logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Avion cargo prăbușit în SUA: Cel puțin șapte morți

Image

Un avion cargo s-a prăbușit marți, la scurt timp după decolarea din Louisville, în regiunea de centru-est a Statelor Unite, șapte oameni pierzându-și viața, potrivit guvernatorului statului Kentucky, Andy Beshear, care se așteaptă ca numărul morților să crească, transmite miercuri AFP.

Zborul UPS 2976, care se îndrepta spre Hawaii, 's-a prăbușit în jurul orei 17:15, ora locală', a declarat Administrația Federală a Aviației (FAA), identificând aeronava ca fiind un McDonnell Douglas MD-11.

Avionul avea 'trei membri ai echipajului la bord', a declarat UPS, al cărei sediu al diviziei aeriene se află în Louisville, într-un comunicat separat.

'Veștile din Louisville sunt grele în această seară, numărul morților a ajuns acum la șapte, iar acest număr va crește probabil', a scris Beshear pe platforma X, adăugând că au fost utilizate instrumente de monitorizare a calității aerului.

Un videoclip de amatori distribuit de postul local WLKY arată motorul stâng al avionului în flăcări în timp ce aeronava atinge pista în încercarea de a decola, iar apoi explodează ceva mai departe, ridicând un nor mare de fum negru.

Aeronava s-a oprit la aproximativ 5 kilometri de aeroport, potrivit poliției.



Imaginile aeriene de la posturile locale de televiziune au arătat, de asemenea, la scurt timp după accident, un incendiu de amploare care se întindea pe câteva sute de metri într-o zonă de hangare și parcări, cu luminile intermitente ale echipajelor de urgență în apropiere.

Anchetatori de la Consiliul Național pentru Siguranța Transporturilor din SUA (NTSB) erau așteptați să sosească la fața locului miercuri.

Accidentul de marți are loc într-un moment în care consecințele impasului bugetar, cauzat de un dezacord între republicani și democrați din Congres, se resimt deosebit de acut în sectorul transportului aerian.

De câteva săptămâni, lipsa controlorilor de trafic aerian - care lucrează neplătiți de la 1 octombrie - a provocat întârzieri și anulări de zboruri în toată țara.

Dacă impasul bugetar continuă și dincolo de această săptămână, spațiul aerian american ar putea fi chiar parțial închis, a avertizat marți secretarul pentru transporturi, Sean Duffy.

UPS Airlines, divizia aeriană a companiei americane de curierat și livrare de colete, opera o flotă de aproximativ 500 de aeronave cargo la începutul lunii septembrie, inclusiv 27 de MD-11, modelul de aeronavă implicată în accidentul de marți.

Ultimul accident aerian major din Statele Unite a avut loc pe 29 ianuarie, în apropierea Aeroportului Național Ronald Reagan din Washington, 67 de oameni murind atunci când un elicopter militar s-a ciocnit cu un avion de pasageri care urma să aterizeze. AGERPRES/(AS - redactor: Gabriela Ionescu, editor online: Simona Aruştei)

Afisari: 825

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Social Ex 03-07-2026 20:07

SUA250 / Papa Leon laudă istoria Americii de primire a imigranților

Papa Leon a lăudat istoria Statelor Unite de a primi imigranți, în primul său discurs important adresat țării sale natale, îndemnându-i pe americani, într-o apariție video de vineri, să se ridice la înălțimea idealurilor enunțate în Declarația de Independență, transmite Reuters. Primul papă american, care a criticat politici

Social Ex 03-07-2026 18:35

Peste 600.000 de libanezi strămutați s-au întors acasă după încetarea focului

Peste 600.000 de libanezi strămutați s-au întors la casele lor după ultimul armistițiu de la sfârșitul lunii iunie între Israel și gruparea șiită Hezbollah (pro-Iran) pentru a pune capăt ostilitățile, care au pus de drumuri peste un milion de persoane, relatează AFP, citând date făcute publice joi de Organizația Mondială pentru Migrație (OIM).

Social Ex 03-07-2026 16:10

Un site rusesc de locuri de muncă publică un anunț privind angajarea de operatori de drone care să apere Moscova

Cel mai mare site de locuri de muncă din Rusia, HeadHunter, caută operatori de drone care să asigure protecția spațiului aerian deasupra Moscovei, fără condiția unei experiențe anterioare în domeniu, relatează Reuters. Anunțul online precizează că se caută candidați pentru o unitate de voluntari denumită Forța de rezervă de luptă a armatei, care are misi

Social Ex 03-07-2026 13:01

Explozia din Monaco: Autoritățile suspectează o femeie care a fost văzută în Germania

Autoritățile suspectează o femeie că ar fi comis atentatul cu bombă de luni, din Monaco, în urma căruia au fost răniți trei oameni, a afirmat vineri o sursă a agenției Reuters din domeniul judiciar din principatul mediteranean. Conform informațiilor obținute de agenție, suspecta a fost văzută în Germania. În

Social Ex 03-07-2026 12:52

Patru răniți în urma unui incendiu forestier activ în Portugalia

Un incendiu forestier care face ravagii în nordul Portugaliei încă din noaptea de miercuri spre joi s-a soldat cu rănirea a patru persoane, au anunțat serviciile pentru intervenții de urgență, vineri, în cea de-a treia zi a unui val caniculă, informează AFP. 'Trei pompieri au răni ușoare, iar un civil a fost rănit grav, s

