Cutremur cu magnitudinea 3 pe Richter în județul Vâlcea
Un cutremur slab cu magnitudinea 3 pe Richter s-a produs sâmbătă, la ora locală 14:31, în zona seismică Făgăraș - Câmpulung, județul Vâlcea, potrivit datelor publicate de Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP).
Seismul a avut loc la adâncimea de 5 kilometri, în apropierea următoarelor orașe: 37 kilometri nord de Râmnicu Vâlcea, 43 kilometri sud de Sibiu, 81 kilometri nord-est de Târgu Jiu, 82 kilometri nord-vest de Pitești, 84 kilometri sud de Mediaș, 86 kilometri sud-est de Alba Iulia.
În luna octombrie, în România s-au produs 16 cutremure, cu magnitudini cuprinse între 2 și 4 pe Richter.
Cele mai mari seisme din acest an, ambele de 4,4 pe Richter, au avut loc pe data de 13 februarie în județul Buzău, respectiv pe 11 mai în județul Vrancea.
Anul trecut, cel mai important cutremur a avut magnitudinea 5,4 și s-a produs în județul Buzău pe 16 septembrie. AGERPRES/(AS - editor: Oana Tilică, editor online: Anda Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Harghita: Peste 1.100 de consumatori au rămas fără energie electrică; un copac a căzut peste liniile electrice
Peste 1.100 de consumatori din mai multe localități au rămas fără energie electrică, luni, după ce un copac a căzut peste liniile electrice, a informat Inspectoratul pentru Situații de Urgență Harghita. Potrivit sursei citate, avaria a lăsat nealimentate 22 de posturi de transformare din localitățile Vărșag, Șicasău, Valea lui Pavel, Fân
Sălaj: Pompierii intervin în mai multe localități pentru evacuarea apei din gospodării
Pompierii militari sălăjeni intervin, luni, în mai multe localități din județ pentru evacuarea apei din gospodării afectate de ploile abundente și pentru înlăturarea efectelor produse de vântul puternic. 'La aceasta oră, pompierii intervin in localitățile Șimleu Silvaniei, Crișeni și Zalău pentru evacuarea apei din mai mu
Giurgiu: Operatorul de apă va depista pierderile din rețea cu ajutorul unor debitmetre electromagnetice
Operatorul de apă va instala 20 de debitmetre electromagnetice, achiziționate în cadrul unui proiect cu finanțare europeană, pe rețelele de alimentare cu apă din municipiul Giurgiu și din localitățile limitrofe, pentru a depista pierderile din rețea și avariile. 'În cadrul Proiectului regional de dezvoltare a sistemelor de apă
ISUBIF: Locatarii unui bloc din București au fost evacuați după ce s-au semnalat scurgeri de gaze
Pompierii au evacuat toți locatarii unui bloc cu șase scări de pe strada Postăvarul din București după ce au fost semnalate scurgeri de gaz de la o țeavă care face legătura cu un bloc. 'Până în acest moment au fost evacuate 90 de persoane și a fost întreruptă alimentarea cu gaz de către reprezentanții companiei de gaze. D
Sector 5: Programul 'Grădinița de Vacanță' a fost deblocat
Programul 'Grădinița de Vacanță' a fost deblocat în Sectorul 5, au fost identificate sursele de finanțare pentru plata salariilor personalului și asigurarea mâncării gratuite pentru copii, a hotărât Consiliul Local în ședința de luni. 'Am deblocat programul 'Grădinița de Vacanță'. Am reparat greșelil
Galați: Pompierii care căutau un dispărut în Dunăre au găsit trupul altui bărbat înecat
Pompierii care desfășurau o misiune de căutare cu bărci și scafandri a unui bărbat de aproximativ 40 de ani, dat dispărut în apele Dunării duminică, după ce s-a răsturnat cu un skijet, au descoperit trupul altui bărbat înecat, a cărui identitate urmează să fie stabilită de polițiști. Potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urge
Sector 5: Peste 30 de milioane de euro vor fi investiți în reabilitarea blocurilor și a unităților de învățământ
