logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Asociaţia Parcul Văcăreşti anunţă că Administraţia intenţionează să defrişeze vegetaţia de pe dig şi să înlocuiască foişoarele

Imagine din galeria Agerpres

Asociaţia Parcul Natural Văcăreşti (APNV) anunţă că Administraţia parcului intenţionează să taie vegetaţia care a crescut pe dig, să înlocuiască panourile de informare şi foişoarele.

Într-o postare pe Facebook, membrii asociaţiei anunţă că au fost invitaţi la o întâlnire cu reprezentanţi ai Agenţiei Naţionale pentru Arii Naturale Protejate şi ai Administraţiei Parcului Natural Văcăreşti, unde au aflat toate aceste aspecte.

Asociaţia menţionează că nu este de acord cu defrişarea vegetaţiei de pe dig, deoarece această măsură ar pune în pericol biodiversitatea Parcului.

"Nu suntem de acord cu această măsură, în condiţiile în care naturii i-a luat zeci de ani să cucerească betoanele care formează digul. De fapt, digul nu a servit niciodată scopului pentru care a fost construit iar Parcul Natural Văcăreşti a fost şi este amenajare hidrotehnică doar în acte. Evident, şi digul (cu tot cu speciile de plante şi animale care l-au colonizat) face parte din Parcul Natural Văcăreşti", precizează Asociaţia.

Totodată, panourile de informare instalate de asociaţie ar urma să fie schimbate. APNV atrage atenţia asupra faptului că o parte dintre acestea au fost schimbate chiar în ultima săptămână de către membrii asociaţiei şi că ele conţin şi coduri Braille, pentru a le accesibiliza persoanelor nevăzătoare.

"Credem că mai util şi mai eficient din punct de vedere economic ar fi ca Administraţia Parcului să amplaseze panouri informative noi, care să îmbogăţească oferta educativă a Parcului", menţionează sursa citată.

Până pe 12 iulie, ar urma să fie dărâmate foişoarele de observare a faunei şi peisajului, iar în locul lor vor fi construite altele noi.

"Am cerut în mod repetat (şi fără succes) expertiza tehnică potrivit căreia vechile foişoare nu mai sunt sigure şi nu se mai pot repara. Aşa cum am menţionat şi în trecut, Asociaţia Parcul Natural Văcăreşti realiza reparaţii în fiecare an, cu fonduri proprii. Considerăm că dărâmarea foişoarelor este justificată doar dacă acestea nu mai pot fi puse în siguranţă iar reparaţiile ar costa mai mult decât construirea unora noi", se mai arată în postare.

Pe de altă parte, asociaţia salută faptul că Administraţia Parcului intenţionează să instaleze 24 camere video şi alte 4 pe clădirile din zonă. Însă, în ce priveşte punerea în dezbatere publică, începând cu 1 iulie, a regulamentului de vizitare al parcului, asociaţia apreciază că ar fi fost mai rapid şi mai ieftin dacă Administraţia continua demersurile începute deja în acest sens.

"Chiar dacă ar fi al 3-lea Regulament care va ajunge pentru aprobare la Ministerul Mediului în ultimii 5 ani, măsura în sine este benefică. Pe de altă parte, considerăm că decât să o ia de la zero, mai rapid şi mai ieftin ar fi fost ca Administraţia să continue demersurile începute de Asociaţia Parcul Natural Văcăreşti în 2017", se arată în postare.

Totodată, preşedintele asociaţiei, Florin Stoican, atrage atenţia asupra faptului că susţinerea Asociaţiei nu a fost inclusă în dosarul pentru obţinerea administraţiei.

"Noroc cu invitaţia ANANP, că astfel mai aflăm şi noi şi lumea despre planurile administraţiei parcului. Ştiam atitudinea administraţiei faţă de noi, nicio surpriză. Doar că acum am realizat şi că ea a fost premeditată de la bun început, în timp ce noi îi consideram parteneri oneşti. Pur şi simplu au omis să mai includă în dosarul pentru obţinerea administraţiei (întocmit în proporţie covârşitoare de noi) susţinerea din partea noastră, deşi fusese solicitată, trimisă şi ni se spusese şi credeam că îşi bazează administrarea parcului şi pe noi. Astea acum cică sunt poveşti, fiindcă nu există vreo hârtie ştampilată în acest sens, nu avem dosar cu şină", scrie el, pe aceeaşi reţea de socializare.

