REPORTAJ Vâlcea: Peștera Urșilor - o atracție turistică de pe Cheile Bistriței ce impresionează prin dimensiunea portalului
Dintre zecile de peșteri care se găsesc în Parcul Național Buila -Vânturarița, cel mai mic din România, Peștera Urșilor este considerată ca fiind printre cele mai frumoase și accesibile, dar puțin explorate, astfel că administratorii ariei și-au propus ca vara aceasta să revitalizeze zona și să o pună mai bine în valoare.
Peștera Urșilor se află pe unul dintre cele mai spectaculoase și pitorești trasee turistice de pe raza comunei Costești, la câteva sute de metri distanță de mult mai cunoscuta peșteră a Liliecilor sau a Sfântului Grigorie Decapolitul din apropierea Mănăstirii Bistrița, care este și rezervație naturală cu o bogată faună cavernicolă.

Ruta pornește din satul Bistrița, în imediata vecinătate a așezământului monahal, ctitorie de la sfârșitul secolului al XV-lea a boierilor Craiovești, urmează firul tumultuos al râului Bistrița prin cheile pe care le taie între pereții calcaroși ai Muntelui Arnota și continuă apoi prin Cheile Costești, până în satul Pietreni.
'O parte din acest traseu face parte și dintr-un traseu tematic - Porțile Parcului Național Buila-Vânturarița: natură și spiritualitate l-am numit noi - un traseu care pleacă din Cheile Bistriței și ajunge în Cheile Costești, pe cealaltă vale. Turistul poate să vadă și natură, dar are parte și de obiective turistice antropice. Plecare este din apropierea Mănăstirii Bistrița, la câțiva kilometri de Mănăstirea Arnota, iar în Pietreni, în satul unde se finalizează traseul de ecoturism, se poate vizita Schitul 44 de Izvoare. Ca obiective naturale, putem vedea primăvara ghiocei - este chiar o poiană cu ghiocei în zona Priboi - garofița de stâncă și, dacă suntem norocoși, chiar și animale mari, cum ar fi capra neagră spre exemplu', ne explică Magdalena Popescu, biolog în cadrul Administrației Parcului Național Buila-Vânturarița și ghidul nostru pentru o zi.

La Peștera Urșilor se ajunge după aproximativ un kilometru de la intrarea pe Cheile Bistriței. Săpată de apă în peretele stâncos, caverna nu prezintă însă structuri minerale spectaculoase, dar oferă alte atracții deosebite pentru speologi și pentru turiști, impresionantă fiind în special dimensiunea portalului, spun reprezentanții Parcului Național.

'La Peștera Urșilor este impresionantă intrarea, care este foarte înaltă, de 35 de metri. Galeria nu este foarte mare, nu are decât vreo 400 de metri care se pot parcurge cu ușurință, după care se îngustează. A fost săpată de râul Bistrița și nu are stalactite și stalagmite, iar colonii de lilieci nu prea sunt. Sunt doar câteva exemplare răzlețe, pe perioada verii, care se adăpostesc aici. Ce caută turiștii? Cred că în primul rând ineditul. De obicei nu vin aici cu ghid, vin singuri. Sunt puțini cei care solicită însoțire și li se pare așa, o experiență inedită, să exploreze o peșteră. Sunt apoi o mulțime de microorganisme care pot fi studiate. Fauna cavernicolă e foarte interesantă și puțin studiată, plus că și microclimatul peșterii bănuiesc că prezintă interes', adaugă biologul parcului vâlcean.
Accesul către peșteră se face pe o potecă ce urcă aproximativ 50 de metri față de nivelul râului și, în prezent, este destul de anevoios pentru vizitatorii care nu sunt echipați cel puțin cu bocanci, întrucât balustrada din lemn s-a rupt și există pericol de alunecare.

