logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

LIVE UPDATE A cincea zi de grevă a angajaţilor Societăţii de Transport Bucureşti

Imagine din galeria Agerpres

Greva angajaţilor Societăţii de Transport Bucureşti continuă şi luni, fiind a cincea zi în care cea mai mare parte a şoferilor refuză să iasă pe traseu.


UPDATE ORA 23. 23 Petrariu (SindicatSTB): Consiliul de Administraţie nu a înţeles situaţia de criză în care ne aflăm şi ar fi trebui rezolvată

 

Consiliul de Administraţie al Societăţii de Transport Bucureşti nu a înţeles situaţia de criză în care ne aflăm şi ar fi trebuit rezolvată şi am pierdut timp sperând că îşi va asuma o decizie care rezolve acest conflict, a declarat, luni seara, Vasile Petrariu, liderul Sindicatului din STB, după negocierile de la Primărie.

 

 

Foto: (c)  ALEX TUDOR / AGERPRES FOTO


"Din păcate, am pierdut atâta timp aici cu speranţa că Consiliul de Administraţie îşi va asuma o decizie care să rezolve acest conflict. Nu au înţeles situaţia de criză în care noi ne aflăm şi ar fi trebuit rezolvată, pentru că problema acum nu e neapărat la noi, ca salariaţi, problema e la cetăţeni. Cetăţenii aşteaptă reluarea activităţii şi noi nu avem aceste garanţii".

Întrebat dacă mâine angajaţii îţi vor relua activitatea, el a răspuns că le va transmite rezultatul discuţiilor şi ei vor decide.
 

 

UPDATE ORA 22. 20 Nicuşor Dan: Mâine dimineaţă o să avem cel puţin 40% din autobuze şi tramvaie pe traseu 

 

Primarul Capitalei, Nicuşor Dan, a anunţat că cel puţin 40% dintre autobuzele şi tramvaiele STB vor fi marţi dimineaţă pe traseu.

 

 

Foto: (c) SIMION MECHNO/AGERPRES FOTO


"Dacă în seara asta avem cam 40% din autobuze şi tramvaie, o să avem mâine dimineaţă cel puţin 40% din autobuze şi tramvaie pe traseu. Eu mi-aş dori ca mâine dimineaţă această grevă să se încheie şi să avem o activitate normală de transport public", a spus Nicuşor Dan la Digi 24.

El a arătat că tot mai mulţi şoferi şi vatmani înţeleg că această "aventură" trebuie să se sfârşească.

 

UPDATE ORA 18. 44 Prefectura Capitalei: Forţele de ordine vor interveni ferm împotriva intimidării angajaţilor STB

 

Forţele de ordine vor interveni ferm împotriva oricăror acţiuni de intimidare a angajaţilor Societăţii de Transport Bucureşti (STB) care intenţionează să reia lucru, a transmis, luni seară, Prefectura Capitalei într-un comunicat de presă.

 

 

Foto: (c)  GABRIEL PETRESCU (C) / AGERPRES FOTO


Potrivit sursei citate, Prefectura Capitalei şi Primăria Municipiului Bucureşti au stabilit, în cadrul unei întâlniri de lucru pe tema grevei de la STB, o serie de măsuri, printre care intervenţia fermă a forţelor de ordine împotriva oricăror acţiuni de intimidare a angajaţilor care intenţionează să reia exercitarea dreptului la muncă.

De asemenea, s-au stabilit menţinerea dispozitivelor de jandarmerie şi poliţie în zona depourilor şi autobazelor STB, pentru prevenirea oricăror incidente în planul ordinii şi siguranţei publice; menţinerea măsurii privind suplimentarea dispozitivelor de poliţie şi jandarmerie în zona staţiilor de metrou, atât la interior, cât şi la exterior; asigurarea echipajelor de poliţie rutieră şi poliţie locală, în principalele intersecţii, pentru fluidizarea traficului rutier şi asigurarea de către STB a informării populaţiei în timp real cu privire la mijloacele de transport disponibile, prin intermediul aplicaţiei info Transport Bucureşti.

 

UPDATE ORA 18. 14 STB: 274 de vehicule erau pe traseu luni, la ora 18:00 

 

Un număr de 274 de vehicule erau pe traseu luni, la ora 18:00, dintr-un total programat de 777, cele mai multe fiind tramvaie şi troleibuze, potrivit datelor furnizate AGERPRES de directorul general al Societăţii de Transport Bucureşti, Adrian Criţ.