Florin Stoican dezaprobă şi planul privind tăierea vegetaţiei de pe dig.

"Ce mi se pare incredibil şi foarte periculos e că oamenii care au ajuns să hotărască viitorul parcului nu înţeleg nici măcar scopul pentru care acesta a fost înfiinţat. Ar vrea să defrişeze vegetaţia de pe dig, pentru a proteja... digul. De parcă pentru betoanele lui s-a înfiinţat parcul şi n-ar şti că amenajarea hidrotehnică nu va mai fi vreodată finalizată pentru ca digul să aibă vreo utilitate pentru ea. În timp ce noi, oengiştii habarnişti care ne-am ocupat de el până acum, ne batem capul cu soluţii şi propuneri de înverzire a digului şi redare a lui vizitatorilor, cu plantări, vegetaţie, terasare, accesibilizare, panouri solare şi alte astfel de aiureli", scrie Florin Stoican. AGERPRES/(AS - autor: Irinela Vişan, editor: Karina Olteanu, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 11

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Administratie 24-06-2025 08:22

Sibiu/Președintele CJ, despre desființarea unor posturi de viceprimari: Reforma să țină cont de realitățile fiecărei comunități

Președintele Consiliului Județean (CJ) Sibiu, Daniela Cîmpean, consideră că o posibilă desființare a funcției de viceprimar în localitățile cu mai puțin de 1.500 de locuitori trebuie să țină cont de realitățile fiecărei comunități. 'Discuția privind o posibilă desființare a funcției de viceprimar în comunele cu sub 1.500

Social 23-06-2025 21:13

Mureș/ Locuitorii din Târnăveni, revoltați din cauza crizei apei; CJSU: O problemă de sănătate și de demnitate

Pe fondul revoltei locuitorilor municipiului Târnăveni, generată de lipsa apei curente ca urmare a opririi frecvente a instalațiilor din cauza salinității crescute de pe râul Târnava Mică, Comitetul Județean pentru Situații de Urgență (CJSU) Mureș a transmis, luni, că înțelege durerea și frustrarea cetățenilor, considerând că este vorba

Administratie 23-06-2025 18:54

Președintele CJ Arad crede că o comasare a comunelor mici ar fi mai eficientă înainte de reducerea numărului viceprimarilor

Președintele Consiliului Județean (CJ) Arad, Iustin Cionca, este de părere că o comasare a comunelor mici ar fi mai eficientă din punctul de vedere al economiilor la buget decât reducerea numărului de viceprimari prin desființarea acestei funcții în UAT-urile cu o populație mai mică de 1.500 de locuitori. 'Cred că era mai bine

Social 23-06-2025 18:41

Satu Mare: Trei locuințe, cuprinse de flăcări; o mașină, distrusă

Trei case din orașul Livada au fost cuprinse de un incendiu și o mașină a fost distrusă în totalitate, informează, luni, Inspectoratul pentru Situații de Urgență 'Someș' Satu Mare. Pentru gestionarea situației de urgență au fost mobilizate trei autospeciale de stingere cu apă și spumă din cadrul Detașamentului de Pompieri Satu Ma

Administratie 23-06-2025 17:20

Tamas Sandor (CJ Covasna): Trebuie revizuit sistemul cu discernământ, nu tăiat peste tot la fel

Președintele Consiliului Județean (CJ) Covasna, Tamas Sandor, consideră că este nevoie de reforme în administrația publică locală în ceea ce privește funcționalitatea sistemului, însă măsurile trebuie implementate cu echilibru și discernământ. 'Cu siguranță trebuie revizuit sistemul de funcționare, dar nu trebuie tă

Social 23-06-2025 17:10

Mureș: Furnizarea apei menajere, reluată la Târnăveni; noul val de salinitate generează o nouă întrerupere

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență (CJSU) Mureș a anunțat, luni, că în zona deservită de Stația de Tratare Târnăveni a fost reluată temporar furnizarea apei menajere, însă noul val de salinitate care se propagă pe râul Târnava Mică va duce la o nouă întrerupere începând din această seară.

