Timiş: Secţiile ATI nu mai au niciun loc pentru bolnavii COVID, afirmă managerul Spitalului Victor Babeş
Managerul Spitalului de Boli Infecţioase "Victor Babeş" din Timişoara, Cristian Oancea, a declarat, marţi, că secţiile ATI nu mai au niciun loc liber pentru bolnavii COVID, urmând ca în zilele ce vin să se opereze o nouă reorganizare, pent
SUA: Preşedintele Trump nu mai prezintă simptome de COVID-19 (medic)
Preşedintele SUA, Donald Trump, nu mai prezintă simptome ale bolii COVID -19 la o zi de la revenirea sa la Casa Albă, după trei zile de spitalizare, a anunţat marţi medicul său, relatează AFP. "A avut o primă noapte odihnitoare acasă,
Hunedoara: Patru focare de COVID-19 sunt active în judeţ; 9 şcoli au activitatea suspendată
Patru focare de COVID-19 erau active marţi în judeţul Hunedoara, dintre care unul la secţia ATI a Spitalului de Urgenţă Petroşani, iar nouă şcoli şi licee aveau activitatea suspendată din cauza cazurilor de infectare cu noul coronavirus,
MAE: Două persoane din Centrala Ministerului de Externe şi una din Serviciul Exterior - infectate cu SARS-CoV-2
Ministerul Afacerilor Externe (MAE) precizează că, luni şi marţi, doi angajaţi din cadrul Centralei MAE şi un diplomat din cadrul Ambasadei României la Bruxelles au fost depistaţi ca infectaţi cu noul coronavirus. În acest context, MAE
SUA: Alţi doi angajaţi ai Casei Albe, testaţi pozitiv la COVID-19
Alţi doi angajaţi ai Casei Albe au fost testaţi pozitiv la COVID-19, potrivit unor informaţii apărute marţi în presă, la o zi după ce preşedintele american Donald Trump a revenit la Casa Albă după externarea din spital unde a primit trat
Fotbal / Coronavirus: FC Hermannstadt - Teste negative la prima echipă; un caz pozitiv la formaţia a doua
Fotbaliştii şi staff-ul echipei FC Hermannstadt au efectuat, marţi, o nouă testare COVID-19, iar toate rezultatele au fost negative, a anunţat clubul pe pagina sa de Facebook. În zilele următoare va repeta testarea şi fotbalistul depistat
Arad: Autorităţile impun masca şi în jurul şcolilor, închid restaurantele în patru localităţi şi suspendă slujbele în biserici
Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă (CJSU) Arad a decis, marţi, noi măsuri de prevenire a răspândirii SARS-CoV-2, între care impunerea purtării măştii şi în jurul şcolilor sau închiderea restaurantelor şi cafenelelor din p
CJSU Iaşi: Pelerinii nu vor mai avea contact cu racla cu moaştele Sf Parascheva şi vor purta măşti
Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă (CJSU) a stabilit în şedinţă extraordinară de marţi ca persoanele care vin la Iaşi în perioada sărbătoririi religioase ocazionate de hramul Sfintei Cuvioase Parascheva să nu mai atingă ra
Giurgiu: Purtarea măştilor de protecţie, obligatorie în spaţiile publice deschise
Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă (CJSU) a stabilit, marţi, o serie de noi restricţii în contextul pandemiei COVID-19, printre care obligativitatea purtării măştilor de protecţie în toate spaţiile publice deschise, au inform
Coronavirus: Mai multe state europene reclamă o criză de Remdesivir
Mai multe state europene se confruntă cu o criză în aprovizionarea cu antiviralul Remdesivir, stocurile lor fiind pe sfârşite în timp ce numărul noilor cazuri de COVID-19 şi cel al spitalizărilor cresc, iar SUA au cumpărat pentru vara care
Tătaru: În prezent sunt locuri la ATI în Bucureşti, dar sunt capacităţi maxime care pot fi atinse
Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, a declarat, marţi, că, în acest moment, sunt locuri la terapie intensivă în Bucureşti, dar capacitatea de ocupare maximă ar putea fi atinsă. "În acest moment sunt locuri, dar sunt capacităţi maxim
Arhiepiscopia Iaşilor: Racla cu moaştele Sf Parascheva nu va mai fi scoasă din Catedrala Mitropolitană pe 8 octombrie
Purtătorul de cuvânt al Arhiepiscopiei Iaşilor, preotul Constantin Sturzu, a anunţat, marţi seara, că racla cu moaştele Sfintei Cuvioase Parascheva nu va mai fi scoasă din Catedrala Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei pentru a fi depusă pe b
Prefectul Capitalei: Purtarea măştii, obligatorie, la distanţe mai mici de 100 de metri faţă de şcoală
Prefectul Capitalei, Gheorghe Cojanu, a anunţat marţi că în cadrul şedinţei Comitetului Municipiului Bucureşti pentru Situaţii de Urgenţă a fost stabilită obligativitatea purtării măştilor la distanţe mai mici de 100 de metri faţă d
Prefectul Capitalei: Servirea produselor în interiorul restaurantelor, doar pentru persoanele cazate
Prefectul Capitalei, Gheorghe Cojanu, a anunţat marţi că în cadrul şedinţei Comitetului Municipiului Bucureşti pentru Situaţii de Urgenţă s-a decis că, începând de miercuri, restaurantele vor putea servi produse în interiorul clădiril
Dâmboviţa: Decizie CJSU privind obligativitatea măştii pe o rază de 100 de metri în jurul unităţilor de învăţământ
Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă (CJSU) Dâmboviţa a hotărât purtarea obligatorie a măştilor de protecţie împotriva răspândirii COVID-19, pe o rază de 100 de metri în jurul tuturor unităţilor şcolare din judeţul, înc
Ionuţ Stroe s-a întâlnit cu reprezentanţii cluburilor subordonate Ministerului Tineretului şi Sportului
Ministrul Tineretului şi Sportului, Ionuţ Stroe, a avut, marţi, la Complexul Sportiv Studenţesc Tei, o întâlnire cu reprezentanţii cluburilor subordonate MTS în cadrul căreia s-a discutat despre modul în care a influenţat pandemia de coro
Georgian Drăgan (IGPR): Poliţiştii efectuează controale în civil pentru verificarea măsurilor anti COVID-19
Poliţia Română, alături de Poliţia Locală, intensifică activităţile de verificare a respectării normelor privind combaterea COVID-19, a declarat, marţi, purtătorul de cuvânt al IGPR, Georgian Drăgan, care a precizat că şi poliţişti
Preşedintele Donald Trump compară din nou COVID-19 cu gripa după ieşirea din spital
Preşedintele american Donald Trump a comparat din nou marţi noul coronavirus cu gripa, la revenirea la Casa Albă din spital unde a fost tratat pentru COVID-19, relatează dpa. "Vine sezonul gripal!", a postat Trump pe Twitter. "O să închi
Vaslui: 167 de elevi şi 104 angajaţi din şcoli, confirmaţi cu SARS-CoV-2
Un număr de 167 de elevi şi 104 angajaţi din instituţiile de învăţământ din judeţul Vaslui sunt confirmaţi la această dată cu noul coronavirus, au informat reprezentanţii Inspectoratului Şcolar Judeţean (IŞJ) Vaslui. Potrivit ins
Coronavirus: Iranul a depăşit pragul de 4.000 de contaminări în 24 de ore
Numărul de contaminări cu noul tip de coronavirus a depăşit pentru prima dată în Iran pragul de 4.000 în 24 de ore, la o zi după un bilanţ-record de decese cauzate de COVID-19 în această ţară, potrivit cifrelor oficiale publicate marţi




