Dungaciu, despre rezultatele Barometrului de securitate al României: Românii se întorc la paradigma ''prin noi înşine''

Directorul Institutului de Ştiinţe Politice şi Relaţii Internaţionale (ISPRI) al Academiei Române, Dan Dungaciu, afirmă, într-o declaraţie acordată AGERPRES, că rezultatele Barometrului de securitate al României, ediţia noiembrie 2022, prezentat luni la Biblioteca Academiei Române, evidenţiază o întoarcere a românilor la paradigma "prin noi înşine", deşi cadrul rămâne cel pro euroatlantic.
"Barometrul de securitate relevă o serie de aspecte extrem de importante. Primul ţine de întoarcerea la paradigma "prin noi înşine", respectiv o atitudine pragmatică faţă de evoluţiile regionale şi globale. Procesul de 'dez-vrăjire' a Vestului, a instituţiilor sale, mai degrabă, început de Europa Centrală cu aproape un deceniu în urmă, dar şi de multe dintre statele din Vest, începe să fie sesizat şi în percepţia românilor. Pentru ei, spaţiul european sau global este un loc al intereselor naţionale, particulare, în care Bucureştiul trebuie să joace la fel", spune Dungaciu.
Directorul ISPRI consideră că "românii îşi doresc o Românie mai centrată pe propria agendă, o Românie care mai şi cere, nu doar dă".
"În paranteză fie spus, actualele aşa zis dezbateri despre primirea României în Schenghen nu fac decât să le confirme temerile. Primirea depinde de tratate, documente, legi etc. sau de interesele naţionale/locale ale unora? Evident, ultimul răspuns pare cel corect şi românii văd asta. Această tendinţă de re-centrare naţională a fost acutizată de război", adaugă Dan Dungaciu.
În ceea ce priveşte atitudinea concretă faţă de războiul din Ucraina, directorul ISPRI afirmă că "românii se înscriu în tabăra identificată de European Concil for Foreign Relations drept tabăra 'pragmatistă', spre deosebire de tabăra 'moralistă' (victorie totală împotriva Rusiei, cu orice preţ), adică cei care vor pacea inclusiv prin concesii ale Kievului". Dan Dungaciu subliniază şi că românii nu au devenit însă pro-ruşi sau pro-chinezi, faţă de care au cea mai puţină încredere, ci au rămas pro-europeni şi pro-NATO.
"De notat că, la nivel european, aşa zisa tabără a pragmatiştilor era mai numeroasă chiar şi în mai 2022 la nivel european! De remarcat însă că toată această schimbare de atitudine nu se face în alte cadre decât cele euro-atlantice. Românii nu au devenit nici pro-ruşi, nici pro-chinezi, faţă de care au cea mai puţină încredere. Românii au rămas pro-europeni şi pro-NATO - mai pro-europeni decît pro-americani! - , dar au devenit mai... pro-români!", a mai spus directorul ISPRI.
***
Încrederea românilor în spaţiul instituţional naţional, ca şi în NATO şi UE a scăzut faţă de anul trecut, populaţia României rămânând însă cert una pro-occidentală şi pro-europeană, relevă Barometrul de securitate al României, ediţia noiembrie 2022.
Astfel, la întrebarea "consideraţi ca lucrurile în România se îndreaptă într-o direcţie bună?", 87,1% răspund NU, doar 12,% dintre respondenţi aleg DA.
Lucrurile sunt explicabile, având în vedere că, după doi ani de pandemie, anul 2022 a început cu un război de anvergură în regiune şi a continuat cu scumpiri mai mult decât semnificative ale preţului tuturor tipurilor de energie, cu inflaţie etc, consideră autorii sondajului.
Ierarhia de încredere nu se schimbă mult faţă de anii trecuţi, dar inclusiv instituţii care beneficiază regulat de încredere mare au imaginea marcată de dificultăţile din ultimul an: Biserica - 65,6% în 2022, faţă de 70,16% în 2021 şi Armata - 66,4% în 2022, faţă de 86,63% în 2021.
Acest complex de crize duce la scăderea încrederii şi în NATO (53,64% în 2022, faţă de 67,36% în 2021) sau Uniunea Europeană (39,76% în 2022, faţă de 59,18% în 2021), potrivit barometrului.
Cu toate aceste probleme, populaţia României rămâne cert una pro-occidentală şi pro-europeană: 68% sunt optimişti cu privire la viitorul Uniunii Europene pe termen scurt, 78% sunt optimişti privind suportul american pentru Europa de Est şi doar 10% dintre cei intervievaţi cred că UE ar trebui să dispară în viitor.
De asemenea, 74% dintre participanţii la sondaj spun că "este mai bine în UE decât în afara ei".
