logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Peste 19.000 de semnături pentru o petiție care cere instituirea regimului de arie protejată în Pădurea Băneasa

Image

Peste 19.000 de persoane au semnat o petiție adresată Ministerului Mediului și Primăriei Capitalei, prin care se solicită instituirea regimului de arie naturală protejată în Pădurea Băneasa.

Cererea, inițiată de Asociația Parcul Natural București în luna decembrie, este adresată și Primăriei Sectorului 1, Primăriei Orașului Voluntari, Primăriei Comunei Tunari și Romsilva - Ocolul Silvic Ilfov. Într-o postare pe Facebook, asociația și-a reiterat apelul pentru susținerea acestui demers.

Semnatarii atrag atenția că Pădurea Băneasa este 'cea mai întinsă' zonă de natură primară din București, una dintre 'ultimele rămășițe' ale Codrilor Vlăsiei. Aceasta face parte, de asemenea, din Centura Verde a Capitalei.

'Sute de specii de animale, păsări, amfibieni și insecte își au casă aici, dintre care 46 sunt protejate sau amenințate cu dispariția. Ciocănitoarea neagră, ciuful de pădure, șarpele de alun, tritonul cu creastă, fluturele zebră, liliacul de amurg, bursucul, veverița și căprioara se refugiază sub coroanele stejarilor înalți', se arată în document.

Se menționează că Bucureștiul este 'unul dintre cele mai poluate' orașe din Europa, iar România a fost deja condamnată de Curtea de Justiție a Uniunii Europene pentru aerul 'toxic' din Capitală.

'Nivelurile de particule fine (PM10 și PM2.5) depășesc constant limitele legale, punând în pericol sănătatea locuitorilor. Potrivit Institutului Național de Sănătate Publică, bucureștenii ar putea trăi cu până la patru ani mai mult dacă s-ar respecta țintele de reducere a poluării. Poluarea cauzează mii de decese premature și costuri sociale de miliarde de euro anual', transmit inițiatorii.

Asociația Parcul Natural București atrage atenția că Pădurea Băneasa este supusă 'abuzurilor repetate'. Construcțiile 'au început să muște' din marginile pădurii, apar 'tot mai multe' șantiere, iar unul dintre drumurile forestiere a fost deschis traficului auto dinspre cartierul Greenfield, de la Consolight către Aleea Padina.

În lipsa măsurilor de protecție, fragmentarea prin blocuri și șosele suplimentare va conduce la distrugerea pădurii, avertizează semnatarii.

'Pierdem astfel singura mare pădure a Bucureștiului, unul dintre puținele refugii în care te mai poți bucura de liniște și aer curat, în care poți face sport sau o plimbare fără să auzi claxoane. Pierdem iremediabil o parte din identitatea istorică și patrimoniul natural al Capitalei. (...) Dacă nu reușim să o protejăm, fragmentarea cu blocuri și șosele suplimentare va conduce la distrugerea Pădurii Băneasa. Asta fără a pune la socoteală efectele colaterale: creșterea poluării și a nivelului de zgomot, afectarea vieții sălbatice, degradarea funcțiilor pădurii pentru comunitate', se arată în document.

Pe 10 februarie a fost dat publicității un raport al Corpului de Control al Ministerului Mediului, conform căruia prelungirea drumului forestier situat în Pădurea Băneasa a fost realizată fără documentația legală și fără aprobări.

Ministerul a anunțat astfel finalizarea raportului Corpului de Control privind verificările efectuate la Direcția Silvică Ilfov, în legătură cu contractul de peaj încheiat pentru accesul autovehiculelor pe drumuri forestiere din Pădurea Băneasa, în zona care face legătura cu cartierul Greenfield.

