ANM: Intervale cu vreme geroasă și perioade de încălzire accentuată a vremii, în următoarele două săptămâni
Regimul termic pentru perioada 9 - 22 februarie va fi deosebit de oscilant, la nivelul întregii țări, cu perioade în care vremea va deveni rece, chiar geroasă în unele zone, dar și cu intervale cu valori termice pozitive ridicate, de până la zece grade, pe timpul zilelor, timp în care probabilitatea de apariție a precipitațiilor va fi mai ridicată între 13 și 15 februarie, reiese din prognoza de specialitate, publicată luni de Administrația Națională de Meteorologie (ANM).
În regiunea Banatului, la începutul intervalului, media maximelor termice se va situa în jurul a 9 grade, apoi va scădea brusc până spre 2 grade. Ulterior, se observă o creștere a mediei temperaturilor diurne până la valoarea de 13 grade, în 12 februarie. După aceasta, din data de 15 februarie, se remarcă o altă scădere a temperaturilor maxime, când mediat se vor înregistra 6 grade, apoi va crește treptat până spre finalul intervalului, până la 10 grade. Dacă se face raportare la media minimelor termice, aceasta va fi cuprindă între -1 grad și zero grade, în primele trei zile, apoi va crește până la aproximativ 4 grade, în 13 februarie. Va urma o altă răcire până în data de 17 februarie, după care media temperaturilor minime va crește, din nou, până la zero grade, în perioada 19 - 22 februarie. Temporar, vor fi precipitații în ambele săptămâni, cu cele mai mari cantități în zilele de 13 și 15 februarie.
În Crișana, în această săptămână, se pot identifica variații semnificative ale mediei maximelor termice, între 4 grade, în data de 10 februarie, și până la 14 grade, pe 12 februarie. În schimb, în a doua parte a intervalului de anticipație se remarcă o creștere a temperaturilor maxime, pornind de la o medie de 4 grade (16 februarie) și atingând 8 grade, în ultimele patru zile. În ceea ce privește media temperaturilor nocturne, aceasta va fi în scădere până spre zero grade, în zilele de 10 și 11 februarie, apoi va crește și va atinge valoarea de 4 grade, în următoarele două zile. După aceasta, urmează o altă scădere și, mediat, se vor înregistra -3 grade, în data de 17 februarie. Nu în ultimul rând, spre finalul intervalului, se va atinge o medie a minimelor termice de zero grade. Probabilitatea de precipitații va fi ridicată în toată perioada analizată, cu cele mai mari cantități în data de 13 februarie.
În zona Transilvaniei, în primele patru zile, se poate remarca o creștere a temperaturilor diurne, astfel că media acestora va atinge 12 grade, în data de 12 februarie. Ulterior, se observă o scădere a acestei medii până la o valoare de 3 grade, în ziua de 16 februarie. Până spre sfârșitul intervalului de anticipație (19 - 22 februarie), media maximelor termice va fi, din nou, în creștere și se vor înregistra 6 grade. În privința temperaturilor din timpul nopților, se remarcă o scădere bruscă a mediei acestora în data de 10 februarie (-6 grade), apoi o creștere până în data de 14 februarie (2 grade). În următoarele zile se întrevede o nouă răcire a vremii, iar media minimelor termice va scădea până în jurul a -5 grade, în 17 februarie. În continuare nu vor fi variații importante, iar la finalul intervalului se vor atinge -2 grade. Temporar, vor fi precipitații, posibil mai însemnate cantitativ în data de 13 februarie.
