Braşov: Epidemie de Norovirus la Râşnov; peste 140 de persoane s-au prezentat la medic
O epidemie de Norovirus este în evoluţie în oraşul Râşnov, peste 140 de persoane prezentându-se la medic pentru consult cu simptomatologia specifică în cursul săptămânii trecute, a informat, luni, Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Braşov. Conform sursei citate, persoanele respective s-au prezentat la medicu
GCS: Cele mai multe cazuri noi de COVID-19 în Capitală - 25; niciun caz în 14 judeţe
Cele mai multe cazuri nou confirmate de COVID-19 faţă de ultima raportare au fost înregistrate în Bucureşti - 25 şi în judeţele Ilfov - 11, Constanţa - 10 şi Timiş - 9, a informat, luni, Grupul de Comunicare Strategică. În 14 judeţe nu s-a înregistrat niciun caz nou de COVID-19. Toate judeţele şi municipiul Bucureşt
GCS: 38 de pacienţi cu COVID-19, la terapie intensivă; persoane internate - 316
Un număr de 316 de persoane infectate cu noul coronavirus sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 38 la terapie intensivă, a anunţat, luni, Grupul de Comunicare Strategică (GCS). Pe teritoriul României, 704 de persoane confirmate cu infecţie cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 464 se află în izolare
GCS: Două decese înregistrate la bolnavi de COVID-19 în ultimele 24 de ore
Două decese au fost raportate în ultimele 24 de ore la pacienţi infectaţi cu virusul SARS-CoV-2, a informat, luni, Grupul de Comunicare Strategică. Potrivit GCS, este vorba despre un bărbat şi o femeie internaţi în spitale din judeţul Constanţa şi Bucureşti. Dintre acestea, un deces a fost înregistrat la categoria de vârs
GCS: 84 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2; peste 11.300 de teste efectuate în ultimele 24 de ore
Un număr de 84 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate peste 11.300 de teste, a informat, luni, Grupul de Comunicare Strategică. <div class="infogram-embed" data-id="d7af5511-bdcf-4b39-aba5-d93c428eb7c5" data-type="interactive" data-ti
Bacău: Unul dintre răniţii în accidentul de la Răcăciuni va fi transferat cu elicopterul la Bucureşti
Un copil în vârstă de 15 ani, rănit în accidentul de duminică, de la Răcăciuni, soldat cu 7 morţi, va fi transferat la Spitalul "Marie Curie" din Bucureşti, a declarat, luni, purtătorul de cuvânt al Spitalului Judeţean de Urgenţă Bacău, Mirela Romaneţ. "Astăzi, 26 iulie, copilul de 15 ani, implicat în accidentul de
CNCAV: 7.987 persoane vaccinate anti-COVID în ultimele 24 de ore
Un număr de 7.987 doze de vaccin Pfizer, Moderna, AstraZeneca şi Johnson&Johnson au fost administrate în ultimele 24 de ore, dintre care 4.737 reprezentând prima doză şi 3.250 doza a doua, potrivit unei informări transmise, duminică, de Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COV
Caz de botulism la Arad; tratamentul nu există în România, dar a fost găsit un ser în Republica Moldova
Doi soţi din Arad au fost diagnosticaţi cu botulism, însă în România nu există ser antibotulinic, iar medicii de la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă au reuşit să găsească tratament în Republica Moldova. Un bărbat s-a prezentat sâmbătă în stare gravă la spital, fiind diagnosticat cu botulism. Ulterior, şi
GCS: Cele mai multe cazuri noi de COVID-19 în Capitală - 22; niciun caz în 17 de judeţe
Cele mai multe cazuri nou confirmate de COVID-19 faţă de ultima raportare au fost înregistrate în Bucureşti - 22 şi în judeţele Ilfov şi Cluj - 9, Iaşi - 7, a informat, duminică, Grupul de Comunicare Strategică. În 17 judeţe nu s-a înregistrat niciun caz nou de COVID-19.
GCS: 34 de pacienţi cu COVID-19, la terapie intensivă; persoane internate - 299
Un număr de 299 de persoane infectate cu noul coronavirus sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 34 la terapie intensivă, a anunţat, duminică, Grupul de Comunicare Strategică (GCS). Pe teritoriul României, 678 de persoane confirmate cu infecţie cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 454 se află în izo
GCS: Un singur deces înregistrat la bolnavi de COVID-19 în ultimele 24 de ore
Un singur deces a fost raportat în ultimele 24 de ore la pacienţi infectaţi cu virusul SARS-CoV-2, a informat, duminică, Grupul de Comunicare Strategică. Potrivit GCS, este vorba despre o femeie de peste 70 de ani internată într-un spital din judeţul Bihor şi care prezenta comorbidităţi. De la începutul pandemi
GCS: 109 cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2; peste 19.000 de teste efectuate în ultimele 24 de ore
Un număr de 109 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate peste 19.000 de teste, a informat, duminică, Grupul de Comunicare Strategică. Acestea sunt cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. <div class="infogram-embed&q
Prahova: Tânărul de 17 ani grav rănit în incendiul de la Fântânele va fi transferat la Spitalul Grigore Alexandrescu
Tânărul de 17 ani care a suferit arsuri grave pe 92% din suprafaţa corporală în urma incendiului izbucnit, sâmbătă, la un centru de încărcare b
CNCAV: 12.112 persoane vaccinate anti-COVID în ultimele 24 de ore
Un număr de 12.112 doze de vaccin Pfizer, Moderna, AstraZeneca şi Johnson&Johnson au fost administrate în ultimele 24 de ore, dintre care 7.489 reprezentând prima doză şi 4.623 doza a doua, potrivit unei informări transmise, sâmbătă, de Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19.
GCS: Cele mai multe cazuri noi de COVID-19 în Capitală - 17 şi Iaşi - 10; niciun caz în 17 judeţe
Cele mai multe cazuri nou confirmate de COVID-19 faţă de ultima raportare au fost înregistrate în Bucureşti - 17 şi în judeţele Iaşi - 10 şi Bacău - 5, a informat, sâmbătă, Grupul de Comunicare Strategică. În 17 judeţe nu s-a înregistrat niciun caz nou de COVID-19. Toate judeţele şi municipiul