'Verificările efectuate în teren au confirmat existența fizică a tronsonului suprapus peste linia parcelară, precum și montarea de bariere de acces auto la capetele drumului. De asemenea, au fost identificate construcții și amenajări realizate fără aprobări legale în alte unități amenajistice din zonă. S-a constatat că drumul este tranzitat periodic de autovehicule, deși regimul juridic al drumurilor auto forestiere este cel de căi de transport tehnologic, de utilitate privată, închise circulației publice, cu excepțiile strict prevăzute de lege', se mai arată într-un comunicat transmis de minister. AGERPRES / (AS - redactor: Irinela Vișan, editor: Mihai Simionescu, editor online: Ada Vîlceanu)

Afisari: 676

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Administratie 15-04-2026 20:31

Primăria Sectorului 6: Reduceri de posturi și disponibilizări; cheltuielile de personal vor fi diminuate cu peste 14 milioane de lei

Un proiect de hotărâre privind diminuarea cheltuielilor de personal, în 2026, cu peste 14 milioane de lei, prin modalități prevăzute în prevăzute de Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 7/2026, respectiv reducerea numărului de posturi finanțate și disponibilizări, a fost adoptat de Consiliul Local Sector 6 în ședința de marți.

Administratie 15-04-2026 19:50

ASPA: 25 de câini, găsiți într-un apartament din Sectorul 4

Autoritatea pentru Supravegherea și Protecția Animalelor (ASPA) a informat miercuri că au fost găsiți 25 de câini într-un apartament din Calea Văcărești, Sectorul 4. Luni, în urma unui apel la 112 care anunța un incendiu, la fața locului au intervenit echipaje ale Secției 14 Poliție și ale Inspectoratului pentru Situații de U

Social 15-04-2026 19:27

Dolj: Program special la Târgul de Paște, în perioada 17-19 aprilie, cu un concert Florian Rus și spectacole pe lac

Primăria Municipiului Craiova organizează, în perioada 17-19 aprilie, un program artistic special în cadrul Târgului de Paște, desfășurat în Parcul 'Nicolae Romanescu', care include concerte, spectacole pentru copii și reprezentații multimedia pe lac. Potrivit organizatorilor, agenda evenimentului cuprinde, pe p

Social 15-04-2026 17:11

Mureș: Program-pilot de acordare a 200 de euro pe hectar la Apold pentru păstrarea biodiversității fânețelor

Fundația ADEPT Transilvania lansează un program pilot de acordare de plăți compensatorii în valoare de 200 de euro pe hectar timp de un an, pentru circa 40 de fermieri din Apold, care și-au asumat să conserve biodiversitatea fânețelor și să se asigure că o suprafață de 200 de hectare nu va fi transformată în teren arabil sau în pășune intens u

Social 15-04-2026 15:22

Mureș: Accident rutier soldat cu șase victime, în satul Vălureni

Pompierii militari de la Detașamentul de Pompieri Târgu Mureș au intervenit, miercuri, în localitatea Vălureni, comuna Cristești, la un accident rutier produs între două autoturisme, în urma căruia au rezultat șase răniți. 'În urma accidentului au rezultat șase victime, dintre care cinci cod galben și una cod

Social 15-04-2026 14:51

Sibiu: Trei persoane transportate la spital și 26 s-au autoevacuat dintr-un bloc unde a luat foc o garsonieră

Trei femei au fost transportate miercuri, la spital, cu arsuri la căile aeriene și alte 26 s-au autoevacuat dintr-un bloc din municipiul Sibiu, unde a luat foc o garsonieră, a anunțat Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU). Potrivit ISU Sibiu, cele trei femei transportate la spital sunt conștiente și au vârste cuprinse într

Social 15-04-2026 14:32

Tulcea: Polițiștii de frontieră au salvat cinci sturioni prinși în plase ilegale

Polițiștii de frontieră au salvat cinci sturioni prinși în plase ilegale cu o lungime totală de peste 750 de metri, în Marea Neagră, a anunțat miercuri, într-un comunicat de presă, Garda de Coastă. Acțiunea în domeniul prevenirii și combaterii pescuitului ilegal a fost desfășurată marți de polițiștii de frontieră ai Gru