În Maramureș, în primele două zile, meteorologii estimează valori termice diurne în jurul unei medii de 6 grade, apoi se poate observa o creștere a acestora, până spre 12 grade, în zilele de 12 și 13 februarie. Ulterior, media temperaturilor maxime va scădea și va fi de aproximativ 4 grade, în 16 și 17 februarie, iar după această perioadă nu vor mai fi variații semnificative. În ceea ce privește minimele termice, media acestora va fi de 2 grade, la începutul intervalului de anticipație, după care vor scădea brusc spre -3 grade, însă în perioada 12 - 14 februarie vor crește și se vor înregistra aproximativ 2 grade. O nouă răcire a vremii se întrevede la începutul celei de-a doua săptămâni, astfel că media temperaturilor minime va fi cuprinsă între -3 grade și -1 grad. Temporar, vor fi precipitații, iar cele mai mari cantități ar urma să se înregistreze în data de 13 februarie.
Pentru zona Moldovei, se anunță o vreme deosebit de rece, la începutul intervalului, cu maxime negative și minime ce vor coborî sub pragul gerului în cea mai mare parte a regiunii. Ulterior, se va încălzi treptat, astfel încât, în data de 12 februarie va fi mai cald decât în mod normal, în special în jumătatea sudică, iar mediat regional maximele vor fi de 8 - 10 grade. Până în 17 februarie, se va răci din nou, spre medii de 0 - 2 grade, apoi iar se va încălzi, până în jurul mediei de 6 grade. Regimul termic nocturn, după debutul geros, va urma un traseu ascendent, spre medii în jurul a zsero grade, în data de 14 februarie, după care va intra pe o pantă descendentă, spre un ecart cuprins între -8 și -2 grade, în 17 februarie, și va încheia estimările cu oscilații între -4 și zero grade, valori mediate pe regiune. Probabilitatea ca precipitațiile să se manifeste pe arii mai extinse va fi mai ridicată în zilele de 14 și 15 februarie.
În Dobrogea, în prima zi din interval, vremea va fi mai rece decât în mod caracteristic datei, cu maxime în jurul a zero grade și minime de -4 grade, valori obținute prin mediere regională, dar se va încălzi treptat până în 12 și 13 februarie, când media maximelor se va situa între 10 și 14 grade, iar cea a minimelor între 4 și 6 grade. După acest interval, regimul termic va fi din nou în scădere, spre valori mediate diurn de 2 - 6 grade și nocturn între -4 și zero grade, în data de 16 februarie, însă până spre sfârșitul intervalului estimat se va mai redresa ușor, spre 6 - 14 grade, pe timpul zilei respectiv între -2 și 4 grade, noaptea. În intervalul 13 - 17 februarie, vor fi probabile precipitații pe arii mai extinse, iar în rest acestea se vor semnala sporadic.
În regiunea Munteniei, vremea va fi schimbătoare din punct de vedere termic, cu alternanțe semnificative de la o zi la alta. Astfel, dacă la debut vor fi temperaturi sub normalul perioadei, cu medii maxime de 0 - 2 grade și minime între -7 și -4 grade, până în data de 12 februarie acestea vor crește treptat și vor ajunge la 10 - 14 grade, ziua, și 2 - 4 grade noaptea, în valori mediate. Pe intervalul 14 - 16 februarie se va răci din nou, spre medii diurne de 2 - 4 grade și nocturne ce vor oscila între -4 și zero grade. Ulterior, va fi un proces de încălzire ce va conduce la valori în jurul a 10 grade, mediat regional, la maxime, precum și spre zero grade, la minime. Probabilitatea pentru precipitații va fi ridicată între 14 și 17 februarie, iar în restul intervalului acestea se vor semnala pe areale mici și doar trecător.
În Oltenia, vremea va fi rece, în primele două zile din interval, în cea mai mare parte a regiunii, dar se va încălzi treptat, astfel că se va face chiar deosebit de cald pentru această perioadă. În consecință, mediile maximelor vor porni de la valori cuprinse între -2 și 2 grade, respectiv minime între -4 și -2 grade, și vor ajunge la 10 - 14 grade (ziua) și la 0 - 2 grade, noaptea, în data de 14 februarie. Până în 16 februarie, se va răci din nou, cu medii maxime de 4 - 8 grade și minime de la -4 la zero grade, apoi iar se va încălzi, cu maxime ce vor ajunge la 10 - 12 grade, mediat regional, și minime între -2 și 2 grade. Probabilitatea de apariție a precipitațiilor va fi ridicată în prima zi și, din nou, din 14 februarie.