Peste 30 de milioane de euro vor fi investiți în reabilitarea blocurilor și a unităților de învățământ din Sectorul 5, după ce Consiliul Local a adoptat în ședința de luni un proiect de hotărâre în acest sens. Primarul Sectorului 5, Vlad Popescu Piedone, a atras atenția, pe Facebook, că sunt redirecționate f
REPORTAJ/Tulcea: Delta Dunării și-a deschis porțile turiștilor și îi așteaptă cu evenimente de prestigiu (GALERIE FOTO)
Sulina îi așteaptă pe turiști cu coduri QR prin care le este pus la dispoziție un ghid audio cu istoria unor clădiri de patrimoniu din oraș și informații despre păsările Deltei Dunării, narate de liceeni, iar multe din localitățile județului Tulcea, inclusiv cele situate în perimetrul Parcului Național Munții Măcinului, le pregătesc evenimente și invitați
Covasna: Un urs a fost extras la Sfântu Gheorghe; se menține activă o capcană pe strada Lunca Oltului
Un exemplar de urs a fost extras în weekend din zona străzii Fermei din municipiul Sfântu Gheorghe, iar autoritățile mențin activă o capcană pe strada Lunca Oltului, unde au fost semnalate, de asemenea, indicii ale prezenței urșilor, a informat administrația locală. Potrivit informațiilor postate pe site-ul instituției, intervenția
ANM: Vremea va continua să se încălzească în întreaga țară, în intervalul 22 iunie - 5 iulie
Regimul termic va intra într-un proces de încălzire treptată, pe parcursul intervalului 22 iunie - 5 iulie, la nivelul întregii țări, când maximele vor ajunge la 36-37 de grade, în unele regiuni, timp în care se vor semnal, pe alocuri, averse slabe cantitativ, arată prognoza publicată, luni, de Administrația Națională de Meteorologie (ANM)
Vreme călduroasă în Capitală și disconfort termic ridicat, în următoarele trei zile
Temperaturile maxime în Capitală vor atinge 31 - 32 de grade luni și marți, în timp ce miercuri vor coborî în jur de 30 de grade, iar disconfortul termic va fi ridicat, potrivit prognozei speciale emisă de Administrația Națională de Meteorologie (ANM) pentru intervalul 22 iunie, ora 10:30 - 24 iunie, ora 21:00. Luni, vremea va fi căldur
Bihor: Fetiță de 9 ani, electrocutată într-un spațiu de divertisment, la Băile Felix; Protecția Consumatorilor face verificări
O fetiță de nouă ani s-a electrocutat, duminică seara, într-un spațiu de divertisment din Băile Felix, și a fost internată în spital, pentru monitorizare medicală. Verișoara ei, de 11 ani, care a intervenit să o ajute, a fost de asemenea transportată la spital, dar a fost externată. Incidentul a avut loc în incinta Ștra
INHGA: Cod galben de inundații pentru 14 bazine hidrografice, până marți dimineața
Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o atenționare Cod galben de inundații pentru 14 bazine hidrografice, care a intrat în vigoare luni, la ora 12:00 și e valabilă până marți la ora 9:00. Sunt vizate de atenționare bazinele hidrografice Someș, Barcău, Crișul Repede, Crișul Negru, Crișul Alb, Mureș, Bega Veche, Bega, Timi
Zona de munte, sudul Banatului, vestul și nordul Olteniei, sub Cod galben de ploi torențiale, marți
Zona de munte, sudul Banatului, vestul și nordul Olteniei se vor afla pe parcursul zilei de marți sub o atenționare meteo Cod galben de instabilitate atmosferică și averse însemnate cantitativ, potrivit Administrației Naționale de Meteorologie (ANM). Astfel, în intervalul orar 12:00 - 21:00, în zona de munte, sudul Banatului, vestul și nordul
ANM: Averse torențiale și furtuni în 22 de județe din vest, sud-vest și centrul țării pe parcursul zilei de luni
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o atenționare meteo Cod galben de instabilitate atmosferică și averse însemnate cantitativ pe parcursul zilei de luni în zona de munte și în județe din Banat, Crișana, Oltenia, cea mai mare parte a Transilvaniei și nord-vestul Munteniei. Atenționarea a intrat în vigoare la ora 12:00 ș