Administratie 15-04-2026 14:19

Alba: Începe construirea unui nou pod la Cărpiniș, pe DN 74A

Un nou pod va fi construit pe DN 74A, pe raza localității Cărpiniș, comuna Roșia Montană, în locul vechiului pod afectat de o alunecare de teren în urmă cu cinci ani. Potrivit Instituției Prefectului - Județul Alba, miercuri a avut loc, la Cărpiniș, o întâlnire de lucru în teren privind demararea lucrărilor de des

Social 15-04-2026 14:15

Neamț: Primii 300 de copaci plantați în cadrul programului 'Rădăcini către viitor', inițiat de CJ

Reprezentanții Consiliului Județean (CJ) Neamț au plantat, miercuri, primii 300 de copaci în cadrul acțiunii intitulate 'Rădăcini către viitor - copaci pentru fiecare generație de copii din Neamț', proiect aprobat de legislativul județean. Președintele CJ Neamț, Daniel Vasilică Harpa, a declarat că inițiativa este dedicată protej

Social 15-04-2026 13:46

MApN: Adresele de e-mail compromise de hackeri având legături cu Rusia nu conțineau date clasificate

Ministerul Apărării Naționale a transmis, miercuri, că adresele de e-mail deținute de angajați ai instituției și care au fost compromise de hackeri având legături cu Rusia nu conțineau date clasificate, ci erau utilizate pentru activități administrative și pentru vehicularea unor informații publice. Potrivit unei informări a MApN, incidentul de securitat

Social 15-04-2026 13:35

Primarul Botoșaniului despre jocurile de noroc: Interzicerea nu este o soluție, propunem o reglementare responsabilă și o suprataxare

Primarul municipiului Botoșani, Cosmin Andrei, este de părere că interzicerea jocurilor de noroc nu este o soluție și, din acest motiv, el propune o reglementare responsabilă și o suprataxare a acestora. 'Conform specialiștilor, psihologilor, experiența statelor din vestul Europei, interzicerea nu este o soluție. Atunci propunem o reglementare responsabilă

Social 15-04-2026 13:24

Mureș: Ambasada Israelului condamnă cu fermitate acțiunea de profanare a Cimitirului Evreiesc din Reghin

Ambasada Israelului în România a condamnat, miercuri, actul de vandalism din noaptea de 11/12 aprilie, când au fost profanate 14 morminte din Cimitirul Evreiesc din Reghin, arătând că astfel de manifestări antisemite sunt cu atât mai grave cu cât au loc în proximitatea Zilei Naționale de Comemorare a Holocaustului. 

Social 15-04-2026 12:46

Viceprimarul Sectorului 3 spune că instalațiile de agrement din zona retrocedată a Parcului IOR nu au aviz de funcționare

Viceprimarul Sectorului 3, Adrian Cocoș (PSD), a declarat miercuri că instalațiile de agrement amplasate pe terenul retrocedat din Parcul IOR funcționează fără avize. El a precizat că Poliția Locală a aplicat amenzi și a început procedurile de demolare, însă acestea sunt 'mult mai greoaie', deoarece terenul este proprietate privată. Declara

Social 15-04-2026 11:56

Termoenergetica: Furnizarea agentului termic pentru încălzire a fost oprită

Termoenergetica anunță că sezonul de încălzire 2025-2026 s-a încheiat, iar furnizarea agentului termic pentru încălzire a fost oprită. Compania precizează, într-o informare publicată miercuri pe pagina sa de Facebook, că oprirea încălzirii a avut loc după parcurgerea etapelor de reducere treptată a temperaturii agentului termic și

Social 15-04-2026 11:48

Galați: Bărbatul surprins de un mal de pământ a fost declarat decedat

Bărbatul surprins de un mal de pământ, miercuri dimineață, în localitatea Ghidigeni, în timp ce efectua lucrări la extinderea unei rețele de canalizare, a fost declarat decedat, informează ISU Galați. Potrivit sursei citate, victima, un bărbat în vârstă de aproximativ 30 de ani, a fost extrasă în stare de inconștiență.