La munte, regimul termic va avea alternanțe, de la rece în primele zile și chiar ger în zonele înalte, spre valori mai ridicate decât în mod caracteristic perioadei, cu valori în general pozitive ziua. În acest scenariu, în zilele de 9 și 10 februarie, mediile temperaturilor maxime vor fi cuprinse între -4 și zero grade, iar cele ale minimelor între -12 și -6 grade. Până pe data de 12 februarie, valorile termice maxime vor coborî la -4 grade și cele minime la -8 grade, mediate regional. După acest interval, vor avea o tendință de creștere spre medii între -2 și 2 grade - ziua, și între -8 și -4 grade, noaptea. Probabilitatea pentru precipitații pe arii extinse va fi mai ridicată din 14 februarie. AGERPRES/(AS - redactor: Daniel Badea, editor: Mariana Nica, editor online: Gabriela Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
MAE: Atenționare de călătorie pentru Norvegia - cod roșu de furtună în regiunile sudice Rogaland și Agder
Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează cetățenii români care se află, tranzitează sau intenționează să călătorească în Regatul Norvegiei asupra faptului că autoritățile din această țară au emis o atenționare de cod roșu de furtună în zona de sud a Norvegiei, pentru data de 5 aprilie, în regiunile Rogaland și Agder.
Prahova: Bătrân rănit într-o explozie neurmată de incendiu; este așteptat elicopterul SMURD
Un bătrân în vârstă de 86 de ani a a fost rănit, vineri, într-o explozie neurmată de incendiu care s-a produs în localitatea prahoveană Ungureni, comuna Vadu Săpat. La fața locului intervin mai multe echipaje de stingere și medicale, fiind așteptat și elicopterul SMURD, anunță Inspectoratul pentru Situații de Urge
Bacău: Un bărbat din Orbeni a murit după ce un mal de pământ s-a surpat peste el
Un bărbat din localitatea Orbeni a murit, vineri, după ce un mal de pământ s-a surpat peste el, a informat Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Bacău. Tragedia s-a produs în timp ce victima desfășura lucrări de săpătură în zonă. La fața locului au intervenit pompierii cu o autospecială de descarcerare
Satu Mare: Finanțare de 2 milioane euro pentru sprijinirea vârstnicilor singuri din zona Carei-Tășnad
Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Satu Mare, în parteneriat cu Grupul de Acțiune Locală (GAL) Sud-Vest Satu Mare, a obținut două finanțări în valoare totală de aproximativ 2 milioane de euro pentru îngrijirea vârstnicilor din zona Carei-Tășnad, a declarat managerul GAL, Toga Gergo, vineri, pentru AGERPRES.
