ŞTIRILE AMIEZII - SPORT - 26 IUNIE

* Sportivii români Cătălin Chirilă şi Victor Mihalachi au cucerit medalia de aur în proba de canoe-2 pe 1.000 metri, miercuri, la Jocurile Europene de la Minsk.
* Preşedintele FRF, Răzvan Burleanu, alături de reprezentanţi ai federaţiilor din Anglia, Franţa, Italia sau Portugalia, va face parte din grupul de lucru care va analiza şi propune modificări pentru competiţiile continentale ce se vor desfăşura după 2024, informează site-ul oficial al federaţiei de fotbal.
* Biletele pentru ediţia 2019 a BRD Bucharest Open 2019, turneu feminin de tenis ce se va desfăşura în perioada 13-21 iulie la Arenele BNR din Capitală, s-au pus în vânzare cu preţuri cuprinse între 20 şi 75 de lei, informează site-ul oficial al competiţiei.
* Confederaţia sud-americană de fotbal (CONMEBOL), organizatoarea turneului Copa America din Brazilia, a făcut un prim bilanţ al utilizării sistemului de arbitraj video (VAR) în care concluziile sunt pozitive, în pofida unei medii de 2 minute şi 26 secunde pentru fiecare intervenţie, dublu faţă de CM 2018 din Rusia, relatează Reuters.
* Comitetul Internaţional Olimpic (CIO) a confirmat oficial prezenţa boxului în calendarul olimpic al JO 2020 de la Tokyo, dar a suspendat Federaţia internaţională de box amator (AIBA), cu prilejul votului din cadrul sesiunii de la Lausanne.
* Clubul german de fotbal Bayern Munchen, aflat în căutarea unui atacant, ar fi interesat de internaţionalul francez Ousmane Dembele (FC Barcelona), dacă nu-l va putea recruta pe internaţionalul german al clubului Manchester City, Leroy Sane, a anunţat, miercuri, cotidianul de mare tiraj Bild, citat de AFP.
* Şase foşti jucători şi antrenori au fost admişi, marţi, în Hall of Fame-ul hocheiului pe gheaţă, printre aceştia figurând Hayley Wickenheiser, cvadruplă campioană olimpică cu echipa feminină a Canadei, şi Guy Carbonneau, fost jucător al echipei Montreal Canadiens, informează cotidianul L'Equipe.
* Portarul italian Gianluigi Buffon negociază o revenire la clubul de fotbal Juventus Torino, după un sezon petrecut la campioana Franţei, PSG, relatează Sky Sport.
* Echipa kosovară Feronikeli şi formaţia andorrană FC Santa Coloma vor juca, vineri, finala turneului de calificare în primul tur preliminar al Ligii Campionilor la fotbal, potrivit site-ului UEFA.
* Mijlocaşul spaniol David Silva a anunţat că la finalul sezonului 2019/2020 va părăsi clubul englez de fotbal Manchester City, la care evoluează din 2010, relatează Reuters.
* Tenismanul sârb Novak Djokovic, numărul unu mondial, s-a antrenat în vederea participării la turneul de la Wimbledon (1-14 iulie), pe un teren hard la Belgrad, în contextul în carte Serbia nu dispune de niciun teren pe iarbă, relatează Reuters.
* Americanca Sloane Stephens (cap de serie numărul 7), elveţianca Belinda Bencic (10) şi cehoaica Marketa Vondrousova (13) au fost eliminate, marţi, din turneul de tenis WTA pe iarbă de la Eastbourne (Marea Britanie), dotat cu premii totale de 998.712 dolari.
* Clubul spaniol de fotbal Valencia a oficializat transferul portarului Jasper Cillessen (FC Barcelona) prin intermediul unui videoclip postat pe reţelele de socializare, relatează EFE.
* Preşedintele Ecuadorului, Lenin Moreno, a anunţat, marţi, înfiinţarea unui salon al gloriilor naţionale care să prezinte publicului cele mai bune performanţe ale sportivilor ecuadorieni la nivel regional şi internaţional, informează agenţia spaniolă EFE.
* Mijlocaşul portughez Andre Gomes a fost definitiv transferat de la FC Barcelona la Everton pentru suma de 25 milioane de euro, au anunţat, marţi, cele două cluburi de fotbal, citate de AFP.
