Mureş: Peste 20 de automobilişti sportivi, curse pe circuitul Transilvania Motor Ring pentru cei care se vaccinează
Peste 20 de automobilişti sportivi din România, între care Mihai Leu, Sorin Ene şi Gabi Imre, oferă şansa unui drift sau a unei curse pe circuitul Transilvania Motor Ring de lângă Târgu Mureş pentru cei care decid să se imunizeze împotriva SARS-CoV-2 şi se prezintă, joi şi vineri, la centrul mobil de vaccina
Galaţi: Echipamente medicale de peste 64.000 de euro, donate Spitalului Târgu Bujor de Salvaţi Copiii România
Organizaţia Salvaţi Copiii România a donat echipamente medicale de în valoare totală de 64.650 de euro Spitalul Orăşenesc Târgu Bujor, care deserveşte mai multe localităţi din judeţul Galaţi. Potrivit reprezentanţilor organizaţiei, secţiile de neonatologie, pediatrie şi ginecologie ale Spitalului
Harghita: 41 de medici de familie administrează vaccin împotriva COVID-19; peste 2.000 de persoane imunizate în cabinetele lor
Peste 2.000 de persoane au fost imunizate în cabinetele medicilor de familie din judeţul Harghita care administrează vaccin împotriva COVID-19, a informat Instituţia Prefectului. Potrivit sursei citate, 2.190 de persoane au fost vaccinate cu serul de la Johnson&Johnson în cabinetele celor 41
Timiş: Spitalul Municipal şi cel Judeţean dezvoltă un sistem regional de centre de excelenţă în screeningul prenatal
Spitalul Municipal Timişoara derulează, în calitate de lider de parteneriat, împreună cu Spitalul Judeţean Timişoara, în calitate de partener 1, un proiect de dezvoltare a unui sistem regional de centre medicale de excelenţă în screening prenatal, în regiunea de vest, finanţat de Fondul Social European prin
Hunedoara: ''Oraşul vaccinează satul'' - campanie de imunizare a locuitorilor din mediul rural
O nouă campanie de vaccinare a locuitorilor din mediul rural, intitulată ''Oraşul vaccinează satul'' va fi declanşată, din 25 iunie, de Instituţia Prefectului şi Direcţia de Sănătate Publică Hunedoara, acţiunile de imunizare a populaţiei urmând să se desfăşoare în baza unei planificări ce va fi anunţată d
Vrancea: Bărbat de 85 de ani, politraumatizat, transportat la spital în urma accidentului de pe E85, la Bizigheşti
Un bărbat de 85 de ani, rămas încarcerat joi în urma coliziunii între un autocamion şi un autovehicul, a fost transportat la Unitatea de Primiri Urgenţe a Spitalul Judeţean de Urgenţă "Sfântul Pantelimon" Focşani cu multiple traumatisme, a informat Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Vrancea. "În urma int
Coronavirus/GCS: Toată ţara rămâne în scenariul verde; cea mai mare incidenţă a infectărilor - în Prahova şi Alba
Toate judeţele şi municipiul Bucureşti rămân în scenariul verde din punct de vedere al infectărilor cu noul coronavirus, cea mai mare incidenţă la mia de locuitori fiind în judeţele Prahova şi în Alba - 0,2, a informat, joi, Grupul de Comunicare Strategică. În Capitală, rata de infectare s-a menţinut la 0,12 cazuri la mia de locui
GCS: 87 de decese raportate la bolnavi de COVID; 82 sunt anterioare ultimelor 24 de ore
Grupul de Comunicare Strategică (GCS) informează că în ultimele 24 de ore au fost raportate 87 de decese (60 bărbaţi şi 27 femei) la pacienţi infectaţi cu virusul SARS-CoV-2, însă 82 dintre acestea sunt de anul trecut şi din prima jumătate a acestui an, fiind introduse în baza de date la solicitarea Ministerului Sănătăţii, de către Direcţiile de sănătate pu
Coronavirus/GCS: 186 de pacienţi - la terapie intensivă; persoane internate - 944
Un număr de 944 de persoane infectate cu COVID-19 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 186 la terapie intensivă, a anunţat joi Grupul de Comunicare Strategică. În total, 2.678 de persoane confirmate cu infecţie cu SARS-CoV-2 sunt în izolare la domiciliu şi 1.228 se află în izolare instituţionalizată pe teritoriul
GCS: 87 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2; peste 27.400 de teste efectuate în ultimele 24 de ore
Un număr de 87 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate peste 27.400 de teste, a informat joi Grupul de Comunicare Strategică. Acestea sunt cazuri care nu
Proiect MS - Comitet naţional pentru prevenirea şi limitarea infecţiilor asociate asistenţei medicale
Ministerul Sănătăţii a finalizat un proiect de hotărâre pentru înfiinţarea Comitetului naţional pentru prevenirea şi limitarea infecţiilor asociate asistenţei medicale, în cadrul căruia va fi aprobată o strategie pe această temă, informează instituţia într-un
VIDEO Comunitatea Declic cere măsuri în problema infecţiilor nosocomiale; petiţie cu 20.000 de semnături, înmânată ministrului Sănătăţii
Reprezentanţii Comunităţii Declic i-au înmânat, joi, ministrului Sănătăţii, Ioana Mihăilă, o petiţie semnată de aproape 20.000 de persoane, prin care se solicită implementarea unui mecanism de raportare zilnică a infecţiilor nosocomiale. Iniţiatorii petiţiei au organizat şi un protest în faţa Ministerului Sănătăţii. Două pers
Coronavirus/ INSP: În săptămâna 7 - 13 iunie, 34,1% din cazuri - în Bucureşti, Cluj, Prahova, Alba, Argeş
În săptămâna 7 - 13 iunie, 34,1% din totalul cazurilor de COVID-19 au fost înregistrate în Bucureşti, Cluj, Prahova, Alba şi Argeş, informează joi Institutul Naţional de Sănătate Publică. Potrivit raportului săptămânal de supraveghere, 38% din totalul deceselor au fost înregistrate în Bucureşti, Prahova, Alba, Bihor şi
Coronavirus/ INSP: Până pe 13 iunie, 1.588 de cazuri cu variante ale SARS-CoV-2 care determină îngrijorare
Institutul Naţional de Sănătate Publică a informat joi că, până la data de 13 iunie, au fost raportate 2.188 de secvenţieri şi au fost confirmate 1.588 de cazuri cu variante ale virusului SARS-CoV-2 care "determină îngrijorare". Potrivit informării săptămânale a INSP, cele şapte laboratoare care au raportat aceste rezultate sunt Ins
Valeriu Gheorghiţă: Rata de acoperire vaccinală la nivel naţional - aproape 25% din populaţia eligibilă
Preşedintele Comitetului naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva SARS-CoV-2, Valeriu Gheorghiţă, a anunţat joi că acoperirea vaccinală la nivel naţional este de aproape 25% din populaţia eligibilă. Potrivit medicului militar, cea mai mare rată de acoperire vaccinală se înregistrează în Bucureşti - aproape 4




