logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

ŞTIRILE AMIEZII - SPORT - 4 SEPTEMBRIE

Image

* Americanca Serena Williams şi ucraineanca Elina Svitolina s-au calificat, marţi, în semifinalele turneului de tenis US Open, ultimul de Mare Şlem al anului, şi vor fi adversare joi la New York, în penultimul act. Williams, numărul opt mondial, va juca pentru a 13-a oară o semifinală la Flushing Meadows, după o victorie categorică în faţa chinezoaicei Qiang Wang (18 WTA), cu 6-1, 6-0, în doar 44 de minute. Svitolina, numărul cinci mondial, va juca în premieră o semifinală la US Open, după ce a învins-o pe britanica Johanna Konta (16 WTA), cu 6-4, 6-4.

* Titraţii tenismeni elveţieni Roger Federer şi Stan Wawrinka au fost învinşi, marţi, în sferturile de finală ale turneului US Open de bulgarul Grigor Dimitrov, respectiv de rusul Daniil Medvedev, care vor juca în premieră o semifinală de Mare Şlem. Roger Federer, numărul 3 mondial, a fost întrecut de Grigor Dimitrov (78 ATP) 3-6, 6-4, 3-6, 6-4, 6-2, într-un meci în care elveţianul de 38 de ani a suferit de dureri la spate şi a comis multe erori neforţate (61). Rusul Daniil Medvedev (23 ani), numărul 5 mondial, s-a calificat în prima sa semifinală de Mare Şlem, după ce a dispus de Stan Wawrinka (24 ATP) cu 7-6 (8/6), 6-3, 3-6, 6-1.

* Tânăra jucătoare română de tenis Andreea Prisăcariu s-a calificat, marţi, în optimile turneului ITF de la Curtea de Argeş, dotat cu premii totale de 15.000 de dolari, după ce dispus cu 6-1, 6-7 (1), 6-0 de Gabriela Nicole Tătăruş.

* Jucătoarea canadiană de tenis de origine română Bianca Andreescu a făcut un salt gigantic pe durata unui an atât în ierarhia WTA, cât şi la Flushing Meadows, unde miercuri o va înfrunta în sferturi pe belgianca Elise Mertens, cap de serie 25, după ce anul trecut era eliminată în primul tur al calificărilor pentru US Open, relatează Reuters.

* Trenurile de metrou vor circula joi pe toate magistralele după un program prelungit cu o oră şi 30 de minute, cu prilejul disputării partidei de fotbal dintre selecţionatele României şi Spaniei, ce va avea loc pe stadionul "Arena Naţională", informează miercuri Metrorex.

* Selecţionata României va juca pentru locurile 13-14 la Campionatul European de polo pe apă pentru junioare de la Volos (Grecia), după ce a surclasat, miercuri, Bulgaria cu scorul de 19-7 (6-2, 4-1, 6-1, 3-3), în primul meci pentru poziţiile 13-16.

* Tenismanul Roger Federer nu a reuşit pentru al treilea an consecutiv să treacă de faza sferturilor la US Open, ultimul Grand Slam al anului, dar problemele sale la spate şi gât i-au diminuat potenţialul în confruntarea pierdută în faţa bulgarului Grigor Dimitrov, aflat la prima sa victorie împotriva elveţianului, 3-6, 6-4, 3-6, 6-4, 6-2.

* Selecţionata Statelor Unite a evitat in extremis o înfrângere răsunătoare, marţi, la Cupa Mondială de baschet masculin din China, în faţa Turciei, pe care a învins-o după prelungiri, cu scorul de 93-92, la Shanghai, transmite AFP.

* Căpitanul echipei de fotbal Juventus Torino, fundaşul Giorgio Chiellini, a fost operat cu succes la genunchiul drept, a anunţat, marţi, multipla campioană a Italiei, care a adăugat că speră în revenirea internaţionalului în şase luni, transmite AFP.

* Fraţii Eden şi Thorgan Hazard, accidentaţi, vor rata meciurile pe care reprezentativa de fotbal a Belgiei le va susţine cu San Marino şi Scoţia, în preliminariile EURO 2020, a anunţat, marţi, federaţia belgiană, citată de Reuters.

* Fotbalistul german Jerome Boateng, de la Bayern Munchen, este vizat de o anchetă pentru presupuse violenţe contra fostei sale soţii, a anunţat, marţi, Parchetul din Munchen, citat de AFP.

* Federaţia de fotbal din Zambia (FAZ) a anulat un meci amical cu Africa de Sud, programat sâmbătă la Lusaka, din cauza incidentelor violente din Johannesburg şi Pretoria, soldate cu cel puţin cinci victime, relatează Reuters.

