Sindicatul din Aparatul de Lucru al Guvernului anunță o grevă japoneză, în semn de protest față de vicepremierul Gheorghiu
Sindicatul Angajaților din Aparatul de Lucru al Guvernului (SAALG) anunță că de luni, 18 mai, va declanșa o grevă japoneză, în semn de protest față de refuzul vicepremierului Oana Gheorghiu 'de a-și asuma răspunderea politică și morală' și față de afirmația 'jignitoare' a acesteia potrivit căreia sindicatul ar fi devenit 'instrument politic'.
'Prin această formă de protest, SAALG transmite un mesaj clar: angajații din Aparatul de lucru al Guvernului nu acceptă să fie insultați, disprețuiți sau transformați în țintă politică atunci când cer transparență, integritate și răspundere publică', se afirmă într-un comunicat de presă transmis sâmbătă de reprezentanții sindicatului.
Aceștia consideră declarația vicepremierului la adresa sindicatului 'nu îi face cinste' și 'este o încercare zeflemitoare și comodă de a muta discuția de la fondul problemei', arătând că în loc ca oficialul guvernamental să răspundă la întrebările de integritate, 'a ales zeflemeaua, atacul și victimizarea'.
SAALG amintește, în comunicat, că a criticat public, dur și repetat, indiferent de partidul aflat la putere, iar 'doamna Gheorghiu nu are în față un instrument politic, ci o organizație sindicală care a criticat PSD, PNL, USR, premieri, vicepremieri, miniștri și orice demnitar care a folosit funcția publică împotriva standardelor de integritate, transparență și respect față de administrație'.
Totodată, sindicaliștii îi transmit vicepremierului Gheorghiu că ea este 'cea care ocupă o funcție politică, într-un Guvern politic, susținută politic și apărată politic, inclusiv de premier'.
'SAALG a criticat public, dur și repetat, inclusiv guvernarea Marcel Ciolacu. În mai 2024, SAALG a cerut public o întâlnire față în față cu premierul Ciolacu și a denunțat situația salarială din Aparatul de lucru al Guvernului, inclusiv cazul unei colege care plecase în privat după ce avea 3.215 lei net la stat. În ianuarie 2025, SAALG a criticat frontal declarațiile lui Marcel Ciolacu despre funcționarii publici, arătând că premierul 'a ales să arunce funcționarii publici sub autobuzul retoricii populiste', că afirmațiile sale au fost profund ofensatoare și că problemele bugetare nu sunt cauzate de funcționarii publici, ci de deciziile greșite și politizarea structurilor guvernamentale. În 2025, SAALG a criticat intențiile de restructurare anunțate de Marcel Ciolacu și a avertizat că acestea nu pot fi impuse unilateral, calificând încercarea de delegitimare a protestelor drept o abatere de la problemele reale ale administrației', se menționează în document.
Sindicatul subliniază că 'vulnerabilitățile de integritate' ale vicepremierului au mai fost semnalate și anterior.
'SAALG nu exercită putere publică. SAALG nu numește șefi de instituții. SAALG nu transmite e-mailuri către ADR și STS în legătură cu un grup privat. SAALG nu pune în mișcare instituții ale statului în jurul unui operator economic. SAALG taxează acești 'supraviețuitori' care mișună și poluează administrația publică. Vulnerabilitățile de integritate ale doamnei Gheorghiu nu sunt semnalate pentru prima dată de SAALG. Chiar fosta sa colegă și cofondatoare a Asociației Dăruiește Viață, Carmen Uscatu, a afirmat public că numirea Oanei Gheorghiu în funcția de vicepremier a pus asociația într-o situație vulnerabilă, că sponsorii au început să pună întrebări și că unii donatori s-au retras. Așadar, dacă orice critică la adresa doamnei Oana-Clara Gheorghiu devine automat 'instrument politic', atunci înseamnă că și fosta sa colegă de la Dăruiește Viață este instrument politic? Și sponsorii care pun întrebări sunt instrumente politice? Și donatorii care se retrag sunt instrumente politice?', se afirmă în comunicat.
Reprezentanții sindicatului mai adaugă că vicepremierul Gheorghiu nu trebuie să explice public ce crede despre SAALG, ci să răspundă întrebărilor cu privire la relația sa cu grupul Schwarz.
SAALG a transmis, vineri, o adresă oficială către vicepremierul interimar Oana Gheorghiu, prin care îi solicită demisia de onoare.
SAALG a motivat solicitarea demisiei prin faptul că explicațiile publice formulate de vicepremierul Gheorghiu în legătură cu demersurile instituționale privind grupul privat Schwarz Digits nu lămuresc, ci dimpotrivă, accentuează problema de fond: 'utilizarea autorității funcției guvernamentale în raport cu un operator economic privat, într-un domeniu strategic al statului român, respectiv digitalizarea, cloudul, infrastructura digitală și securitatea cibernetică'. AGERPRES / (AS - editor: Marius Frățilă, editor online: Anda Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Iași: Bărbat decedat la spital, după ce a fost găsit inconștient pe câmp; temperatura corporală - circa 40 de grade
Un paznic la o turmă de oi a murit în cursul zilei de duminică, la scurt timp după ce a fost adus în stare critică la Unitatea de Primiri Urgențe (UPU) a Spitalului 'Sf. Spiridon' din Iași. Coordonatorul UPU-SMURD Iași, prof. univ. dr. Diana Cimpoeșu, a declarat, pentru AGERPRES, că bărbatul în vârstă de 56 de a
Infotrafic: Șase transporturi agabaritice se vor deplasa, duminică seară, pe mai multe drumuri din România
Șase transporturi agabaritice se vor deplasa, duminică seară, pe mai multe drumuri din România, anunță Centrul Infotrafic din Inspectoratul General al Poliției Române (IGPR). Potrivit sursei citate, patru dintre transporturile agabaritice, respectiv patru camioane cu lungimea de 48 metri și masa de 115,47 tone și 119,07 tone, se vo
Brașov: Persoană posibil înecată în zona barajului Viștea; un elicopter SMURD - solicitat pentru survol
Pompierii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Brașov acționează, duminică, pentru căutarea unei persoane posibil înecate în zona barajului Viștea, în localitatea Olteț, alte două persoane care au fost deja scoase din apă fiind conștiente. 'Pompierii de la ISU Brașov acționează pentru căutarea unei
ISUBIF: Persoană scoasă în stare de inconștiență din Lacul Tei; i se aplică manevre de resuscitare
O persoană a fost scoasă, duminică, în stare de inconștiență din Lacul Tei, în zona străzii Barbu Văcărescu, fiind preluată de echipajele medicale care îi aplică manevre de resuscitare. Potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență București-Ilfov, persoana a fost scoasă din apă de către echipajele de scafandri.
