Fotbal - UEFA: Ceferin apără ''sancţiunile fără precedent'' împotriva Rusiei

Preşedintele UEFA, Aleksander Ceferin, a calificat drept o necesitate "sancţiunile fără precedent" împotriva Rusiei după invadarea Ucrainei, deoarece "tradiţia neutralităţii sportive nu mai este sustenabilă în 2022 în situaţia unui război", informează DPA.
Miercuri, la Congresul UEFA de la Viena, Ceferin a declarat că fotbalul a fost unul dintre perdanţi din cauza sancţiunilor de amploare impuse Rusiei şi Belarusului, dar organismul continental nu a avut de ales decât "să iasă din zona de confort" şi să acţioneze.
"Fotbalul este, fără îndoială, perdantul, unul dintre perdanţi, din moment ce îi privăm de pasiunea şi visele lor pe jucători, antrenori şi suporteri, care nu au nicio legătură cu situaţia actuală. Dar atunci când UEFA dictează sancţiuni fără precedent, fotbalul încearcă să aducă mica sa contribuţie societăţii şi liderilor Europei, în timp ce aceştia luptă pentru pacea pe continentul nostru. Promovarea fotbalului în Europa în spiritul păcii este şi un obiectiv prevăzut în statutul UEFA", a afirmat slovenul.
"Poate fi văzut ca un precedent periculos, dar în acest caz cauza este mai mare decât orice altceva. Cauza este mai mare decât cariera a câteva sute de fotbalişti şi tradiţia neutralităţii sportului, care nu mai este sustenabilă în 2022 în situaţia unui război", a spus el.
Ceferin şi-a exprimat speranţa că "raţiunea va prevala cât mai rapid posibil şi ordinea este restabilită şi avem pace, nu doar pentru binele fraţilor şi surorilor noştri ucraineni, ci şi al fraţilor şi surorilor noştri ruşi, care sperăm că vor fi din nou alături de noi într-un viitor foarte apropiat".
UEFA a suspendat echipele de club şi naţionale din Rusia şi Belarus din competiţiile organizate de ea şi a retras oraşului Sankt Petersburg organizarea finalei din acest an a Ligii Campionilor.
UEFA nu a suspendat însă Federaţia Rusă de fotbal (RFS), care a fost prezentă la Viena prin secretarul său general Aleksandr Alaev, în timp ce delegaţia ucraineană a participat la congres prin videoconferinţă.
Întrebat de ziarişti după congres despre o posibilă suspendare a RFS în viitor, Ceferin a răspuns că "nu exclude nimic". El a adăugat că "este prea devreme să vorbim despre asta" şi speră că războiul se va încheie cât mai curând.
Preşedintele Federaţiei ucrainene, Andrei Pavelko, a declarat, în direct de pe un stadion distrus din oraşul Cernihiv, din nordul Ucrainei, că din cauza războiului nu are "dreptul moral" să părăsească ţara pentru a fi prezent la congresul de la Viena.
Naţionala Ucrainei va juca miercuri primul său meci după începutul invaziei pe 24 februarie, contra echipei germane Borussia Moenchengladbach.
Pe 1 iunie, Ucraina va întâlni Scoţia, pe terenul acesteia, în semifinalele barajului de calificare la Cupa Mondială 2022. Câştigătoarea acestui meci va juca împotriva Ţării Galilor pentru un loc la turneul final din Qatar. AGERPRES (AS/autor: Mircea Lazaroniu; editor: Adrian Drăguţ, editor online: Anda Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Fotbal: Cupa Angliei nu a fost principala prioritate a lui Manchester City în acest sezon, recunoaște Guardiola
Cupa Angliei nu a fost principala prioritate a lui Manchester City în acest sezon, dar echipa este pentru al treilea an consecutiv în finala acestei competiții și va face tot posibilul pentru a câștiga sâmbătă trofeul pe Wembley, a declarat vineri antrenorul Pep Guardiola, citat de Reuters. Zilele trecute, atacantul Erl
Kaiac-canoe: Cătălin Chirilă s-a calificat în două finale la Cupa Mondială de la Szeged
Sportivul român Cătălin Chirilă s-a calificat în finalele de 500 și 1.000 de metri la canoe simplu, la Cupa Mondială de kaiac-canoe de la Szeged (Ungaria). La 500 de metri, Chirilă a fost al doilea în serie a treia (1:50.71), după brazilianul Gabriel Assuncao Nascimento (1:50.02), în timp ce Georgel Bărăgău s-a clasat p
Fotbal: Lionel Messi, în lotul preliminar al naționalei Argentinei pentru meciurile din luna iunie
Atacantul Lionel Messi a fost inclus în lotul preliminar al naționalei de fotbal a Argentinei pentru meciurile din luna iunie din campania de calificare pentru Cupa Mondială, după ce a ratat din cauza unei accidentări partidele cu Uruguay și Brazilia din luna martie, informează Reuters. Argentina, campioana en titre, care va înt&ac
Gimnastică ritmică: Amalia Lică, medaliată cu argint la măciuci, la Cupa Europeană de la Burgas
Sportiva română Amalia Lică a câștigat medalia de argint la măciuci, vineri, la Cupa Europeană de gimnastică ritmică de la Burgas (Bulgaria), cu 27,882 puncte. Pe primul loc s-a clasat bulgăroaica Stiliana Nikolova, cu 29,083 puncte, iar podiumul a fost completat de israelianca Meital Maayan Sumkin, cu 27,766 puncte. Bianca Răutu s
