CNCAV: 130 de cabinete de vaccinare devin operaţionale începând de luni pentru imunizarea cu vaccinul Pfizer/BioNTech
Un număr de 130 de cabinete noi vor deveni operaţionale de luni pentru imunizarea cu vaccinul produs de compania Pfizer/BioNTech, a anunţat Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19, într-un comunicat remis presei. Potrivit sursei citate, 156.000 de persoane se vor putea vaccina în următoar
Iaşi: Femeie din Dâmboviţa, cu arsuri pe 50% din corp, transferată cu avionul SMURD la Spitalul Sf Spiridon
O femeie de 76 de ani, din judeţul Dâmboviţa, a fost transferată de la spitalul din Târgovişte la Spitalul "Sf Spiridon" din Iaşi după ce a suferit arsuri grave, de gradele III şi IV, pe aproximativ jumătate din suprafaţa corporală. Coordonatorul UPU-SMURD Iaşi, Diana Cimpoeşu, a declarat că femeia, din localitatea dâmboviţeană Băle
Directorul Spitalului de Pediatrie Sibiu: Identificarea tulpinii britanice nu influenţează diagnosticul şi tratamentul bolnavilor
Spitalul de Pediatrie din Sibiu este pregătit să depisteze tulpina britanică a noului coronavirus în laboratorul propriu, însă acest demers nu va influenţa diagnosticul şi tratamentul pacienţilor cu COVID-19, a declarat, pentru AGERPRES, directorul unităţii, medicul Camelia Grigore. "Noi am păstrat toate tulpinile pozitive din
Preşedintele CJ Sibiu: La Spitalul Judeţean se poate identifica tulpina britanică a SARS-CoV-2
Preşedintele Consiliului Judeţean (CJ) Sibiu, Daniela Cîmpean, a anunţat că la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă din Sibiu se pot face teste pentru depistarea tulpinii britanice a SARS-CoV-2. "În întâlnirea pe care am avut-o astăzi cu conducerea Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Sibiu, domnul director medical
Campania de vaccinare anti-COVID/ 20.258 de persoane - imunizate în ultimele 24 de ore
Comitetul naţional pentru vaccinarea anti-COVID (CNCAV) informează că, în ultimele 24 de ore, au fost administrate 20.258 doze de vaccin, dintre care 10.071 - Pfizer, 3 - Moderna şi 10.184 - AstraZeneca, potrivit datelor puse la dispoziţie de INSP prin aplicaţia Registrul Electronic Naţional al Vaccinărilor. CNCAV arată că 17.264 de pers
Sibiu: Preşedintele CJ declară că spitalele din subordine sunt pregătite pentru un posibil val trei de COVID-19
Preşedintele Consiliului Judeţean (CJ) Sibiu, Daniela Cîmpean, a dat asigurări joi, că cele trei spitale din subordine, Judeţeanul, Pneumoftiziologia şi Psihiatria, sunt pregătite să facă faţă la un posibil val al treilea al pandemiei de COVID-19. "Este un subiect extrem de important şi îl tratăm cu maximă seriozitate, valul t
Vlad Voiculescu: Consiliile de Administraţie ale spitalelor vor putea să ceară audit extern
Consiliile de Administraţie ale spitalelor vor putea să ceară audit extern şi vor aproba fiecare achiziţie directă de peste 50.000 de lei, a declarat, vineri, la Parlament, ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu. "Avem o ordonanţă de urgenţă care a permis pentru prima dată în România Consiliilor de Administraţie ale spitalelor ş
Musta: Scenariul roşu indică foarte multe cazuri de COVID-19 în judeţ, care nu se datorează numărului de testări
Şeful Secţiei Infecţioase 2 de la Spitalul de Boli Infecţioase "Victor Babeş" din Timişoara, dr. Virgil Musta, a explicat, joi, că scenariul roşu COVID în care se află doar judeţul Timiş şi Timişoara nu se datorează numărului mai mare de testări decât în celelalte judeţe, ci faptului că sunt "foarte multe cazuri pentru că nu se respec
Vlad Voiculescu: Indicatorul privind infecţiile cu SARS-CoV-2 va fi calculat de vineri după noile reguli
Ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu, a anunţat că, începând de vineri, indicatorul privind infecţiile cu noul coronavirus va fi calculat "după noile reguli", adică vor fi incluse şi focarele. "Conform Hotărârii de Guvern, astăzi trebuia să fie ultima zi în care focarele nu erau incluse. De mâine, c
Timiş: Focar de COVID-19 într-o secţie a Spitalului Judeţean; rata de infectare în municipiul reşedinţă - 6,07 la mie
Trei noi focare de COVID-19 au fost anunţate, joi, de Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Timiş, la Secţia de Neurologie a Spitalului Judeţean (opt cazuri), la o şcoală gimnazială din Timişoara (şase cazuri) şi la o grădiniţă privată din Lugoj (trei cazuri). Potrivit sursei citate, 412 persoane au fost depistate cu SARS-CoV-2 în ultimele
Coronavirus/ GCS: Judeţele Timiş şi Maramureş, în zona roşie
Judeţul Timiş se menţine în zona roşie, cu 4,45 cazuri de infectări cu SARS-CoV-2 la mia de locuitori, în creştere faţă de ziua anterioară, iar judeţul Maramureş reintră în zona roşie, cu o incidenţă de 3,08, după ce miercuri se situase sub pragul de 3 la mie, a anunţat, joi, Grupul de Comunicare Strategică (GCS). <div class=&q
Coronavirus/ GCS: 985 pacienţi la terapie intensivă; persoane internate - 7.640
Un număr de 7.640 de persoane cu COVID-19 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 985 la terapie intensivă, a informat, joi, Grupul de Comunicare Strategică. Pe teritoriul României, 38.907 de persoane confirmate cu infecţie cu SARS-CoV-2 sunt în izolare la domiciliu şi 10.850 se află în izolare instituţionalizată.
GCS: 81 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore; de la începutul pandemiei - 20.167 de decese
Un număr de 81 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore, potrivit datelor transmise joi de Grupul de Comunicare Strategică. Conform GCS, este vorba despre 39 de bărbaţi şi 42 de femei - persoane internate în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Bistriţa-Năsăud, Brăila, Botoşani, Braşov, Caraş-Severin, Călăraşi, Dâ
GCS: 3.923 de cazuri noi de COVID-19; teste efectuate în ultimele 24 de ore - aproape 37.000
Un număr de 3.923 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, a informat, joi, Grupul de Comunicare Strategică. Acestea sunt cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv, precizează GCS. Până joi, pe teritoriul României au fost confirmate 791.971 de cazuri de persoa
Sibiu: Cazarea la hotel în pandemie, o facilitate văzută diferit de medicii din spitalele publice
Un număr de 180 de angajaţi ai celui mai mare spital public din judeţul Sibiu au ales de la începutul pandemiei şi până în prezent, să doarmă la hotel, de teamă să nu se infecteze la serviciu şi să nu-şi îmbolnăvească familiile de acasă, a precizat, pentru AGERPRES, purtătorul de cuvânt al Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă din Sibiu, Decebal


