Fotbal - CM 2022: Spania a terminat la egalitate cu Germania (1-1)

Selecţionatele Spaniei şi Germaniei au terminat la egalitate, 1-1 (0-0), duminică seara, pe Al Bayt Stadium din Al Khor, într-un meci din Grupa E a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar.
Rezultat echitabil între cele două foste campioane mondiale, după golurile marcate de Alvaro Morata (62), respectiv Niclas Fuellkrug (83). Cele două formaţii veneau după debuturi complet diferite.
Spania, câştigase cu 7-0 în faţa Costa Ricăi, a început în forţă şi a avut o mare ocazie de gol în min. 7, când Olmo a şutat din marginea careului, dar Neuer respins salvator în transversală. Jordi Alba a avut şi el un şut (22), la colţul scurt, însă a ratat ţinta.
Învinsă surprinzător de Japonia (1-2) în meciul său de debut în Qatar, Germania şi-a creat prima oportunitate în min. 25, când Gnabry a tras din marginea careului, dar pe lângă poartă.
''La Roja'' a mai avut două oportunităţi în prima repriză, dar de fiecare dată Ferran Torres a fost blocat, prima oară de Raum (27), iar apoi de Musiala (36).
Germania, cvadruplă campioană mondială (1954, 1974, 1990, 2014), a reuşit să înscrie în min. 40, prin Rudiger, din centrarea lui Kimmich, dar golul a fost anulat pentru ofsaid. Tot Rudiger a semnat o altă ocazie a Mannschaft-ului (45), cu un şut din unghi, reţinut în doi timpi de Simon.
Şi repriza secundă a fost un joc tactic, în care fiecare echipă a căutat să exploateze eventualele puncte slabe ale adversarei.
Germania a fost aproape de deschiderea scorului în min. 57, când Kimmich a recuperat în marginea careului, a schimbat pase cu Gundogan şi tot mijlocaşul lui Bayern a tras la poartă din careu, dar Unai Simon a respins salvator.
La poarta cealaltă, Olmo a şutat de la 24 de metri, însă Neuer a prins (59).
Campioana mondială din 2010 a marcat prima, în min. 62, prin Morata, la mai puţin de zece minute de la intrarea sa, cu o reluare din 6 metri la colţul scurt, la centrarea lui Jordi Alba. Asensio a trecut pe lângă golul desprinderii (65), şutând peste de la 17 metri.
Germania s-a aruncat apoi în atac cu toate forţele şi a creat pericol în min. 73, când Fuellkrug a fost aproape să reia din 6 metri la centrarea lui Musiala. Câteva secunde mai târziu, Musiala a fost găsit bine de Sane în careu, dar a şutat în Unai Simon (73).
Echipa lui Hansi Flick a reuşit egalarea în min. 83, prin Fuellkrug, cu un şut din careu, după o minge pasată de Musiala.
Germania putea obţine victoria în ultimul minut (90+6), când Sane a scăpat pe stânga, dar nu scos decât un corner, fiind blocat de Unai Simon.
La precedentul duel dintre cele două echipe, Spania a surclasat Germania cu 6-0, în noiembrie 2020, în Liga Naţiunilor.
Ambele echipă au şanse de calificare în optimile de finală, după ce Costa Rica a învins Japonia cu 1-0.
Ultimele meciuri din grupă vor avea loc pe 1 decembrie, Japonia - Spania (Khalifa International Stadium - Ar-Rayyan, 21:00) şi Costa Rica - Germania (Al Bayt Stadium - Al Khor, 21:00).
Germania are nevoie de victorie în ultimul joc şi ca Spania să învingă Japonia. Spania merge mai departe şi cu un egal. Dacă pierde în faţa Japoniei, poate rata calificarea în cazul unei victorii a Costa Ricăi.
Germania nu a reuşit să treacă de faza grupelor la CM 2018, în Rusia.
Spania - Germania 1-1 (0-0)
Au marcat: Alvaro Morata (62), respectiv Niclas Fuellkrug (83).
Al Khor, Al Bayt Stadium: 68.895 spectatori
Cupa Mondială 2022 - Grupa E
Au evoluat echipele:
Spania: 23. Unai Simon - 20. Dani Carvajal, 16. Rodri, 15. Aymeric Laporte, 18. Jordi Alba (14. Alejandro Balde, 83) - 9. Gavi (12. Nico Williams, 66), 5. Sergio Busquets (căpitan), 26. Pedri - 11. Ferran Torres (7. Alvaro Morata, 54), 10. Marco Asensio (8. Koke, 66), 21. Daniel Olmo. Selecţioner: Luis Enrique.