Fotbal: Davide Ancelotti rămâne alături de tatăl său la naționala Braziliei până la CM 2026 (presă)
Davide Ancelotti, actualul antrenor secund al echipei Real Madrid, a decis să rămână alături de tatăl său, Carlo Ancelotti, viitorul selecționer al Braziliei, până la Cupa Mondială de fotbal din 2026, care va avea loc în Statele Unite, Mexic și Canada, anunță mass-media spaniolă. Conform postului de radio Onda Cero, 'Davi
Fotbal: Raul Asencio (Real Madrid) cere respectarea 'prezumției de nevinovăție'
Raul Asencio, fundașul echipei de fotbal Real Madrid, pus oficial sub acuzare, alături alți trei jucători ai clubului, pentru difuzarea unei înregistrări video cu caracter sexual implicând o minoră, a cerut, joi, respectarea 'prezumției de nevinovăție' până la proces, informează AFP. 'Nu am participat la niciun co
Hochei: Canada a reușit a patra victorie consecutivă la Campionatul Mondial 2025
Selecționata Canadei a reușit a patra sa victorie consecutivă la Campionatul Mondial de hochei pe gheață de la Herning (Danemarca) și Stockholm, 5-1 cu Austria, într-un meci jucat joi, în capitala Suediei, în Grupa A. Canada, care deține recordul de titluri mondiale (28), a egalat performanța Suediei, prima echipă care a reuș
Fotbal: Suporteri loviți de o mașină înaintea meciului Espanyol - FC Barcelona (0-2)
Mai mulți suporteri au fost loviți de o mașină care a intrat în mulțime, joi, înaintea meciului dintre echipele Espanyol Barcelona și FC Barcelona (scor 0-2), decisiv pentru titlul de campioană a Spaniei la fotbal, fără să se soldeze însă cu răniri grave, informează EFE. Incidentul, care a avut loc înaintea startului pa
Tenis: Jannik Sinner s-a calificat în semifinale la Roma (ATP), după o victorie expeditivă
Tenismanul italian Jannik Sinner, numărul unu mondial, s-a calificat fără probleme în semifinalele turneului ATP Masters 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 8.055.385 de euro, după ce l-a învins pe norvegianul Casper Ruud (7 ATP), cu 6-0, 6-1, joi, în doar 63 de minute. Sinner nu a lăsat să se vadă în jocul său
Fotbal: UEFA critică atitudinea lui Infantino, care a întârziat la Congresul FIFA
UEFA a criticat atitudinea președintelui Federației internaționale de fotbal (FIFA), Gianni Infantino, care a sosit cu întârziere la cel de-al 75-lea Congres al organizației pe care o conduce, joi, la Luque, în Paraguay, denunțând schimbările drept de program 'regretabile', informează AFP. Debutul Congresului a
Tenis: Jasmine Paolini și Coco Gauff vor juca finala turneului de la Roma (WTA)
Finala turneului WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 6.009.593 de euro, se va disputa între jucătoarea Jasmine Paolini și Coco Gauff, după ce americanca a trecut, joi, de chinezoaica Qinwen Zheng, cu 7-6 (7/3), 4-6, 7-6 (7/4). Gauff, numărul trei mondial, a avut nevoie de aproape patru ore (3 h 32 min) pentru a câștiga
Fotbal: FC Barcelona, campioană a Spaniei pentru a 28-a oară în istoria sa
FC Barcelona a cucerit pentru a 28-a oară în istoria sa titlul de campioană a Spaniei la fotbal, joi, seara, în urma victoriei obținute în deplasare, în fața rivalei locale Espanyol, cu scorul de 2-0, într-un meci din etapa a 36-a (antepenultima) din La Liga, la care au asistat 34.283 de spectatori.
Gimnastică ritmică: Amalia Lică, medaliată cu bronz la cerc, la Cupa Europeană de la Burgas
Sportiva română Amalia Lică a obținut medalia de bronz în proba de cerc, joi, la Cupa Europeană de gimnastică ritmică de la Burgas (Bulgaria), cu 27,599 puncte. Pe primul loc s-a clasat israelianca Meital Maayan Sumkin, cu 28,499 puncte, urmată de bulgăroaica Dara Stoianova, cu 27,866. Bianca Răutu a ocupat locul 14 (22,0990.
Fotbal: Thomas Partey respinge potențiale oferte din Arabia Saudită pentru a rămâne la Arsenal
Mijlocașul Thomas Partey va respinge cel mai probabil câteva oferte din Arabia Saudită pentru a-și prelungi contractul cu clubul englez de fotbal Arsenal Londra, cu care se află în negocieri, scrie Yahoo! Sports. Internaționalul din Ghana, al cărui contract expiră la finalul lunii iunie, și-a informat apropiații asupra dorinței sal
Tenis: Irina Begu s-a calificat în semifinale la Parma (WTA 125)
Jucătoarea română de tenis Irina Begu s-a calificat în semifinalele turneului WTA 125 de la Parma (Italia), dotat cu premii totale de 100.000 de euro, joi, după 3-6, 6-3, 7-6 (7/5) cu maghiara Anna Bondar. Begu (34 ani, 83 WTA) a obținut o victorie muncită, după aproape trei ore de joc (2 h 53 min). Bondar (27 ani, 8