Fotbal: Trei meciuri internaţionale în loc de două, în martie şi septembrie 2021 (UEFA)
UEFA a anunţat joi că a aprobat două noi date pentru meciurile internaţionale, în martie şi în septembrie 2021: în aceste perioade vor exista câte trei meciuri în loc de două, scrie AFP.
Soluţia pe care UEFA a implementat-o în octombrie şi noiembrie 2020, cu programarea a câte trei meciuri în perioada alocată jocurilor echipelor naţionale, va fi extinsă şi în 2021, an în care vor avea loc preliminariile Cupei Mondiale din 2022, din Qatar.
Calendarul de anul viitor arată astfel, trei meciuri în perioada 22-31 martie 2021, meciuri amicale în intervalul 31 mai-8 iunie 2021, înainte de EURO 2020, trei meciuri în perioada 30 august-8 septembrie 2021, două meciuri între 4-12 octombrie 2021 şi tot două în intervalul 8-16 noiembrie 2021, două meciuri/play-off pentru CM 2022 în perioada 21-29 martie 2022. Tragerea la sorţi a preliminariilor CM 2022 va avea loc în luna decembrie.
Comitetul Executiv al UEFA, reunit joi la Budapesta, a decis astfel să permită federaţiilor să recupereze partidele programate în martie şi iunie 2020, amânate în contextul pandemiei de coronavirus.
Aceste pauze internaţionale de trei meciuri sunt în vigoare în octombrie şi noiembrie 2020 pentru a compensa primele două întâlniri. De exemplu, echipa Franţei va găzdui Ucraina într-un amical pe 7 octombrie, meci programat iniţial pentru luna martie, înainte de cele două dueluri ale Ligii Naţiunilor împotriva Portugaliei şi Croaţiei, pe 11 şi 14 octombrie.
Prin urmare, programul va fi unul încărcat pentru campionii mondiali dar şi pentru toate celelalte naţiuni: între septembrie 2020 şi iulie 2021, o naţională care ar ajunge în finala EURO ar urma să joace 20 de meciuri.
O altă măsură adoptată se referă la numărul de înlocuiri permise în competiţiile organizate de UEFA. Echipele vor putea efectua câte cinci schimbări în Liga Naţiunilor (inclusiv faza grupelor), play-off-ul EURO, preliminariile EURO feminin, Liga Campionilor, Europa League, Liga Campionilor feminin până la finalul actualului sezon. Iar acolo unde nu se întâmplă deja, numărul jucătorilor pe foaia oficială creşte până la 23. În primele două partide din Liga Naţiunilor, echipele au putut efectua doar câte trei înlocuiri.
În contextul pandemiei, Comitetul Executiv UEFA a aprobat o serie de măsuri speciale pentru disputarea jocurilor care stabilesc ultimele participante la Campionatul European din vara viitoare.
În eventualitatea plasării unei echipei sau a unui grup de jucători în carantină sau autoizolare în urma unei decizii a autorităţilor, partida se va desfăşura conform programării iniţiale atât timp cât naţionala respectivă are disponibili cel puţin 13 jucători (incluzând un portar) testaţi negativ COVID-19 conform protocolului UEFA.
Dacă o reprezentativă se află în imposibilitatea de a alinia o echipă conform principiului de mai sus, partida va fi reprogramată de UEFA la o altă dată, inclusiv în mai-iunie 2021, înainte de startul Campionatului European. În plus, UEFA poate lua decizia de a muta partida pe un stadion dintr-o ţară neutră (pe teritoriul unei asociaţii afiliate UEFA). Echipa gazdă va fi în continuare considerată asociaţie organizatoare şi responsabilă de disputarea meciului.
În cazul în care membrii delegaţiei de arbitri sunt depistaţi pozitiv la testul COVID-19, UEFA poate, în mod excepţional, să numească înlocuitori din rândul oficialilor de joc din ţara care găzduieşte partida.