Potrivit barometrului, există o atitudine critică evidentă şi faţă de elitele locale/naţionale şi faţă de elitele de la Bruxelles, publicul distribuind vina pentru preţul scăpat de sub control al energiei astfel: cei care conduc România (47,7%), politicile UE (28%) şi războiul din Ucraina (23,9%).
Dacă România ar fi atacată, 36% dintre respondenţi afirmă că ar participa la apărarea ţării, 33% sunt indecişi, 29% spun că ar încerca să plece cu familia.
În ceea ce priveşte războiul din Ucraina, 51,5% dintre participanţii la sondaj consideră că Rusia este de vină peste războiul din Ucraina şi că principala piedică în calea păcii este tot Rusia. 25% cred că Rusia este de vină, dar şi Ucraina are o parte din vină pentru război, iar 16% susţin că nu se poate ajunge la pace în Ucraina din cauza SUA şi 8% din cauza UE.
Cea mai mare parte dintre cei întrebaţi - 70% - cred că cel mai important acum este să se oprească războiul, iar 28% spun că acesta trebuie continuat până la învingerea Rusiei, relevă studiul. De asemenea, după nouă luni de la începutul crizei, 74% dintre români afirmă că ar trebui să primim în continuare refugiaţi din Ucraina, dacă va fi nevoie.
Sondajul arată şi o scădere a încrederii în principalele puteri occidentale faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut, aceasta neînsemnând neapărat o reorientare strategică a publicului nostru, notează autorii: SUA - 44,1% în 2022, faţă de 70,1% în 2021; Marea Britanie - 41,8% în 2022, faţă de 61,9% în 2021; Germania - 39,5% în 2022, faţă de 69,5% în 2021 şi Franţa - 44,6% în 2022, faţă de 70,9% în 2021.
Acelaşi sondaj arată însă o scădere masivă a încrederii în Rusia (0,1% în 2022, faţă de 41,2% în 2021) şi în China (17,1% în 2022, faţă de 45,3% în 2021).
Potrivit barometrului, "asistăm astfel la o formă de sincronizare a publicului din România cu tendinţele europene tot mai evidente de repliere a populaţiilor spre interesele naţionale".
"Deşi nu asistăm la o reorientare strategică a publicului din România, apare din ce în ce mai acută ideea că România ar trebui să fie pragmatică, să aibă agendă şi să se ocupe în primul rând de interesele ei (51,1%), totul în cadrul euroatlantic, însă, nu în afara lui", potrivit realizatorilor studiului.
Barometrul de securitate al României, ediţia noiembrie 2022, un sondaj reprezentativ la nivel naţional, făcut prin interviuri telefonice (CATI), a fost realizat de Laboratorul pentru Analiza Războiului Informaţional şi Comunicare Strategică (LARICS), în parteneriat cu Institutul de Ştiinţe Politice şi Relaţii Internaţionale (ISPRI) al Academiei Române, în perioada 29 septembrie - 10 octombrie, pe un eşantion de 1.001 persoane, având o eroarea maximă admisă: +/- 3,1%, la un nivel de încredere de 95%. AGERPRES/(AS - autor: Daniel Popescu, editor: Cătălin Alexandru, editor online: Gabriela Badea)
* Mai multe imagini pe AGERPRES FOTO
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Vaslui: Pătrunjel cu pesticide, retras de la comercializare din patru magazine din județ
Un număr de 60 de bucăți de legături de pătrunjel au fost retrase de la comercializare din patru magazine din Vaslui, Bârlad și Huși, după ce s-a stabilit că produsele proveneau dintr-un lot infestat cu un pesticid periculos. 'Urmare a analizării de către un laborator din Germania a unei probe prelevate în cadrul programului de
Femeie în stare gravă după ce a căzut de la etajul 4 al unui bloc din Vaslui
O femeie în vârstă de 68 de ani a fost preluată în stare gravă de un echipaj de Terapie Intensivă Mobilă, după ce a căzut de la etajul 4 al unui bloc din municipiul Vaslui. 'Pompierii vasluieni au intervenit cu o ambulanță SMURD de terapie intensivă mobilă pentru evaluarea și acordarea de îngrijiri medicale unei per
Marșul pentru Viață - sâmbătă, în Capitală; tema - 'Fiecare om contează'
A 15-a ediție a Marșului pentru Viață se desfășoară sâmbătă în București, dar și în alte localități din țară și din Republica Moldova, tema fiind ''Fiecare om contează''. ''Marșul pentru Viață 2025 își propune să transmită un mesaj clar și puternic: fiecare viață are valoare, iar sprijinul oferit
Argeș: Patru răniți într-un accident în care au fost implicate două autoturisme, la Topoloveni
Patru persoane au fost rănite, vineri seară, după ce două autoturisme au intrat în coliziune pe o stradă din orașul Topoloveni, informează Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Argeș. În urma accidentului, unul dintre autoturisme s-a răsturnat.
