Fotbal - CM 2022: Brazilia a învins Elveţia (1-0) şi s-a calificat în optimi

Selecţionata Braziliei s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins echipa Elveţiei cu scorul de 1-0 (0-0), luni seara, pe Stadium 974 din Doha, într-un meci din Grupa G.
Selecao a câştigat meritat, prin golul lui Casemiro (83), un meci pe care l-a controlat de la un capăt la altul.
Brazilia a ratat câteva ocazii mari de a înscrie, în timp ce Elveţia, viitoarea adversară a României în preliminariile EURO 2024, a arătat că este o echipă solidă, însă pe atac nu a reuşit să pună nicio problemă, încheind cu câteva şuturi blocate, dar niciunul la poartă sau pe poartă.
Foto: (c) Neil Hall / EPA
Prima repriză a fost una săracă în ocazii, Nati reuşind să absoarbă foarte bine presiunea pusă de selecţionata Canarinha. Cele două echipe au riscat puţin, la adăpostul victoriilor din prima etapă (Brazilia 2-0 cu Serbia, iar Elveţia 1-0 cu Camerun). Prima oportunitate a venit abia în min. 27, când voleul din cădere al lui Vinicius, de la circa 8 metri, la centrarea lui Raphinha, a fost respins de Sommer de la colţul scurt. Raphinha (31) a şutat de la 22 de metri, dar Sommer a fost la post.
În min. 44, înaintea unui corner al Braziliei, nocturna s-a stins pentru câteva secunde, dând emoţii celor prezenţi pe stadion.
Singurul moment în care elveţienii a creat emoţii în careul sud-americanilor a fost în min. 53, când Xhaka a trimis o centrare periculoasă, rezolvată însă de defensiva braziliană.
Foto: (c) Neil Hall / EPA
Brazilia, fără Neymar (accidentat), a fost aproape de deschiderea scorului în min. 56, dar Richarlison nu a ajuns la mingea a trimisă în faţa porţii der Vinicius. Vinicius Junior (64) a reuşit să marchez, după o lansare venită de la Casemiro, însă golul a fost anulat pentru ofsaid la Richarlison.
Cvintupla campioană mondială a continuat să preseze şi Bruno Guimaraes (82) l-a testat pe Sommer cu o lovitură de cap.
În min. 83, echipa antrenată de Tite a marcat singurul gol al partidei: Vinicius a combinat cu Rodrygo, acesta i-a trimis în careu lui Casemiro, iar mijlocaşul lui Manchester United a şutat fără preluare la colţ, lăsându-l spectator pe Sommer.
Brazilia a făcut spectacol până la final, iar Sommer a respins de sub transversală şutul lui Rodrygo şut din careu (87), Antony (87) a tras pe lângă poartă din marginea careului, iar Rodrygo a fost blocat salvator de Akanji la 16 metri (90+4).
Foto: (c) Wang Lili / Xinhua
Meciul Brazilia - Elveţia figura şi în programul selecţionerului naţionalei României, Edward Iordănescu, la fel ca şi celălalt joc din grupă, Camerun - Serbia (3-3). La meci a asistat şi preşedintele FRF, Răzvan Burleanu, aflat în tribuna oficială în apropierea foştilor mari internaţionali brazilieni Cafu, Ronaldo şi Roberto Carlos.
Meciul de la Doha a fost al treilea dintre Brazilia şi Elveţia la Cupa Mondială, primele două terminându-se cu remize, în 1950 (2-2) şi 2018 (1-1).
Ultimele partide din grupă vor avea loc pe 2 decembrie, Serbia - Elveţia (Stadium 974 - Doha, 21:00) şi Camerun - Brazilia (Lusail Stadium- Al Daayen, 21:00).
Brazilia este deja calificată, dar celelalte trei echipe păstrează şi ele şanse de a ajunge în optimile de finală.
Brazilia - Elveţia 1-0 (0-0)
A marcat: Casemiro (83).
Doha, Stadium 974: 43.649 spectatori
Cupa Mondială 2022 - Grupa G
Foto: (c) Rolex dela Pena / EPA
Au evoluat echipele:
Brazilia: 1. Alisson Becker - 14. Eder Militao, 3. Thiago Silva (căpitan), 4. Marquinhos, 6. Alex Sandro (16. Alex Telles, 86) - 8. Fred (17. Bruno Guimaraes, 58), 5. Casemiro, 7. Lucas Paqueta (21. Rodrygo, 46) - 11. Raphinha (19. Antony, 73), 9. Richarlison (18. Gabriel Jesus,73), 20. Vinicius Junior. Selecţioner: Tite.