România va întâlni Islanda, pe 8 octombrie, în semifinala barajului pentru EURO 2020. Dacă vor învinge, tricolorii vor disputa finala play-off-ului pe 12 noiembrie, în Bulgaria sau Ungaria.
UEFA a stabilit, de asemenea, datele pentru următoarea fază finală a Ligii Naţiunilor, competiţie creată pentru a înlocui meciurile amicale fără miză din toamnă. ''Final Four'', care va reuni cele patru câştigătoare ale grupelor Ligii A pentru semifinale, finală şi o finală mică, va avea loc în perioada 6-7 octombrie (semifinale) şi 10 octombrie 2021 (mica finală şi finala).
Trei ţări şi-au exprimat interesul în organizarea evenimentului: Italia, Olanda şi Polonia. AGERPRES/(AS- autor: Adrian Drăguţ, editor: Mihai Ţenea, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Fotbal: Mallorca a învins surprinzător pe Real Madrid, în La Liga
Mallorca a reușit o mare surpriză sâmbătă seara, în etapa a 30-a din La Liga, învingând pe teren propriu, cu 2-1, pe Real Madrid, anulând speranțele 'galacticilor' de a se apropia de liderul FC Barcelona. Mallorca a marcat prin Manu Morlanes (42) și Vedat Muriqi (90+1), madrilenii, care l-au avut pe teren
Tenis: Argentinianul Marco Trungelliti și spaniolul Rafael Jodar, în finală la Marrakech (ATP)
Jucătorul argentinian de tenis Marco Trungelliti (117 ATP) s-a calificat sâmbătă pentru prima oară, la 36 de ani, în finala unui turneu ATP, reușind o mare surpriză după ce l-a eliminat în semifinalele competiției ATP 250 de la Marrakech (Maroc), dotată cu premii totale de 612.620 de euro, pe italianul Luciano Darderi (19 ATP), deținătorul titlului
Fotbal: Bayern Munchen a învins cu 3-2 pe Freiburg, în Bundesliga
Campioana en titre Bayern Munchen a învins cu 3-2 în deplasare pe Freiburg, sâmbătă, în etapa a 28-a din Bundesliga, cu un gol reușit în minutele adiționale ale partidei, dar care i-a asigurat cele 3 puncte pentru cea de-a 23-a victorie în actuala ediție a campionatului. Pe Europa-Park-Stadion, gazdele au pu
Fotbal: Real Sociedad a învins pe Levante, în La Liga
Echipa de fotbal Real Sociedad a învins cu 2-0 sâmbătă, pe teren propriu, pe Levante, în etapa a 30-a din La Liga, formația din San Sebastian reintrând în lupta pentru un loc în cupele europene sezonul viitor. Pe Reale Arena, gazdele au marcat prin Jon Martin (30) și Brais Mendez (83). Cu 41 de puncte, Real
Fotbal: Manchester City a învins cu 4-0 pe Liverpool, în sferturile de finală ale Cupei Angliei
Manchester City a învins cu 4-0 pe Liverpool, pe Etihad Stadium, în sferturile de finală ale Cupei Angliei, sâmbătă, și s-a calificat în semifinalele competiției, într-un meci în care norvegianul Erling Haaland a reușit un hat-trick, meci care a indicat slăbiciunea apărării 'cormoranilor' înainte de confruntarea acest
Fotbal: Vrem ca Rodri să rămână, dar dacă este nemulțumit, e liber să plece, spune antrenorul Guardiola
Pep Guardiola, antrenorul lui Manchester City, și-a exprimat dorința ca Rodri să rămână la club cât mai mult timp posibil, dar a declarat că dacă un jucător este nemulțumit, e liber să plece și că nimeni nu poate refuza oportunitatea de a juca pentru Real Madrid, scrie EFE. În ultimele săptămâni, Rodri nu a exclus posib
Baschet - NBA: Luka Doncic (Los Angeles Lakers), accidentat, ratează restul sezonului regulat