* Agenţia mondială antidoping (AMA/WADA) anunţat miercuri că nu va face apel în cazul sprinterului american Christian Coleman, care risca o suspendare de doi ani din cauza ratării a trei controale inopinate, relatează AFP.

* Atletul american Justin Gatlin, campionul mondial al probei de 100 m, s-a clasat pe locul 4 în proba sa favorită din cadrul concursului de la Zagreb, dar în finalul cursei a început să şchioapete şi după finiş s-a ţinut de coapsa stângă, cu doar trei săptămâni înaintea Mondialelor de la Doha (27 septembrie - 6 octombrie), relatează AFP.

* Pilotul american de origine ecuadoriană Juan Manuel Correa, rănit în accidentul din weekend-ul trecut în care care şi-a pierdut viaţa pilotul francez Anthoine Hubert, într-o cursă de Formula 2, pe circuitul belgian Spa-Francorchamps, va fi mutat la un spital din Marea Britanie, relatează Reuters.
AGERPRES (AS/editor: Mihai Ţenea, editor online: Gabriela Badea) 

Afisari: 105

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Sport Extern 26-04-2026 00:50

Fotbal: Tony Strata, la primul său gol pentru Vitoria Guimaraes

Internaționalul român de tineret Tony Strata a marcat primul său gol pentru Vitoria Guimaraes, care a învins-o pe Rio Ave cu scorul de 2-0, sâmbătă seara, pe teren propriu, în etapa a 31-a a primei ligi portugheze de fotbal. Strata a marcat în min. 90+5 al partidei, după ce fusese introdus în min. 58 și prim

Sport Extern 26-04-2026 00:39

Fotbal: PAOK Salonic a pierdut finala Cupei Greciei

PAOK Salonic, echipă antrenată de românul Răzvan Lucescu, a fost învinsă surprinzător de OFI Creta cu scorul de 3-2, după prelungiri, în finala Cupei Greciei la fotbal, sâmbătă seara, la Volos. Echipa din Salonic, care nu a mai câștigat trofeul din 2021, a deschis scorul prin Giannis Michailidis (15), dar OFI a re

Sport Extern 26-04-2026 00:29

Fotbal: Antonio Sefer a înscris din nou golul victoriei pentru Maccabi Bnei Reineh

Fotbalistul român Antonio Sefer a marcat golul victoriei pentru Maccabi Bnei Reineh, care s-a impus cu scorul de 2-1 pe terenul echipei FC Ashdod, sâmbătă, într-un meci din etapa a doua a fazei play-out a primei ligii israeliene. Gazdele au deschis scorul prin Victor Ochayi (51), dar moldoveanul Vitalie Damașcan (ex-FC Volunt

Sport Extern 26-04-2026 00:13

Fotbal: Tottenham, la prima victorie din 2026 în Premier League

Tottenham Hotspur, cu fundașul român Radu Drăgușin pe teren din min. 90+1, a obținut prima sa victorie din 2026 în Premier League, 1-0 cu Wolverhampton Wanderers, ultima clasată, sâmbătă seara, în deplasare, în etapa a 34-a. Golul a fost marcat de portughezul Joao Palhinha (82), însă londonezii rămâne

Sport Extern 25-04-2026 23:57

Fotbal: Bayern Munchen a câștigat cu Mainz, în Bundesliga, după ce a fost condusă cu 3-0

Bayern Munchen, deja campioană, a învins-o pe Mainz cu scorul de 4-3, după ce a fost condusă la pauză cu scorul de 3-0, sâmbătă, în deplasare, în etapa a 31-a a primei ligi germane de fotbal, transmite AFP. Cu trei zile înaintea semifinalei Ligii Campionilor cu Paris Saint-Germain, antrenorul bavarezilor, Vincent

Sport Extern 25-04-2026 23:10

Scrimă: Emma Șonț, medaliată cu bronz la Europenele Under-23 de la Cagliari

Sportiva română Emma Șonț a câștigat medalia de bronz în proba de spadă, sâmbătă, la Campionatele Europene de scrimă Under-23 de la Cagliari (Italia). Șonț a intrat direct în turul secund, cu o victorie în fața spadasinei germane Fional Muller, cu 15-4, apoi în optimi a trecut de poloneza Cecylia Ciesl

Sport Extern 25-04-2026 23:01

Tenis: Jaqueline Cristian, învinsă de Arina Sabalenka în turul al treilea la Madrid (WTA)