Rezerve neutilizate: 12. Weverton, 23. Ederson - 2. Danilo, 13. Daniel Alves, 15. Fabinho, 22. Everton Ribeiro, 24. Bremer, 25. Pedro, 26. Gabriel Martinelli.
Elveţia: 1. Yann Sommer - 3. Silvan Widmer (20. Fabian Frei, 86), 5. Manuel Akanji, 4. Nico Elvedi, 13. Ricardo Rodriguez - 8. Remo Freuler, 10. Granit Xhaka (căpitan), 25. Fabian Rieder (11. Renato Steffen, 59) - 15. Djibril Sow (14. Michel Aebischer, 76) - 7. Breel Embolo (9. Haris Seferovic, 76), 17. Ruben Vargas (2. Edimilson Fernandes, 59). Selecţioner: Murat Yakin.
Rezerve neutilizate: 12. Jonas Omlin, 21. Gregor Kobel, 24. Philipp Koehn - 6. Denis Zakaria, 16. Christian Fassnacht, 18. Eray Coemert, 22. Fabian Schaer, 23. Xherdan Shaqiri, 26. Ardon Jashari.
Arbitru: Ivan Arcides Barton Cisneros (El Salvador); arbitri asistenţi: David Jonathan Moran Santos (El Salvador), Zachari Zeegelaar (Surinam); al patrulea oficial: Said Martinez (Honduras)
Cartonaşe galbene: Rieder (50), Fred (52).
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Tenis: Gabriela Ruse, calificată pe tabloul principal la 's-Hertogenbosch (WTA)
Jucătoarea română de tenis Gabriela Ruse a reușit să acceadă pe tabloul principal de simplu al turneului de tenis WTA 250 de la 's-Hertogenbosch (Olanda), dotat cu premii totale de 239.212 euro, după ce a învins-o pe poloneza Katarzyna Kawa cu 6-2, 6-1, duminică, în ultimul tur al calificărilor. Ruse (27 ani, 80 WTA) a ob
VIDEO/Fotbal: Portugalia a câștigat Liga Națiunilor la loviturile de departajare, 5-3 cu Spania
Selecționata Portugaliei a câștigat Liga Națiunilor la fotbal, după ce a învins echipa Spaniei, deținătoarea trofeului, cu scorul de 5-3 la loviturile de departajare, duminică seara, pe Allianz Arena din Munchen, în finala competiției, în care scorul a fost egal, 2-2 (1-2, 2-2), după cele 90 de minute regulamentare și după prelungiri.
Tenis: Anca Todoni a câștigat turneul WTA 125 de la Bari
Jucătoarea română de tenis Anca Todoni a câștigat turneul WTA 125 de la Bari (Italia), dotat cu premii totale de 100.000 de euro, duminică, după ce a învins-o în finală pe maghiara Anna Bondar, cu 6-7 (4/7), 6-4, 6-4. Todoni (20 ani, 88 WTA), a patra favorită a turneului, s-a impus după aproape trei ore de joc (2 h 55 m
VIDEO/Tenis: Carlos Alcaraz, campion la Roland Garros pentru al doilea an consecutiv
Tenismanul spaniol Carlos Alcaraz, numărul 2 mondial, a câștigat turneul de Mare Șlem de la Roland Garros pentru al doilea an consecutiv, după ce l-a învins în cinci seturi, 4-6, 6-7 (4/7), 6-4, 7-6 (7/3), 7-6 (10/2), pe italianul Jannik Sinner, duminică, pe arena Philippe-Chatrier din capitala Franței. Sinner, liderul clasam
Ciclism: Norvegianul Anders Johannessen a câștigat Turul Sloveniei
Norvegianul Anders Halland Johannessen (Uno-X Mobility) a câștigat duminică Turul Sloveniei și a obținut astfel primul succes din cariera sa de ciclist profesionist, informează agenția EFE. Johannessen (25 ani) l-a devansat în clasamentul general final cu 14 secunde pe austriacul Felix Gorssschartner (UAE Team Emirates) și cu 19 se
Fotbal: Franța a învins Germania (2-0) în 'finala mică' a Ligii Națiunilor
Selecționata Franței s-a clasat pe locul al treilea în Liga Națiunilor la fotbal, după ce a învins cu scorul de 2-0 echipa Germaniei, duminică la Stuttgart, în ''finala mică'', a acestei competiții. Căpitanul Les Bleus, Kylian Mbappe, a deschis scorul în finalul primei reprize (45), marcând cu acea
Gimnastică ritmică: Amalia Lică, locul 8 în finala de la panglică, la Europene
