logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

VIDEO JO 2022: Preşedintele CIO, Thomas Bach, a declarat închisă cea de-a XXIV-a ediţie a Jocurilor Olimpice de iarnă (GALERIE FOTO)

Image

Preşedintele Comitetului Internaţional Olimpic (CIO), Thomas Bach, a declarat închisă cea de-a XXIV-a ediţie a Jocurilor Olimpice de iarnă, duminică, cu ocazia ceremoniei care a avut loc pe Stadionul Olimpic "Cuibul de Pasăre" din Beijing.

"Acum trebuie să marchez sfârşitul acestei experienţe olimpice de neuitat. Declar închisă cea de-a XXIV-a ediţie a Jocurilor Olimpice de iarnă ediţia 2022 de la Beijing", a spus Bach, care a ţinut să evidenţieze "spiritul de solidaritate olimpică" de care au dat dovadă sportivii prezenţi la competiţie, care "nu doar s-au respectat, ci s-au susţinut şi s-au îmbrăţişat, chiar dacă ţările lor erau în conflict".

 


"Puterea unificatoare a Jocurilor Olimpice este mai mare decât forţele care vor să ne despartă. Sper ca liderii politici ai lumii să fie inspiraţi de exemplul vostru de solidaritate şi pace", a adăugat conducătorul mişcării olimpice, care a profitat de ocazie pentru a cere comunităţii internaţionale "acces egal la vaccinuri pentru toţi oamenii din întreaga lume".
 

Foto: (c) David W Cerny / REUTERS


Thomas Bach a ţinut, totodată, să le mulţumească gazdelor chineze pentru ospitalitate şi pentru modul "extraordinar" în care au organizat Jocurile Olimpice, în baze sportive "magnifice".

 

Foto: (c) Fabrizio Bensch / REUTERS


Preşedintele CIO a fost invitatul special al acestui eveniment, alături de preşedintele Chinei, Xi Jinping. Cei doi au asistat la ceremonia desfăşurată sub semnul fulgului de nea, simbolul acestor Jocuri.
 

Foto: (c) Fabrizio Bensch / REUTERS


O suprafaţă de peste 10.000 de metri pătraţi de leduri a asigurat spectacolul de lumini la ceremonia de închidere, în cursul căreia delegaţiile prezente la Beijing şi-au luat rămas bun de la JO 2022.

 

Foto: (c) Fabrizio Bensch / REUTERS


Portdrapelul României la ceremonia de închidere a fost Andreea Grecu, clasată pe 12 la monobob şi pe 18 la bob-2 feminin (alături de Katharina Wick).

Dintre cele 91 de delegaţii care au luat parte la Jocurile de la Beijing, 30 nu au putut fi prezente la această ceremonie, drapelele lor fiind purtate de voluntari. Acest lucru s-a datorat protocolului care impune ca sportivii să părăsească Satul Olimpic în decurs de 24 de ore după încheierea probelor lor.

 

Foto: (c) David W Cerny / REUTERS


Capitala Chinei a devenit anul acesta primul oraş care a organizat atât JO de vară (în 2008), cât şi pe cele de iarnă, în timp ce stadionul Cuibul de Pasăre a intrat la rândul său în istorie fiind prima arenă care a găzduit ceremoniile de închidere şi deschidere cele două olimpiade.

Norvegia a câştigat cele mai multe medalii olimpice la Beijing, 37 în total, dintre care 16 de aur (un nou record pentru JO de iarnă), demonstrând din nou că este o superputere a sporturilor hibernale. În schimb, Canada, o altă forţă a disciplinelor pe zăpadă şi gheaţă a dezamăgit de această dată, fiind pentru prima oară în 34 de ani când nu reuşeşte să se claseze în top 10 la Olimpiada albă.


Foto: (c) Phil Noble / REUTERS


În cadrul ceremoniei de închidere a avut loc şi premierea medaliaţilor probelor de schi fond 30 km feminin şi 50 km masculin stil liber cu start grupat, câştigate de norvegianca Therese Johaug şi de rusul Aleksandr Bolşunov. De menţionat că proba masculină a fost redusă la 30 km din cauza vântului puternic.

Therese Johaug (33 ani), care a cucerit în total trei medalii de aur la Beijing (ca şi Aleksandr Bolşunov), a anunţat anterior că Olimpiada chineză va fi ultima din cariera sa.

 

Foto: (c) Carlos Garcia Rawlins / REUTERS


Nu au fost uitaţi nici voluntarii care au asigurat buna desfăşurare a competiţiei din China, cărora le-a fost dedicat un moment special în timpul ceremoniei de duminică, una la fel de spectaculoasă ca şi cea de deschidere, din 4 februarie.