Social Ex 03-07-2026 12:22

Cel puțin 3.700 de decese suplimentare în Franța, Belgia și Țările de Jos în timpul valului de caniculă

Franța, Țările de Jos și Belgia au înregistrat 3.700 de decese suplimentare în timpul valului de caniculă din iunie, când a fost observată o creștere vertiginoasă a temperaturilor în toată Europa. Autoritățile au avertizat că bilanțul este preliminar și ar putea crește, transmite vineri Reuters. Specialiștii au afirmat

Social Ex 03-07-2026 05:07

Un bărbat a murit după ce și-a dat foc în fața sediului ONU la New York

Un bărbat și-a dat foc joi în fața sediului Națiunilor Unite din New York și a decedat din cauza rănilor suferite, a anunțat poliția din oraș american, transmite AFP. Poliția din New York a declarat pentru AFP că a primit un apel la ora 18:32 (22:32 GMT) care semnala că un bărbat și-a dat foc în apropierea sediului Națiunilor Unite

Social Ex 03-07-2026 04:46

VIDEO O mie de zile de la 7 octombrie: În Israel, comemorare pe fondul divizărilor interne

Israelul a comemorat joi o mie de zile de la atacul mișcării islamiste palestiniene Hamas asupra teritoriului său pe 7 octombrie 2023, pe fondul disensiunilor profunde și al refuzului guvernului de a crea o comisie de anchetă a statului, notează AFP. 'La o mie de zile de la eveniment, suntem încă în mijlocul lui', a comenta

Social Ex 02-07-2026 19:55

Ebola: Un studiu clinic ce vizează două tratamente a început joi în RDC, anunță OMS

Un studiu clinic ce vizează două tratamente împotriva Bundibugyo, o tulpină rară a virusului Ebola, a început joi în Republica Democratică Congo (RDC), afectată de o epidemie care continuă să se extindă, a anunțat Organizația Mondială a Sănătății (OMS), informează AFP. 'Puțin mai devreme în cursul acestei zile, studiul clinic ce viz

Social Ex 02-07-2026 18:54

Japonia instalează 800 de camere video în regiuni muntoase din cauza recrudescenței atacurilor comise de urși

Din cauza recrudescenței atacurilor comise de urși, Japonia a început să instaleze peste 800 de camere video în regiunile muntoase din nordul teritoriului său, cu scopul de a recenza populațiile de urși la nivel național, a anunțat joi Ministerul nipon al Mediului, citat de AFP. De la 1 aprilie, cel puțin cinci persoane au fost ucise de urși î

Social Ex 02-07-2026 18:08

Directorul OMS anunță încheierea focarului de hantavirus asociat cu o navă de croazieră

Directorul general al Organizației Mondiale a Sănătății (OMS) a anunțat joi încheierea focarului de hantavirus care s-a declanșat pe o navă de croazieră, MV Hondius, și care a stârnit îngrijorări puternice la nivel internațional, informează AFP. 'Astăzi, ultima persoană care a intrat în contact cu o persoană expusă la hantavirus la

Social Ex 02-07-2026 16:52

Siria: Cel puțin 5 morți și 16 răniți într-un atentat cu bombă într-o cafenea din centrul Damascului

Cel puțin cinci persoane au murit și 16 au fost rănite în explozia unei bombe într-o cafenea aglomerată din centrul capitalei siriene, Damasc, a relatat presa de stat siriană, potrivit Reuters. Conform televiziunii de stat, o bombă a fost plantată în cafenea situată în apropierea Palatului de Justiție din centrul Damascului.

Social Ex 02-07-2026 16:46

SUA250/ Marele Târg al Statelor Americane, o dezamăgire pentru puținii participanți

Marele Târg al Statelor Americane (The Great American State Fair), impulsionat de președintele republican Donald Trump la a 250-a aniversare a independenței SUA, a fost lansat pe 25 iunie la Washington, dar cu o prezență mai redusă decât se aștepta, cu absența a circa zece state - majoritatea guvernate de democrați care au refuzat să participe - și cu o estetică

Social Ex 02-07-2026 15:41

SUA250/ Cum vor sărbători americanii pe 4 iulie 250 de ani de la proclamarea independenței

Mulți americani vor sărbători, pe 4 iulie, 250 de ani de la proclamarea independenței țării lor prin grătare sau mergând la paradă, dar o parte semnificativă nu consideră deloc că sărbătoarea este foarte importantă, conform unui sondaj realizat de Reuters/Ipsos și dat publicității joi de agenția britanică de presă. Un procent de 80% dintre respondenți -

Social Ex 02-07-2026 15:27

Albania: Șase răniți la Tirana în noi proteste împotriva proiectelor imobiliare de lux ale familiei Trump

O nouă manifestație în capitala albaneză Tirana împotriva proiectelor imobiliare de lux ale familiei președintelui american Donald Trump a degenerat joi în confruntări între protestatari și poliție în fața parlamentului, incidente soldate cu șase răniți, trei polițiști și trei manifestanți, transmite agenția EFE. Confruntările au