Sportiva română Amalia Lică s-a clasat pe locul 8 în finala de la panglică, duminică, la Campionatele Europene de gimnastică ritmică de la Tallinn (Estonia), cu 26,350 puncte. Medalia de aur a fost câștigată de germanca Darja Varfolomeev, cu 30,650 puncte, argintul fiind obținut de israelianca Meital Maayan Sumkin, cu 29,550 puncte, iar bronz
Polo feminin: România, învinsă de Portugalia în preliminariile Campionatului European din 2026
Naționala feminină de polo pe apă a României a fost învinsă de Portugalia cu scorul de 13-7 (3-1, 4-1, 2-0, 4-5), duminică, la Setubal (Portugalia), în Grupa a a preliminariilor Campionatului European din 2026. Golurile echipei României au fost înscrise de Krisztina-Emese Szeghalmi (3), Debora-Julia Nagy (2), Bria
Ciclism: Tadej Pogacar s-a impus în prima etapă a cursei Criterium du Dauphine
Slovenul Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) a câștigat prima etapă a cursei cicliste Criterium du Dauphine, desfășurată duminică pe distanța de 195,8 km, între localitățile Domerat și Montlucon, în centrul Franței. Pogacar, numărul unu mondial și triplu câștigător al Turului Franței (2020, 2021, 2024), s-a impus la sprin
Fotbal: Luciano Spalletti, demis din postul de selecționer al Italiei
Luciano Spalletti a anunțat că Federația italiană de fotbal (FIGC) a decis să-l demită din postul de selecționer al Squadrei Azzurra, după eșecul categoric suferit pe terenul Norvegiei (scor 0-3), în primul meci din preliminariile Cupei Mondiale ediția 2026. Tehnicianul italian a făcut această anunț în cursul unei conferințe de pre
MotoGP: Spaniolul Marc Marquez (Ducati) a câștigat Marele Premiu al Aragonului
Spaniolul Marc Marquez (Ducati) a câștigat Marele Premiu al Aragonului la MotoGP, clasa regină a Campionatului Mondial de motociclism viteză, desfășurat duminică pe circuitul de la Alcaniz (Spania). Sextuplul campion mondial, care a plecat din pole position, a dominat cursa de la un capăt la altul, obținând a patra victorie a sezon
Auto - WRC: Sebastien Ogier, învingător în Raliul Sardiniei
Pilotul francez Sebastien Ogier (Toyota) a câștigat duminică Raliul Sardiniei, a șasea etapă a Campionatului Mondial de raliuri (WRC), informează AFP. Ogier (41 ani), octuplu campion mondial de raliuri, a obținut cu această ocazie a treia sa victorie de la debutul sezonului, după cele înregistrate în Raliul Monte Carlo (&icir
Tenis: Sarra Errani și Jasmine Paolin, campioane la Roland Garros în proba de dublu feminin
Italiencele Sara Errani și Jasmine Paolini au cucerit primul lor trofeu de Mare Șlem la dublu feminin, după ce au învins în trei seturi, 4-6, 2-6, 6-1, cuplul compus din kazaha Anna Danilina și sârboaica Alekandra Krunic, duminică, în finala turneului de tenis de la Roland Garros, informează Reuters. În urmă cu un
Fotbal: Preliminariile CM 2026 - Președintele FIGC îl apără pe selecționerul Italiei după eșecul cu Norvegia (0-3)
Președintele Federației italiene de fotbal (FIGC), Gabriele Gravina, a afirmat duminică că are încredere 'în echipa și proiectul' selecționerului Luciano Spalletti, în ciuda înfrângerii suferite vineri în fața Norvegiei (scor 0-3), în primul meci din preliminariile Cupei Mondiale din 2026, informează AFP.
Moto: Prima victorie din carieră pentru spaniolul David Munoz în Campionatul Mondial
Pilotul spaniol David Munoz (KTM) a obținut prima victorie din cariera sa în Campionatul Mondial de motociclism viteză, câștigând în extremis Marele Premiu al Aragonului la clasa Moto3, duminică, pe circuitul de la Alcaniz (Spania), informează EFE. Munoz s-a impus cu un avans de doar 50 de miimi de scundă în fața