 

 

Foto: (c)  GABRIEL PETRESCU (C) / AGERPRES


Astfel, pe traseele din Capitală circulau la ora 18:00 un număr de 115 de tramvaie, dintr-un total programat de 173, respectiv 81 de troleibuze din 100 de vehicule programate, în timp ce numărul autobuzelor era de 78, dintr-un total de 504 de autobuze programate pentru luni.

 

UPDATE ORA 16. 39 Autoritatea de Ordine Publică Bucureşti solicită STB să sesizeze la 112 orice situaţie nelegală

 

 

Autoritatea Teritorială de Ordine Publică (ATOP) Bucureşti a decis, în şedinţa de luni, să trimită Societăţii de Transport Bucureşti (STB) mai multe solicitări, printre care să sesizeze formal la 112 orice situaţie nelegală şi să declanşeze proceduri atât pe parte penală, cât şi disciplinară în legătură cu greva ilegală, anunţă Andrei Rigu, consilier general USR, preşedintele Comisiei juridică şi de disciplină, într-o postare pe Facebook.

 

UPDATE ORA 13.36 STB: 190 de vehicule erau pe traseu luni, la ora 13:00

 

Un număr de 190 de vehicule erau pe traseu luni, la ora 13:00, dintr-un total programat de 762, cele mai multe fiind tramvaie şi troleibuze, potrivit datelor furnizate AGERPRES de directorul general al Societăţii de Transport Bucureşti, Adrian Criţ.

 

UPDATE ORA 12.47 Criţ (STB): Situaţia financiară a companiei este grav afectată; zi de zi s-au pierdut 4,8 milioane de lei

 

Situaţia financiară a Societăţii de Transport Bucureşti (STB) este grav afectată în urma celor cinci zile de grevă, în condiţiile în care zi de zi s-au pierdut 4,8 milioane de lei prin neefectuarea prestaţiilor, a anunţat, luni, directorul general al Societăţii de Transport Bucureşti, Adrian Criţ, într-o conferinţă de presă.

 

UPDATE ORA 10.27 Petrariu (Sindicat STB): Îmi dau demisia din funcţia de consilier general şi din PSD; protestul nu are conotaţie politică

 

 

Protestul angajaţilor din Societatea de Transport Bucureşti nu are nicio conotaţie politică, afirmă liderul Sindicatului din STB, Vasile Petrariu, care anunţă că luni îşi va da demisia din funcţia de consilier general şi din Partidul Social Democrat.

 

UPDATE ORA 10.19 Directorul general al STB, către sindicalişti: Legea nu se negociază, legea se aplică

 

Legea nu se negociază, legea se aplică, în condiţiile în care Hotărârea Tribunalului Bucureşti a stabilit că greva angajaţilor STB este ilegală, a declarat, luni, pentru AGERPRES, directorul general al Societăţii de Transport Bucureşti, Adrian Criţ, după ce sindicaliştii nu au venit la întâlnirea cu reprezentanţii Consiliului de Administraţie al STB pentru identificarea unor soluţii de reluare a activităţii.

 

UPDATE ORA 09.13 Sindicat STB: Vom relua lucrul în momentul în care domnul Adrian Criţ nu va mai fi director general

 

 

Vom relua lucrul în momentul în care domnul Adrian Criţ nu va mai fi director general, iar membrii Consiliului de Administraţie al Societăţii de Transport Bucureşti (STB) SA, împreună cu reprezentanţii salariaţilor vor stabili condiţiile reluării activităţii, au transmis luni sindicaliştii STB.

 

ORA  07.16 Greva angajaţilor Societăţii de Transport Bucureşti continuă şi luni, fiind a cincea zi în care cea mai mare parte a şoferilor refuză să iasă pe traseu.

"La ora 9:00, Consiliul de Administraţie (CA) se vede cu conducerea sindicatului reprezentativ pentru a încerca deblocarea situaţiei existente", a declarat luni dimineaţa pentru AGERPRES directorul general al STB, Adrian Criţ.

În adresa CA STB transmisă către sindicalişti se precizează disponibilitatea Consiliului pentru întâlnirea solicitată de către Sindicatul Transportatorilor din Bucureşti, aceasta fiind condiţionată de confirmarea în prealabil a reluării lucrului de întreg personalul angajat, conform programului.

Potrivit şefului STB, Adrian Criţ, luni dimineaţa, la ora 7:00, erau pe traseu 148 vehicule, dintr-un total programat de 697, din nou tramvaiele şi troleibuzele fiind cele mai multe vehicule care circulau în Capitală.

Numărul tramvaielor ieşite pe traseu era de 67, dintr-un total programat de 151, cel al troleibuzelor de 62 din 86 de vehicule programate, în timp ce numărul autobuzelor era de 19, dintr-un total de 460 programate pentru luni la ora menţionată.

