logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

''Bradul'' de Crăciun confecţionat din fulare tricotate manual, amplasat în centrul Târgu Mureşului, va fi mutat în Cetate

Image

Primarul din Târgu Mureş, Soos Zoltan, a anunţat public faptul că "bradul" de Crăciun confecţionat din fulare tricotate, înalt de 10 metri, gândit de Asociaţia KULT Alternativ, care a fost amplasat în Piaţa Trandafirilor din centrul municipiului, va fi mutat în Cetatea Medievală, după ce a devenit un subiect intens de dispută între conducerea administraţiei publice locale, politicieni şi locuitorii oraşului.

"Bradul de Crăciun al oraşului este aici, în Piaţa Teatrului. Acesta este bradul nostru de Crăciun, îl puteţi vedea. Proiectul de la Ceasul cu Flori ('bradul' confecţionat din fulare croşetate, n.r.) nu este un pom de Crăciun, ci este o reclamă pentru un festival cultural. 'Bradul' a fost montat de oraş pentru proiectul festivalului cultural, însă Primăria a pus la dispoziţie doar spaţiul şi nu s-au cheltuit bani publici. Însă am auzit şi vocile oamenilor, indignarea unora şi înţelegem sensibilitatea situaţiei. Aşa că, astăzi, am luat decizia de a demonta din centrul oraşului reclama festivalului cultural", a anunţat primarul Soos Zoltan, pe Facebook.

După ce primele fotografii ale construcţiei au apărut în spaţiul public, iar politicienii şi societatea civilă au susţinut că aceasta este o "ironie" îndreptată împotriva tradiţiilor de Crăciun, o "bazaconie" făcută din preşuri sau "un cort al indienilor apaşi", conducerea oraşului şi Asociaţia KULT Alternativ au arătat că "bradul" din fulare tricotate ar urma să fie propus pentru intrarea în Cartea Recordurilor, prin faptul că ar fi format din cele mai multe piese de fular ajunse din cele mai multe ţări ale lumii, pentru un festival.

Preşedinta KULT Alternativ Kulturalis Fesztival, Annamaria Kadar, a declarat pentru AGERPRES că acest 'brad' de Crăciun tricotat manual îşi doreşte să unească indivizi şi comunităţi şi că se intenţionează ca municipiul Târgu Mureş să ajungă în Cartea Recordurilor, demersurile pentru nominalizare fiind în curs.

"Sunt 3.000 metri de fular din toată ţara şi de peste hotare, din Ecuador, Mongolia, Suedia, Austria, Germania, Statele Unite ale Americii. Deci din foarte multe locuri de unde am primit fulare. Bradul principal de Crăciun este în Piaţa Teatrului, aici (în Piaţa Trandafirilor, n.r.), este un loc alternativ, unde, de exemplu, acum doi sau trei ani a fost bradul Rotar Act. Deci o organizaţie civilă face ceva pentru oraş, într-un semn simbolic, brad făcut altfel (...) Acum mergem spre Guiness deoarece este foarte complicat. Avem un avocat care a consultat toate criteriile pe care trebuie să le avem în vedere şi discutăm cu reprezentanţii fiecărui stat pentru că vrem să doborâm recordul, bradul alcătuit din cele mai multe piese de fular ajunse din cele mai multe ţări ale lumii", a declarat Annamaria Kadar.

Ea a subliniat că acesta este un proiect apolitic şi un simbol de legătură a oamenilor prin sentimente şi poveşti.

KULT Alternativ Kulturalis Fesztival a lansat, în anul 2022, ideea ca mai multe persoane să tricoteze sau să croşeteze un fular de festival comun, format din piese cu lăţimea de 20 centimetri, care să fie expus public în luna decembrie, pe bradul de Crăciun al oraşului, la Ceasul cu Flori.

La această iniţiativă, a arătat Annamaria Kadar, s-au alăturat persoane fizice, familii, organizaţii civile, grupuri de dans, companii multinaţionale, firme mici şi mijlocii, grădiniţe, universităţi, asociaţii, primării şi personalităţi publice, formaţii din ţară şi de peste hotare, din Statele Unite ale Americii, Ecuador, Mongolia, Germania, Austria, Ungaria, Anglia, Suedia şi Danemarca.

Reacţiile la adresa "bradului" de Crăciun din fulare nu au întârziat să apară, administraţia oraşului fiind aspru criticată pentru construirea acestuia în locul tradiţionalului brad de Crăciun, care era amplasat anual la Ceasul cu Flori, fiind prezentate şi fotografii de arhivă cu acesta din anii '30.

