Mai sunt internaţi cinci pacienţi care se aflau în Pavilionul V de la ''Matei Balş'' la momentul incendiului
Cinci dintre pacienţii care se aflau în Pavilionul V al Institutului "Matei Balş" la momentul incendiului din 29 ianuarie mai sunt internaţi, a informat, luni, Ministerul Sănătăţii. Doi dintre pacienţi se află la Spitalul Clinic de Urgenţă Bucureşti - Floreasca, unul la Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti, iar ceilalţi doi au fost relocaţ
Managerul Institutului 'Marius Nasta': Există un pompier angajat, dar de mai bine de 6 luni este în concedii
Managerul Institutului "Marius Nasta", Beatrice Mahler, a declarat luni că instituţia are un pompier angajat, însă, "de mai bine de şase luni este în concedii" medicale întrerupte de concedii de odihnă. "Există angajat un pompier la "Marius Nasta", dar de mai bine de şase luni este în concedii... (...)
Managerul Institutului ''Nasta'': Patru dintre pacienţii din unitatea mobilă - la ATI, ceilalţi trei în secţie
Managerul Institutului "Marius Nasta", Beatrice Mahler, a informat, luni, că patru dintre cei şapte pacienţi care erau internaţi duminică seara în unitatea mobilă se află la Terapie intensivă fiind ventilaţi non-invaziv în mod continuu, iar ceilalţi au fost transferaţi pe secţie şi sunt ventilaţi tot non-invaziv, dar intermitent. Ea a pre
Vlad Voiculescu la "Marius Nasta": Vorbim despre un echipament care a fost verificat acum două luni
Ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu, a anunţat că echipamentul de la unitatea mobilă ATI a Institutului "Marius Nasta" a fost verificat în urmă cu două luni. "A fost un incident minor. O sperietură mare însă. Avem şapte pacienţi, cu toţii sunt în regulă. În această seară cu toţii au fost transferaţi în secţii ale I
Beatrice Mahler: Unitatea mobilă ATI a fost închisă pentru dezinfecţie şi curăţenie, fiind redeschisă vineri
Managerul Institutului "Marius Nasta", Beatrice Mahler, a anunţat, duminică seara, că unitatea mobilă ATI a fost închisă în această săptămână, "a fost verificată", s-a făcut dezinfecţie şi curăţenie şi s-a redeschis vineri.
Voiculescu despre incidentul de la "Marius Nasta": Pacienţii care erau înăuntru erau neintubaţi
Ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu, a declarat că în unitatea mobilă ATI aflată în curtea Institutului de Pneumoftiziologie "Marius Nasta" se aflau pacienţi neintubaţi, aceştia fiind transferaţi la alte secţii ale spitalului. "Este vorba despre un TIR, o caravană ATI, care este în curtea spitalului 'Marius Nasta'. De
Campania de vaccinare anti-COVID/ 27.944 de persoane - imunizate în ultimele 24 de ore
Comitetul naţional pentru vaccinarea anti-COVID (CNCAV) informează că, în ultimele 24 de ore, au fost administrate 27.944 de doze de vaccin, dintre care 19.522 - Pfizer, 115 - Moderna şi 8.307 - AstraZeneca, potrivit datelor puse la dispoziţie de INSP prin aplicaţia Registrul Electronic Naţional al Vaccinărilor. Potrivit CNCAV, 14.590 de
CNCAV: A zecea tranşă de vaccin Pfizer/BioNTech soseşte luni în ţară
Cea de a zecea tranşă de vaccin de la Pfizer/BioNTech, care constă în 201.240 doze de vaccin, va sosi luni în România, pe cale aeriană. Potrivit unui comunicat de presă al Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea (CNCAV), dozele vor ajunge pe aeroporturile din Otopeni,
Coronavirus/GCS: Bucureşti, cele mai multe cazuri noi - 477; urmează judeţele Timiş, Cluj, Maramureş
Zonele cu cele mai multe cazuri nou confirmate de infecţie cu SARS-CoV-2 faţă de ultima raportare sunt: Bucureşti - 477, judeţele Timiş - 235, Cluj -169, Maramureş - 123, Ilfov - 121, Braşov - 118, potrivit datelor transmise, duminică, de Grupul de Comunicare Strategică (GCS). Cele mai puţine cazuri noi s-au &icir
Coronavirus/GCS: Judeţul Timiş - în continuare în zona roşie
Judeţul Timiş se menţine în zona roşie, cu 3,99 cazuri de infectări cu SARS-CoV-2 la mia de locuitori, a anunţat, duminică, Grupul de Comunicare Strategică (GCS). Judeţul Maramureş rămâne la limită în scenariul galben, cu o incidenţă de 2,95 cazuri la mia de locuitori.
Coronavirus/GCS: 968 de pacienţi la terapie intensivă; persoane internate - 7.182
Un număr de 7.182 de persoane cu COVID-19 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 968 la terapie intensivă, a informat duminică Grupul de Comunicare Strategică (GCS). Pe teritoriul României, 38.251 persoane confirmate cu infecţie cu SARS-CoV-2 sunt în izolare la domiciliu şi 1
GCS: Alte 52 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit
Alte 52 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore, potrivit datelor transmise duminică de Grupul de Comunicare Strategică (GCS). Conform GCS, este vorba despre 23 bărbaţi şi 29 femei - persoane internate în spitalele din Alba, Arad, Argeş, Bacău, Bihor, Botoşani, Brăila, Caraş-
GCS: 2.419 de cazuri noi de COVID-19; teste efectuate în ultimele 24 de ore - 16.651
Un număr de 2.419 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, în urma efectuării a 16.651 de teste la nivel naţional, a informat duminică Grupul de Comunicare Strategică (GCS). Acestea sunt cazuri care nu au avut anterior un test pozitiv, precizea
România sprijină autorităţile din Republica Slovacia în eforturile de combatere a pandemiei COVID-19
O echipă compusă din 5 medici şi 9 asistenţi medicali este pregătită să ajute autorităţile medicale de la Bratislava, aceasta urmând să fie însoţită de doi reprezentanţi ai Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă, a informat duminică un comunicat al Guvernului. "România răspunde s
Campania de vaccinare anti-COVID/ 32.924 de persoane - imunizate în ultimele 24 de ore
Comitetul naţional pentru vaccinarea anti-COVID (CNCAV) informează că, în ultimele 24 de ore, au fost administrate 32.924 de doze de vaccin, dintre care 23.482 - Pfizer, 298 - Moderna şi 9.144 - AstraZeneca, potrivit datelor puse la dispoziţie de INSP prin aplicaţia Registrul Electronic Naţional al Vaccinărilor. Potrivit CNCAV, 17.268 de