* Clubul spaniol de fotbal Real Madrid a anunţat, marţi, că va alinia din 2020 o echipă în prima divizie feminină a campionatului Spaniei, după ce a cumpărat-o pe CD Tacon, informează AFP.
* Reprezentativele Jamaicăi şi Curacao s-au calificat, marţi, în sferturile de finală ale turneului Gold Cup 2019, care reuneşte cele mai bune echipe de fotbal din zona CONCACAF. Jamaica şi Curacao au terminat la egalitate, 1-1, marţi, pe Banc of California Stadium din Los Angeles, în ultimul lor meci din Grupa C şi vor merge mai departe.
* Componenţii echipei de fotbal a Nigeriei care participă la Cupa Africii pe Naţiuni au făcut, marţi, o scurtă grevă la antrenament pentru a cere ca bonusurile lor să fie plătite, au anunţat surse concordante, citate de AFP.
* Naţionalele Italiei şi Olandei s-au calificat, marţi, în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal feminin din Franţa.
* Selecţionata Camerunului, deţinătoarea titlului, a debutat cu o victorie, 2-0 cu Guineea Bissau, la ediţia din acest an a Cupei Africii pe Naţiuni la fotbal, găzduită de Egipt, marţi seara, la Ismailia, în Grupa F.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Gabriela Badea)
Sursa foto: COSR/Facebook
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Ciclism: Lucas Plapp, învingător în etapa a 8-a a Turului Italiei; Diego Ulissi, noul lider al cursei
Ciclistul australian Lucas Plapp (Jayco) a câștigat sâmbătă, în solitar, etapa a opta a Turului Italiei, desfășurată între localitățile Giulianova și Castelraimondo, pe distanța de 197 km. Lucas Plapp a fost cronometrat în 4 h 44 min 20 sec, devansându-i cu 38 de secunde pe olandezul Wilco Keldserman (Visma)
Kaiac-canoe: Medalii de bronz pentru Cătălin Chirilă la Cupa Mondială de la Szeged
Sportivul român Cătălin Chirilă a câștigat două medalii de bronz la canoe simplu, pe 500 și 1.000 de metri, sâmbătă, la Cupa Mondială de kaiac-canoe de la Szeged (Ungaria). În finala de la 500 metri s-a impus brazilianul Isaquias Guimaraes Queiroz, cu timpul de 1 min 47 sec 80/100, urmat de rusul Zahar Petrov, 1 min 48
Fotbal: Internaționalul spaniol Dean Huijsen a semnat pe cinci ani cu Real Madrid (oficial)
Tânărul internațional spaniol Dean Huijsen, fundașul formației engleze Bournemouth, a semnat un contract pe cinci ani cu echipa spaniolă de fotbal Real Madrid, au anunțat sâmbătă cele două cluburi, citte de AFP. Contractul lui Huijsen cu Real Madrid este valabil de la 1 iunie 2025 și până la 30 iunie 2030, a precizat Real, &i
Fotbal: Decesul camerunezului Emmanuel Kunde, adversarul României la Cupa Mondială din 1990
Fostul internațional camerunez Emmanuel Kunde, component al selecționatei 'Leilor neîmblânziți' care a învins România (scor 2-1) în faza grupelor Cupei Mondiale din 1990, a încetat din viață vineri, la vârsta de 68 de ani, a anunțat Federația de fotbal din țara sa (FECAFOOT), citată de EFE.