Unii politicieni au susţinut că în loc de Moş Crăciun conducerea oraşului ar dori să îl aducă la Târgu Mureş pe "Winnetou şi indienii apaşi", în timp ce câteva familii au împodobit doi brăduţi şi i-au plasat la Ceasul cu Flori, lângă "bradul" din fulare.

Referitor la solicitările unor organizaţii civile, cu privire la autorizarea unei astfel de construcţii, Primăria Târgu Mureş a precizat că municipalitatea a încheiat un protocol de colaborare cu Asociaţia "Csutrinka", în data de 28.11.2023, prin care se pune la dispoziţie spaţiul de expunere din Piaţa Trandafirilor (Ceasul cu Flori).

"În baza acestui protocol Asociaţia urma să organizeze acţiunea 'Poveştile ne leagă', parte a evenimentelor desfăşurate de Festivalul Cultural Alternativ Kult. Protocolul încheiat respectă toate prevederile legale în vigoare iar organizatorii proiectului au fost informaţi cu privire la taxele si obligaţiile pe care le au, pentru buna desfăşurare a proiectului, inclusiv cele privind achitarea taxelor de mediatizare a evenimentului, conform prevederilor HCL nr. 481/2022. Organizatorii au obligaţia sa respecte prevederile legislaţiei, în caz contrar protocolul se consideră reziliat de drept", a precizat Primăria Târgu Mureş, la solicitarea Agerpres. AGERPRES/(A, AS - autor: Dorina Matiş, editor: Karina Olteanu, editor online: Simona Aruştei)

 

Citeşte şi:

 

REPORTAJ Bradul de Crăciun de la Târgu Mureş făcut din fulare tricotate - între indignare, ironie şi Guinness Book

Afisari: 15

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Social 06-06-2025 12:21

Cod portocaliu de viituri pe râuri din cinci județe;Cod galben de inundații pe mai multe cursuri de apă

Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis, vineri, o avertizare Cod portocaliu de viituri, valabilă până sâmbătă dimineața, pe râuri din cinci județe, precum și un Cod galben ce vizează mai multe cursuri de apă din Transilvania, Moldova, Crișana, Oltenia și Muntenia. Conform prognozei de special

Social 06-06-2025 12:21

Maramureș: Ioan Șiugariu, poet și erou în Al Doilea Război Mondial, comemorat de autoritățile din Tăuții Măgherăuș

Poetul Ioan Șiugariu, ofițer al armatei române care și-a pierdut viața în Al Doilea Război Mondial, în 1945, pe frontul din Cehoslovacia, a fost comemorat, vineri, de autoritățile locale ale orașului Tăuții Măgherăuș, cu ocazia împlinirii a 111 ani de la naștere. ''Din Băița spre Nemurire - 111 ani de la naștere

Social 06-06-2025 12:21

Hunedoara: Turiștii care urcă în Cetatea Deva vor fi întâmpinați, duminică, de Garda Cetății

Turiștii care vor vizita duminică Cetatea Deva vor fi întâmpinați de Garda Cetății, care, între orele 12:00 și 15:00, le va oferi o incursiune în perioada medievală prin activități interactive și reconstituiri istorice, a informat Centrul Cultural ''Drăgan Muntean'' Deva. Programul include un rond al cet

Administratie 06-06-2025 12:16

Harghita: S-au extins sufoziunile din zona minei vechi, de la Praid; nu pun în pericol activitățile desfășurate (GALERIE FOTO)

Sufoziunile din zona minei vechi de la Praid s-au extins în ultimele 24 de ore, dar ele nu pun în pericol activitățile desfășurate, a informat, vineri, Instituția Prefectului, după ședința operativă desfășurată cu toți factorii implicați în gestionarea situației de urgență de la Salina Praid.

Social 06-06-2025 12:02

ANCPI: Aproape șapte milioane de hectare, cadastrate gratuit pentru cetățeni

Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară (ANCPI) a finalizat lucrările de înregistrare sistematică a imobilelor la nivelul întregii localități în 327 UAT-uri și în 32.478 de sectoare cadastrale, cu o suprafață de aproape șapte milioane de hectare. Dintre acestea, 199 de comune au beneficiat de finanțare e

Social 06-06-2025 11:31

Cutremur de 3,3 grade, produs vineri în județul Vrancea (INCDFP)

Un cutremur cu magnitudinea 3,3 s-a produs, vineri dimineața, la ora 6:14, în zona seismică Vrancea, județul Vrancea, potrivit datelor publicate de Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP). Seismul a avut loc la adâncimea de 137 de kilometri, în apropierea următoarelor orașe: 45 km v

