Harghita: Prima zi, din ultimele 15 luni, fără pacienţi COVID-19 la SJU Miercurea Ciuc
Spitalul Judeţean de Urgenţă din Miercurea Ciuc a anunţat că este prima zi, din ultimele 15 luni, când niciun pacient infectat cu noul coronavirus nu este internat în unitatea sanitară. Într-o postare pe Facebook, oamenii sunt îndemnaţi să se vaccineze, pentru ca această
Coronavirus/ GCS: Cele mai multe cazuri de infectare - în Dolj şi Cluj; un singur caz în Bucureşti
Judeţele Dolj - 7 şi Cluj - 6 sunt zonele cu cele mai multe cazuri nou confirmate de coronavirus faţă de ultima raportare, informează, miercuri, Grupul de Comunicare Strategică. În Bucureşti a fost raportat un singur caz de infectare cu noul coronavirus, iar în 14 judeţe nu au fost înregistrat ni
GCS: Doar 11 decese la bolnavi cu COVID în ultimele 24 de ore
Grupul de Comunicare Strategică (GCS) informează că, în ultimele 24 de ore, au fost raportate 161 de decese (85 bărbaţi şi 76 femei) la pacienţi infectaţi cu virusul SARS-CoV-2, însă 150 dintre acestea sunt de anul trecut şi din prima jumătate a acestui an, fiind introduse în baza de date la solicitarea Ministerului Săn
Coronavirus/GCS: 141 de pacienţi - la terapie intensivă; persoane internate - 685
Un număr de 685 de persoane infectate cu noul coronavirus sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 141 la terapie intensivă, a anunţat, miercuri, Grupul de Comunicare Strategică (GCS). În total, 2.107 persoane confirmate cu infecţie cu SARS-CoV-2 sunt în izolare la domiciliu şi
GCS: 66 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2; peste 32.000 de teste efectuate în ultimele 24 de ore
Un număr de 66 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate peste 32.000 de teste, a informat, miercuri, Grupul de Comunicare Strategică (GCS). Acestea sunt cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.
Ministerul Sănătăţii cere măsuri la nivel local pentru reducerea riscurilor medicale cauzate de caniculă
Ministerul Sănătăţii (MS) a anunţat miercuri că a cerut direcţiilor de sănătate publică să ia măsuri pentru reducerea riscurilor medicale cauzate de caniculă, stabilind totodată ca acestea să raporteze către Centrul Operativ pentru Situaţii de Urgenţă (COSU) o serie de date în zilele în care se înregistrează temperaturi
Spitalul ''Victor Babeş'' Timişoara, primul spital de stat din vestul ţării cu un PET-CT de diagnosticare a cancerului
Spitalul de Boli Infecţioase şi Pneumoftiziologie ''Dr. Victor Babeş'' din Timişoara va avea primul aparat PET-CT dintr-o unitate sanitară de stat din vestul României, iar acesta va permite diagnosticarea, stadializarea şi monitorizarea pacienţilor cu diferite forme de cancer, a anunţat, miercuri, conducerea un
Incendiul de la Iaşi/Preşedintele CJ Iaşi, Costel Alexe: Toţi cei 260 de pacienţi sunt în siguranţă
Toţi cei 260 de pacienţi ai Spitalului Clinic de Urgenţă ''Sfânta Maria'' sunt în siguranţă, a declarat miercuri, într-o conferinţă de presă, preşedintele Consiliului Judeţean (CJ) Iaşi, Costel Alexe. El a menţionat că actul medical de la spitalul afectat în urmă cu o z
Incendiul de la Iaşi/ Managerul spitalului: Funcţionăm la parametri optimi, încercăm să dezinfectăm toată zona afectată
Managerul Spitalului Clinic de Urgenţă pentru Copii ''Sfânta Maria'' din Iaşi, Alina Belu, a anunţat, miercuri, că unitatea medicală funcţionează "la parametri optimi" după incendiul din ziua precedentă şi se continuă dezinfectarea tuturor spaţiilor afectate. "De azi noapt
Incendiul de la Iaşi/Managerul spitalului: În timpul nopţii curăţăm spaţiile afectate de fum pentru ca de miercuri să putem fi operaţionali
Spitalul Clinic de Urgenţă pentru Copii ''Sfânta Maria'' din Iaşi, care a fost afectat marţi de un incendiu, va fi integral operaţional începând de miercuri dimineaţă, a declarat, pentru AGERPRES, managerul interimar al unităţii medicale, Alina Belu. Potrivit sursei citate, spaţiile afectate de fum vor fi cură
DSU: Clădirea Spitalului de copii 'Sfânta Maria' din Iaşi are aviz de securitate la incendiu
Clădirea Spitalului de copii ''Sfânta Maria'' din Iaşi are aviz de securitate la incendiu, iar cauzele producerii acestuia sunt în curs de stabilire, a precizat marţi Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă. ''Astăzi, 22 iunie 2021, la ora 18,54, a fost anunţat printr-un apel la 112 un
Ministrul Sănătăţii a părăsit şedinţa coaliţiei după ce a fost informată despre incendiul de la Iaşi
Ministrul Sănătăţii, Ioana Mihăilă, a părăsit şedinţa coaliţiei de guvernare pentru a merge la minister, după ce a fost informată de incendiul izbucnit la Spitalul pentru copii "Sfânta Maria" din Iaşi. "Merg (la minister - n.r.) pentru că este un eveniment la Iaşi. Ştiu doar informaţiile oficiale, că există un incendiu, că s-a activat codu
Campania de vaccinare anti-COVID/ 23.750 persoane imunizate în ultimele 24 de ore; 9.830 - cu prima doză
În ultimele 24 de ore au fost administrate 23.750 doze de vaccin, dintre care 16.500 - Pfizer, 5.252 - Johnson&Johnson, 1.160 - Moderna şi 838 - AstraZeneca, potrivit unei informări transmisă de Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea (CNCAV) împotriva COVID-19. CNCAV arată că, în acelaşi interval, 9.830 de per
Braşov: Peste 260 de persoane, vaccinate în cadrul maratonului de la Biserica Neagră
Peste 260 de persoane au fost imunizate, luni, în cadrul primului maraton de vaccinare care a avut loc într-un lăcaş de cult, organizat la Biserica Neagră, a informat, marţi, Instituţia Prefectului Braşov. La evenimentul care s-a desfăşurat între orele 10,00 şi 19,00 au fost imunizate 264 de persoane. Evenimentul a fost al nouă
VIDEO Gheorghiţă: România - evoluţie epidemiologică foarte bună; se datorează şi strategiei ce a permis vaccinarea tuturor categoriilor de vârstă
Coordonatorul campaniei de vaccinare, Valeriu Gheorghiţă, a declarat marţi că România înregistrează "o evoluţie epidemiologică foarte bună" şi că acest lucru se datorează inclusiv faptului că a fost permisă imunizarea persoanelor care aparţin diverselor categoriilor de vârstă, în momentul în care şi-au dorit acest lucru.