Jucătoarea română de tenis Jaqueline Cristian a fost învinsă de belarusa Arina Sabalenka, liderul mondial, cu 6-1, 6-4, sâmbătă seara, în runda a treia a turneului WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 8.235.540 de dolari. Cristian (27 ani, 33 WTA), cap de serie numărul 29, s-a înclinat după o oră și 2

Sport Extern 25-04-2026 22:54

Lupte: România a încheiat Campionatele Europene de la Tirana cu patru medalii

România a încheiat Campionatele Europene de lupte de la Tirana (Albania) cu un bilanț de patru medalii, toate la feminin,dintre care una de aur, una de argint și două de bronz. Andreea Beatrice Ana a cucerit aurul la cat. 55 kg, Alexandra Nicoleta Anghel a obținut argintul la cat. 76 kg,iar medaliile de bronz au fost aduse de Alina

Sport Extern 25-04-2026 21:30

Fotbal: Brazilianul Eder Militao (Real Madrid) va rata Cupa Mondială din cauza unei accidentări

Fundașul internațional brazilian Eder Militao, component al echipei spaniole de fotbal Real Madrid, va lipsi de la turneul final al Cupei Mondiale din această vară, după ce s-a aflat că va avea nevoie de intervenție chirurgicală la tendon în urma accidentării suferite în meciul câștigat teren propriu, marți, cu Deportivo Alaves (2-1), relatează Xinh

Sport Extern 25-04-2026 20:57

Haltere: Aur și argint pentru românul Luis Lauret, la Europenele de la Batumi

Sportivul român de origine cubaneză Luis Manuel Lauret Rodriguez (CS Olimpia București) a obținut o medalie de aur și una de argint la cat. 110 kg, sâmbătă seara, la Campionatele Europene de haltere de la Batumi (Georgia). Luis Lauret a cucerit aurul la smuls cu 195 kg, nou record european. Halterofilul a încheiat doar pe loc

Sport Extern 25-04-2026 18:49

India va candida pentru găzduirea Jocurilor Asiatice din 2038 la Ahmedabad

India va candida pentru găzduirea ediției 2038 a Jocurilor Asiatice la Ahmedabad, a anunțat sâmbătă șeful Comitetului Olimpic Indian pentru Reuters, într-o ultimă încercare de a forța organizarea acestei competiții dedicată sporturilor de elită. Cea mai populată națiune din lume va găzdui în 2030 Jocurile Commonwealth-u

Sport Extern 25-04-2026 18:00

Baschet masculin:Fostul antrenor al Germaniei, Gordon Herbert, a avut probleme grave de sănătate din cauza Covid

Antrenorul care a condus echipa masculină de baschet a Germaniei către titlul mondial în 2023, Gordon Herbert, a declarat că a fost grav bolnav anul trecut, având probleme la inimă legate de o infecție cu noul coronavirus, relatează DPA. ''Am fost foarte norocos. Stăteam întins în pat cu miocardită și cu puls ne

Sport Extern 25-04-2026 17:42

MotoGP: Marc Marquez (Ducati) a câștigat pe ploaie cursa de sprint din Marele Premiu al Spaniei

Pilotul spaniol Marc Marquez (Ducati), care are șapte titluri de campion mondial la MotoGP, a câștigat cursa de sprint din cadrul Marelui Premiu al Spaniei, a patra etapă a sezonului, desfășurată sâmbătă, pe circuitul de la Jerez de la Frontera, în Andaluzia, transmite AFP. La capătul unei curse palpitante, cu numeroase căder

Sport Extern 25-04-2026 16:48

Fotbal: Mirel Rădoi a debutat cu stângul la Gaziantep

Antrenorul român Mirel Rădoi a debutat cu stângul la echipa Gaziantep FK, învinsă cu scorul de 3-0 de Eyupspor, sâmbătă, în deplasare, într-un meci din etapa a 31-a campionatului de fotbal al Turciei. Umut Bozok (62), Charles Raux Yao (65) și Metehan Altunbaș (78) au marcat golurile gazdelor, la care fundașul român Den

Sport Extern 25-04-2026 14:04

Box: Marian Alexandru Buleu, forfait la Cupa Mondială din Brazilia

Pugilistul român Marian Alexandru Buleu a pierdut prin neprezentare meciul pe care trebuia să îl susțină cu polonezul Mateusz Urban, la cat. 75 kg, vineri, la Cupa Mondială de box de la Foz do Iguacu (Brazilia). Urban a primit astfel un frumos cadou la aniversarea a 23 de ani (sâmbătă), asigurându-și totodată o medalie. În semifin