Botoșani: Un bărbat a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi
Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit, duminică, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi, au informat reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Botoșani. Potrivit acestora, bărbatul a fost prins sub utilajul agricol, iar cadrele medicale nu au mai putut face nimic
Sondaj CURS/ Bucureștenii apreciază că România merge într-o direcție greșită; competiția politică - foarte echilibrată
Majoritatea bucureștenilor apreciază că atât România - în general, cât și Capitala - în particular se îndreaptă într-o direcție greșită, arată rezultatele unui sondaj CURS realizat recent în Capitală. 73% dintre respondenți consideră că România se îndreaptă într-o direcție greși
Bihor: Noile curse externe către Roma și Dortmund, lansate de pe Aeroportul Oradea
Noile curse externe către Roma și Dortmund au fost lansate oficial, duminică, de pe Aeroportul Oradea, extinzând conexiunile internaționale disponibile pentru pasagerii din județ și din regiune. Potrivit unui comunicat al Consiliului Județean Bihor, cele două destinații vor fi operate cu câte două frecvențe săptămânale, în zilele de mie
VIDEO REPORTAJ Alba: 'Sărbătoarea Rozelor' pe 'Tărâmul Trandafirilor', la Ciumbrud
Mii de oameni, mulți veniți special de la sute de kilometri distanță, au fost prezenți, sâmbătă și duminică, la 'Sărbătoarea Rozelor', desfășurată în Ciumbrud, localitate în care se produc anual peste un milion de trandafiri din sute de soiuri.
Primarul Chirica: Iașiul trebuie să transmită Europei un mesaj împotriva urii
Iașiul trebuie să devină un oraș din care să pornească, în întreg continentul european, lupta împotriva extremismului, antisemitismului, împotriva urii, a declarat primarul municipiului Iași, Mihai Chirica, la comemorarea Pogromului din iunie 1941. 'Iașiul trebuie să devină un oraș din care să pornească cu adevărat în în
Pompierii români merg în Franța, pregătiți pentru intervenții la incendii de vegetație și pădure
Pompierii români vor merge în Franța, în luna iulie, cu echipamente de stingere a incendiilor de vegetație și pădure, la solicitarea autorităților franceze, în cadrul programului pilot de pre-poziționare al Direcției Generale Protecție Civilă Europeană și Operațiuni de Ajutor Umanitar (DG ECHO), a anunțat, duminică, Departamentul pentru Situații de Ur
Remus Pricopie: Pogromul de la Iași - unul dintre cele mai întunecate momente din istoria României
Rectorul Școlii Naționale de Științe Politice și Administrative (SNSPA), Remus Pricopie, a transmis, în contextul comemorării Pogromului de la Iași, că păstrarea vie a adevărului istoric și educația rămân esențiale pentru apărarea valorilor democratice și a demnității umane. Pricopie subliniază într-un
ANM: Temperaturi peste normal în următoarele patru săptămâni; deficit de precipitații în cea mai mare parte a intervalului
Temperaturile vor fi, în general, peste valorile specifice perioadei în următoarele patru săptămâni, în timp ce precipitațiile vor fi deficitare în mare parte a intervalului, potrivit estimărilor meteorologice emise de Administrația Națională de Meteorologie (ANM), valabile pentru perioada 29 iunie - 27 iulie 2026. Astfel, î
Cod roșu de caniculă în 16 județe, până luni dimineața; Cod portocaliu în 21 de județe și București
Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare Cod roșu de caniculă pentru 16 județe, precum și una Cod portocaliu pentru 21 de județe și București, valabile până luni la ora 10:00. Potrivit meteorologilor, în Crișana, Maramureș, Transilvania și în nordul Moldovei se vor înregistra temperaturi maxime extreme, comparabile cu
'Străzi Deschise - București, Promenadă urbană' - duminică, până la ora 22:00
Evenimentul 'Străzi Deschise - București, Promenadă urbană' se desfășoară duminică, până la ora 22:00, pe Calea Victoriei, publicul fiind invitat, totodată, la un tur ghidat și la dezbateri despre reducerea riscului seismic.
Constanța: Incendiu într-un centru de colectare a fierului vechi din zona Portului Agigea
Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Dobrogea intervine duminică pentru stingerea unui incendiu izbucnit într-un centru de colectare a fierului vechi din zona Portului Agigea, fiind emis un mesaj RO-ALERT. Incendiul a izbucnit în jurul orei 7.00 iar coloana de fum s-a putut observa de la sute de metri distanță. 'Incendi