Vâlcea: Căderi de pietre pe Valea Oltului, în localitatea Brezoi; traficul în zonă este îngreunat
Traficul rutier pe Valea Oltului (DN 7) este îngreunat, vineri seara, în localitatea Brezoi, după ce în urma precipitațiilor, în zonă au avut loc căderi de pietre de pe versant, iar un copac s-a prăbușit pe carosabil. Potrivit reprezentanților Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Vâlcea, un autoturism
IGSU: 42 de localități din 12 județe, afectate de vremea nefavorabilă
Pompierii militari au intervenit, vineri, în 42 localități din 12 județe, precum și în municipiul București, pentru limitarea și înlăturarea efectelor generate de vremea rea, informează Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU).
Principele Radu, despre EUROPAfest: Grație lor, marii muzicieni ai lumii vin aici și încântă publicul
Principele Radu a găzduit, vineri seară, în numele Custodelui Coroanei Române, Majestatea Sa Margareta, Seara Palatului Elisabeta dedicată festivalului de muzică EUROPAfest, prilej cu care a elogiat activitatea de peste trei decenii a organizatorilor acestui eveniment, grație cărora marii muzicieni ai lumii vin în România și încântă public
Burduja: Excelentă producție astăzi în sistemul energetic național; acum avem un record de aproape 8000MW, exportăm 180MW
România are, vineri, o producție record în sistemul energetic național, de 8000MW, care îi permite să acopere consumul și să exporte 180MW, a anunțat ministrul Energiei, Sebastian Burduja. 'Excelentă producție astăzi în sistemul energetic național. A bătut bine vântul încă de azi-noapte, iar acum avem o producție record
DGPMB: Femeie lovită în cap de o bucată desprinsă dintr-un balcon al unui bloc din Sectorul 5
O femeie a fost lovită în cap de o bucată din material dur desprinsă dintr-un balcon aflat la etajul 1 al unui imobil, în timp ce se deplasa pe o stradă din Sectorul 5. Un echipaj medical a acordat persoanei primele îngrijiri medicale, iar ulterior aceasta a fost transportată la spital pentru îngrijiri medicale suplimentare.
Mureș: Primul și cel mai mare grup de suport pentru dependenți din țară a împlinit 6 ani
Primul și cel mai mare grup de suport pentru dependenți din țară, Centrul de Recuperare din Adicții 'Bastion' din Târgu Mureș, o inițiativă voluntară coordonată de Călin-Dinu Zamfirescu, a împlinit șase ani, acesta fiind accesat săptămânal de 30-40 de persoane, iar de terapiile practicate aici au beneficiat peste 600 de persoane. '
MApN sesizează acțiuni de dezinformare privind așa-zise exerciții de mobilizare: Nu am luat în calcul serviciul militar obligatoriu
Ministerul Apărării Naționale (MApN) semnalează, pe platforma Inforadar, o serie de dezinformări apărute în spațiul public care reiau narațiunile unor presupuse demersuri pe care autoritățile statului român le-ar face pentru mobilizarea rezerviștilor sau pentru pregătirea populației pentru apărare, în contextul războiului din Ucraina. 'Am
Popa: Pentru ca reducerea inflației să continue într-un mod sustenabil este necesar ca deficitul fiscal să fie redus
Banca Națională a României a făcut și face tot ceea ce ține de ea, însă, pentru ca reducerea inflației să continue într-un mod sustenabil, este cu siguranță necesar ca deficitul fiscal să fie redus, la fel ca și nivelul ridicat de incertitudine în care operăm, susține Cristian Popa, membru în Consiliul de Administrație al Băncii Naționale a Rom&
Ministerul Transporturilor reduce numărul secretarilor de stat: 4 în loc de 5 (proiect)
Noul număr de posturi de demnitate publică în cadrul Ministerului Transporturilor și Infrastructurii va fi de patru secretari de stat, prevede proiectul de Hotărâre pentru modificarea Hotărârii Guvernului nr. 370/2021 privind organizarea și funcționarea instituției, publicat vineri în transparență decizională. Proiectul a venit la o zi
Agenția Fitch Ratings a îmbunătățit perspectiva ratingului Electrica de la 'BBB-' 'negativă' la 'BBB-' 'stabilă'
Agenția internațională Fitch Ratings a îmbunătățit perspectiva ratingului Electrica de la 'negativă' la 'stabilă' și a confirmat ratingul pe termen lung la nivelul 'BBB-', a anunțat vineri compania Electrica. 'Această evoluție pozitivă vine după o perioadă complexă, marcată de provocări economice și energetice globale. Astfel,
Cutremur Myanmar/ MAE: Până în prezent nu sunt informații că ar fi cetățeni români printre persoanele afectate
Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează în contextul seismului produs în Republica Uniunea Myanmar că autoritățile locale nu au notificat, până în prezent, Ambasadele României la Beijing, Ba