logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Fotbal/Coronavirus: Testele de depistare a Covid-19, efectuate în Premier League în ultimele zile, au ieşit negative

Image

Toate testele de depistare a infecţiei cu virusul Covid-19 efectuate în Premier League în ultima săptămâna au dat rezultate negative, scrie Reuters.

''Premier League poate confirma că toate testele efectuate joi şi vineri pe 1.130 de jucători şi membri ai staff-urilor tehnice au indicat rezultate negative'', a indicat Liga.

În cele trei runde de testare anterioare, un număr de 12 teste ieşiseră pozitive.

Premier League a confirmat oficial restartul sezonului de fotbal în data de 17 iunie, cu porţile închise şi cu respectarea unor protocoale stricte de siguranţă, după reuniunea cu cele 20 de cluburi desfăşurată joi.

Pe 17 iunie vor avea loc două meciuri restante: Aston Villa - Sheffield United şi Manchester City - Arsenal Londra, toate echipele angrenate având un meci mai puţin disputat. Etapa a 30-a se va disputa în totalitate în weekend-ul 19-21 iunie.

Sezonul în Anglia a fost oprit pe 13 martie din cauza pandemiei de coronavirus, dar începând de săptămâna trecută echipele au primit aprobarea de a relua antrenamentele în grupuri mici de jucători, iar miercuri cluburile au votat în unanimitate reluarea antrenamentelor cu contact între jucători şi mărirea grupului la maxim zece jucători.

''Am convenit provizoriu să repornim Premier League în data de miercuri 17 iunie. Dar această dată nu poate fi confirmată până când nu vom îndeplini toate măsurile de siguranţă necesare, pentru ca sănătatea şi bunăstarea tuturor participanţilor şi suporterilor este prioritatea noastră. Premier League şi cluburile noastre sunt mândre să aibă suporteri incredibili de loiali şi pasionaţi. Este important să putem asigura că cei mai mulţi fani vor putea urmări meciurile de acasă'', a declarat directorul executiv al PL, Richard Masters.

Abandonarea sezonului ar fi dus la pierderea unor venituri de circa 750 milioane lire sterline din drepturile de televizare, conform estimărilor presei britanice.

FC Liverpool, care nu a mai câştigat titlul de 30 de ani, ocupă prima poziţie a clasamentului, cu un avans de 25 de puncte faţă de Manchester City, campioana en titre, ocupanta locului doi. AGERPRES/(AS- editor: Adrian Drăguţ, editor online: Adrian Dădârlat)

Afisari: 16

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Sport Extern 30-04-2025 09:50

Tenis: Novak Djokovic a declarat forfait pentru turneul ATP Masters 1.000 de la Roma

Tenismanul sârb Novak Djokovic, fostul lider al clasamentului mondial, a declarat forfait pentru turneul ATP Masters 1.000 de la Roma, care va avea loc între 7 și 18 mai pe zgura de la Foro Italico, au anunțat organizatorii, citați de AFP. 'Novak Djokovic a anunțat că nu va participa la Internaționalele Italiei 2025', au indicat oficialii c

Sport Extern 30-04-2025 09:46

Ciclism: Britanicul Samuel Watson, învingător în prologul Turului Romandiei

Ciclistul britanic Samuel Watson (Ineos) a câștigat, marți, etapa prolog a Turului Romandiei, un contratimp individual pe distanța de 3,44 km, pe străzile din Saint-Imier (Elveția), fiind cronometrat cu timpul de 4 min 33 sec 30/100, informează AFP. Rutierul în vârstă de 23 de ani i-a devansat, la sprint, pe portughezul Ivo Oliveira (UAE) și

Sport Extern 30-04-2025 09:41

Tenis: Alexander Zverev, învins în optimi la Madrid (ATP)

Tenismanul german Alexander Zverev, principalul favorit, a fost învins de argentinianul Francisco Cerundolo (21 ATP), cu 7-5, 6-3, marți, în optimile de finală ale turneului ATP Masters 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 8.055.385 de euro. Zverev, în prezent numărul doi mondial, a fost învins de sud-american și la ediția de a

Sport Extern 30-04-2025 09:10

Tenis: Arina Sabalenka s-a calificat în sferturi la Madrid (WTA)

Jucătoarea belarusă de tenis Arina Sabalenka, numărul unu mondial, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 7.854.000 de euro, marți, după ce a întrecut-o pe americanca Peyton Stearns cu 6-2, 6-4. Sabalenka (26 ani) a câștigat după o oră și 19 minute duelul cu Stearns (44 WTA).