Rezerve neutilizate: 1. Robert Sanchez, 13. David Raya - 2. Cesar Azpilicueta, 3. Eric Garcia, 4. Pau Torres, 6. Marcos Llorente, 15. Hugo Guillamon, 17. Yeremy Pino, 19. Carlos Soler, 22. Pablo Sarabia, 25. Ansu Fati.
Germania: 1. Manuel Neuer (căpitan) - 5. Thilo Kehrer (16. Lukas Klostermann, 70), 15. Niklas Suele, 2. Antonio Rudiger, 3. David Raum (23. Nico Schlotterbeck, 87) - 6. Joshua Kimmich, 8. Leon Goretzka - 10. Serge Gnabry (18. Jonas Hofmann, 85), 21. Ilkay Gundogan (19. Leroy Sane, 70), 14. Jamal Musiala - 13. Thomas Muller (9. Niclas Fuellkrug, 70). Selecţioner: Hans-Dieter Flick.
Rezerve neutilizate: 12. Kevin Trapp, 22. Marc-Andre ter Stegen - 4. Matthias Ginter, 7. Kai Havertz, 11. Mario Goetze, 17. Julian Brandt, 20. Christian Guenter, 24. Karim Adeyemi, 25. Armel Bella Kotchap, 26. Youssoufa Moukoko.
Arbitru: Danny Desmond Makkelie; arbitri asistenţi: Hessel Steegstra, Jan de Vries (toţi din Olanda); al patrulea oficial: Istvan Kovacs (România)
Cartonaşe galbene: Kehrer (37), Busquets (44), Goretzka (58), Kimmich (60).
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)
Foto: (c) Matthew Childs /REUTERS
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Fostul vicecancelar Josef Proll, ales în funcția de președinte al Federației austriece de fotbal
Josef Proll, fostul vicecancelar federal al Austriei, a fost ales duminică în funcția de președinte al Federației austriece de fotbal (OFB), informează agenția de presă APA. Decizia a fost luată în unanimitate de membrii adunării generale a OFB, reuniți la Bregenz, în vestul țării. În vârstă de 57 d
Atletism: Italianul Massimo Stano a doborât recordul mondial la 35 km marș
Italianul Massimo Stano a doborât recordul mondial în proba de 35 km marș, cu timpul de 2h 20 min 43 sec, duminică, în cadrul Campionatelor Europene pe echipe de la Poderbray (Cehia), informează EFE. Stano, campion al lumii pe această distanță în 2022, la Eugene (SUA), a îmbunătățit cu 57 de secunde precedentul re
BTA: Silvia Rașkova s-a scufundat la 63 de metri, nou record național al Bulgariei
Bulgăroaica Silvia Rașkova a stabilit un nou record feminin național după ce s-a scufundat la adâncimea de 63 de metri, în imersiune liberă, în timpul unei competiții la Dahab (Egipt), marți, transmite BTA. În această disciplină FIM - imersiune liberă, scafandrul se scufundă fără echipament de propulsie, cu ajutorul une
Atletism: Sud-africanul Akani Simbine, învingător la Atlanta
Sud-africanul Akani Simbine a câștigat proba masculină de 100 m din cadrul reuniunii atletice Atlanta City Games, fiind cronometrat în 9 sec 86/100, cel mai bun timp al sezonului, informează AFP. Campionul olimpic en titre la 100 m, americanul Noah Lyles, care urma să ia startul în cursa de 150 m, s-a retras din cauza unei ac
Auto - WRC: Sebastien Ogier a preluat conducerea în Raliul Portugaliei
Pilotul francez Sebastien Ogier (Toyota) a preluat conducerea în Raliul Portugaliei, a cincea etapă a Campionatului Mondial de raliuri (WRC), la capătul probelor speciale desfășurate sâmbătă, în cea de-a treia zi a acestei curse, informează AFP. Ogier, octuplu campion mondial de raliuri, are un avans de 27 de secunde față de
Fotbal: Genoa, învinsă pe teren propriu de Atalanta (2-3), în Serie A
Genoa, formația patronată de omul de afaceri român Dan Șucu, a fost învinsă la limită pe teren propriu, cu scorul de 3-2, de Atalanta Bergamo, sâmbătă seara, în prologul etapei a 37-a (penultima) a campionatului de fotbal al Italiei. Atalanta (locul 3), care avea asigurată participarea la viitoarea ediție a Ligii Campio