Vedeta echipei de baschet Los Angeles Lakers, Luka Doncic, va rata ultimele cinci meciuri ale sezonului regulat din Liga profesionistă nord-americană (NBA) din cauza unei accidentări la coapsa stângă, a anunțat echipa sa vineri, cu două săptămâni înainte de playoff-uri, scrie AFP. Jucătorul a suferit o ruptură de gradul 2 și
Tenis: Americanul Ben Shelton, principalul favorit, eliminat în sferturi la Houston (ATP)
Jucătorul american de tenis Ben Shelton (9 ATP), principal favorit, câștigătorul ediției din 2024, a fost eliminat vineri seara în sferturile de finală ale turneului ATP 250 de la Houston (Texas), dotat cu premii totale de 700.045 de dolari, după ce s-a înclinat surprinzător în trei seturi, 6-7 (5/7), 6-3, 6-4, în fața argentinianului Th
Tenis: Americanca Jessica Pegula, principala favorită, în semifinale la Charleston (WTA)
Jucătoarea americană de tenis Jessica Pegula (5 WTA), principala favorită și deținătoarea trofeului, s-a calificat vineri seara în semifinalele turneului WTA 500 de la Charleston (Carolina de Sud), dotat cu premii totale de 2,3 milioane de dolari, după ce a trecut în sferturi, în trei seturi, 3-6, 6-3, 6-2, de rusoaica Diana Șnaider (19 WTA, favorit
Scrimă: Echipa masculină de sabie a României, clasată pe locul 8 la Mondialele de juniori
Echipa masculină de sabie a României, compusă din Casian Cîdu, Cristian Macovei, Rareș Munteanu și Matei Radu, s-a clasat pe locul 8, vineri, la Campionatele Mondiale de scrimă pentru juniori de la Rio de Janeiro (Brazilia). Tricolorii au intrat direct în turul secund, cu o victorie în fața Australiei, cu 45-22, î
Hochei: Corona Brașov va juca acasă meciul decisiv al semifinalei Erste Liga
Corona Brașov a egalat situația semifinala Erste Liga la hochei pe gheață cu Budapest Jegkorong Akademia HC, după ce s-a impus cu scorul de 4-0 (1-0, 2-0, 1-0), vineri seara, în deplasare. Corona s-a impus prin golurile marcate de Jared Michael Van Wormer, Radim Valchar și Balazs Gajdo (2). Scorul general al semifinalei es
Lumea fotbalului e împotriva rasismului dar, din păcate, îl experimentăm mereu, spune Hansi Flick
Antrenorul echipei FC Barcelona, Hansi Flick, a afirmat vineri că lumea fotbalului este ''pentru incluziune și împotriva rasismului'', în ciuda faptului că situații neplăcute se produc aproape la fiecare meci, scrie EFE. Germanul a făcut aceste remarci în urma scandărilor rasiste care au avut loc în timp
Ciclism - Turul Flandrei: ''Prezența lui Evenepoel face ca pentru mine cursa să fie mai stresantă'' (Pogacar)
''Prezența lui Evenepoel face ca pentru mine cursa să fie mai stresantă'', a declarat vineri ciclistul sloven Tadej Pogacar, într-o conferință de presă, cu patruzeci și opt de ore înainte de cea de-a 110-a ediție a Turului Flandrei, scrie
Ciclism: Dacă particip la Turul Flandrei este pentru că vreau să câștig, spune belgianul Remco Evenepoel
''Dacă sunt aici, este pentru că simt că pot câștiga'', a declarat ciclistul belgian Remco Evenepoel (Red Bull Bora Hansgrohe), care va participa duminică, pentru prima oară în cariera sa, la Turul Flandrei, al doilea ''Monument'' a sezonului, scrie AFP. El a menționat că va concura ''fără pr
''Tinerii nu se uită la tenis'', a avertizat antrenorul Patrick Mouratoglou
''Tinerii nu se uită la tenis'', a avertizat antrenorul francez Patrick Mouratoglou, care este convins că, dacă acest sport nu evoluează, se îndreaptă spre dezastru, scrie site-ul eurosport.fr.