Sport Extern 30-04-2025 08:30

Fotbal: Liga Campionilor - 'Misiune îndeplinită în această seară', a afirmat Luis Enrique după succesul de la Londra

Antrenorul echipei Paris Saint-Germain, Luis Enrique, a subliniat că elevii săi și-au îndeplinit obiectivul de a câștiga prima manșă a duelului cu formația Arsenal Londra din prima manșă a semifinalelor Ligii Campionilor la fotbal, marți seara, pe Emirates Stadium (scor 1-0). 'Misiune îndeplinită în această seară. Dar singurul nostr

Sport Extern 30-04-2025 07:47

Fotbal: Liga Campionilor - Trebuie să mergem la Paris pentru a câștiga, a declarat antrenorul echipei Arsenal Londra

Echipa Arsenal Londra este 'mai mult decât capabilă' să întoarcă soarta calificării în duelul cu Paris Saint-Germain, a declarat antrenorul 'tunarilor', Mikel Arteta, după eșecul suferit pe teren propriu de echipa sa (scor 1-0), marți seara, în prima manșă a semifinalelor Ligii Campionilor. 'Suntem la pauza' celo

Sport Extern 29-04-2025 23:54

Fotbal: PSG a învins-o pe Arsenal (1-0), la Londra, în semifinalele Ligii Campionilor

Paris Saint-Germain a învins-o pe Arsenal cu scorul de 1-0 (1-0), marți seara, la Londra, în prima manșă a semifinalelor Ligii Campionilor la fotbal. PSG a luat o opțiune importantă pentru finală, grație golului marcat de Ousmane Dembele (4).

Sport Extern 29-04-2025 21:48

Tenis: Filip Jianu s-a calificat în optimile turneului challenger de la Ostrava

Tenismanul român Filip Cristian Jianu s-a calificat în optimile de finală ale turneului challenger de la Ostrava (Cehia), dotat cu premii totale de 91.250 de euro, după ce l-a învins, marți, pe germanul Rudolf Molleker cu 6-4, 6-4. Jianu (23 ani, 229 ATP) a avut nevoie de o oră și 22 de minute pentru a obține victoria î

Sport Extern 29-04-2025 19:42

Tenis: Americanca Madison Keys, adversara polonezei Swiatek în sferturi, la Madrid (WTA)

Jucătoarea americană de tenis Madison Keys (5 WTA) va fi adversara polonezei Iga Swiatek, deținătoarea trofeului, în sferturile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 7.854.000 de euro. Marți seara, Keys s-a impus în optimi, în două seturi, cu 6-2, 6-3, în fața croatei Donna Vekic (19

Sport Extern 29-04-2025 19:29

Fotbal: RB Leipzig, decisă să întârzie încoronarea lui Bayern Munchen campioană în Bundesliga

Fotbalistul David Raum spune că echipa RB Leipzig va face tot posibilul pentru a o împiedica pe Bayern Munchen să-și asigure trofeul în Bundesliga încă de sâmbătă, din etapa a 32-a, o victorie a bavarezilor pe Red Bull Arena însemnând practic un nou titlu pentru echipa antrenată de Vincent Kompany, scrie DPA.

Sport Extern 29-04-2025 18:22

Fotbal: Sezon încheiat pentru Alessandro Buongiorno, fundașul lui Napoli

Alessandro Buongiorno, fundașul lui Napoli, nu va mai juca în acest sezon după ce a suferit o accidentare la coapsa dreaptă, a anunțat marți clubul care este lider în campionatul de fotbal al Italiei când mai sunt patru etape. Buongiorno, internațional italian, a fost înlocuit, din cauza accidentării, în minutul 6

Sport Extern 29-04-2025 18:13

Fotbal: Meciurile rămase, cele mai importante ale carierei, spune antrenorul lui Nottingham Forest

Antrenorul echipei engleze de fotbal Nottingham Forest, Nuno Espirito Santo, spune că cele cinci meciuri rămase din campania echipei sale din Premier League sunt ''cele mai importante ale carierei'', scrie DPA. ''Toate meciurile vor fi foarte, foarte importante pentru multe echipe și noi vrem să jucăm cât mai bine

Sport Extern 29-04-2025 17:51

Fotbal: Paul Pogba, în vizorul echipei americane DC United (presă)

Paul Pogba, campion mondial cu naționala Franței în 2018, este în vizorul echipei DC United din campionatul nord-american de fotbal, Major League Soccer (MLS), scrie Washington Post, citat de site-ul

Sport Extern 29-04-2025 17:41

Fotbal: Justiția braziliană a respins cererea lui Neymar de suspendare a unui podcast

Un tribunal din statul Sao Paulo a respins cererea atacantului Neymar de a suspenda publicarea unui podcast care prezintă viața și controversele legate de starul fotbalului brazilian, tribunalul considerând cererea o ''cenzură prealabilă odioasă'', informează AFP. Un prim episod de 44 de minute al podcastului intitulat &#

Sport Extern 29-04-2025 17:38

Triatlonistul german Priester va participa la concursul Ironman Veneția-Jesolo, după atacul de cord suferit anul trecut

Triatlonistul german Lasse Nygaard Priester va concura la concursul Ironman, de duminică, de la Veneția-Jesolo, la doar un an de la atacul de cord suferit în timpul unui eveniment în China, relatează DPA. ''Există desigur un strop de entuziasm'', a declarat el pentru agenția DPA. ''Din când în c&