Ilfov: Două localităţi din judeţ au incidenţa COVID-19 peste 16 la mia de locuitori
Două localităţi din judeţul Ilfov înregistrează o incidenţă a cazurilor de COVID-19 de peste 16 la mia de locuitori, potrivit datelor comunicate de Instituţia Prefectului. Rata de incidenţă a COVID-19 cumulată la 14 zile este cea mai mare din judeţ în Periş - 16,66 şi Dragomireşti-Vale - 16,18
Incidenţa COVID-19 continuă să scadă în Bucureşti - 10,13 la mia de locuitori
Rata de incidenţă a COVID-19 calculată la 14 zile este duminică, în Bucureşti, de 10,13 cazuri la mia de locuitori, potrivit Direcţiei de Sănătate Publică. Este a şaisprezecea zi în care rata de infectare cu SARS-CoV-2 scade în Capitală, cea mai mare valoare fiind atinsă pe 22 octombrie - 16,54.
UPDATE GCS: 5.293 de cazuri noi de COVID-19; peste 30.000 de teste efectuate în ultimele 24 de ore
Un număr de 5.293 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate peste 30.000 de teste, a informat, duminică, Grupul de Comunicare Strategică. Până duminică, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.706.882 de cazuri
CNCAV: Peste 21.300 de persoane s-au vaccinat în Bucureşti de vineri până duminică dimineaţa
Peste 21.300 de persoane s-au imunizat în Bucureşti, de vineri de la ora 8,00 până duminică la ora 9,00, potrivit Comitetului Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV). Din totalul de 21.325 de persoane, numărul celor vaccinaţi împotriva COVID-19 l
CNCAV: 71.171 de persoane vaccinate împotriva COVID în 24 de ore, dintre care 32.200 cu prima doză
Un număr de 71.171 de doze de vaccin Pfizer, Moderna, AstraZeneca şi Johnson&Johnson au fost administrate în ultimele 24 de ore, dintre care 32.200 reprezintă prima doză, 17.214 - doza a doua şi 21.757 - doza a treia, a informat, sâmbătă, Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva C
Raed Arafat: Tratamentul contra COVID-19 e mai toxic decât orice vaccin
Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, a declarat, sâmbătă, că oamenii trebuie să se vaccineze şi nu să aştepte tratamentul împotriva COVID-19, care este mai toxic decât un vaccin, acesta din urmă stimulând sistemul imunitar natural. "Încep să apară tratame
VIDEO Valeriu Gheorghiţă: Aproximativ 45% din populaţia adultă a României a primit cel puţin o doză de vaccin
Aproximativ 45% din populaţia adultă a României a primit cel puţin o doză de vaccin, a declarat sâmbătă preşedintele Comitetului Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19, Valeriu Gheorghiţă.
VIDEO Arafat: Chiar dacă numărul cazurilor a scăzut, încă avem o presiune pe sectorul medical
Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, a declarat, sâmbătă, că presiunea pe sectorul medical rămâne ridicată, chiar dacă numărul cazurilor de persoane infectate cu virusul SARS-CoV-2 a scăzut în România în ultima perioadă.
VIDEO Gheorghiţă: Dragi români, niciodată nu vom fi bine dacă vom continua să ne suspectăm unii pe alţii, să ne acuzăm
Preşedintele Comitetului Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19, Valeriu Gheorghiţă, a declarat sâmbătă că românii nu vor fi niciodată bine dacă vor continua să se suspecteze unii pe alţii, să se acuze, să se arate cu degetul, să se saboteze.
Ministerul Sănătăţii: Patru pacienţi infectaţi cu SARS-CoV-2, transferaţi în Danemarca şi Cehia
Alţi patru pacienţi infectaţi cu SARS-CoV-2 au fost transferaţi sâmbătă în unităţi medicale din afara ţării, informează Ministerul Sănătăţii. Este vorba despre doi pacienţi în stare critică, intubaţi, stabili, aflaţi în unităţi de primiri urgenţe din Bucureşti, care necesită tratament de sp
GCS: Cele mai multe cazuri noi de COVID - în Capitală (1.111) şi în judeţul Braşov (445)
Cele mai multe cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2 faţă de ultima raportare au fost înregistrate în Bucureşti - 1.111 şi în judeţele Braşov - 445, Constanţa - 403, Cluj - 393, Bihor - 363, Prahova - 331 şi Timiş - 309, a informat, sâmbătă, Grupul de Comunicare Strategică. Cele mai puţine
GCS: 182 de oraşe au incidenţa COVID-19 mai mare sau egală cu 6 la mia de locuitori
Incidenţa cazurilor de COVID-19 cumulată la 14 zile este mai mare sau egală cu 6 la mia de locuitori în 182 de oraşe, în scădere faţă de ziua precedentă, a informat, sâmbătă, Grupul de Comunicare Strategică. Potrivit GCS, incidenţa este peste 10 la mia de locuitori în 42 de oraşe.
VIDEO MApN: Doi pacienţi infectaţi cu SARS-CoV-2, transferaţi în Danemarca
Doi pacienţi infectaţi cu virusul SARS-CoV-2 au fost transportaţi sâmbătă, cu o aeronavă militară, în Danemarca, a anunţat MApN.
GCS: 1.867 de pacienţi cu COVID - la terapie intensivă; 31 sunt copii
Un număr de 18.249 persoane infectate cu SARS-CoV-2 sunt internate în unităţile sanitare, dintre care 304 sunt copii, a anunţat, sâmbătă, Grupul de Comunicare Strategică. Potrivit sursei citate, la terapie intensivă sunt internaţi 1.867 de pacienţi, dintre care 31 sunt copii.
GCS: 395 de decese ale unor pacienţi cu COVID-19, raportate în ultimele 24 de ore
Un număr de 395 de decese la pacienţi infectaţi cu virusul SARS-CoV-2 au fost raportate în ultimele 24 de ore, dintre care cinci anterioare intervalului de referinţă, a informat, sâmbătă, Grupul de Comunicare Strategică. Cele cinci decese anterioare intervalului de referinţă au survenit în judeţe