În finalul ceremoniei de la Beijing, organizatorii JO 2022 au predat oficial drapelul olimpic preşedintelui CIO, care l-a înmânat la rândul său gazdelor viitoarei ediţii a Olimpiadei de iarnă, care va avea loc în perioada 6-22 februarie 2026 în Italia, la Milano şi Cortina d'Ampezzo.

 

Foto: (c) Fabrizio Bensch / REUTERS


România a participat la JO de iarnă de la Beijing cu 21 de sportivi, iar cel mai bun rezultat al delegaţiei a fost locul 9 obţinut în proba de ştafetă la sanie de Raluca Strămăturaru (simplu feminin), Valentin Creţu (simplu masculin), Marian Gîtlan/Darius Şerban (dublu).

Ca şi JO de vară de la Tokyo, Olimpiada de iarnă de la Beijing s-a derulat sub semnul pandemiei de coronavirus, care i-a obligat pe oficialii chinezi să organizeze o bulă sanitară foarte strictă, rezervată tuturor participanţilor la competiţie, pentru a-i împiedica astfel să intre în contract cu publicul larg chinez.
AGERPRES (AS/editor: Mihai Dragomir, editor online: Gabriela Badea)

 

* Citeşte şi:

 

VIDEO JO 2022: Ceremonia de închidere a Jocurilor Olimpice de iarnă de la Beijing a început (GALERIE FOTO)

 

JO 2022: Locul 9 de la sanie (ştafetă), cea mai bună clasare a României la Jocurile de la Beijing (GALERIE FOTO)

 

JO 2022: Norvegia a ocupat prima poziţie în clasamentul final pe medalii

 

JO 2022: Palmaresul complet al Jocurilor Olimpice de iarnă de la Beijing 

Afisari: 14

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Sport Extern 25-05-2025 18:43

Ciclism: Spaniolul Carlos Verona, învingător în etapa a 15-a a Turului Italiei; Del Toro rămâne lider la general

Veteranul spaniol Carlos Verona (Lidl-Trek) a câștigat duminică, en solitaire, cea de-a 15-a etapă a Turului ciclist al Italiei, în timp ce mexicanul Isaac del Toro (UAE Team Emirates) și-a păstrat tricoul roz de lider la general, informează AFP. Verona a fost cronometrat pe distanța de 219 km, între Fiume Veneto și Asiago, c

Sport Extern 25-05-2025 18:09

Auto: F1 - Britanicul Lando Norris (McLaren) a câștigat Marele Premiu al Principatului Monaco

Pilotul britanic Lando Norris (McLaren), plecat din pole position, a câștigat duminică Marele Premiu al Principatului Monaco, a opta etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, informează AFP. Vicecampionul mondial i-a devansat pe monegascul Charles Leclerc (Ferrari) și pe australianul Oscar Piastri (McLaren), liderul Campionatului Mondial, cu 3,1 și, re

Sport Extern 25-05-2025 18:00

Tenis de masă: Chinezii Sun Yingsha și Wang Chuqin, campioni mondiali

Chinezii Sun Yingsha și Wang Chuqin au cucerit titlurile de campioni mondiali la simplu, duminică, în ultima zi a Campionatelor Mondiale de tenis de masă de la Doha (Qatar), informează AFP. Finalist în urmă cu doi ani în fața lui Fan Zhendong, Wang Chuqin, nr.2 mondial (25 ani), s-a impus de data aceasta în fața brazili

Sport Extern 25-05-2025 17:35

Fotbal: Atletico Madrid a învins-o pe Girona cu scorul de 4-0 și a terminat pe locul 3 în La Liga

Atletico Madrid s-a impus categoric, cu scorul de 4-0, pe terenul lui Girona, duminică, într-un meci din etapa a 38-a și ultima din campionatul de fotbal al Spaniei, încheind sezonul pe locul trei după Real Madrid și FC Barcelona, campioană a Spaniei pentru a 28-a oară, informează AFP. Atletico (76 pct), care și-a trecut în c

Sport Extern 25-05-2025 14:48

Tenis: Liderul mondial Arina Sabalenka a debutat cu dreptul la Roland Garros

Jucătoarea belarusă Arina Sabalenka, liderul mondial al tenisului feminin profesionist, a debutat cu dreptul la turneul de la Roland Garros, al doilea de Mare Șlem al anului, învingând-o cu ușurință în primul tur pe Kamila Rahimova din Rusia, cu 6-1, 6-0, informează AFP. Jucătoarea originară din Minsk o va întâlni

Sport Extern 25-05-2025 14:14

Fotbal: Xabi Alonso, numit oficial antrenor al echipei Real Madrid (club)

Real Madrid a oficializat, duminică, numirea lui Xabi Alonso în funcția de antrenor pentru a-l înlocui de la 1 iunie pe italianul Carlo Ancelotti, care a preluat banca tehnică a echipei naționale de fotbal a Braziliei, informează AFP. 'Xabi Alonso va fi antrenorul echipei Real Madrid pentru următoarele trei sezoane, încep