Fotbal: Victorii pentru PSG și Olympique Marseille în ultima etapă din Ligue 1
Echipele Paris Saint-Germain și Olympique Marseille, primele două clasate în campionatul de fotbal al Franței, au câștigat meciurile disputate sâmbătă seara, în etapa a 34-a (ultima) din Ligue 1. PSG, care a cucerit în acest sezon al 13-lea titlu național din istoria sa, s-a impus cu scorul de 3-1 în fața fo
Fotbal: Sportig Lisabona, campioană a Portugaliei pentru a 21-a oară
Echipa Sporting Lisabona a cucerit pentru a 21-a oară în istoria sa titlul de campioană a Portugaliei la fotbal, după ce a învins pe teren propriu, cu scorul de 2-0, formația Vitoria Guimaraes, sâmbătă, în etapa a 34-a (ultima) a sezonului. 'Leii' au deschis scorul în repriza secundă, prin Pedro Goncalves
Fotbal: Crystal Palace a cucerit Cupa Angliei, primul trofeu din istoria sa
Echipa de fotbal Crystal Palace a cucerit Cupa Angliei, primul trofeu din istoria sa, după ce a învins la limită, cu scorul de 1-0, formația Manchester City, în finala acestei competiții, disputată sâmbătă pe stadionul londonez Wembley, în fața a 84.163 de spectatori. Unicul gol al meciului a fost marcat de Eberechi Eze
Tenis: Jasmine Paolini a câștigat turneul WTA 1.000 de la Roma
Jucătoarea italiană de tenis Jasmine Paolini a câștigat turneul WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale în valoare de dotat cu premii totale de 6.009.593 de euro, în finala căruia a învins-o în două seturi, 6-4, 6-2, pe Coco Gauff din Statele Unite, numărul 3 mondial, sâmbătă, pe zgura de la Foro Italico.
Fotbal: Eintracht Frankfurt și Borussia Dortmund s-au calificat în Liga Campionilor
Echipele Eintracht Frankfurt și Borussia Dortmund au obținut calificarea în viitoarea ediție a Ligii Campionilor, după ce au reușit să câștige meciurile disputate duminică în etapa a 34-a, ultima, a campionatului de fotbal al Germaniei, informează DPA. Eintracht Frankfurt s-a impus cu scorul de 3-1 pe terenul lui SC Freiburg,
Ciclism: Lucas Plapp, învingător în etapa a 8-a a Turului Italiei; Diego Ulissi, noul lider al cursei
Ciclistul australian Lucas Plapp (Jayco) a câștigat sâmbătă, în solitar, etapa a opta a Turului Italiei, desfășurată între localitățile Giulianova și Castelraimondo, pe distanța de 197 km. Lucas Plapp a fost cronometrat în 4 h 44 min 20 sec, devansându-i cu 38 de secunde pe olandezul Wilco Keldserman (Visma)
Kaiac-canoe: Medalii de bronz pentru Cătălin Chirilă la Cupa Mondială de la Szeged
Sportivul român Cătălin Chirilă a câștigat două medalii de bronz la canoe simplu, pe 500 și 1.000 de metri, sâmbătă, la Cupa Mondială de kaiac-canoe de la Szeged (Ungaria). În finala de la 500 metri s-a impus brazilianul Isaquias Guimaraes Queiroz, cu timpul de 1 min 47 sec 80/100, urmat de rusul Zahar Petrov, 1 min 48
Fotbal: Internaționalul spaniol Dean Huijsen a semnat pe cinci ani cu Real Madrid (oficial)
Tânărul internațional spaniol Dean Huijsen, fundașul formației engleze Bournemouth, a semnat un contract pe cinci ani cu echipa spaniolă de fotbal Real Madrid, au anunțat sâmbătă cele două cluburi, citte de AFP. Contractul lui Huijsen cu Real Madrid este valabil de la 1 iunie 2025 și până la 30 iunie 2030, a precizat Real, &i
Fotbal: Decesul camerunezului Emmanuel Kunde, adversarul României la Cupa Mondială din 1990
Fostul internațional camerunez Emmanuel Kunde, component al selecționatei 'Leilor neîmblânziți' care a învins România (scor 2-1) în faza grupelor Cupei Mondiale din 1990, a încetat din viață vineri, la vârsta de 68 de ani, a anunțat Federația de fotbal din țara sa (FECAFOOT), citată de EFE.