FNSA: Primarul Capitalei alege retorica regimurilor care au început prin a delegitima sindicatele
Federația Națională a Sindicatelor din Administrație (FNSA) îi reproșează primarului Capitalei, Ciprian Ciucu, faptul că a ales 'retorica regimurilor' care au început prin a 'delegitima' sindicatele, presa și vocile critice. Reacția vine după ce reorganizarea Primăriei Capitalei a fost suspendată prin decizia instan
Brigada Rutieră: Un motociclist a murit după ce a intrat în coliziune cu un tramvai de pe linia 53
Un tânăr de 26 de ani a murit miercuri după ce a intrat în coliziune cu un tramvai, pe linia 53, pe bulevardul Bucureștii Noi, a informat Brigada Rutieră a Capitalei. 'În jurul orei 14:00, Brigada Rutieră a fost sesizată prin apel la 112 cu privire la producerea unui accident de circulație pe bulevardul Bucureștii Noi din
Bistrița-Năsăud: Aproape 200 de copii și tineri cu dizabilități, participanți la Olimpiada Inocenților
Unul dintre cele mai importante și îndrăgite evenimente dedicate copiilor și tinerilor cu dizabilități din județul Bistrița-Năsăud, Olimpiada Inocenților, s-a desfășurat, miercuri, în Parcul Regele Mihai I din municipiul Bistrița, transformând zona într-un spațiu al bucuriei, prieteniei și incluziunii. Evenimentul organ
Timiș: Muzică pe toate gusturile și 'cele mai bune sarmale din Banat', în Buziaș, la Festivalul Veverițelor
Cea de-a X-a ediție a Festivalului 'Zilele Veverițelor', o manifestare care celebrează natura, folclorul bănățean și gastronomia locală, va avea loc, în weekend, la Buziaș. Astfel, sâmbătă și duminică, în Parcul din Buziaș, veverițele își vor aștepta cadourile de la turiști - alune și nuci pe care le vor servi d
Stănică (ASAS): Pajiștile României - avere națională; să ne reamintim că avem cel mai bogat pământ din Europa
Președintele Academiei de Științe Agricole și Silvice 'Gheorghe Ionescu-Șișești' (ASAS), Florin Stănică, a declarat miercuri, la Vaslui, că pajiștile din țara noastră reprezintă o resursă importantă, o 'avere națională' care trebuie valorificată, astfel încât să-și păstreze rolul fundamental de a asigura hrană pentru animale, chiar dacă su
Conducerea ADI TPBI, preluată de George Micu, consilier onorific al ministrului Finanțelor
Contractul de director general al ADI TPBI al lui Vladimir Ghițulescu a încetat, fiind numit în această poziție George Micu, a anunțat miercuri primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, precizând că el a fost cel care a propus această măsură. ADI TPBI este autoritatea publică titulară a transportului din București și jude
Harghita: A înflorit papucul-doamnei, orhideea rară protejată la nivel european și admirată de iubitorii de natură
Papucul-doamnei, una dintre cele mai rare și mai spectaculoase orhidee sălbatice din Europa, a înflorit în Harghita cu o întârziere de câteva săptămâni, planta putând fi admirată de iubitorii de natură în mai multe zone din județ. Potrivit informațiilor furnizate AGERPRES de biologul Demeter L&aa
Primarul general Ciprian Ciucu va participa la Forumul Orașelor Lumii, la Singapore
Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, a anunțat, miercuri, că urmează să participe la a zecea ediție a Forumului Orașelor Lumii, desfășurat în Singapore, în perioada 14 - 16 iunie. Potrivit primarului, forumul este unul dintre cele mai importante evenimente destinate primarilor din lume, iar invitația i-a fost adresată de Guvernul din Singa
STS: A fost operaționalizată o aplicație de acces la Serviciul de urgență 112 pentru persoanele cu deficiențe de auz și vorbire
Serviciul de Telecomunicații Speciale (STS) anunță operaționalizarea aplicației mobile Apel 112 din cadrul arhitecturii Next Generation 112, destinată persoanelor cu deficiențe de auz și/sau vorbire. Conform unui comunicat al STS, aplicația le oferă persoanelor cu deficiențe de auz și/sau vorbire acces direct la Serviciul de urgență 112 prin multiple canale de
Arad: Trafic deviat de pe autostrada A1 în urma unui cu accident cu trei răniți
Traficul este deviat, miercuri la prânz, de pe autostrada A1, în județul Arad, unde a avut loc un accident în care au fost implicate două mașini, trei persoane fiind rănite. Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Arad a informat că evenimentul s-a produs pe sensul de mers Arad - Timișoara, la km 532, fiind implicate două autoturisme.
VIDEO Buzău: Solarii distruse de furtună la Glodeanu-Sărat, când legumicultorii se pregăteau de recoltat tomatele
Mai multe solarii din bazinul legumicol Glodeanu-Sărat au fost distruse în câteva zeci de minute de vântul puternic, piatră și ploile torențiale, culturile de tomate fiind afectate în proporție de peste 60%. Furtuna care s-a abătut asupra comunei Glodeanu-Sărat, localitate cu tradiție în cultivarea tomatelor, a distrus folia solar
Coduri galben de vânt și instabilitate atmosferică, joi, în mare parte din țară
Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare Cod galben valabilă pentru joi dimineața și care vizează intensificări ale vântului și instabilitate atmosferică în Banat, Crișana, Maramureș și vestul Transilvaniei. Astfel, vântul va sufla cu viteze de 50...70 km/h și se vor semnala, izolat, vijelii, descărcări el
Cod galben de averse torențiale și grindină în București și alte nouă județe, miercuri
Administrația Națională de Meteorologie a emis o nouă atenționare Cod galben de ploi și grindină, valabilă pe parcursul zilei de miercuri în nordul și centrul Munteniei, sudul Moldovei, nordul Dobrogei și în zona Carpaților Meridionali și de Curbură. În aceste regiuni, vor fi perioade cu instabilitate atmosferică ce se va man
Custodele Coroanei Margareta - vizită la Londra; s-a întâlnit cu Regele Charles
Custodele Coroanei Margareta și Principele Radu s-au întâlnit, marți, la Palatul Buckingham, cu Regele Charles al III-lea. 'În după-amiaza zilei de marți, la Palatul Buckingham, Majestatea Sa Margareta Custodele Coroanei și Alteța Sa Regală Principele Consort au răspuns invitației Majestății Sale Regelui Charles al III-lea. Înt&acir
Harghita; Prezența urșilor, semnalată frecvent în apropierea localităților; la Odorheiu Secuiesc, alerte aproape zilnice
Numărul semnalărilor privind prezența urșilor în apropierea zonelor locuite din județul Harghita a crescut semnificativ în acest an, în unele localități, precum municipiul Odorheiu Secuiesc, alertele fiind aproape zilnice. Purtătoarea de cuvânt a Primăriei Odorheiu Secuiesc, Zörgő Noémi, a declarat, pentru AGERPRES