Administratorii parcului spun că au în plan ca vara aceasta să refacă zona pentru a crește numărul vizitatorilor la acest important obiectiv turistic al zonei.
'Poteca a fost amenajată în urmă cu câțiva ani buni și necesită lucrări de reparație. Ne propunem în vara aceasta să reparăm treptele și mâna curentă pe potecă, într-un parteneriat între administrația parcului și Asociația Kogayon. Este un obiectiv vizitat din zonă și oamenii urcă frecvent la această peșteră. Sunt câteva sute de turiști care ajung vara în această zonă, iar unul dintre motivele pentru care am preferat să atragem traficul turistic la această peșteră a fost faptul că în Peștera Liliecilor sunt multe colonii de lilieci și ne dorim să le dăm puțină liniște ca să se refacă numărul lor', a mai spus Magdalena Popescu.

În interiorul peșterii s-au descoperit și vestigii istorice ce datează încă din Neolitic și până în perioada medievală, dar și fosile de urși preistorici (Ursus spelaeus), de unde probabil vine și denumirea ei.

Parcul Național Buila-Vâturarița a fost înființat în 2004, are o suprafață de 4.186 de hectare și este situat în sudul Munților Căpățânii, pe raza localităților Băile Olănești, Bărbătești și Costești.
Turiștii au la dispoziție mai multe trasee turistice și tematice, precum și numeroase zone de escaladă pe cheile pe care, de-a lungul timpului, râurile Bistrița, Costești, Cheia și Olănești le-au săpat în munte, între acestea Cheile Bistriței remarcându-se ca fiind cel mai îngust canion de calcar din țară.
De asemenea, în Parcul Național Buila-Vânturarița sunt aproximativ 100 de peșteri, dintre care zece sunt declarate arii protejate în baza Legii 5/2000, plus numeroase rezervații naturale, între care Muzeul Trovanților tot în comuna Costești sau Mlaștina Mosoroasa din stațiunea Băile Olănești. AGERPRES/(AS - redactor: Ramona Dincă, editor: Irina Poenaru, editor online: Irina Giurgiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Suceava: Motociclistă de 17 ani, rănită grav în urma unui accident rutier produs la Mălini
O adolescentă de 17 ani a fost rănită grav, duminică seară, în urma unui accident rutier produs pe raza localității Mălini din județul Suceava, au anunțat reprezentanții Serviciului de Ambulanță Județean (SAJ). Potrivit acestora, adolescenta se afla pe o motocicletă care a intrat în coliziune cu un autoturism. 'E
Iași: Bărbat decedat la spital, după ce a fost găsit inconștient pe câmp; temperatura corporală - circa 40 de grade
Un paznic la o turmă de oi a murit în cursul zilei de duminică, la scurt timp după ce a fost adus în stare critică la Unitatea de Primiri Urgențe (UPU) a Spitalului 'Sf. Spiridon' din Iași. Coordonatorul UPU-SMURD Iași, prof. univ. dr. Diana Cimpoeșu, a declarat, pentru AGERPRES, că bărbatul în vârstă de 56 de a
Infotrafic: Șase transporturi agabaritice se vor deplasa, duminică seară, pe mai multe drumuri din România
Șase transporturi agabaritice se vor deplasa, duminică seară, pe mai multe drumuri din România, anunță Centrul Infotrafic din Inspectoratul General al Poliției Române (IGPR). Potrivit sursei citate, patru dintre transporturile agabaritice, respectiv patru camioane cu lungimea de 48 metri și masa de 115,47 tone și 119,07 tone, se vo
Brașov: Persoană posibil înecată în zona barajului Viștea; un elicopter SMURD - solicitat pentru survol
Pompierii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Brașov acționează, duminică, pentru căutarea unei persoane posibil înecate în zona barajului Viștea, în localitatea Olteț, alte două persoane care au fost deja scoase din apă fiind conștiente. 'Pompierii de la ISU Brașov acționează pentru căutarea unei
UPDATE ISUBIF: Persoana scoasă din Lacul Tei a decedat
Persoana care a fost scoasă, duminică, în stare de inconștiență din Lacul Tei a fost declarată decedată. 'Persoana extrasă din apă nu a răspuns manevrelor de resuscitare', a informat Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) București-Ilfov. Conform datelor transmise anterior de ISU, persoana a fost scoasă de