Fotbal: FC Barcelona a sărbătorit succesele din acest sezon, pe străzile capitalei catalane
Străzile din capitala Cataloniei au fost invadate vineri seara de suporterii echipei de fotbal FC Barcelona, care au sărbătorit câștigarea celui de-al 28-lea titlu în La Liga, precum și succesele din Supercupa Spaniei și Copa del Rey, informează EFE. Jucătorii campioanei Spaniei au plecat de la stadionul Camp Nou, aflat încă
Baschet: NBA - Campioana Boston Celtics, eliminată de New York Knicks în semifinalele Conferinței de Est
Echipa New York Knicks revine după 25 de ani în finala Conferinței de Est a NBA, după ce s-a impus cu scorul de 119-81, în fața formației Boston Celtics, campioana en titre din Liga profesionistă nord-americană de baschet. La meciul disputat vineri seara la Madison Square Garden au asistat numeroase celebrități, precum Lenny Kravit
Tenis: Finală de vis la turneul ATP Masters1.000 de la Roma, între Jannik Sinner și Carlos Alcaraz
Turneul ATP Masters 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de opt milioane de euro, va avea anul acesta o finală de vis, între italianul Jannik Sinner, liderul clasamentului mondial din tenisul profesionist masculin, și spaniolul Carlos Alcaraz, cel mai bun jucător pe zgură în acest moment. Sinner (23 ani), revenit în compe
Fotbal: Victorii pentru Chelsea și Aston Villa în Premier League
Echipa Chelsea Londra a învins la limită pe teren propriu, cu scorul de 1-0, formația Manchester United, într-un meci din etapa a 37-a (penultima) a campionatului de fotbal al Angliei, disputată vineri seara. Spaniolul Marc Cucurella a marcat, în minutul 71, unicul gol al întâlnirii de pe Stamford Bridge, în
Atletism: Diana Ion, clasată pe locul 8 în proba de triplusalt la Doha, în Diamond League
Atleta română Diana Ana Maria Ion, vicecampioană europeană în sală în martie la Apeldoorn, s-a clasat pe locul al optulea în proba de triplusalt, vineri, la reuniunea Diamond League de la Doha (Qatar), cu 13,72 metri. Atleta jamaicană Shanieka Ricketts, vicecampioana olimpică, s-a impus cu 14,72 m, urmată de Thea Lafond
Tenis: Irina Begu s-a oprit în semifinale la Parma (WTA 125)
Jucătoarea română de tenis Irina Begu a fost învinsă cu 6-1, 6-3 de canadianca Victoria Mboko, vineri, în semifinalele turneului WTA 125 de la Parma (Italia), dotat cu premii totale de 100.000 de euro. Begu (34 ani, 83 WTA) a cedat fără drept de apel, după o oră și 23 de minute, în fața unei adversare de 18 ani, care se
Tenis: Germanul Alexander Zverev va participa la turneul de la Hamburg (ATP)
Jucătorul german de tenis Alexander Zverev (2 ATP) a decis să concureze la turneul din orașul său natal, Hamburg Open (ATP), care începe duminică, după eliminarea sa în sferturile de finală de la turneul ATP Masters 1.000 de la Roma, scrie DPA. Organizatorii au declarat vineri că Zverev a acceptat un wild card pentru a participa la
Tenis: Carlos Alcaraz, primul finalist la Roma (ATP)
Tenismanul spaniol Carlos Alcaraz, numărul trei mondial, s-a calificat în finala turneului ATP Masters 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 8.055.385 de euro, după ce l-a învins vineri pe italianul Lorenzo Musetti, locul 9 mondial, în două seturi, 6-3, 7-6 (7/4). Alcaraz a câștigat în aprilie turneul ATP 1.
Fotbal: Cupa Angliei nu a fost principala prioritate a lui Manchester City în acest sezon, recunoaște Guardiola
Cupa Angliei nu a fost principala prioritate a lui Manchester City în acest sezon, dar echipa este pentru al treilea an consecutiv în finala acestei competiții și va face tot posibilul pentru a câștiga sâmbătă trofeul pe Wembley, a declarat vineri antrenorul Pep Guardiola, citat de Reuters. Zilele trecute, atacantul Erl
Kaiac-canoe: Cătălin Chirilă s-a calificat în două finale la Cupa Mondială de la Szeged
Sportivul român Cătălin Chirilă s-a calificat în finalele de 500 și 1.000 de metri la canoe simplu, la Cupa Mondială de kaiac-canoe de la Szeged (Ungaria). La 500 de metri, Chirilă a fost al doilea în serie a treia (1:50.71), după brazilianul Gabriel Assuncao Nascimento (1:50.02), în timp ce Georgel Bărăgău s-a clasat p
Fotbal: Lionel Messi, în lotul preliminar al naționalei Argentinei pentru meciurile din luna iunie
Atacantul Lionel Messi a fost inclus în lotul preliminar al naționalei de fotbal a Argentinei pentru meciurile din luna iunie din campania de calificare pentru Cupa Mondială, după ce a ratat din cauza unei accidentări partidele cu Uruguay și Brazilia din luna martie, informează Reuters. Argentina, campioana en titre, care va înt&ac