Covasna: Schimbarea centralei termice a orașului Întorsura Buzăului, veche de peste 20 de ani, pe lista de priorități a primăriei
Schimbarea centralei termice pe rumeguș a orașului Întorsura Buzăului, pusă în funcțiune în urmă cu peste două decenii printr-un proiect cofinanțat de guvernele român și danez, se află pe lista de priorități a administrației locale, a declarat, pentru AGERPRES, primarul Raul Urdă. Potrivit acestuia, centrala, care asigură apă caldă și c
Tulcea: Dezbatere pe tema regulamentului privind desfășurarea jocurilor de noroc
Numărul unităților comerciale în care se practică jocuri de noroc este în scădere naturală în ultimii ani, iar trendul se va menține în următoarea perioadă, pe fondul transferului acestora în online, potrivit datelor făcute publice marți, în timpul unei dezbateri organizate de Primăria municipiului Tulcea pe tema Regulamentului de autoriza
Sibiu: Primăria și Poliția testează un nou sistem radar pentru reducerea accidentelor rutiere
Primăria municipiului Sibiu a instalat, în colaborare cu Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ), o cameră cu sistem radar de detecție a vitezei pe șoseaua Alba Iulia, în intersecția cu strada Vasile Cârlova, într-o zonă cunoscută pentru traficul intens și accidentele rutiere, acest sistem de monitorizare a șoferilor fiind unul pilot în oraș, in
UPDATE Dâmbovița: Traficul pe A1 pe sensul București-Pitești a fost reluat, după intervenția pompierilor la o autoutilitară în flăcări
Traficul pe autostrada A1 pe sensul București-Pitești a fost reluat marți în jurul orei 17,30, după ce mai bine de o oră a fost blocat în urma unui incendiu izbucnit la o autoutilitară, informează Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Dâmbovița. Atât banda de urgență, când și prima bandă a sensului de mers spre Pitești au fost b
Harghita: Monument comemorativ dedicat victimelor Holocaustului, inaugurat la Odorheiu Secuiesc
Un monument comemorativ dedicat victimelor Holocaustului din zona Odorhei a fost inaugurat marți după-amiaza, în centrul municipiului Odorheiu Secuiesc, în cadrul unui eveniment intitulat 'Cunoștințele noastre pierdute'. Primarul municipiului Odorheiu Secuiesc, Szakács-Paál István, a declarat, pentru AGERPRES, că iniția
Municipalitatea a început simultan mai multe șantiere pentru a nu pierde finanțarea europeană
Primăria Municipiului București a deschis simultan mai multe șantiere de infrastructură, deoarece riscă să piardă finanțarea europeană dacă proiectele nu sunt finalizate la timp. Potrivit unui comunicat transmis marți, în Capitală se lucrează în această primăvară atât la rețeaua de termoficare, cât și la infrastructura de tramvai, linii
Bacău: Bărbatul scos de sub malul de pământ prăbușit peste el la Dărmănești, preluat de un elicopter SMURD
Bărbatul scos de pompieri de sub un mal de pământ care s-a prăbușit peste el, marți, în orașul Dărmănești, a fost preluat de elicopterul SMURD Brașov, a informat Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Bacău. 'Victima, un bărbat în vârstă de aproximativ 40 de ani, a fost extrasă cu ajutorul mijloacelor din dotare, în st
Miruță, despre militarul ce a doborât o dronă în Estonia: Am propus acordarea emblemei de emisar pentru pace, clasa I
Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruță, a anunțat marți că va propune acordarea emblemei de emisar pentru pace, clasa întâi, comandorului Costel-Alexandru Pavelescu, cel care a reușit să doboare o dronă intrată în spațiul aerian al Estoniei. Acesta a precizat că ministrul Apărării din Estonia, Hanno Pevkur, a transmis României fel
Principele Radu, în vizită la Colegiul Militar din Chișinău
Chișinău - Trimisul special al AGERPRES, Cristian Lupașcu, transmite: Principele Radu a vizitat, marți, Colegiul Militar din Chișinău, singura instituție de învățământ liceal militar din Republica Moldova, despre care a spus că este 'o bogăție' a statului moldovean.
Protocol de colaborare între Patriarhia Română și Institutul 'Matei Balș' pentru proiecte medicale și sociale
Patriarhia Română și Institutul Național de Boli Infecțioase 'Prof. Dr. Matei Balș' au semnat marți un protocol de colaborare care vizează proiecte sociale și medicale comune. Documentul a fost parafat la Palatul Patriarhiei de Episcopul vicar patriarhal Varlaam Ploieșteanul și de managerul institutului, Adrian Marinescu. Potrivit Agenției Basili
Timiș/Fritz: Bugetul Timișoarei, aproape trei miliarde de lei - ușor mai mare decât anul trecut
Primarul municipiului Timișoara, Dominic Fritz, a declarat, marți, că bugetul pe acest an este unul realist, de aproape trei miliarde de lei, ușor mai mare decât anul trecut, cele mai mari cote fiind direcționate spre investiții în mobilitate și educație. 'Avem un buget în anul acesta de aproape trei miliarde de lei. Este un buget ușor ma
Hunedoara: Alpinistul Adrian Ahrițculesei, pe ultima sută de metri în pregătirea expediției din Alaska
Alpinistul Adrian Ahrițculesei, din Petroșani, va pleca pe 1 iunie spre Alaska, unde și-a propus să cucerească Muntele McKinley (Denali), cu altitudine de 6.194 metri, cel mai înalt de pe continentul nord-american și parte a circuitului internațional Seven Summits. Circuitul Seven Summits reunește cele mai înalte șapte vârfuri montane de pe t
Bacău: Bărbat în stare de inconștiență după ce un mal de pământ s-a prăbușit peste el în orașul Dărmănești
Un bărbat a fost scos de pompieri în stare de inconștiență de sub un mal de pământ care s-a prăbușit peste el, marți, în cartierul Plopu din orașul Dărmănești, a informat Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Bacău. Pompierii băcăuani au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare, un echi
Gorj: Procesiune religioasă cu 200 de preoți și mii de enoriași la Târgu Jiu, de Zilele Municipiului
O procesiune religioasă la care vor participa două sute de preoți, fiind așteptați mii de enoriași, va avea loc, miercuri seara, la Târgu Jiu, în cadrul evenimentelor organizate cu ocazia Zilelor Municipiului, a precizat primarul Marcel Romanescu. Procesiunea se va desfășura, începând cu 20:30, pe bulevardele Victoriei,
Arad: O fermă de bovine, amendată cu 65.000 de lei pentru dejecțiile care poluează solul și lipsa autorizațiilor
O fermă de bovine din județul Arad a fost amendată de comisarii Gărzii de Mediu cu 65.000 de lei, din cauză că nu are autorizație de mediu și de gospodărire a apelor, iar dejecțiile poluează solul. Potrivit unui comunicat de presă transmis, marți, de Garda de Mediu Arad, ferma funcționează în Pecica și are peste 150 de bovine.









