GCS: Numărul românilor din străinătate confirmaţi cu noul coronavirus rămâne 6.862
Numărul românilor din afara ţării confirmaţi cu infecţie cu noul coronavirus rămâne 6.862, iar cel al deceselor 126, informează, joi, Grupul de Comunicare Strategică. Potrivit GCS, 1.934 de români au fost confirmaţi, până acum, cu i
GCS: Record de pacienţi cu COVID-19 la ATI - 1.152; persoane internate - 12.852
Un număr de 12.852 de persoane cu COVID-19 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 1.152 la terapie intensivă, cel mai mare număr de până acum, a informat, joi, Grupul de Comunicare Strategică. Pe teritoriul R
Coronavirus/ GCS: 8.861 de amenzi aplicate în ultimele 24 de ore; valoarea totală - 1.418.356 de lei
Poliţiştii şi jandarmii au aplicat, în ultimele 24 de ore, 8.861 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.418.356 de lei, ca urmare a încălcării prevederilor Legii 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea şi combaterea efecte
Coronavirus/GCS: Alte 121 de persoane infectate cu COVID-19 au murit în ultimele 24 de ore
Alte 121 de persoane infectate cu noul coronavirus au murit, numărul total al deceselor în România ajungând la 8.510, informează, joi, Grupul de Comunicare Strategică. Potrivit GCS, în intervalul 11.11.2020 (10,00) - 12.11.2020 (10
VIDEO Iohannis, prefecţilor: Aştept fermitate; comunicaţi bine măsurile
PreÅŸedintele Klaus Iohannis le-a solicitat, joi, prefecÅ£ilor fermitate în aplicarea măsurilor restrictive impuse de pandemia de COVID-19. "Aceste măsuri care au fost stabilite ÅŸi sunt în vigoare de la începutul acestei săptămÃ
GCS: 10.142 de cazuri noi de COVID-19; teste efectuate în ultimele 24 de ore - 35.762
Un număr de 10.142 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate, în ultimele 24 de ore, în urma efectuării a 35.762 de teste la nivel naţional, informează, joi, Grupul de Comunicare Strategică. Acestea sunt cazur
Israel: Hotelurile din Eilat şi de la Marea Moartă se vor redeschide în pofida lockdown-ului
Ministerul Turismului din Israel a anunţat joi că hotelurile din hotspotul turistic Eilat şi din apropiere de Marea Moartă vor primi în curând permisiunea de a se redeschide, ceea ce nu se va întâmpla însă şi cu hotelurile din restul ţă
Fotbal: Două teste pozitive la COVID-19, în lotul echipei Universitatea Craiova
Doi fotbalişti ai echipei de fotbal Universitatea Craiova au fost depistaţi pozitiv în urma testării COVID-19, a anunţat clubul, joi, pe site-ul său oficial. Cei doi jucători sunt asimptomatici, a precizat gruparea din Bănie. Pe 5 noie
Sondaj: Peste jumătate dintre români consideră că testarea şi tratamentul pentru SARS-CoV-2 nu sunt suficient de accesibile
Peste jumătate dintre români consideră că testarea şi tratamentul pentru infecţia cu SARS-CoV-2 nu sunt suficient de accesibile în ţara noastră, conform unui sondaj efectuat în perioada 25 septembrie - 16 octombrie. Studiul a fost reali
Coronavirus/ Dumitru Buzatu: Reprezentanţi guvernamentali fac afirmaţii grave pentru a stimula panica
Preşedintele PSD Vaslui, Dumitru Buzatu, a declarat, joi, că anumiţi reprezentanţi guvernamentali fac, în mod intenţionat, afirmaţii foarte grave pentru a stimula panica în rândul populaţiei. "Campania electorală a debutat în nişte c
Coronavirus: Bulgaria a introdus noi măsuri pentru a limita răspândirea COVID-19
Bulgaria a introdus joi noi măsuri pentru a limita răspândirea epidemiei de COVID-19, fiind vizate în special magazinele, restaurantele, instituţiile de învăţământ şi spitalele, relatează novinite.com. Toate restaurantele, cafenelele
Iaşi: Niciun loc liber pentru pacienţii care au COVID-19 la Terapie Intensivă la Spitalul de Boli Infecţioase
În cadrul Spitalului de Boli Infecţioase ''Sfânta Parascheva'' din Iaşi nu mai este liber niciun pat la Terapie Intensivă pentru persoanele infectate cu noul coronavirus, a declarat, joi, managerul unităţii medicale, Carmen Dorobăţ. Potr
Fotbal/Coronavirus: Protocolul de reluare a jocului s-a dovedit "o reuşită incredibilă", afirmă preşedintele UEFA
Protocolul de reluare a jocului stabilit de UEFA pentru meciurile din competiţiile continentale, în contextul pandemiei de coronavirus, s-a dovedit "o reuşită incredibilă", în condiţiile în care s-au putut disputa peste 97% la sută dintre m
Sibiu: DSP cere scuze public familiei pacientului decedat de COVID-19, sunată din greşeală
Direcţia de Sănătate Publică (DSP) a anunţat, joi, că îşi cere scuze public faţă de familia unui sibian decedat de COVID-19, pe care, din greşeală, un angajat al DSP a sunat-o miercuri, după ce a murit bolnavul, să întrebe cum se simt
VIDEO Şeful SMAp: Militarii români au contribuit semnificativ la efortul de combatere a pandemiei de COVID-19
Militarii români au contribuit ''semnificativ'' în efortul naţional de combaterea pandemiei de COVID-19 şi vor continua să-şi îndeplinească angajamentele în menţinerea statutului României de aliat credibil în NATO şi de contributor la s
Arad: Aproape 80 de cadre medicale sunt infectate cu SARS-CoV-2, marea majoritate de la Spitalul Judeţean
Aproape 80 de cadre medicale din judeţul Arad sunt infectate cu SARS-CoV-2, marea majoritate fiind asistenţi medicali din cadrul Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă (SCJU). Purtătorul de cuvânt al SCJU, Simina Roz, a declarat, joi, pent
Ministrul francez al economiei vrea să dea liber la cumpărăturile de Crăciun dacă populaţia respectă interdicţiile antiepidemice
Ministrul francez al economiei, Bruno Le Maire, a apreciat joi că sezonul de cumpărături de Crăciun, vital pentru magazine şi mediul de afaceri, poate fi salvat, dacă toată lumea respectă interdicţiile stricte de circulaţie pentru limitare
Ciucă: Provocarea reprezentată de SARS-CoV-2 nu trebuie să diminueze misiunea principală a SMAp - protejarea ţării în faţa oricărei ameninţări
Ministrul Apărării Naţionale, Nicolae Ciucă, a transmis, joi, un mesaj cu prilejul Zilei Statului Major al Apărării (SMAp). "Aniversăm, astăzi, cea mai importantă structură de comandă militară din România, într-o perioadă în care
Spitalele din judeţul Arad nu mai au locuri la ATI pentru bolnavii COVID-19
Spitalele din judeţul Arad nu mai au locuri la ATI pentru bolnavii de COVID-19, iar conducerea Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) trage un semnal de alarmă, arătând că zilnic sunt situaţii în care pacienţi în stare gravă aşteaptă el
Maramureş: Primarul Cătălin Cherecheş, aflat în izolare la domiciliu, susţine că activitatea instituţiei funcţionează normal
Primarul municipiului Baia Mare, Cătălin Cherecheş, aflat în izolare la domiciliu, a precizat joi, într-o postare pe Facebook , că activitatea instituţiei nu a fost întreruptă, iar documentele care trebuie semnate sau avizate sunt verificat




.jpg)


