Municipiul Arad intră în scenariul roşu; rata de infectare cu noul coronavirus - 3,65
Municipiul Arad intră în scenariul roşu, începând de sâmbătă, din cauza creşterii incidenţei cazurilor de COVID-19, care a ajuns la 3,65 la mia de locuitori, a informat, vineri, Prefectura Arad. Potrivit sursei citate, Direcţia de Sănătate Publică Arad a comunicat instituţiei că, începând cu data din 5 martie, la solicitarea
Dubla crimă de la Oneşti/ Reprezentanţi SJU Bacău: Agresorul a fost detubat; se pot relua procedurile judiciare
Autorul dublei crime de la Oneşti, Gheorghe Moroşan, care este internat în Secţia de Terapie Intensivă a Spitalului Judeţean de Urgenţă Bacău, a fost vineri după-amiază detubat, dar
Prefectura Bucureşti: DSP a comunicat instituţiei rata de incidenţă COVID-19, se fac demersuri pentru convocarea CMBSU
DSP a comunicat Prefecturii Capitalei incidenţa de 3,05 cazuri de infectări cu SARS-CoV-2 la mia de locuitori pentru Bucureşti în ultimele 14 zile şi se fac demersuri pentru convocarea Comitetului Municipiului Bucureşti pentru Situaţii de Urgenţă (CMBSU), a declarat, vineri, pentru AGERPRES, purtătorul de cuvânt al Prefecturii Capitalei, Mariana Stancu-Ţi
CNCAV a emis o instrucţiune referitoare la prioritizarea vaccinării pacienţilor cu transplant sau aflaţi pe lista de aşteptare
Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV) a anunţat că a emis o instrucţiune referitoare la prioritizarea vaccinării pacienţilor cu transplant sau aflaţi pe lista de aşteptare pentru transplant prevăzuţi în Etapa a II-a de vaccinare, inclusiv a însoţitorilor/persoanelor care au aceeaşi adresă de domiciliu
GCS: 101 persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore; de la începutul pandemiei - 20.785 de decese
Un număr de 101 persoane infectate cu SARS-CoV-2 au murit în ultimele 24 de ore, potrivit datelor transmise, vineri, de Grupul de Comunicare Strategică (GCS).
Coronavirus/ GCS: 1.067 de pacienţi - la terapie intensivă; persoane internate - 9.222
Grupul de Comunicare Strategică (GCS) transmite că 9.222 de persoane cu COVID-19 sunt internate, vineri, în unităţile sanitare de profil, dintre care la 1.067 la terapie intensivă. În total, 45.407 de persoane confirmate cu infecţie cu SARS-CoV-2 sunt în izolare la domiciliu şi 13.212 se află &ic
Coronavirus/ GCS: Capitala intră în zona roşie
Capitala intră de vineri în zona roşie cu o incidenţă de 3,05 cazuri de infectări cu SARS-CoV-2 la mia de locuitori, a anunţat Grupul de Comunicare Strategică (GCS). În scenariul roşu se mai află judeţele Braşov cu o incidenţă de 3,25 cazuri de infectări cu SARS-CoV-2 la mia de locuitori, Cluj - 3,60,
GCS: 4.342 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2; teste efectuate în ultimele 24 de ore - peste 36.000
Un număr de 4.342 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, a informat, vineri, Grupul de Comunicare Strategică (GCS). Acestea sunt cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv, precizează sursa citată. Până vineri, pe teri
INSP: Două cazuri de COVID-19 confirmate cu varianta Africa de Sud
Institutul Naţional de Sănătate Publică - Centrul Naţional de Supraveghere şi Control al Bolilor Transmisibile a anunţat, vineri, că a fost informat de către laboratorul MedLife că în România au fost confirmate două cazuri de infectare cu SARS-CoV-2, noua variantă Africa de Sud - linia genetică B.1.351.
Suceava: Tumoră pancreatică rară, diagnosticată de medicii diabetologi de la SJU
O tumoră pancreatică rară a fost diagnosticată de medicii diabetologi de la SJU Suceava, în premieră, de echipa medicală a Secţiei Diabet zaharat, nutriţie şi boli metabolice, a informat, vineri, şeful secţiei dr. Claudiu Cobuz. El a precizat că echipa pe o coordonează, din care fac parte şi medicii Ram
Dubla crimă de la Oneşti/ Autorul este intubat, în stare mediocră - afirmă managerul Spitalului Judeţean Bacău
Autorul dublei crime de la Oneşti, Gheorghe Moroşanu, este în continuare intubat în secţia de Terapie Intensivă a Spitalului Judeţean de Urgenţă Bacău, starea de sănătate fiind mediocră, a declarat, vineri, managerul unităţii sanitare, Adrian Popa. "Ultima actualizare a pacientului Moroşanu o am d
Sibiu: Investiţie de 150.000 de lei în modernizarea instalaţiei electrice în Spitalul CF, singurul cu pacienţi doar cu COVID-19
Spitalul CF, singurul din judeţul Sibiu în care sunt numai pacienţi cu COVID-19, a investit 150.000 de lei şi a modernizat instalaţia electrică la unul dintre cele două etaje, a declarat pentru AGERPRES, directorul instituţiei, Horaţiu Cojocaru. Etajul care are instalaţie electrică nouă găzduieşte cele mai g
FEMEI ÎN LINIA ÎNTÂI / Dr. Ramona Vasile (infecţionist): Toată societatea va avea de învăţat din această perioadă grea
Pandemia de coronavirus a pus lumea la încercare, iar pe medici i-a provocat să îşi depăşească limitele, să se adapteze în timp record la situaţii şi cazuri noi, la scheme noi de tratament, medicul infecţionist Ramona Vasile considerând că în această perioadă a făcut un salt din punct de vedere profesional.
Ministrul Sănătăţii, întrevederi cu ambasadorii Belgiei, Austriei, Elveţiei şi Franţei;discuţii despre intensificarea colaborării în domeniul sanitar
Acordarea asistenţei medicale pentru pacienţii cu arsuri grave sau care nu pot fi trataţi în România, investiţii în infrastructura sanitară, digitalizare şi schimburi de experienţă între profesionişti au fost principalele teme abordate joi în cadrul unor întrevederi pe care ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu, le-a avut cu ambasadorii Bel
CNCAV: O nouă tranşă de vaccin AstraZeneca ajunge în ţară
O nouă tranşă de vaccin de la compania farmaceutică AstraZeneca - 208.000 de doze - va sosi în ţară, în noaptea de joi spre vineri, pe cale terestră, anunţă Comitetul naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva COVID-19. Potrivit CNCAV, dozele vor fi depozitate la Centrul Naţional de Stocare, urmând să fie distri


.jpg)