Duminică după-amiază, organizaţia sindicală reprezentativă din STB a solicitat Consiliului de Administraţie al STB organizarea unei întrevederi, luni, cu reprezentanţii angajaţilor, pentru identificarea unor soluţii care să conducă la încheierea conflictului spontan de muncă de la STB, subliniind că liderii Sindicatului Transportatorilor din Bucureşti sunt cei împuterniciţi de salariaţi să discute cu Consiliul de Administraţie al STB.

Pe parcursul zilei de duminică, peste 80% din salariaţii STB au continuat conflictul spontan de muncă care a izbucnit acum câteva zile, solicitând în continuare demisia şefului STB.

În replică, directorul general al STB a apreciat că scopul grevei este interesul sindicatului de a continua să controleze societatea comercială. Acesta a atras atenţia că prelungirea grevei pune societatea în imposibilitatea de a plăti salariile angajaţilor.

Angajaţii STB au intrat joi dimineaţa în grevă generală, acuzând că revendicările lor privind creşterile salariale nu au fost soluţionate, însă au cerut şi demisia directorului general al societăţii.

Tribunalul Bucureşti a decis vineri că greva declanşată de angajaţii Societăţii de Transport Bucureşti (STB) este ilegală.AGERPRES/(AS - editor: Mariana Nica, editor online: Andreea Lăzăroiu)

 

***UPDATE-ul este realizat în baza ştirilor AGERPRES, orele indicate reprezentând momentul difuzării ştirilor pe fluxul agenţiei.

 

Citeşte şi:

 

O nouă zi de grevă a angajaţilor Societăţii de Transport Bucureşti; în prezent societatea asigură 25% din capacitate

 

LIVE UPDATE Greva declanşată de sindicaliştii STB continuă şi vineri; şoferii refuză să scoată vehiculele pe traseu

 

LIVE UPDATE STB: Mai multe vehicule sunt blocate în depouri şi autobaze; sindicaliştii STB au întrerupt lucrul joi dimineaţa

Afisari: 84

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Administratie 29-07-2026 13:15

Cluj: Aeroportul 'Avram Iancu' va integra un sistem de acces și verificare de tip 'Fast Track'

Aeroportul Internațional 'Avram Iancu' din Cluj-Napoca va integra un sistem de acces și verificare de tip 'Fast Track', care va permite o îmbarcare mai rapidă a pasagerilor, a anunțat, miercuri, Consiliul Județean (CJ) Cluj. 'Aeroportul Internațional 'Avram Iancu' Cluj își consolidează poziția de aeropor

Social 29-07-2026 13:04

Alertă cu bombă în Portul Constanța; terminalul de pasageri, evacuat

O alertă cu bombă a fost anunțată, miercuri, la terminalul de pasageri din Portul Constanța, acesta fiind evacuat după un apel telefonic privind existența unor bombe, anunță prefectul județului, Adrian Picoiu. 'La ora 11:26 a fost înregistrat un apel 112, prin care un angajat ANR informează că pe rețeaua telefonică a instituției a fo

Social 29-07-2026 12:30

Administrația Națională a Penitenciarelor - vizată de un atac cibernetic de tip ransomware

Administrația Națională a Penitenciarelor a anunțat că, în cursul zilei de miercuri, a fost vizată de un atac cibernetic de tip ransomware asupra mai multor stații de lucru și servere. Potrivit unui anunț postat pe site-ul instituției, echipa IT a ANP a contactat imediat Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC), care a inte

Social 29-07-2026 12:29

Maramureș: Atelier organizat în natură, la Sighetu Marmației, pentru observarea Perseidelor

Pasionații de astronomie din municipiul Sighetu Marmației sunt invitați pe toata durata lunii august să petreacă câteva seri în aer liber pentru a urmări curentul de meteori Perseide, a declarat, miercuri, pentru AGERPRES, Andreea Mihaela Dunca, organizatorul atelierului, cunoscută pe rețelele de socializare sub numele 'Profa de Geo'.