Sport Extern 25-05-2025 12:06

Fotbal: Mbappe, autorul unei duble, a adus o ultimă victorie lui Real Madrid în acest sezon din La Liga

Starul francez Kylian Mbappe, autorul unei duble, a oferit o ultimă victorie în acest sezon echipei Real Madrid, care s-a impus cu scorul de 2-0 în fața lui Real Sociedad, sâmbătă pe propriul teren, într-un meci din etapa a 38-a a campionatului de fotbal al Spaniei, ultima a sezonului, informează AFP. Într-un meci

Sport Extern 25-05-2025 11:12

Fotbal: Victorie pentru Genoa în ultima etapă din Serie A

Genoa, echipa patronată de omul de afaceri român Dan Șucu, s-a impus cu scorul de 3-1 pe terenul lui Bologna, sâmbătă, într-un meci din etapa a 38-a și ultima a campionatului de fotbal al Italiei, informează AFP. Golurile oaspeților au fost înscrise de Vitinha (min.17) și Venturino (min.26, 43), în timp ce gazdele

Sport Extern 25-05-2025 09:51

Tenis: Novak Djokovic a câștigat turneul de la Geneva (ATP), al 100-lea titlu din carieră

Tenismanul sârb Novak Djokovic a câștigat al 100-lea titlu din cariera sa, impunându-se sâmbătă în finala turneului ATP pe zgură de la Geneva (Elveția), dotat cu premii totale în valoare de 596.035 de euro, în fața polonezului Hubert Hurkacz în trei seturi, 5-7, 7-6 (7/2), 7-6 (7/2), după peste trei ore de joc, informea

Sport Extern 25-05-2025 00:47

Fotbal: Alexandru Maxim a marcat un gol pentru Gaziantep, în Turcia

Mijlocașul român Alexandru Maxim a marcat un gol pentru Gaziantep FK în meciul terminat la egalitate, 2-2, cu Kasimpașa, sâmbătă seara, pe teren propriu, în etapa a 37-a, penultima, a primei ligi de fotbal din Turcia. Maxim a deschis scorul din penalty (24), după care senegalezul Badou Ndiaye (45+5), a majorat diferența

Sport Extern 25-05-2025 00:39

Fotbal: PSG a cucerit Cupa Franței pentru al doilea an la rând

Paris Saint-Germain a cucerit Cupa Franței la fotbal pentru al doilea an la rând, după ce a învins-o pe Stade Reims cu scorul de 3-0 (3-0), sâmbătă seara, în finala desfășurată pe Stade de France din Saint-Denis. Bradley Barcola a reușit dubla (16, 19), ambele goluri marcate din pasele lui Desire Doue, după care a furni

Sport Extern 25-05-2025 00:09

Atletism: Alin Firfirică, medaliat cu argint la disc, în reuniunea de la Zagreb

Atletul român Alin Alexandru Firfirică a obținut medalia de argint în proba de aruncare a discului, sâmbătă, la cea de-a 75-a ediție a Memorialului Boris Hanzekovic, desfășurată la Zahreb. Victoria a revenit slovenului Kristjan Ceh, cu 72,34 metri, urmat de Firfirică, 64,80 metri, și de cehul Marek Barta, 63,08 metri.

Sport Extern 25-05-2025 00:02

Hochei: SUA și Elveția vor juca finala Campionatului Mondial 2025

Echipele Statelor Unite și Elveției vor juca finala Campionatului Mondial masculin de hochei pe gheață, după ce s-au impus fără probleme în semifinalele desfășurate sâmbătă la Stockholm (Suedia). Echipa SUA, care fără starurile din NHL nu a câștigat titlul mondial din 1933 și nu a jucat finala din 1950, a dispus în penu

Sport Extern 24-05-2025 23:52

Fotbal: VfB Stuttgart a câștigat fără emoții Cupa Germaniei

VfB Stuttgart a câștigat fără emoții Cupa Germaniei la fotbal după ce a învins formația de liga a treia Arminia Bielefeld cu scorul de 4-2 (3-0), sâmbătă seara, în finala găzduită de Olympiastadion din Berlin, transmit agențiile internaționale de presă. Șvabii au obținut trofeul pentru a patra oară, după cele din 1954,

Sport Extern 24-05-2025 23:37

Rugby: Bordeaux-Begles a cucerit în premieră Cupa Campionilor

Echipa franceză Union Bordeaux-Begles a cucerit Cupa Campionilor la rugby, sâmbătă, după ce a învins în finală echipa engleză Northampton Saints, cu scorul de 28-20 (20-20), pe Principality Stadium din Cardiff, transmite AFP. Echipa din Hexagon a obținut primul său trofeu de la crearea sa, în 2006. Pentru