Social 06-06-2025 11:29

''Străzi deschise'' - Concerte, expoziții, spectacole de teatru pentru copii și de dans în acest weekend

Concerte, expoziții, spectacole de teatru pentru copii și dans se regăsesc în programul ''Străzi deschise - București'' din acest weekend, ce va avea loc pe Calea Victoriei și strada Vasile Băcilă - strada Poiana cu Aluni, iar Dâmbovița Delivery este un proiect partener, ce propune performance-uri live, ateliere cu tematici ecologice și so

Social 06-06-2025 11:03

Harghita: Acțiune de alungare a urșilor în zona Șumuleu-Ciuc, unde se desfășoară pelerinajul de Rusaliile Catolice

Autoritățile din Miercurea-Ciuc, împreună cu Asociația de Vânătoare ''Szilos'', cu care municipalitatea are contract, au organizat, vineri dimineața, o acțiune de alungare a urșilor din zona Șumuleu Ciuc, acolo unde sâmbătă are loc marele pelerinaj de Rusaliile Catolice, la care vor participa foarte multe persoane.

Social 06-06-2025 10:41

Vreme caniculară în București, cu maxime de 33 de grade, vineri, sâmbătă și duminică (meteorologi)

Vremea prognozată de către meteorologi pentru zona Municipiului București, în acest weekend, va fi caniculară, cu valori maxime de temperatură ce vor ajunge la 33 de grade. Conform Administrației Naționale de Meteorologie (ANM), vineri, între orele 12:00 - 21:00, vremea va fi călduroasă, disconfortul termic ridicat, iar indicele te

Social 06-06-2025 10:27

Cod portocaliu de furtuni și averse în zone din 12 județe, vineri; Cod galben de vreme instabilă în jumătate din țară

Zone din 12 județe sunt vizate, vineri, de o atenționare Cod portocaliu de instabilitate atmosferică accentuată, în timp ce alte zone din Transilvania, Muntenia și Moldova vor fi sub Cod galben de vreme rea, în același interval de referință, informează Administrația Națională de Meteorologie(ANM). Conform prognozei de specialitate,

Social 06-06-2025 10:16

Arad: Parcul din stațiunea Moneasa va fi modernizat cu fonduri europene

Parcul din stațiunea Moneasa va fi modernizat cu o finanțare europeană de aproximativ 1,9 milioane de euro, în următorii doi ani, ceea ce ar urma să crească potențialul turistic, consideră administrația locală. Primarul comunei Moneasa, Doru Miron, a declarat vineri, pentru AGERPRES, că finanțarea a fost aprobată, iar pr

Social 06-06-2025 10:13

Alerte Cod galben de caniculă în cea mai mare parte a țării, în weekend; vremea caniculară va persista și luni

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, vineri, noi atenționări Cod galben de caniculă și disconfort termic, valabile în acest weekend, în cea mai mare parte din țară. Potrivit meteorologilor, pe parcursul zilei de vineri, între orele 12:00 - 21:00, va fi valabil un prim Cod galben de vreme călduroasă în z

Social 06-06-2025 09:40

Bistrița-Năsăud: Vechiul obicei agrar de Rusalii - ''Împănatul boului'', perpetuat de locuitorii din zona Becleanului

Sărbătoarea Rusaliilor este prilej pentru locuitorii din zona Becleanului, din județul Bistrița-Năsăud, să continue practicarea unui vechi obicei agrar numit ''Împănatul'' sau ''înstruțatul boului''. La Figa, localitate componentă a orașului Beclean, coroana de flori cu care va fi ''împ

Social 06-06-2025 09:33

ITPF Oradea: Restricții de circulație pentru camioanele de peste 7,5 tone, pe teritoriul Ungariei

Camioanele de mare tonaj (peste 7,5 tone) vor avea restricții de a circula pe teritoriul Ungariei de Rusalii, din seara de 8 iunie, ora 23:00, ora României, până luni seară, aceeași oră, transmite Inspectoratul Teritorial al Poliției de Frontieră (ITPF) Oradea. ''În conformitate cu prevederile legale în vigoare,

Administratie 06-06-2025 08:30

Bihor: Județul va avea, în opt luni, o strategie de dezvoltare turistică, cu un plan de acțiune pe zece ani

Județul Bihor va avea, în opt luni, o strategie de dezvoltare turistică, în urma semnării unui contract în valoare de 200.000 de lei cu o firmă de specialitate, a anunțat, vineri, Consiliul Județean (CJ). ''Județul Bihor are unul dintre cele mai mari și mai diversificate potențiale turistice din țară. Acesta se concen