite luni în fața Spaniei (0-1) în optimile de finală ale Cupei Mondiale 2026, cele mai dure atacuri au fost &ic
Fotbal: Criticile aduse arbitrilor fac parte din libertatea de exprimare, a decis CEDO
Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) a stabilit, într-o hotărâre pronunțată marți, că criticile privind presupusa lipsă de imparțialitate a unui arbitru de fotbal intră sub incidența libertății de exprimare, spre deosebire de acuzațiile nefondate de corupție și trucare a meciurilor, informează AFP. Instanța, cu sediul la St
Fotbal - CM 2026: I-am făcut să plătească pentru lipsa de respect, a declarat Courtois după victoria Belgiei
Thibaut Courtois, portarul Belgiei și al echipei Real Madrid, nu și-a ascuns satisfacția după victoria categorică a selecționatei țării sale în fața echipei Statelor Unite (scor 4-1), luni, la Seattle, în optimil
Ciclism: Australianul Jai Hindley și-a prelungit contractul cu Red Bull
Ciclistul australian Jai Hindley, aflat de patru ani la echipa Red Bull-Bora-Hansgrohe, și-a prelungit contractul pe termen lung cu gruparea patronată de concernul austriac de băuturi energizante, informează cotidianul L'Equipe. Rutierul în vârstă de 30 de ani a pus astfel capăt speculațiilor pe acest subiect, după ce, la sf&ac
Fotbal: Portarul german Alexandru Nubel semnează cu Beșiktaș Istanbul
Portarul german Alexander Nubel se va alătura clubului turc de fotbal Beșiktaș Istanbul, a anunțat luni rețeaua de televiziune germană Sky Sport, relatează DPA. Nubel a petrecut ultimii trei ani sub formă de împrumut la VfB Stuttgart, dar este deținut de Bayern Munchen, care a menționat deja că nu se află în planurile clubului.
Fotbal - CM 2026: Spania a stabilit un record, cu șase meciuri consecutive fără gol primit
Spania a stabilit un record al Cupei Mondiale de fotbal cu al șaselea meci consecutiv fără gol primit, iar portarul Unai Simon și-a prelungit recordul de cea mai lungă perioadă fără gol primit în cadrul turneului final la 609 de minute după
Fotbal: Fiorentina l-a prezentat oficial pe fundașul român Radu Drăgușin
Clubul italian de fotbal Fiorentina l-a prezentat oficial pe fundașul român Radu Drăgușin, pe care l-a transferat de la echipa engleză Tottenham Hotspur. 'Drăgușin este aici', a scris Fiorentina într-o postare pe contul său în limba engleză de pe rețeaua X, deasupra unei fotografii cu internaționalul român purtând tricoul
Fotbal: Egipteanul Mohamed Salah, dorit de echipa spaniolă Atletico Madrid
Atacantul Mohamed Salah, aflat în prezent la Cupa Mondială 2026 cu selecționata Egiptului, a intrat în vizorul echipei spaniole de fotbal Atletico Madrid, care ar dori să-l recruteze pe fostul star al lui FC Liverpool, anunță mass-media spaniolă. Salah, care a plecat în această vară de pe Anfield, după nouă sezoane petrecute alături de 'c
Fotbal - CM 2026: Spaniolul Mikel Merino va păstra mingea cu care a dat golul în meciul cu Portugalia
Mijlocașul Mikel Merino va păstra mingea cu care a marcat golul victoriei echipei de fotbal a Spaniei împotriva Portugaliei (1-0), luni, în optimile de finală ale Cupei Mondiale din 2026, alături d
Fotbal: Luis Enrique, în lacrimi, la inaugurarea unei plaje cu numele său la Gijon
Actualul antrenor al echipei de fotbal Paris Saint-Germain, Luis Enrique, a fost onorat luni cu inaugurarea unei plaje ecologice care îi poartă numele în orașul său natal, Gijon (Spania), și nu și-a stăpânit lacrimile când a ținut discursul despre familia sa, scrie L'Equipe. ''Am părăsit Gijon acum mai bine de 30 de ani, dar
Fotbal - CM 2026: Selecționerul Columbiei - Va fi un meci foarte dificil contra Elveției
Selecționerul Columbiei, argentinianul Nestor Lorenzo, a declarat luni că meciul de cu Elveția, prevăzut marți la Vancouver, în optimile Cupei Mondiale de fotbal, va fi ''foarte dificil'', dar că echipa sud-americană îl va aborda ''cu cea mai mare seriozitate și dăruire'', transmite EFE. ''Va fi un meci foart
Fotbal - CM 2026: Aproximativ 50 de milioane de fani pe stadioane de la prima Cupă Mondială din Uruguay, în 1930
Aproximativ 50 de milioane de suporteri au asistat la meciurile Cupei Mondiale de la ediția inaugurală a turneului, desfășurată în Uruguay în 1930, a anunțat, marți, Federația Internațională de Fotbal (FIFA), calificând această cifră drept o 'bornă istorică' pentru competiție, relatează EFE. 'Această competiție este, &icir