Social 29-07-2026 11:43

Buzău: Direcția Silvică a populat în premieră un pârâu de munte cu sute de păstrăvi curcubeu

Sute de puieți de păstrăv curcubeu au fost introduși pentru prima dată în pârâul Casele Bisocii, cu scopul repopulării cu pește a bazinului hidrografic, după ce, anterior Direcția Silvică a realizat o serie de lucrări ale torenților pentru diminuarea în zonă a riscului generat de viituri. La sfârșitul lunii iunie,

Social 29-07-2026 11:33

MApN: Grup de drone - în proximitatea frontierei fluviale cu Ucraina; a fost emis mesaj RO-ALERT

Un grup de ținte aeriene a fost detectat de sistemul de supraveghere radar al MApN, miercuri, în jurul orei 10:30, în proximitatea frontierei fluviale cu Ucraina, două aeronave F-16 din cadrul Bazei 86 Aeriene Borcea fiind ridicate de la sol la ora 10:57 pentru monitorizarea situației. 'Miercuri, în jurul orei 10:30, sist

Administratie 29-07-2026 11:30

Primarul Capitalei: Am conceput un program pentru reabilitarea fațadelor

Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, a anunțat că a conceput un program pentru reabilitarea fațadelor și că Municipalitatea începe cu imobilele din zona protejată. 'Bucureștiul a pus la punct un program prin care clădirile cu fațade degradate - mai ales cele din zone istorice sau protejate - sunt reparate și puse în si

Social 29-07-2026 10:56

Vreme caniculară și nopți tropicale în București, până la începutul săptămânii viitoare (meteo)

Canicula se va instala treptat în zona Municipiului București, în următoarele zile, astfel încât până pe data de 3 august, valorile termice maxime vor ajunge la 35 de grade, conform prognozei de specialitate, publicată miercuri de Administrația Națională de Meteorologie (ANM). Estimările arată că, în interva

Social 29-07-2026 10:49

IGSU: Un nou contingent de pompieri români pleacă în Franța pentru continuarea misiunii de combatere a incendiilor de pădure

Un nou contingent de pompieri români va pleca în Franța, miercuri, pentru continuarea misiunii de combatere a incendiilor de pădure. 'Cel de-al treilea schimb al modulului național specializat în stingerea incendiilor de pădure pleacă spre Republica Franceză, pentru a continua misiunea desfășurată de România î

Social 29-07-2026 10:39

Cod galben de caniculă în șapte județe, joi și vineri; infomare de vreme călduroasă, în întreaga țară până pe 3 august

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, miercuri, o atenționare Cod galben de caniculă, valabilă joi și vineri, în șapte județe din Banat și Crișana, precum și o informare de vreme călduroasă, ce vizează treptat întreaga țară, până luni dimineața. Potrivit meteorologilor, în intervalul 30 iulie, ora 10:00

Administratie 29-07-2026 09:42

Neamț: Cea mai mare școală gimnazială din Piatra-Neamț va fi reabilitată cu 24 de milioane de lei

Școala nr. 2 din Piatra-Neamț, cea mai mare unitate gimnazială din oraș, în care învață peste 1.400 de elevi, va fi reabilitată în cadrul unui proiect cu finanțare europeană și națională, în valoare de peste 24 de milioane de lei. Primarul Adrian Niță a anunțat miercuri, într-un comunicat de presă, că a emis ordin

Social 29-07-2026 08:15

Buzău: De șapte ori mai multe intervenții ale pompierilor la inundații, în prima jumătate a anului

Pompierii Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Buzău au fost solicitați să intervină, în primele șase luni ale anului, la peste 70 de inundații, de șapte ori mai multe față de aceeași perioadă a anului precedent, în timp ce numărul incendiilor a scăzut ușor, evidențiindu-se 22 de situații în care s-au folosit intenționat surse de aprinde

Social 29-07-2026 08:13

Un val de căldură se va extinde și intensifica treptat în România dinspre regiunile vestice, din 30 iulie (ANM)

Un val de căldură se va extinde și intensifica treptat în România dinspre regiunile vestice, din 30 iulie, iar intensitatea maximă a acestuia urmează a se realiza cel mai probabil în perioada 3 - 6 august, potrivit Administrației Naționale de Meteorologie. 'Din data de 30 iulie vom vorbi de un val de căldură ce se va exti

Social 29-07-2026 07:30

Ziua Imnului Național - ceremonii militare în garnizoanele din țară

Ministerul Apărării Naționale organizează miercuri ceremonii militare în numeroase garnizoane din țară, cu prilejul sărbătoririi Zilei Imnului Național al României. Potrivit unui comunicat al MApN, la București, ceremonia va avea loc, începând cu ora 10:00, în Piața Tricolorului - situată în fața Palatului C

Social 29-07-2026 06:00

Linia 205 va avea traseu modificat pentru ceremonia dedicată 'Zilei Imnului Național', miercuri dimineața

Linia de autobuz 205 va circula pe un traseu modificat miercuri dimineața, pentru desfășurarea ceremoniei dedicate 'Zilei Imnului Național', a transmis într-un comunicat de presă Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București - Ilfov (TPBI). Potrivit sursei citate, în intervalul orar 9:00 - 11:00,