GCS: 4,207 new cases of COVID-19, tests processed in past 24 hours - 9,938
A number of 4,207 new cases of people infected with SARS-CoV-2 have been registered in the past 24 hours, following 9,938 tests processed at national level, the Group of Strategic Communication (GCS) informs on Monday. These are cases that have n
Prahova: Zece noi decese asociate COVID-19; doar 7 paturi libere pentru pacienţii cu SARS-CoV-2
Autorităţile sanitare din judeţul Prahova au raportat, luni, zece noi decese asociate noului coronavirus, dar şi doar şapte paturi libere în spitalele din judeţ pentru această categorie de pacienţi. Potrivit datelor comunicate de Prefect
Evoluţia cazurilor de COVID-19 în România şi în lume până la 23 noiembrie 2020
În intervalul 16-23 noiembrie 2020, în România s-au înregistrat 57.640 de cazuri noi, reprezentând o uşoară scădere în raport cu săptămâna anterioară. De asemenea, în acelaşi interval, la 18 noiembrie 2020, s-au înregistrat cele mai
Coronavirus: Cântăreţul Bad Bunny a fost confirmat pozitiv cu COVID-19
Artistul portorican Bad Bunny a fost confirmat pozitiv cu COVID-19, motiv pentru care nu a putut participa in situ la ceremonia American Music Awards 2020 de duminică, la care a fost desemnat câştigătorul categoriilor "Artistul latino preferat"
GCS: 1.307 de cazuri noi de COVID-19 în Bucureşti; peste 400 în Constanţa şi 300 în Braşov
Municipiul Bucureşti - 1.307, Constanţa - 417 şi Braşov - 302 sunt zonele cu cele mai multe cazuri nou confirmate de coronavirus faţă de ultima raportare, potrivit datelor transmise luni de Grupul de Comunicare Strategică. Potrivit sursei
GCS: Bucureşti - aproape 60.000 de cazuri de infectări cu SARS-CoV-2; urmează judeţele Cluj, Iaşi, Timiş, Prahova
Cele mai multe cazuri de infectare cu SARS-CoV-2 s-au înregistrat, până în prezent, în Bucureşti - 59.712 şi în judeţele Cluj - 19.081, Iaşi - 17.742, Timiş - 17.315, Prahova - 17.158, Braşov - 16.993, informează, luni, Grupul de Comuni
Coronavirus / GCS: Rată de infectare în creştere în Capitală - 6,61; Sibiu şi Ilfov - în continuare peste 8
Municipiul Bucureşti înregistrează o rată de infectare cu SARS-CoV-2 de 6,61 la mia de locuitori, în creştere faţă de ziua anterioară, când a avut 6,13, în timp ce judeţele Sibiu şi Ilfov au în continuare o incidenţă de peste 8 la mi
Argeş: Anchete epidemiologice realizate cu ajutorul voluntarilor
Prefectura Argeş anunţă, luni, într-un comunicat de presă, că peste 60 de voluntari şi doctori de medicină şcolară vor realiza telefonic anchete epidemiologice, în acest sens fiind amenajate două săli ale Colegiului Economic "Maria Teiu
GCS: Numărul românilor din străinătate confirmaţi cu noul coronavirus rămâne 6.864
Numărul românilor din afara ţării confirmaţi cu noul coronavirus rămâne 6.864, iar cel al deceselor se menţine la 126, informează, luni, Grupul de Comunicare Strategică. Potrivit GCS, 1.935 de români au fost confirmaţi, până acum, c
Hunedoara: 22 de focare active de COVID-19; două sunt la spitalele din Deva şi Zam
Un număr de 22 de focare de COVID-19, cu 392 de persoane confirmate pozitiv la infecţia cu noul coronavirus, erau active luni în judeţul Hunedoara, incidenţa cazurilor în ultimele 14 zile fiind calculată la 3,8 la o mie de locuitori, a inform
GCS: 445 de persoane - reconfirmate pozitiv cu COVID-19
Un număr de 445 de persoane au fost reconfirmate pozitiv cu COVID-19 în urma retestării, a anunţat, luni, Grupul de Comunicare Strategică. "Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienţilor care erau deja pozitivi, 445 d
Coronavirus / GCS: 8.948 amenzi aplicate în ultimele 24 de ore; valoarea totală - 1.737.293 lei
Poliţiştii şi jandarmii au aplicat, în ultimele 24 de ore, 8.948 sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.737.293 lei, ca urmare a încălcării prevederilor Legii 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea şi combaterea efectelor pa
GCS: 130 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore
Alte 130 de persoane infectate cu noul coronavirus au murit, numărul total al deceselor în România ajungând la 10.177, informează, luni, Grupul de Comunicare Strategică. Potrivit GCS, în ultimele 24 de ore, au fost raportate 130 de decese
GCS: 4.207 de cazuri noi de COVID-19; teste efectuate în ultimele 24 de ore - 9.938
Un număr de 4.207 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate, în ultimele 24 de ore, în urma efectuării a 9.938 de teste la nivel naţional, informează, luni, Grupul de Comunicare Strategică. Acestea sunt cazuri
Pakistanul anunţă închiderea tuturor şcolilor după apariţia celui de-al doilea val de COVID-19
Pakistanul a anunţat luni închiderea tuturor instituţiilor de învăţământ pentru mai mult de o lună după apariţia celui de-al doilea val de COVID-19 care pune o şi mai mare greutate asupra sistemului fragil de sănătate din ţară, relat
Gorj: 23 de angajaţi ai DGASPC, infectaţi cu SARS-CoV-2
Un număr de 23 de angajaţi din centrele rezidenţiale ale Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului (DGASPC) Gorj au fost depistaţi, săptămâna trecută, cu COVID-19, a anunţat, luni, purtătorul de cuvânt al instit
VIDEO Tătaru: 22 de spitale în Bucureşti - angrenate în activitate împotriva SARS-COV-2
Un număr de 22 de spitale sunt angrenate în Bucureşti în lupta împotriva SARS-CoV-2, a declarat, luni, ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, la sediul Guvernului. El a participat, alături de premierul Ludovic Orban, ministrul Fondurilor Eu
Coronavirus / Orban: Nu ne dorim carantinarea Bucureştiului, dar există o metodologie
Premierul Ludovic Orban a declarat, luni, că nu se doreşte carantinarea Capitalei, adăugând că există o metodologie pentru luarea unei astfel de decizii, pe baza practicilor la nivel mondial. "Nu ne dorim acest lucru (carantinarea Capitalei
Fotbal: Mohamed Salah revine la antrenamentele lui Liverpool după ce s-a vindecat de Covid-19
Golgheterul egiptean Mohamed Salah, care a ratat meciul pe care echipa sa, FC Liverpool, l-a câştigat duminică pe teren propriu în faţa lui Leicester City (3-0), după ce s-a infectat cu noul coronavirus, a fost autorizat să revină la antrena
VIDEO Orban: Sistemul de sănătate va beneficia în următorii ani de o investiţie de aproape de 7,5 miliarde de euro
Premierul Ludovic Orban a declarat că în următorii ani sistemul de sănătate va beneficia de o alocare totală de aproape 7,5 miliarde de euro, bani proveniţi din finanţări europene. "Evenimentul de astăzi este un eveniment în care se se