Botoșani: Un bărbat a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi
Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit, duminică, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi, au informat reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Botoșani. Potrivit acestora, bărbatul a fost prins sub utilajul agricol, iar cadrele medicale nu au mai putut face nimic
Sondaj CURS/ Bucureștenii apreciază că România merge într-o direcție greșită; competiția politică - foarte echilibrată
Majoritatea bucureștenilor apreciază că atât România - în general, cât și Capitala - în particular se îndreaptă într-o direcție greșită, arată rezultatele unui sondaj CURS realizat recent în Capitală. 73% dintre respondenți consideră că România se îndreaptă într-o direcție greși
Bihor: Noile curse externe către Roma și Dortmund, lansate de pe Aeroportul Oradea
Noile curse externe către Roma și Dortmund au fost lansate oficial, duminică, de pe Aeroportul Oradea, extinzând conexiunile internaționale disponibile pentru pasagerii din județ și din regiune. Potrivit unui comunicat al Consiliului Județean Bihor, cele două destinații vor fi operate cu câte două frecvențe săptămânale, în zilele de mie
REPORTAJ Alba: 'Sărbătoarea Rozelor' pe 'Tărâmul Trandafirilor', la Ciumbrud
Mii de oameni, mulți veniți special de la sute de kilometri distanță, au fost prezenți, sâmbătă și duminică, la 'Sărbătoarea Rozelor', desfășurată în Ciumbrud, localitate în care se produc anual peste un milion de trandafiri din sute de soiuri.
Primarul Chirica: Iașiul trebuie să transmită Europei un mesaj împotriva urii
Iașiul trebuie să devină un oraș din care să pornească, în întreg continentul european, lupta împotriva extremismului, antisemitismului, împotriva urii, a declarat primarul municipiului Iași, Mihai Chirica, la comemorarea Pogromului din iunie 1941. 'Iașiul trebuie să devină un oraș din care să pornească cu adevărat în în
Pompierii români merg în Franța, pregătiți pentru intervenții la incendii de vegetație și pădure
Pompierii români vor merge în Franța, în luna iulie, cu echipamente de stingere a incendiilor de vegetație și pădure, la solicitarea autorităților franceze, în cadrul programului pilot de pre-poziționare al Direcției Generale Protecție Civilă Europeană și Operațiuni de Ajutor Umanitar (DG ECHO), a anunțat, duminică, Departamentul pentru Situații de Ur
Remus Pricopie: Pogromul de la Iași - unul dintre cele mai întunecate momente din istoria României
Rectorul Școlii Naționale de Științe Politice și Administrative (SNSPA), Remus Pricopie, a transmis, în contextul comemorării Pogromului de la Iași, că păstrarea vie a adevărului istoric și educația rămân esențiale pentru apărarea valorilor democratice și a demnității umane. Pricopie subliniază într-un
ANM: Temperaturi peste normal în următoarele patru săptămâni; deficit de precipitații în cea mai mare parte a intervalului
Temperaturile vor fi, în general, peste valorile specifice perioadei în următoarele patru săptămâni, în timp ce precipitațiile vor fi deficitare în mare parte a intervalului, potrivit estimărilor meteorologice emise de Administrația Națională de Meteorologie (ANM), valabile pentru perioada 29 iunie - 27 iulie 2026. Astfel, î
Cod roșu de caniculă în 16 județe, până luni dimineața; Cod portocaliu în 21 de județe și București
Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare Cod roșu de caniculă pentru 16 județe, precum și una Cod portocaliu pentru 21 de județe și București, valabile până luni la ora 10:00. Potrivit meteorologilor, în Crișana, Maramureș, Transilvania și în nordul Moldovei se vor înregistra temperaturi maxime extreme, comparabile cu
'Străzi Deschise - București, Promenadă urbană' - duminică, până la ora 22:00
Evenimentul 'Străzi Deschise - București, Promenadă urbană' se desfășoară duminică, până la ora 22:00, pe Calea Victoriei, publicul fiind invitat, totodată, la un tur ghidat și la dezbateri despre reducerea riscului seismic.