Mureș: 180 de incendii de vegetație în județ în primul trimestru, cu peste 425 hectare afectate
Inspectoratul pentru Situații de Urgență 'Horea' al județului Mureș a anunțat, vineri, că în primul trimestru al acestui an pompierii militari și voluntari au intervenit la 180 de incendii de vegetație uscată, suprafața afectată fiind de peste 425 de hectare. 'Având în vedere situația operativă a incendiilor de ve
Iași: Au crescut încasările la bugetul primăriei municipiului reședință în primele trei luni ale anului
Municipalitatea ieșeană a înregistrat, până la sfârșitul lunii martie, o creștere a încasărilor taxelor și impozitelor locale, atât ca sume colectate, cât și ca număr de contribuabili care și-au achitat datoriile fiscale. Potrivit datelor furnizate vineri de Primăria Iași, până la 31 martie au fost &ic
Simonis(CJ Timiș): Primăriile care închid sălile de jocuri de noroc vor primi bani pentru școli
Primăriile care vor închide sălile de jocuri de noroc vor primi bani pentru construirea de școli sau grădinițe noi, ori pentru modernizarea celor existente, a anunțat, vineri, președintele Consiliului Județean (CJ) Timiș, Alfred Simonis. 'Primăriile care închid sălile de jocuri de noroc, păcănelele, cum le cunoaștem, vor primi
UPDATE Braşov: Băiatul de 10 ani dat dispărut a fost găsit în judeţul Sibiu
Băiatul în vârstă de 10 ani din municipiul Făgăraş, dat dispărut, a fost găsit, vineri, în judeţul Sibiu, a transmis Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Braşov. "În urma activităţilor de căutare, persoana semnalată a fi dispărută a fost identificată. Aceasta nu a fost victima vreunei infracţiuni şi nici nu a fost im
DJM Mureș: Peste 25 dosare de despăgubiri pentru pagubele produse de urși și lupi, de aproape 159.000 lei
Pagubele produse de animalele sălbatice în acest an în județ se ridică la aproape 159.000 lei, la Direcția Județeană de Mediu (DJM) Mureș fiind înregistrate 26 de dosare de despăgubire, majoritatea produse de urși, iar în trei cazuri de lupi. 'Anul acesta, la Direcția Județeană de Mediu Mureș deja au fost înre
Hunedoara: Aproape 450 de accidente în stațiunea Straja, în sezonul actual de schi
Salvamontiștii din stațiunea Straja au avut, în actualul sezon de schi, 447 de intervenții, din care 370 în zona schiabilă, mai puține cu 9% comparativ cu sezonul trecut, relevă datele comunicate, vineri, de Serviciul Public Salvamont Lupeni - Straja. 'Sezonul de iarnă a început pe 1 decembrie, dar afluența mai mare de turiști a &
Giurgiu: Administrația Cimitirelor inventariază locurile de veci din municipiu, pe fondul lipsei spațiilor disponibile
Administrația Cimitirelor Giurgiu a demarat o acțiune de inventariere a locurilor de veci din cimitirele aflate în administrarea municipalității, în contextul în care la nivelul municipiului a fost constatată o lipsă a acestora, iar locurile nerevendicate sau neîngrijite ar putea fi redistribuite altor persoane, potrivit reprezentanților insti
Despescu (MAI): Forțe integrate ale Poliției și Jandarmeriei, prezente la pelerinajul de Florii din București
Polițiștii și jandarmii vor acționa în sistem integrat, în perioada sărbătorii Paștelui Catolic și a Floriilor Ortodoxe, pentru a asigura siguranța și ordinea publică la manifestările religioase. 'În București sunt mai multe activități care necesită suplimentarea efectivelor. Vorbim despre pelerinajul de duminică, unde vo
Sălaj: Cinci cățeluși abandonați, salvați și adoptați de elevii și profesorii unui liceu din Zalău
Cinci cățeluși abandonați într-un șanț au fost salvați de elevi ai Colegiul Național 'Silvania' (CNS) din Zalău și adoptați ulterior de către dascălii instituției de învățământ, în ceea ce s-a dovedit a fi o alfel de activitate a programului școlar 'Săptămâna verde'. Povestea celor cinci 'vitej
Sector 1: Piața Dorobanți a fost redeschisă după lucrări de modernizare
Piața Dorobanți a fost redeschisă vineri, după ample lucrări de modernizare, și funcționează exclusiv cu producători locali, în baza unui parteneriat cu Asociația Forța Fermierilor. Potrivit unui comunicat transmis de Primăria Sectorului 1, spațiul nu a mai avut funcțiunea de piață agroalimentară de peste șase ani. Pentru a asigura condi
Ciucu: Arena Națională nu este bine administrată; pierderi de 20 de milioane de lei pe an
Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, a afirmat vineri, la dezbaterea privind administrarea Arenei Naționale, că aceasta nu este utilizată la capacitatea corespunzătoare și produce pierderi importante bugetului Capitalei. 'Așa cum se știe, de foarte mult timp, această arenă nu este cel mai bine administrată. Statul nu este în