Social 23-06-2025 16:34

ANM: Vreme deosebit de caldă în următoarele două săptâmâni; probabilitate de averse pe 28 și 29 iunie

Vremea va rămâne deosebit de caldă în toate regiunile pe parcursul următoarelor două săptămâni (23 iunie - 6 iulie), cu valori termice maxime ce vor ajunge la 38 de grade, în Banat, în timp ce, din punct de vedere pluviometric, se vor semnala averse cu probabilitate mai mare pe 28 și 29 iunie, conform prognozei de specialitate, publicată

Administratie 23-06-2025 15:29

A fost finalizat studiul de fezabilitate pentru reconfigurarea zonei Dimitrie Pompeiu; lucrările ar urma să dureze 3 ani

Primarul interimar al Capitalei, Stelian Bujduveanu, anunță că a fost finalizat studiul de fezabilitate pentru reconfigurarea zonei Dimitrie Pompeiu - Fabrica de Glucoză - Șoseaua Pipera. Proiectul va ajunge la Consiliul General, în vederea dezbaterii. Aprobarea va permite autorității locale să lanseze achiziția pentru proiectare și exec

Administratie 23-06-2025 13:07

Bihor: Primăria Oradea amplasează 30 de cișmele publice cu apă potabilă în oraș, ca sprijin în perioada verii

Primăria Oradea, prin intermediul Companiei de Apă Oradea, a instalat, până în prezent, zece cișmele publice cu apă potabilă, dintr-un total de 30 ce urmează să fie montate în mai multe zone ale orașului ca măsură de sprijin pentru populație în contextul temperaturilor ridicate înregistrate pe durata verii.  

Social 23-06-2025 12:30

REPORTAJ Bibaniada, singurul concurs de pescuit din Deltă dedicat femeilor, a devenit un eveniment internațional

Bibaniada, singurul concurs de pescuit din Delta Dunării dedicat femeilor, a devenit anul acesta un eveniment internațional, iar pentru prima oară capturile participantelor la competiție au fost pregătite de bărbați, acțiunea asociației Ivan Patzaichin-Mila 23 (IP-M23) transformându-se într-un 'reminder' pentru iubitorii mișcării în aer liber cu pri

Administratie 23-06-2025 12:11

Termoenergetica: Furnizarea apei calde, întreruptă la blocuri din sectoarele 3, 5 și 6, pentru lucrări de modernizare

Furnizarea apei calde va fi sistată la sute de blocuri din sectoarele 3, 5 și 6, pentru lucrări de înlocuire, modernizare și reparații, informează Compania Municipală Termoenergetica București. Intervențiile au durate diferite de realizare, în funcție de complexitatea fiecărei lucrări, reiese dintr-un comunicat transmis luni de companie.

Social 23-06-2025 10:19

Vreme călduroasă, cu temperaturi de până la 37 grade și disconfort termic ridicat în Capitală, luni și marți

Vremea va fi călduroasă în Capitală pe parcursul zilelor de luni și marți, cu temperaturi ce vor urca până la 37 de grade și disconfort termic ridicat, conform prognozei speciale pentru municipiul București, publicate de Administrația Națională de Meteorologie. Astfel, de luni, ora 12:00, până marți, ora 10:00, vremea va fi c

Social 23-06-2025 10:16

Cod galben de caniculă în peste jumătate de țară, de marți dimineața

Administrația Națională de Meteorologie a emis un alt Cod galben de caniculă, valabil de marți dimineața în județe din Banat, Oltenia, Muntenia, sudul Moldovei, sud-vestul Transilvaniei și în Dobrogea continentală, unde temperaturile maxime pot atinge 38 de grade. Astfel, în intervalul 24 iunie, ora 10:00 - 25 iunie, ora 10:0

Social 23-06-2025 10:07

Cod galben de caniculă în sudul Banatului, Oltenia, nord-vestul Munteniei și sud-vestul Transilvaniei, pe parcursul zilei de luni

Administrația Națională de Meteorologie a emis luni o atenționare Cod galben de caniculă, valabilă pe parcursul întregii zile în 10 județe din sudul Banatului, Oltenia, nord-vestul Munteniei și sud-vestul Transilvaniei. În aceste regiuni se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată (maxime de 3

Social 23-06-2025 09:34

TPBI repune în funcțiune autobuzul 780, între Gara Basarab, Gara de Nord și Aeroportul 'Henri Coandă'

Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București - Ilfov (TPBI) a dispus repunerea în funcțiune a liniei de autobuz 780, ca urmare a suspendării circulației trenurilor între Gara de Nord și Aeroportul Internațional 'Henri Coandă', din cauza defectării unui automotor. Potrivit unui anunț al TPBI, p&a